ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" березня 2016 р.Справа № 923/1910/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів Л.В. Поліщук, С.В. Таран
при секретарі судового засідання: А.В. Земляк
за участю представників сторін:
від позивача - І.П. Закернична
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про день, час та місце апеляційного перегляду повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
на рішення господарського суду Херсонської області від 09.02.2016 року
у справі № 923/1910/15
за позовом заступника прокурора Херсонської області
до відповідачів:
1)Комунального підприємства «Сервіс-Центр»;
2)Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про визнання недійсним договору про обладнання, утримання та використання майданчиків для паркування транспортних засобів
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2015 року заступник прокурора Херсонської області звернувся до місцевого господарського суду з позовом до Комунального підприємства «Сервіс-Центр», Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про визнання недійсним договору про обладнання, утримання та використання майданчиків для паркування транспортних засобів від 01.08.2011р. №116/к та додаткових угод до нього від 30.12.2011р., 10.12.2012р., 11.12.2013р., укладених між відповідачами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний договір укладено з порушенням приписів Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил паркування транспортних засобів, без проведення обов'язкового конкурсного відбору.
Відповідачі у відзивах на позов зазначили про його необґрунтованість.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 09.02.2016р. (суддя Пінтеліна Т.Г.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 15.02.2016р., позов задоволено повністю, стягнуто з відповідачів в доход Державного бюджету України по 609,00 грн. судового збору.
Не погодившись з рішенням суду, ФОП ОСОБА_2 23.02.2016р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, у позові відмовити повністю, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 04.03.2016р. скаргу прийнято до провадження із призначенням до розгляду.
ФОП ОСОБА_2 у своєму клопотанні просив розглянути справу за його відсутністю.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу, просив залишити рішення суду без змін.
Відзив на апеляційну скаргу від КП «Сервіс-Центр» не надходив.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, судова колегія зазначає наступне.
Рішенням Херсонської міської ради від 26.04.2007р. №392 внесено зміни до Положення про організацію паркування транспортних засобів на території міста Херсона, затвердженого рішенням міської ради від 30.10.2002р. №117, затвердивши його в новій редакції (а.с. 142-143).
Відповідно до п. 6 Положення про організацію паркування транспортних засобів на території міста Херсона тарифи на паркування транспортних засобів на території міста Херсона, які включають в себе ставку збору за парковку автотранспорту та плату за послуги паркування, затверджуються виконкомом міської ради (а.с. 144-156).
Рішенням виконкому Херсонської міської ради від 17.08.2010р. №417 затверджено Положення про проведення конкурсу із визначення суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона (далі - Положення); типову форму договору про тимчасове утримання і обладнання майданчиків для паркування згідно з додатком 1; склад конкурсної комісії із визначення суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона згідно з додатком 2 (а.с. 30-33).
За змістом п. 6.5. Положення строк дії договору про тимчасове обслуговування відведених майданчиків для паркування не може перевищувати трьох років.
Рішенням Херсонської міської ради від 28.12.2010р. №19 встановлено ставку збору за провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у розмірі 0,03% мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01.01.2011р.; затверджено перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території міста Херсона, згідно з додатком; визначено уповноваженою особою на організацією та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів КП «Сервіс-Центр». Відповідно до п. 2 додатку до цього рішення зазначено паркувальний майданчик, місцезнаходження - АДРЕСА_1, вздовж споруди залізничного вокзалу до АДРЕСА_2), загальною площею 103,95 кв.м. (а.с. 43-44).
Рішенням виконкому Херсонської міської ради від 14.03.2011р. №115 внесені зміни до рішення виконкому міської ради від 17.08.2010р. №417; викладено типову форму договору про тимчасове утримання і обладнання майданчиків для паркування в новій редакції згідно з додатком 1; затверджено оновлений склад конкурсної комісії із визначення суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона згідно з додатком 2 (а.с. 127 зворотній бік).
Рішенням виконкому Херсонської міської ради від 19.04.2011р. №234 внесені зміни до рішення виконкому міської ради 14.03.2011р. №115, вивівши зі складу конкурсної комісії із визначенням суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 132).
Рішенням Херсонської міської ради від 24.06.2011р. №269 внесені зміни до рішення міської ради від 28.12.2010р. №19, а саме: встановлено ставку збору за провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у розмірі 0,03% мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня податкового (звітного) року; затверджено перелік спеціальних земельних ділянок, визначених для провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території міста Херсона, згідно з додатком. Під №142 у додатку до цього рішення зазначено паркувальний майданчик, місцезнаходження - АДРЕСА_1, вздовж споруди залізничного вокзалу до АДРЕСА_2), загальною площею 80,50 кв.м. (а.с. 134-135).
Рішенням виконкому Херсонської міської ради від 19.07.2011р. №357 затверджено результати конкурсу із визначення суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона, відповідно до витягу із протоколу засідання конкурсної комісії із визначення суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона, від 01.07.2011р. №2, згідно з додатком; КП «Сервіс-Центр» укласти договори про тимчасове утримання і обладнання майданчиків для паркування із переможцями конкурсу (а.с. 24).
Згідно витягу із протоколу (додаток до рішення від 19.07.2011р. №357), зокрема, визнано переможцем конкурсу на майданчику для паркування, який розташований на АДРЕСА_1 вздовж споруди залізничного вокзалу до АДРЕСА_2) ФОП ОСОБА_2 Місячна сплата паркувального збору - 1000,00 грн., обслуговування відведеного майданчику - 300,00 грн. (пункт 5) - а.с. 25-26.
01.08.2011р. між КП «Сервіс-Центр» та ФОП ОСОБА_2 укладено договір №116/К про обладнання, утримання та використання майданчиків для паркування транспортних засобів, яким передбачено надання права організації, обслуговування, стягнення плати за користування спеціальною земельною ділянкою, відведеною для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, вздовж споруди залізничного вокзалу до АДРЕСА_2), вздовж фасаду комплексу «Анжеліна», а також справляння збору за припаркування автотранспорту, згідно з наведеною в додатку 2 дислокацією, що є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 2.3.2. договору ФОП ОСОБА_2 зобов'язався своєчасно і в повному обсязі проводити сплату збору за припаркування автотранспорту до місцевого бюджету на підставі ст. 266 Податкового кодексу України та рішення міської ради від 28.12.2010р. №19 у розмірі 0,03% мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року за 1 кв.м. та сплату за надання права обслуговування парковок КП «Сервіс-Центр».
Згідно з п. 3.3. договору ФОП ОСОБА_2 сплачує збір за паркування до місцевих бюджетів авансовими внесками до 27 числа (включно) кожного місяця за місцем розташування спеціально відведеного місця для паркування транспортних засобів та плату за надання в користування і обслуговування місць для паркування до 5-го числа поточного місяця на підставі рахунки КП «Сервіс-Центр», де окремими рядками визначаються сума збору за паркування та розмір оплати за користування місцями для паркування автотранспорту.
За змістом п.п. 6.1., 6.2. договору останній вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 6.1. договору та закінчується 20.07.2014р.
Договір підписаний та скріплений печатками сторін 01.08.2011р. Того ж дня за актом передачі відведених майданчиків для паркування транспортних засобів ФОП ОСОБА_2 передано 7 машино-місць, загальною площею 80,50 кв.м. (додаток 2 до договору) а.с. 103-110.
У додатку 1 до договору визначено порядок розрахунків, а саме: ставки збору за паркування (0,03% мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня податкового (звітного) місяця за 1 кв.м. за формулою та строком сплати); плати за користування та обслуговування відведених майданчиків для паркування за формулою та строком сплати (а.с. 108-109).
В матеріалах справи міститься розрахунок обсягу збору за паркування та плати за користування та обслуговування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, згідно якого збір за місця для паркування транспортних засобів становить 704,48 грн., а плата за користування та обслуговування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів - 434,00 грн. (додаток 3 до договору) - а.с. 111.
Додатковою угодою від 30.12.2011р. внесені зміни у додаток 3 до договору від 01.08.2011р. №116/К щодо розміру ставок збору, а саме за паркування - 803,30 грн., за користування - 520,80 грн., які набули чинності з 01.01.2012р. (а.с. 114-114).
Додатковою угодою від 11.12.2013р. внесені зміни до п. 6.2. договору від 01.08.2011р. №116/К, а саме доповнено його наступним змістом: «Якщо у місячний термін до закінчення строку дії договору, жодна із сторін письмово не повідомила про закінчення договірних відносин, договір вважається продовженим на той же термін та на тих же умовах»; також внесені зміни у додаток 3 до договору стосовно розміру ставок збору, а саме за паркування - 911,86 грн., за користування - 520,80 грн., які набули чинності з 01.01.2014р. (а.с. 116-117).
Додатковою угодою від 31.12.2014р. продовжено термін дії договору від 01.08.2011р. №116/К до 31.12.2015р. та внесені зміни у додаток 3 до договору стосовно розміру ставок збору, а саме за паркування - 911,86 грн., за користування - 520,80 грн., які набули чинності з 01.01.2015р. (а.с. 118-119).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (в редакції чинній на момент укладення спірного договору) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить визначення на конкурсних засадах підприємств, установ, організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (в редакції чинній на момент укладення спірного договору) органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Рішенням Херсонської міської ради від 22.11.2013р. №1173 затверджено операторами, які провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на території міста Херсона, зокрема, ФОП ОСОБА_2 за переліком згідно з додатком на термін дії договору; КП «Сервіс-Центр» забезпечити дотримання операторами Правил благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в місті Херсоні, затверджених рішенням міської ради від 31.05.2011р. №221 (а.с. 27-29).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що надання (передання) КП «Сервіс-Центр» земельних ділянок у користування ФОП ОСОБА_2 для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів здійснено із порушенням вимог законодавства «Про благоустрій населених пунктів», Правил паркування транспортних засобів, земельного законодавства, без проведення обов'язкового конкурсного відбору. Крім того, додаткова угода від 11.12.2013р. до спірного договору не відповідає пункту 6.5. Положення, яким передбачено, що строк дії договору про тимчасове обслуговування відведених майданчиків для паркування не може перевищувати трьох років (для спірного договору такий термін настав 01.08.2014р.) та додатку №1 до Положення «Строк дії Договору», яким не передбачено можливість пролонгації терміну дії договору.
За твердженням ФОП ОСОБА_2, сторонами при укладенні та продовженні дії спірного договору повністю дотримано вимоги чинного податкового та цивільного законодавства, що регулюють відносини між відповідачами.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд, зазначив про відсутність правових підстав для укладення спірного договору та будь-яких додаткових угод до нього, у тому числі і додаткової угоди про продовження строку дії договору, що в свою чергу також суперечить підпункту 6.5 п. 6 Положення, у зв'язку з чим спірний договір із додатковими угоди до нього визнано недійсним на підставі ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.
Звертаючись з апеляційною скаргою, ФОП ОСОБА_2 зазначив, що розрахунок збору за місця для паркування транспортних засобів до умов конкурсу не надавався і до укладення договору не проводився, умови спірного договору в частині встановлення розміру збору за місця для паркування транспортних засобів в сумі 704,48 грн. не лише не суперечить вимогам умов конкурсу, але й проведені у суворій відповідності за спеціальними нормами - ст. 266 Податкового кодексу України та рішенням Херсонської міської ради від 28.12.2010р. №19. Крім того, з метою захисту інтересів Херсонської міської громади в спірному договорі було збільшено плату за надання в користування і обслуговування відведеного майданчика з 300 грн. до 434 грн.
Доводи прокурора про укладення спірного договору без проведення обов'язкового конкурсного відбору та доводи скаржника стосовного того, що розрахунок збору за місця для паркування транспортних засобів до умов конкурсу не надавався і до укладення договору не проводився спростовується наступним.
Відповідно до 2.2.3. Положення про порядок проведення конкурсу із визначення суб'єктів господарювання, яким надається права утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона організатор конкурсу (КП «Сервіс-Центр») не пізніше як за 20 днів до початку конкурсу публікує в засобах масової інформації (в газеті «Херсонський вісник» та на офіційному сайті міської ради та її виконавчих органів) повідомлення про його проведення, котре повинно містити відомості про:
-найменування та основні характеристики відведених майданчиків для паркування, їх місцезнаходження та кількість машиномісць;
-мінімальний розмір паркувального збору;
-розмір плати за надання в користування і обслуговування відведених майданчиків для паркування;
-термін, на який надається право утримання і обслуговування відведених майданчиків для паркування переможцю конкурсу;
-строк подання та адресу, за якою подаються документи на конкурс;
-дату, час та місце проведення 1-го та 2-го етапів конкурсу;
-телефон для довідок із питань проведення конкурсу.
За умовами п. 2.6. Положення конкурсна пропозиція претендента подається у запечатаному конверті і має містити пропозиції щодо:
-якості обладнання майданчика для паркування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009р. №1342;
-розміру паркувального збору;
-розміру плати за користування.
За приписами п. 4.3. Положення на другому етапі конкурсу конкурсна комісія визначає переможця конкурсу шляхом співставлення пропозицій з урахуванням розміру тарифу на послуги з утримання відведених майданчиків для паркування автотранспорту, сформованих у відповідності з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2010р. №258 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання майданчиків для платного паркування транспортних засобів». Перевага надається претенденту (визнання його переможцем), чия пропозиція є кращою.
Згідно з п. 4.5. Положення у випадку подання заяви на участь у конкурсі лише одним претендентом, якщо його заява відповідає вимогам, визначеним Положенням, то другий етап конкурсу не проводиться і конкурсна комісія приймає рішення про визнання такого претендента переможцем.
За умовами п. 5.3. Положення за результатами проведення конкурсу секретарем комісії складається протокол в якому визначаються: відомості про всіх претендентів, пропозиції всіх претендентів.
Як вбачається з витягу із протоколу засідання конкурсної комісії із визначення суб'єктів господарювання, яким надається право утримання і обладнання майданчиків для паркування на території міста Херсона переможцем конкурсу на майданчику для паркування, який розташований на АДРЕСА_1 вздовж споруди залізничного вокзалу до АДРЕСА_2) став ФОП ОСОБА_2 Місячна сплата паркувального збору визначена у розмірі - 1000,00 грн., а обслуговування відведеного майданчику у розмірі 300,00 грн. а.с. 25-26.
Проте, в додатку 3 до спірного договору збір за місця для паркування транспортних засобів визначено у розмірі 704,48 грн., а плата за користування та обслуговування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів - 434,00 грн., які в подальшому додатковими угодами до договору збільшувались за паркування до 803,30 грн., згодом до 911,86 грн., а за користування до 520,80 грн.
Отже, відповідачі, укладаючи спірний договір та додаткові угоди до нього не врахували результати конкурсу в частині розмірів збору за місця для паркування транспортних засобів та плати за користування та обслуговування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1). Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2). Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3). Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5). Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей (ч. 6).
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині. Виконання господарського зобов'язання, визнаного судом недійсним повністю або в частині, припиняється повністю або в частині з дня набрання рішенням суду законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення. У разі якщо за змістом зобов'язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов'язання визнається недійсним і припиняється на майбутнє.
За приписами п.п. 2.1, 2.9 п. 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. № 11 «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними» правовідносини, пов'язані з визнанням правочинів (господарських договорів) недійсними, регулюються ЦК України, ГК України, Земельним кодексом України та іншими актами законодавства. Правочин може бути визнаний недійсним з підстав, передбачених законом. Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені статтями 215, 216 ЦК України, статтями 207, 208 ГК України. Правила, встановлені цими нормами, повинні застосовуватися господарськими судами в усіх випадках, коли правочин вчинений з порушенням загальних вимог частин першої - третьої, п'ятої статті 203 ЦК України і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють підстави та наслідки недійсності правочинів.
Підставою недійсності правочину згідно ст. 215 Цивільного кодексу України є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). На підставі статті 215 ЦК України недійсними можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимоги інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.
З урахуванням наведеного, місцевий господарський суд дійшов до правомірного висновку, що спірний договір та додаткові угоди до нього укладені без врахування результатів конкурсу, яким визначено місячну сплату паркувального збору (1000,00 грн.), та плату за обслуговування відведеного майданчику (300,00 грн.), що є самостійною підставою для визнання їх недійсними.
Разом з тим, судова колегія не приймає до уваги доводи прокурора про порушення п. 6.5. Положення щодо обмеженого строку дії спірного договору 3 роки) та відсутність у спірного договору такої умови як його пролонгація, оскільки по-перше, спірний договір укладено на 2 роки 11 місяців 20 днів (з 01.08.2011р. по 20.07.2014р.), по-друге: автоматична пролонгація не означає перевищення строку дії договору, тому що по його закінченню така пролонгація може і не відбутися.
Враховуючи вищевикладене, рішення суду слід залишити без змін, але з інших правових підстав.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення господарського суду Херсонської області від 09.02.2016р. у справі №923/1910/15 - без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 05.04.2016р.
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя С.В. Таран