КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/22287/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 березня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.,
за участі :
секретар с/з Артюхіна М.А.
пр-к апелянта Максимовський С.О.
пр-к позивача Сай В.І., Щербак Є.М.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Харківської міської ради Харківської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона-Компані» до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради та Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області, третя особа: Харківська міська рада Харківської області про визнання дій протиправними та визнання недійсним рішення,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з даним позовом до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради та Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області в якому просив:
- визнати протиправними дій департаменту земельних відносин Харківської міської ради з виконання розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01 січня 2013 року за №69/14, на підставі Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцію, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року №41/08 (із змінами та доповненнями);
- визнати недійсним спірний розрахунок, здійснений департаментом земельних відносин Харківської міської ради.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2015 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаною постановою третя особа Харківська міська рада Харківської області подала апеляційну скаргу, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися, розглянувши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 24 грудня 2003 року №274/03 ТОВ «Крона-Компані» передано функції замовника на будівництво кварталу об'єктів обслуговування багатофункціонального призначення з паркінгом та елементами житлової забудови у м. Харкові по вул. Героїв Праці, ріг вул. Барабашова та надано в оренду земельну ділянку, загальною площею 9,8833 га, для будівництва кварталу до 01 грудня 2028 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та подальшої експлуатації до 01 грудня 2052 року.
24 лютого 2004 року між Харківською міською радою та ТОВ «Крона-Компані» укладено договір оренди землі №6623/04 для будівництва кварталу (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) до 01 грудня 2028 року та подальшої експлуатації до 01 грудня 2052 року.
Згідно з чинним на час укладення договору оренди Тимчасовим положенням про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 24 грудня 2003 року №280/03, у п. 2.2 договору оренди зазначено розміри орендної плати на період будівництва (на 2004-2028 роки) та на період експлуатації із грудня 2028 року по січень 2052 року.
Пунктом 2.3 договору оренди передбачено збільшення розміру орендної плати за землю при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України.
На підставі рішення Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року №41/08 «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (далі - Положення № 41/08) із змінами та доповненнями у 2013 році, департаментом земельних відносин Харківської міської ради виконано спірний розрахунок.
Позивач, вважаючи дії департаменту земельних відносин Харківської міської ради щодо здійснення такого розрахунку протиправними, та такими, що порушують права та інтереси позивача, звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що спірний розрахунок департаментом земельних відносин Харківської міської ради виконано відповідно до Положення №41/08, яке, в свою чергу, не підлягає застосуванню до правовідносин за вказаним договором оренди, а тому вважав позовні вимоги ТОВ «Крона-Компані» обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року № 41/08 з метою удосконалення порядку розрахунку розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю, затверджено Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (далі - Положення № 41/08).
Зазначеним положенням визначено порядок розрахунку орендної плати. Зокрема, відповідно до п.2.3 визначено, що базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка надається в оренду. Нормативна грошова оцінка земель м.Харкова проводиться у відповідності з чинним законодавством України і підлягає затвердженню Харківською міською радою. Показники оцінки підлягають щорічному станом на 1 січня уточненню на коефіцієнт індексації відповідно до порядку, який затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.3.7 Положення №41/08 для земельних ділянок, які надаються для будівництва та експлуатації об'єкта містобудування, орендна плата визначається окремо на період будівництва і на період експлуатації об'єкта та зазначається в одному договорі оренди.
Пунктом 4.3 Положення №41/08 передбачено, що на період будівництва та реконструкції об'єктів встановлюється ставка річної орендної плати за земельну ділянку, на якій знаходиться об'єкт будівництва та реконструкції, на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки (за умови належного оформлення будівництва та реконструкції об'єкту у встановленому порядку).
Нормами Положенням № 41/08 передбачено складання департаментом земельних відносин Харківської міської ради, як правонаступником управління земельних відносин департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, розрахунку орендної плати, який підтверджується довідкою цього департаменту. Розмір орендної плати, що пропонується у довідці управління земельних відносин, підлягає погодженню з орендарем, про що у довідці робиться відповідна відмітка.
Так, відповідно до п. 3.8, п. 3.10 розділу ІІІ Положення №41/08, розрахунок орендної плати здійснюється згідно з цим Положенням управлінням земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради (надалі - управління земельних відносин) на етапі підготовки відповідним виконавчим органом міської ради проекту рішення про надання земельної ділянки в оренду. Розрахунок робиться на підставі документів, наданих виконавчим органом або заявником.
Такий розрахунок підтверджується довідкою управління земельних відносин, яка видається заявнику безоплатно та додається до проекту рішення міської ради.
Розмір орендної плати, що пропонується у довідці управління земельних відносин, підлягає погодженню з майбутнім орендарем, про що у довідці робиться відповідна відмітка.
У разі незгоди орендаря з запропонованим розміром орендної плати спір вирішується у встановленому законом порядку.
Розділом 5 Положення №41/08 передбачено підстави зміни розміру орендної плати. Так, встановлений згідно з розділом 2 цього Положення розмір орендної плати підлягає обов'язковому перегляду у разі: зміни функціонального використання земельної ділянки, передбаченого договором; внаслідок інфляції (щорічного уточнення на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки); зміни розміру земельного податку; перерахунку базової ставки орендної плати, яка визначається згідно з пунктом 2.5.
В інших випадках перегляд розміру орендної плати може здійснюватися лише за письмовою згодою сторін та у порядку, визначеному договором оренди земельної ділянки.
Позивач стверджує, що дії Департаменту земельних відносин Харківської міської ради з виконання розрахунку розміру орендної плати № 69/14 відповідно до норм Положення № 41/08 є протправними, оскільки вказане Положення не застосовується до правовідносин між Орендодавцем та Орендарем, що виникли за вже укладеними на час набрання Положення чинності договорами оренди. Зазначав, що в данному випадку правовідносини, пов'язані зі зміною орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності, регулюються ст. 21 Закону України «Про оренду землі».
Задовольнячи позовні вимоги, суд першої інстанції погодився з вказаними доводами позивача та вказував, що Положення № 41/08 не застосовується до правовідносин між орендодавцем та орендарем, які виникли за уже укладеними на час набрання ним чинності договорами оренди землі, оскільки правовідносини, пов'язані зі зміною орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності, регулюються ст. 21 Закону України «Про оренду землі».
Разом з тим, колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими з огляду на наступне.
Так, пунктом 6.4 Положення № 41/08 визначено, що це Положення застосовується при розрахунку розміру орендної плати при укладенні договорів оренди земельних ділянок на підставі рішень міської ради про надання земельних ділянок відповідним юридичним та фізичним особам в оренду: а) прийнятих після набрання чинності цим Положенням; б) прийнятих до набрання чинності цим Положенням.
Пунктом 6.1 Положення № 41/08 чітко визначено, що розмір орендної плати, встановлений договорами оренди, у тому числі договорами тимчасового користування на умовах оренди, укладеними до набрання чинності цього Положення, підлягає перерахунку.
Пунктом 6.2 Положення № 41/08 визначено, що у випадках, коли за договорами, передбаченими п. 6.1, річний розмір орендної плати за земельні ділянки перевищує 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки, за ініціативою орендаря управління земельних відносин здійснює перерахунок орендної плати відповідно до вимог цього Положення та вносить на розгляд чергової сесії міської ради відповідний проект рішення.
Посилання суду першої інстанції на той факт, що перерахунок розміру орендної плати в інших, ніж вказані у п. 6.2, випадках, розділом VI Положення №41/08 не передбачений є помилковими, оскільки вказаним пунктом передбачено підставу перерахунку орендної плати з ініціативи орендаря.
Отже, Положення про порядок визначення розмірів орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (далі - Положення № 41/08 підлягає застосуванню до правовідносин між орендодавцем та орендарем, які виникли за уже укладеними на час набрання ним чинності договорами оренди землі.
Зазначене Положення є чинним та його правомірність не є предметом розгляду в межах данної справи.
Щодо наявності підстав для здійснення перерахунку раніше визначеного розміру орендної плати та надіслання спірного розрахунку колегія суддів звертає увагу на наступне.
Згідно з ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, Законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 289, ч. 284.1 ст. 284, п. 284, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у пп. 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Позивач стверджує, що ТОВ «Крона-Компані» після встановлення на законодавчому рівні мінімального розміру орендної плати, з урахуванням п.2.3, 3.2.2 Договору № 295, вже здійснило коригування розміру орендної плати, внаслідок чого річна сума платежу дорівнює 3 % нормативної грошової оцінки землі на період будівництва станом на 01.01.2013 року з урахуванням індексації.
Базою оподаткування відповідно до статті 271 ПК є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК.
За змістом пункту 289.1 статті 289 ПК і частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 ПК.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок № 69/14 здійснений на підставі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого Управлінням Держземагенства у місті Харкові Харківської області. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки виконано згідно листа Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 12.11.2013 № 2958/0/225-13. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сформовано відповідно до рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року».
Згідно ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Випадки обов'язкового проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок передбачені ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», зокрема, визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.
Статтею 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що однією із підстав для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до положень статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Частинами 1 та 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 1 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Разом з тим, частиною 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Тобто, нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.
Механізм визначення нормативної грошової оцінки земель врегульований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11.
Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території, матеріали інвентаризації земель населених пунктів, проекти забудови та розподілу території населених пунктів, місцеві правила забудови (п.1.4).
За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2 (п.4).
Пунктом 3.1 цього Порядку визначено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Згідно з пунктом 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Відповідно до Додатку №3 Порядку коефіцієнт 2,5 застосовується до земель комерційного використання. Землі комерційного використання включають в себе землі іншої комерційної діяльності.
Крім того, згідно п.3.7 Положення №41/08 для земельних ділянок, які надаються для будівництва та експлуатації об'єкту містобудування, орендна плата визначається окремо на період будівництва і на період експлуатації об'єкту та зазначається в одному договорі оренди.
Пунктом 4.3 Положення №41/08 передбачено, що на період будівництва та реконструкції об'єктів встановлюється ставка річної орендної плати за земельну ділянку, на якій знаходиться об'єкт будівництва та реконструкції, на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки (за умови належного оформлення будівництва та реконструкції об'єкту у встановленому порядку).
Так, рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2013 року № 1209/13 затверджено «Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року». Згідно з пунктом 1.1 цього рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння та облаштування території міста станом на 01 січня 2013 року і підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 2 рішення визначено, що нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року застосовується з 01 січня 2014 року.
Рішенням Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року» установлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року» вводиться в дію з 01 січня 2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю у відповідність до вимог чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2.2 рішення Харківської міської ради від 25.09.13 № 1269/13 управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Рішенням Харківської міської ради від 29 грудня 2012 року № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. За змістом пункту 16.4 цього Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, також підлягає перегляду у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі.
Для розрахунку орендної плати на підставі затвердженої нормативної грошової оцінки земель міста Харкова управління земельних відносин звертається до управління Держземагенства у місті Харкові для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та копії договору оренди землі (у разі необхідності).
Відділ економічного регулювання управління земельних відносин не пізніше 3 робочих днів з дня отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виконує розрахунок орендної плати за договором оренди землі та готує на підставі справи документації із землеустрою додаткову угоду до договору у 6 примірниках.
Згідно з п.2.1, п.2.2 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 Департамент земельних відносин на підставі п.4 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власником програмного комплексу « Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 « Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладення договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Також, слід враховувати, що при видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки територіальне управління Держземагенства зобов'язане використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої відповідною сільською, селищною, міською радою, оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади.
Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку. Так само, і сам розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, який сформований на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. При здійсненні останнього територіальний орган Держкомзему не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішення Харківської міської ради, якими змінено нормативну грошову оцінку земель міста Харкова та затверджено нові ставки орендної плати, є чинними й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалися, тому є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для здійснення спірного розрахунку є зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до наданої апелянтом довідки Харківського міського управління земельних ресурсів № 77/04 про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки функціональне використання земельної ділянки, наданої в оренду позивачу, визначено, як землі, відведені під майбутнє будівництво.
Разом з тим, в 2007 році ТОВ «Крона-Компані» збудований на орендованій земельній ділянці об'єкт прийнято в експлуатацію та зареєстровано право власності на вказані об'єкти.
У зв'язку з чим відбулася зміна функціонального використання земельної ділянки. Відповідачем при розрахунку застосовано коефіцієнт 2,5, а саме як до земель комерційного призначення.
Правомірність застосування розміру коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки позивачем не оскаржується.
За таких підстав, колегія суддів вважає, що дії департаменту земельних відносин Харківської міської ради з виконання розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01 січня 2013 року за №69/14, на підставі Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцію, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27 лютого 2008 року №41/08 (із змінами та доповненнями) є правомірними та такими, що вчинені в межах наданих повноважень відповідно до вимог чинного законодавства.
Оскільки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності здійснено відповідачем відповідно до вимог чинним законодавством, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачаються підстави для скасування постанови.
Щодо доводів апеляційної скарги про звернення ТОВ «Крона-Компані» в суд з даним позовом з пропуском шестимісячного строку звернення, оскільки останній слід обчислювати з дня коли позивач дізнався про зміну умов договору оренди земельної ділянки, а саме з моменту одержання листів-пропозицій - 14.04.2014, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Докази щодо направлення та отримання спірного розрахунку позивачем в квітні 2014 року в матеріалах справи відсутні.
Не надано таких доказів на підтвердження своїх доводів і суду апеляційної інстанції.
Разом з тим, судом першої інстанції встановлено, що про порушене право позивач дізнався у вересні 2015 року, під час ознайомлення із матеріалами господарської справи № 922/4255/15.
Отже, саме з цим днем має бути пов'язано певну подію - день коли особа дізналася ( тобто отримала відомості з офіційного джерела) про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За таких підстав, доводи апелянта про порушення позивачем строків звернення з даним позовом є необґрунтованими.
Щодо доводів апеляційної скарги про неналежність розгляду даної справи у порядку адміністративного судочинства, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності публічно-правового спору з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до п. 1.1, пп. 4.1.11 п. 4.1 Положення про Департамент земельних відносин Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24 листопада 2010 року №07/10 (у редакції рішення Харківської міської ради від 03 липня 2013 року №1188/13), Департамент є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради.
До повноважень Департаменту належить: підготовка матеріалів та внесення пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної плати для оформлення договорів оренди землі.
Отже, Департамент у спірних правовідносин діяв як суб'єкт владних повноважень на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 3 ч. 1.ст. 198, 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо є невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи або, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Харківської міської ради Харківської області задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2015 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Крона-Компані» до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради та Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області про визнання дій протиправними та визнання недійсним рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 05.04.2016.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Парінов А.Б.
Беспалов О.О.