Постанова № 56919148, 01.04.2016, Пулинський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Червоноармійський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
01.04.2016
Номер справи
292/15/16-а
Номер документу
56919148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Червоноармійський районний суд Житомирської області

116 м. смт. Червоноармійськ Червоноармійський район Житомирська область Україна 12000

Справа № 292/15/16-а

Номер провадження 2-а/292/15/16

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

01 квітня 2016 року смт.Червоноармійськ

Червоноармійського районного суду Житомирської області

ОСОБА_1

секретар судового засідання Риданова Г.В.

у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі про визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії.

У судовому засіданні брали участь позивачОСОБА_2 та представник відповідача ОСОБА_4.

В С Т А Н О В И В :

У березені 2016 рокуОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, мотивуючи його тим, щоз 02 вересня 2013 року він звільнився з посади начальника відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій громадян ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації відповідно до поданої ним заяви про вихід на пенсію за віком, згідно Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16 грудня 1993 року для осіб, які на день набрання чинності цим законом мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України,за якими було збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пенсія була призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723 від 16 грудня 1993 року в розмірі 80 відсотків на день виходу на пенсію від сум посадового окладу, надбавок, матеріального заохочення в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, на які нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне стахування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Так, йому при наявному загальному стажі роботи 42 років 3 місяці 29 днів, в тому числі стажі державної служби 29 років, 7 місяців 21 день призначено пенсію відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця в сумі 1147 грн.. Однак мінімальна заробітна плата, а отже і посадові оклади державних службовців після призначення йому пенсії неодноразово збільшувались.

Тому 18 лютого 2016 року він звернувся із заявою до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі про проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу". Однак відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на зміни внесені Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" до ст.37 Закону України "Про державну службу" з 01.01.2015 року , згідно яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Враховуючи вище викладене, просить суд визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Червоноармійському районі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу"; зобов"язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії у зв"язку з ухваленням Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до ЗУ "Про державну слжбу" від 16.12.1993 року №3723 та від 16 січня 2003 року №432 "Про внесення змін до ЗУ "Про державну службу"" з 01.12.2015 року, врахувавши підвищення посадових окладів з 1147 грн. на час виходу на пенсію до 1378 грн. станом на 01.12.2015 року, надбавок, матеріальної допомоги та індексації, яка накопичувалася протягом останніх років, відповідно до довідок виданих ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення райдержадміністрації від 18.02.2016 року №239/6 та від 18.02.2016 року №240/6.

В ході судового розгляду позивач свій позов підтримав та у доповненнях до позову просив врахувати при перерахунку пенсії ,окрім зазначених у позові: надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги , індексацію заробітної плати.

Представник відповідача позов не визнав і пояснив, що позивачу правомірно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законадавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 -УШ, який набрав чинності з 01.04.2015 року, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України "Про державну службу" та такі пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Окрім того на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення .

Судом встановлено, що позивач з 02.09. 2013 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної йому на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ в розмірі 80 % від суми місячного (чинного) заробітку.

З довідки 240/6 від 18.02.2016 року, виданої ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації Житомирської області вбачається, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.09.2011р. по 31.08.2013 року становили:

- за 2011 рік 2708,86 грн.: індексація заробітної плати 1645,86 грн., матеріальна допомога на оздоровлення 1063,00 грн.;

- за 2012 рік 16316,75 грн.: індексація заробітної плати 6513,98 грн., матеріальна допомога 3794,90 грн., премії -1918 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи -4089,87 грн.;

- за 2013 рік 11412,57 грн.: матеріальна допомога - 3014,50 грн, премії -2949,79 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи -5448,28 грн..

У наданих довідках зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

18.02.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки 240/6 від 18.02.2016 року, виданої ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації Житомирської області .

Листом від 22.02.2016 року за вихідним номером 497/02 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії .

Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення " врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 даної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 4 Постанови № 1563 від 02.10.2003 року "Про внесення змін до Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперевну працю в органах державної влади ,зразкове виконання трудових обов"язків ", сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об"єкта)для оподаткування ,для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст.22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За правилами статті 9 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

- вирішує справи на підставі Конституції ,інших актів законодавства України, міжнародних договорів України ;

-застосовує інші нормативно-правові акти , прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб , передбачені Конституцією та законами України.

У разі відсутності закону, що регулює відповідніправовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини(аналогія закону),а за відсутності такого закону суд виходить із конституційнихпринципів і загальних засад права (аналогія права).

З урахуванням наведеного, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі , перерахунок пенсії позивачу має здійснюватисьза чинною на час призначення пенсії редакцією Закону України "Про державну службу ", так як норма , яка значно звужує обсяг прав, які існували на день призначення пенсії позивачу, застосовуватись не може.

Такожпри нарахуванніпенсіїпозивачу повинна нараховуватися отримана ним при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення,оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, враховуючи ту обставину, що довідка 240/6 від 18.02.2016 року, видана ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації Житомирської області вбачається, заробітної плати подавалась до ОСОБА_3 разом з заявою про перерахунок пенсії 18.02.2016 року, а тому слід визнати неправомірною відмову ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської облаті, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2, згідно Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від заробітної плати, з урахуванням інших виплат, а саме: підвищення посадових окладів на час виходу на пенсію станом на 01.12.2015 року; надбавок; матеріальної допомоги; премій та індексації, відповідно до довідок виданих ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення райдержадміністрації від 18.02.2016 року №239/6 та від 18.02.2016 року №240/6.

Керуючись ст.ст.9, 71, 159-163 КАС України, ст. ст.3,37 Закону України "Про державну службу", ст.ст.5,8,45 Закону України "Про загальнообов"язковедержавнепенсійне страхування ", суд-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі про визнання протиправною бездіяльність відповідача та зобов"язання перерахувати пенсію, задовольнити .

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугою років .

Зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області провести ОСОБА_2 нарахування пенсії , відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від заробітної плати, з урахуванням інших виплат, а саме: підвищення посадових окладів на час виходу на пенсію , станом на 01.12.2015 року; надбавок; матеріальної допомоги за 2011-2012 роки; премії за період з 01.11.2011 року по 31.08.2013 року та нарахованої індексації за період з 01.11.2011 року по 31.08.2013 року , відповідно до довідок виданих ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації від 18.02.2016 року №239/6 та від 18.02.2016 року №240/6.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В.Гуц