Справа № 163/876/16-п
Провадження № 3/163/626/16
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2016 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л., розглянувши, направлені Луцьким прикордонним загоном Північного регіонального управління ДПС України, матеріали справи за протоколом №61 від 22.03.2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.172-18 КУпАП
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, інспектора прикордонної служби 3-ї категорії інструктора 4 кінологічної групи кінологічного відділення впс «Рівне» І категорії типу «Б» Луцького прикордонного загону, РНОКПП невідомий, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1, виконуючи наказ на охорону державного кордону України з 09:00 год. до 21:00 год. 02.03.2016 року, на ділянці відділу прикордонної служби «Рівне», в прикордонному наряді «Огляд транспортних засобів», в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин» належним чином не виконав покладені на нього службові обовязки, що виразилось у здійсненні перевірки транспортного засобу марки «Рено», р.н.з. WR3391U, з причепом WR2120Р, який слідував через державний кордон України 02.03.2016 року о 20:36 год. "на виїзд" з України в ОСОБА_2 з вантажем, згідно товаросупровідних документів, «деревні паливні гранули», за процедурою контролю першої лінії, в той час, як зазначений вантаж підпадав під визначені профілі ризику «пиломатеріали, вугілля» та підлягав контролю за процедурою другої лінії, що призвело до незаконного переміщення через державний кордон України зазначеним транспортним засобом вантажу «бурштину» в кількості 1444 кг., чим порушив вимоги п.п.19 п.7 ст.2, п.21 ст.5 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України №1261 від 19.10.2015 року, п.п.9-12 наказу Держприкордонслужби України від 22.04.2011 року №260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів та вантажів» та вчинив правопорушення, передбачене ст.172-18 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді факт вчинення вказаного правопорушення визнав повністю та пояснив, що під час несення служби по охороні державного кордону 02.03.2016 року, він здійснював огляд вищевказаного транспортного засобу, під час якого перевірив товаросупровідні документи на переміщуваний вантаж, відповідно до яких в автомобілі переміщувались «паливні гранули», здійснив візуальний огляд кабіни водія та причепа, перевірив вантажні місця, що у своїй сукупності зайняло у нього близько 4 хв. Вантаж «паливні гранули» був поміщений у заводські упакування, які будь-яких пошкоджень не мали, та під визначені профілі ризику не підпадав, оскільки першочерговими завданнями йому були визначені: виявлення зброї, боєприпасів та наркотичних засобів, а другорядними переміщення заборонених та обмежених до переміщення товарів, у звязку із чим про переміщення в даному транспортному засобі даного виду товару «паливні гранули» старшому зміни не доповідав. Вказав, що при проведенні візуального огляду вантажу розривати заводське упакування він не має права, це допускається лише під час спільного огляду з інспектором митниці. За вчинене правопорушення просив суд його суворо не карати.
З матеріалів справи встановлено наступні фактичні обставини.
Згідно копії іменного списку персоналу 2 зміни прикордонних нарядів впс «Рівне» 02 березня 2016 року та копії рапорту про результати охорони державного кордону та здійснення прикордонного контролю зміною прикордонних нарядів ВПС «Рівне» за час несення служби зміною: з 09:01 год. 02.03.2016 року до 21:00 год. 02.03.2016 року, ОСОБА_1 у вказаний період виконував наказ на охорону державного кордону України, на ділянці відділу прикордонної служби «Рівне», в прикордонному наряді «Огляд транспортних засобів» - вантажний, в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин».
З висновку службового розслідування по факту можливого порушення 02.03.2016 року порядку оформлення в прикордонно-митному відношенні каміння бурштину вагою 1444 кг в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин» відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону від 12.03.2016 року встановлені наступні факти.
Рішенням начальника відділу прикордонної служби «Рівне» на здійснення оперативно-службової діяльності в березні 2016 року визначено категорію осіб, транспортних засобів та вантажів, на які під час здійснення прикордонного контролю необхідно звернути особливу увагу та відносно яких осіб і транспортних засобів проводити заходи контролю ІІ лінії. В завданнях ЗПН, зокрема, прикордонним нарядом «ОТЗ» чітко прописано, що контролю ІІ лінії необхідно піддавати вантажні транспортні засоби, які слідують на виїзд з України з вантажем (пиломатеріали, вугілля).
Про виконання зазначених завдань було вказано старшим лейтенантом ОСОБА_3 під час проведення інструктажу та постановки наказу на охорону державного кордону України прикордонному наряду, який заступав на зміну з 09:00 год. до 21:00 год. 02.03.2016 року.
02.03.2016 року о 19 год. 39 хв. в пункт пропуску «Ягодин», на смугу митного контролю «червоний коридор» вїхав автомобіль польської реєстрації марки «Рено», р.н.з. WR3391U, з причепом WR2120Р, у якому слідувало дві особи (водій та пасажир).
Огляд даного транспортного засобу здійснювався в період з 20:34 год. до 20:36 год. прикордонним нарядом «ОТЗ» самостійно у складі старшого сержанта ОСОБА_1 без представника митниці, із застосуванням процедури контролю І лінії шляхом його візуального огляду без втручання в конструктивні особливості, а саме, зовнішнього огляду автомобіля, причепа та кабіни водія. При цьому, вантаж у даному транспортному засобі слідував не під митним забезпеченням.
Під час проведення огляду, із технічних засобів прикордонного контролю ОСОБА_1 використовувався лише ліхтар (ОАД 4, ендоскоп не застосовувались, хоча були в наявності), тент для огляду кузова, причепа та кабіна не піднімався, щуп не використовувався, службова собака не залучалась, а вивчення товаро-супровідних документів здійснювалось протягом 10 секунд в кабіні водія, при відсутності якісного світла, що встановлено комісією по службовому розслідуванню за результатами перегляду даних з камер відеоспостереження.
В прикордонно-митному відношенні особа, транспортний засіб та вантаж були офоромлені о 20:41 год. 02.03.2016 року, а з пункту пропуску вибули о 21:39 год. 02.03.2016 року.
Під час проходження митного контролю на польській стороні автомобільному пункті пропуску «Дорохуськ» (зі сторони України пункту пропуску «Ягодин-авто»), співробітниками митної варти ОСОБА_2, в зазначеному автомобілі марки «Рено», р.н.з. WR3391U, з причепом WR2120Р, було виявлено з приховуванням від митного контролю вантаж «деревні паливні гранули», вагою 22500 кг., що переміщувався на 22 піддонах в 1474 поліетиленових мішках, кожен мішок вагою 15 кг, в якому знаходились деревні палети (гранули) по 6 мм кожна фракція.
Аналізуючи встановлені фактичні обставини проходження прикордонного контролю зазначеним транспортним засобом на предмет дотримання старшим сержантом ОСОБА_1 вимог п.п.19 п.7 ст.2, п.21 ст.5 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України №1261 від 19.10.2015 року , п.п.9-12 наказу Держприкордонслужби України від 22.04.2011 року №260 «Про організацію та здійснення огляду транспортних засобів та вантажів», якими регламентовано порядок несення прикордонної служби, слід дійти до наступних висновків.
Підпунктом 19 п.7 ст.2, п.21 ст.5 розділу ІІ Інструкції визначено, що під час несення служби прикордонні наряди зобовязані здійснювати прикордонний контроль і пропуск осіб, транспортних засобів, вантажів у пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду відповідно до вимог Закону України "Про прикордонний контроль", нормативно-правових актів та актів організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України. Під час виконання завдань прикордонний наряд з огляду транспортних засобів зобов'язаний: ретельно оглядати транспортні засоби закордонного прямування і вантажі, що перевозяться на них, з метою виявлення правопорушників, схованок та інших місць у транспортних засобах і вантажах, в яких можуть бути заховані зброя, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, боєприпаси, вибухові речовини, матеріали і предмети, заборонені до переміщення через державний кордон.
Наказом Держприкордонслужби України від 22.04.2011 року №260 визначено, що огляд транспортних засобів і вантажів необхідно здійснювати із застосуванням заходів контролю першої та другої лінії прикордонного контролю з дотриманням норм частини другої та четвертої статті 6 Закону України "Про прикордонний контроль" щодо початку та закінчення прикордонного контролю.
Контроль першої лінії включає проведення заходів перевірки в мінімально необхідному обсязі для визначення наявності законних підстав для перетинання державного кордону транспортними засобами та вантажами. Він передбачає проведення візуального огляду транспортних засобів та вантажів без втручання в їх конструктивні особливості (зовнішній огляд транспортних засобів та вантажів, огляд кабін, купе, кают, салонів, цілісності упаковок, наявність пломб, спостереження за поведінкою пасажирів та обслуговуючого персоналу).
Контроль другої лінії здійснюється спеціально призначеним прикордонним нарядом "ОТЗ" та проводиться, зокрема, у разі надходження розпорядження начальника органу охорони державного кордону. Під час здійснення контролю другої лінії необхідно здійснювати ряд заходів серед яких: встановлення місця відправлення та призначення транспортного засобу, вантажу; проведення співбесіди з водіями, експедиторами, які супроводжують вантаж; здійснення перевірки за базами даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в'їзд в Україну, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також іншими передбаченими законом базами даних; проведення поглибленого огляду транспортного засобу та вантажів без залучення співробітників інших контрольних служб та ініціювати проведення спільного огляду (переогляду) транспортних засобів та вантажів.
Як встановлено з матеріалів справи, про необхідність здійснення контролю ІІ-ї лінії щодо вантажних транспортних засобів, які слідують на виїзд з України з вантажем (пиломатеріали, вугілля), було визначено рішенням начальника відділу прикордонної служби «Рівне» на здійснення оперативно-службової діяльності в березні 2016 року.
Про поставлення та виконання даного завдання старший сержант ОСОБА_1 був у належний спосіб ознайомлений, що стверджується поясненнями старшого лейтенанта ОСОБА_3, який проводив інструктаж прикордонному наряду, який заступав на зміну охорони державного кордону України з 09:00 год. до 21:00 год. 02.03.2016 року, та одночасно спростовує пояснення ОСОБА_1 в тій частині, що переміщуваний вантаж «деревні паливні гранули» не підпадає під визначені профілі ризику.
З пояснень ОСОБА_1 слідує, що він здійснював огляд наданих водієм товаро-супровідних документів на вантаж, який переміщувався в автомобілі марки «Рено», р.н.з. WR3391U, причеп WR2120Р, а тому, слід дійти висновку про те, що йому достовірно було відомо про вид, кількість та вартість переміщуваного у даному транспортному засобі вантажу - «паливні гранули».
Отже, будучи достовірно обізнаним з видом переміщуваного товару - «паливні гранули» та завданням про необхідність здійснення щодо вантажних транспортних засобів, які слідують на виїзд з України з вантажем (пиломатеріали, вугілля), контролю ІІ-ї лінії, ОСОБА_1, всупереч вищенаведеним вимогам Інструкції та наказу Держприкордонслужби, які регламентують порядок несення прикордонної служби, не доповів керівництву про переміщення через митний кордон України даного виду товару та провів контроль вищевказаного транспортного засобу і переміщуваного у ньому вантажу за правилами першої лінії шляхом візуального огляду.
Диспозиція ст.172-18 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за допущення порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.
Таким чином, сукупність досліджених судом доказів в повному обсязі доводить винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-18 КУпАП.
Вирішуючи питання про вид та розмір відповідальності ОСОБА_1 за вчинене правопорушення, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу винного, в тому числі його позитивну характеристику з місця служби, ступінь його вини у вчиненому, відсутність обставин, що помякшують та обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті на строк, передбачений санкцією ст.172-18 КУпАП.
Згідно п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 275 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.221, 284, 287, 294 КУпАП, на підставі ст.172-18 КУпАП, суддя, -
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-18 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті на строк 5 (пять) діб.
Строк арешту з утриманням на гауптвахті рахувати з моменту приведення постанови до виконання, яке покласти на начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління ДПС України.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_4