П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/400/16-а
31 березня 2016 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області
в складі головуючої-судді: ОСОБА_1
секретаря: Боєчко О.Р.,
з участю позивача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання незаконною відмови в призначенні пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління ПФУ в Надвірнянському районі про визнання незаконною відмови в призначенні пенсіїна пільгових умовах та зобов»язання призначити пенсію.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він 16 липня 1965року народження, в 1986р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, таким чином, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія А №333803 від 19.06.1998р,.
12 жовтня 2015року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 10 років. При цьому до заяви ним було подано пакет документів, які підтверджують право на таку пенсію, в тому числі: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оригінали довідок, які підтверджують, що він перебував у відрядженні з 30.08.1986р. по 30.09.1986р. та з 21.10.1986р. по 30.11.1986р. для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, уточнюючі довідки, трудову книжку, довідки про заробітну плату та посвідчення про проживання у гірському населеному пункті.
Однак, рішенням відповідача від 26.01.2016 року йому відмовлено у призначенні даної пенсії у зв'язку із тим, що до заяви не подано первинних документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (лист №436/03 від 26.01.2016 р.).
Вважає, що дії Відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті йому пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними і необґрунтованими.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позовній заяві та просять визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії ОСОБА_2 на пільгових умовах, а також зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі призначити та виплачувати ОСОБА_2 з 17.07.2015 р. пенсію на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечила обставини на які посилається позивач, підтримала письмові заперечення, в обгрунтування посилається на те, що позивачем не надано первинних документів, які складені в період роботи в зоні відчуження, що не дає можливості визначити період перебування(роботи) в зоні відчуження. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1, 2ст. 6 КАС Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідност.11 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1ст. 69 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2ст. 71 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 16.07.1965 р. є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія А№333803 від 19.06.1998р,.(а.с.5)
12 жовтня 2015року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах,на підставі ст, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 10 років. При цьому до заяви ним було подано пакет документів, які підтверджують право на таку пенсію, в тому числі: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оригінали довідок, які підтверджують, що він перебував у відрядженні з 30.08.1986р. по 30.09.1986р. та з 21.10.1986р. по 30.11.1986р. для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, уточнюючі довідки, трудову книжку, довідки про заробітну плату та посвідчення про проживання у гірському населеному пункті.(а.с.5-13).
Рішенням відповідача від 26.01.2016 року позивачу відмовлено у призначенні даної пенсії у зв'язку із тим, що до заяви не подано первинних документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (лист №436/03 від 26.01.20 І6 р.(а.с.14).
Відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року, незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до ч. 1ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» N 796-ХІІ 28 лютого 1991 року(із змінами та доповненнями), підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Судом встановлено, що позивач в період з 01.07.1986р. на підставі наказу №164-к від 01.07.1986року був прийнятий на роботу в «Автоколону 2258» (пізніше перейменовано у ВАТ «Надвірнянський АТП 12655») водієм 3-го класу, де працював до 15.05.1991р..
Весь стаж роботи у ВАТ «Надвірнянське АТП 12655» з 01.07.1986року по 15.05.1991 рік підтверджується відповідними записами у трудовій книжці від 26.08.1981р. з посиланням на дату та номер наказів про прийняття та звільнення.(а.с.)
За час роботи на даному підприємстві для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивача з 30.08.1986р. по 30.09.1986р. та з 21.10.1986р. по 30.11.1986р. (всього 71 днів) було відправлено у відрядження у м. Чорнобиль.. Тут позивач виконував роботи в Поліському районному шляховому ремонтно-будівельному управлінні (далі - Поліське РШРБУ) в селах Діброва, ОСОБА_5 Чорнобильського району, в селах Поліського району, які згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"» віднесені до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та зони відчуження.
Також, робота позивача у зоні відчуження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.08.1986р. по 30.09.1986р. та з 21.10.1986р. по 30.11.1986р. підтверджується Довідкою №174 від 27.12.1993року виданою ВАТ «Надвірнянське АТП 12655», Списком працівників АТП 12655, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Журналом обліку осіб, які прибули у відрядження в Поліське райДРСУ та довідкою Поліського РШРБУ №31 від червня 1991р. Оригінали частини цих документів були позивачем долучені до заяви позивача про призначення пенсії а також оглянуті судом .(а.с. 8,10)
Інших уточнюючих документів на даний час позивач представити не має можливості, оскільки всі документи (посвідчення про відрядження, дорожні листи, товаро-транспортні накладні) здавалися по основному місцю роботи, на підставі яких виплачувалася заробітна плата, у даному випадку у ВАТ «Надвірнянський АТП 12655». Однак, ВАТ «Надвірнянський АТП 12655» 24.02.2010р. ліквідоване, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.08.2015р..(а.с.13)
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»на 10 років.
Відповідно до п.п. «г» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогоПостановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням нормст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
До УПФУв Надвірнянському районі позивачем були подані наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оригінали довідок, які підтверджують, що він перебував у відрядженні з 30.08.1986р. по 30.09.1986р. та з 21.10.1986р. по 30.11.1986р. для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, уточнюючі довідки, трудову книжку, довідки про заробітну плату та посвідчення про проживання у гірському населеному пункті.
Проте у призначенні пенсії останньому було відмовлено.
Зазначені документи в своїй сукупності безумовно підтверджують період роботи позивача, населений пункт і об'єкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При цьому, позивач не може нести відповідальність за неналежне зберігання роботодавцем архівної документації.
Отже суд прийшов до переконання, що позивач дійсно виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження Чорнобильської АЕС і на нього поширюється діяст. 55 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому він має право, відповідно до Постанови правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Таким чином, дії Управління пенсійного фонду України у Надвірнянському районі щодо відмови ОСОБА_2В.у призначенні пенсії на пільгових умовах є незаконним та такими, що порушують законні права та інтереси позивача.
Суд зазначає що позиція відповідача про відсутність усіх первинних документів не може бути підставою для відмови позивачу в його законному праві на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, з урахуванням того, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням, та не спростовано органом пенсійного фонду у встановленому законом порядку.
Таким чином, дії Управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі щодо відмови ОСОБА_2В.у призначенні пенсії на пільгових умовах є незаконним та такими, що порушують законні права та інтереси позивача.
За таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення в повному об»ємі.
На підставі вищенаведеного та ч. 2 ст. 46 п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. 7, 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання незаконною відмови в призначенні пенсії задовільнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії ОСОБА_2 на пільгових умовах.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі призначити та виплачувати ОСОБА_2 з 17.07.2015 р. пенсію на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Міськевич О.Я.
Повний текст постанови виготовлено 05.04.2016р.