ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2016 р. 21:56Справа № 804/1887/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддівГончарової Ірини Анатоліївни Сидоренко Д.В. Верби І.О. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом кандитата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Криворізький міський голова ОСОБА_5, про скасування постанов та визнання позачергових виборів Криворізького міського голови недійсними, -
ВСТАНОВИВ:
03.04.16 року о 19 год. 57 хв. кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до голови Криворізької міської виборчої комісії про:
- скасування постанов Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області №149 «Про визначення обраним Криворізьким міським головою ОСОБА_5» від 30.03.2016 р. (18:00), №150 «Про реєстрацію Криворізьким міським головою ОСОБА_5» від 30.03.2016 р. (18:30);
- визнання позачергових виборів Криворізького міського голови 27 березня 2016 р. недійсними у зв'язку з порушеннями виборчого законодавства України.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що оскаржувані постанови були прийняті без врахування чисельних правопорушень під час передвиборної кампанії, а саме при проведенні політичної агітації, в «день тиші» та у день голосування, а саме без врахування того, що під час проведення політичної реклами кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5 розповсюджував у ЗМІ відверту ненависть та неприязнь до тих криворіжців, які були на позиціях патріотизму та любові до України, до прогресу, та проти режиму Януковича, проросійських настроїв серед частини посадовців, які прагнуть до федералізації України. Крім того, за ініціативою кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, 13000 громадянам м. Кривого Рогу з 1 березня 2016 р. була видана матеріальна допомога з бюджетних коштів у розмірі 500 грн. На думку позивача, виплата ОСОБА_5, мешканцям м. Кривого Рогу коштів є підкупом виборців. Також у своїй перевиборчій політичній агітації ОСОБА_5 у 6 районах м. Кривого Рогу (Дзержинський, Довгинцівський, Жовтневий, Саксаганський, Центрально-Міський, Інгулецький), створив політичну команду для ведення передвиборної, політичної діяльності з метою спонукати виборців м. Кривого Рогу голосувати 27 березня 2016 р. за нього, та залучив для цієї політичної діяльності своїх підлеглих, посадових осіб органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, керівників комунальних організацій, підприємств, установ, закладів, депутатів Дніпропетровської обласної ради, Криворізької міської ради, Дзержинської районної в місті ради, Довгинцівської районної в місті ради, Жовтневої районної в місті ради, Саксаганської районної в місті ради, Центрально-Міської районної в місті ради, Інгулецької районних в місті ради, а саме - 174 особи. У день голосування 27.03.2016 р. на всіх виборчих дільницях порушувалось виборче законодавство ОСОБА_5 та членами його політичної команди, яке виразилося у безоплатному підвезенні виборців на виборчі дільниці. Відповідачем допущена бездіяльність, щодо здійснення контролю за виборчим процесом, яка виразилась у невжитті заходів до розгляду та доведення до відома заявника результатів розгляду 18 Постанов Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, які вимагали від КВП ГУНП в Дніпропетровської області здійснити певні дії, щодо виявлених порушень виборчого законодавства суб'єктами виборчого процесу. Позивач вважає, що без проведення процесуальних дій поліцейськими, щодо порушення ОСОБА_5 виборчого законодавства Криворізька міська виборча комісія не повинна була приймати оскаржувані постанови, а вибори Криворізького міського голови повинні бути визнані недійсними.
Позивач та представник позивача в судове засідання, після оголошення перерви, не з'явились, про розгляд справи повідомлені належним чином, подали до суду клопотання про розгляд справи без нашої участі, просили позов задовольнити з викладених в ньому підстав.
Представники відповідача про розгляд справи повідомлені належним чином, подали до суду заяви про розгляд справи без участі. В письмових запереченнях просили відмовити в задоволенні позову з огляду на те, що позивачем не наведені в позові та не підтверджені належними доказами твердження про наявність обставин, які б могли призвести до того, що позачергові вибори Криворізького міського голови могли б вважатися недійсними. Постанови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області за №149 та №150 від 30.03.2016 р. прийняті у відповідності до вимог, встановлених Законом України «Про місцеві вибори», у зв'язку з чим відсутні правові підстави для їх скасування.
Представники третьої особи про розгляд справи повідомлені належним чином, подали до суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження. В письмових поясненнях повністю підтримали позицію відповідача.
Відповідно до ч.12 ст.172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши за правилами ст.86 КАС України докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судова колегія при винесенні постанови виходить з наступних підстав.
Законом України «Про місцеві вибори» визначено основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; законності та або рони незаконного втручання будь-кого в цей процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Відповідно до ч. 2-3 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Виборчий процес включає такі етапи:
1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів;
2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;
3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
4) висування та реєстрація кандидатів;
5) проведення передвиборної агітації;
6) голосування у день виборів;
7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із етапності та послідовності виборчого процесу. Так, усі етапи виборчого процесу передбачають вичерпний перелік повноважень кожного його суб'єкта, які останній може здійснити, в тому числі і під час агітації, голосування у день виборів, встановлення підсумків та результатів виборів (голосування). Зазначені позивачем ОСОБА_4 порушення виборчого законодавства мали місце під час проведення передвиборної агітації та у день виборів, тому могли бути відповідно до ч.7 ст.172 КАС України оскарженні у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування. Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч.8 ст.172 КАС України).
Внаслідок чого порушення, які наведені в позовній заяві, мали місце, як зазначено самим позивачем, при проведенні політичної агітації в день тиші та у день голосування, мали бути встановлені на відповідних етапах виборчого процесу із застосуванням наслідків визначених Законом України «Про місцеві вибори». При цьому, обставини можливих порушень порядку політичної агітації не стосуються правомірності встановлення результатів виборів та реєстрації обраного.
Відповідно до ч.1, 2 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря.
Частинами 3 та 4 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що міська територіальна виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах міського голови встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів сільського, селищного, міського голови, старости заносяться прописом та цифрами такі відомості:
1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів;
2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями;
3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях;
4) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування;
5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;
7) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;
8) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у межах відповідного одномандатного виборчого округу;
9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
10) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;
11) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
12) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости;
13) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости;
14) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, який набрав найбільшу кількість голосів виборців у відповідному виборчому окрузі.
Міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів міського голови не пізніш як па п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:
1. про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним;
2. про проведення повторного голосування;
3. про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови,
старости такими, що не відбулися.
Згідно пунктів 13 та 14 протоколу Криворізької міської виборчої комісії про результати виборів Криворізького міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 28.03.2016р. (18 год. 15 хв.), загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови - 282382 та найбільшу кількість голосів виборців в єдиному одномандатному виборчому окрузі - 209469 набрав ОСОБА_5
Відповідно до протоколу №26 засідання Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області останнім питанням слухали: голова комісії Гивель П.О. поставив на голосування затвердження Криворізької міської виборчої комісії про результати виборів Криворізького міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі. За це рішення проголосували: «за» -12, «проти» - 0, «утрималось» - 3. 18:15 рішення прийнято.
30.03.2016 р. відповідачем прийнято постанову №149 «Про визнання обраним Криворізьким міським головою», згідно якої на підставі протоколу про встановлення результатів Позачергових виборів Криворізького міського голови на голосуванні 27.03.2016 р., керуючись ч.12 ст.85, ч.19 ст.87 Закон України «Про місцеві вибори» Криворізька міська виборча комісія постановила:
1) визнати обраним Криворізьким міським головою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, освіта вища, безпартійного, міського голову, висунутого шляхом само висування;
2) повідомлення про результати позачергових виборів Криворізького міського голови невідкладно надіслати до Центральної виборчої комісії в порядку та за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в електронному вигляді передати відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Дзержинської районної у місті ради для невідкладного надсилання Центральній виборчій комісії, оприлюднити шляхом вивішування на стенді у приміщенні виборчої комісії, на офіційному сайті виконкому Криворізької міської ради, на сайті «Перший Криворізький» (за згодою) та в Криворізькій міській комунальній газеті «Червоний Гірник».
Відповідно до положень ч.1, 3, 5 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости.
У п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.
Про прийняте згідно з частиною четвертою цієї статті рішення територіальна виборча комісія повідомляє відповідного кандидата у депутати наступного дня з дня прийняття такого рішення.
Заявою від 30.03.2016 р. ОСОБА_5 звернувся до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області з проханням зареєструвати його Криворізьким міським головою. До заяви надані додатки: довідка Криворізької міської ради, засвідчена копія паспорту та заява про відсутність представницького мандату.
30.03.2016р. о 18 год. 30 хв. Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області прийнята постанова №150 «Про реєстрацію Криворізького міського голови ОСОБА_5», згідно якої ОСОБА_5, 1949 року народження, освіта вища, безпартійного, зареєстровано Криворізьким міським головою.
Отже, постанова №150 від 30.03.2016 р. прийнята внаслідок визнання ОСОБА_5 обраним Криворізьким міським головою, згідно постанови №149 від 30.03.2016 р., яка в свою чергу прийнята на підставі протоколу про результати виборів міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 28.03.2016 р., за яким найбільшу кількість голосів виборців в єдиному одномандатному виборчому окрузі - 209469 набрав ОСОБА_5, у зв'язку з чим оскаржувані рішення прийняті на підставі, у спосіб та в межах повноважень визначених Законом України «Про місцеві вибори».
Вирішуючи питання про визнання позачергових виборів Криворізького міського голови 27 березня 2016 р. недійсними суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.11 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону.
Частиною 9 вказаної норми визначено, якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено лише одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, і за результатами голосування у день виборів він не був обраний відповідно до вимог частини восьмої цієї статті або якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.
Відповідно до ч.2 ст.48 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій, вибори у такому виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися.
Разом з тим, частина 1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори» визначає, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин.
З системного аналізу наведених норм Закону України «Про місцеві вибори» слідує, що вибори у виборчому окрузі, в тому числі в єдиному одномандатному виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією міста, визнаються такими, що не відбулися, у випадках визначених Законом. На відміну від голосування на виборчій дільниці, яке може бути визнане недійсним, у разі встановлення порушень вимог цього Закону. Отже, Законом України «Про місцеві вибори» не передбачено можливість визнання виборів у виборчому окрузі недійсними, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є безпідставними.
Крім того, відносно бездіяльності Криворізької міської виборчої комісії при здійсненні контролю за виборчим процесом в частині не отримання результатів від Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, колегія суддів, вважає за необхідне вказати, що з'ясування зазначених обставин також не впливають на правомірність прийняття Криворізькою міською виборчою комісією оскаржуваних постанов, оскільки відповідно до положень ч.14 ст.60 Закону України «Про місцеві вибори», наслідком звернень виборчої комісії до відповідних правоохоронних органів із заявами про перевірку повідомлень, які мають ознаки кримінального чи адміністративного правопорушення, має бути реагування правоохоронних органів відповідно до законів України.
Згідно статей 69-70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За сукупності викладених обставин справи та норм чинного законодавства колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог позовом кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4 до Криворізької міської виборчої комісії, третя особа - Криворізький міський голова - ОСОБА_5 про скасування постанов, визнання позачергових виборів Криворізького міського голови недійсними необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71, 86, 160, 161-163,167, 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається у дводенний строк з дня проголошення постанови у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Судді І.А. Гончарова Д.В. Сидоренко І.О. Верба