Рішення № 56915985, 31.03.2016, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
927/854/15
Номер документу
56915985
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Іменем України

РІШЕННЯ

31 березня 2016 року справа №927/854/15

За позовом: виконувача обовязків прокурора Чернігівського району,

вул. Коцюбинського, 57, м. Чернігів, 14000 в інтересах держави в особі

позивача: Боромиківської сільської ради Чернігівського району,

вул. Музиченка, 1, с. Боромики, Чернігівський район, 15532,

до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Десна, вул. Нова, 2А, с. Боромики, Чернігівський район, 15532,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області,

вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

Чернігівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство „Чернігіврайагролісгосп, вул. Шевченка, 119, смт. М. Коцюбинське, Чернігівський район, 15552,

про стягнення 340664,59 грн. шкоди.

Суддя Блохіна Ж.В.

Представники сторін:

від позивача: не зявився,

від відповідача: ОСОБА_1 засновник; ОСОБА_2, довіреність б/н від 22.03.2016, ОСОБА_3 директор,

від третьої особи (Державної екологічної інспекції у Чернігівській області): ОСОБА_4 головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №11-08/547 від 03.03.2016;

від третьої особи (ДП „Чернігіврайагролісгосп): ОСОБА_5, довіреність №58 від 22.03.2016,

за участю: ОСОБА_6 прокурора Чернігівської місцевої прокуратури, посвідчення №037095 від 22.12.2015.

В судовому засіданні 31.03.2016 проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

С У Т Ь С П О Р У:

Виконуючим обовязки прокурора Чернігівського району в інтересах держави в особі позивача: Боромиківської сільської ради подано позов до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Десна, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державної екологічної інспекції у Чернігівській області та Чернігівського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства „Чернігіврайагролісгосп про стягнення 340664,59 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Прокурор підтримує позовні вимоги і просить їх задовольнити, посилаючись на наступне. Земельна ділянка лісового фонду, на якій здійснено вирубку дерев відповідно до висновків судової земельно-технічної експертизи відноситься до земель лісового фонду державної форми власності на території Боромиківської сільської ради. Перевіркою, проведеною інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на території ДП „Чернігіврайагролісгосп із залученням лісника обходу №13 ДП „Чернігіврайагролісгосп, засновника та економіста СТОВ „Десна, встановлено незаконну вирубку дерев різних порід у кварталі 52 виділі №8 обходу №13 працівниками СТОВ „Десна за відсутності дозвільних документів на вирубку. За результатами перевірки складено: акт №153/06 від 18.12.2014, акт №153/06 від 19.12.2014 про здійснення рейду державного нагляду (контролю) в галузі збереження рослинного та тваринного світу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, польова перелікова відомість, а також розрахунок збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, які становлять 340664,59 грн. Посилаючись на норми Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища, Лісового кодексу України, ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст.ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України, прокурор просить стягнути з відповідача шкоду, завдану державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Від позивача в особі сільського голови через загальний відділ суду надійшов лист від 30.03.2016 №03-18/43 з проханням розглянути справу без участі представника Боромиківської сільської ради.

Представники третіх осіб (Державної екологічної інспекції та ДП „Чернігіврайагролісгосп) підтримують позовні вимоги у повному обсязі і просять позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 31.03.2016 подав клопотання, в якому просить „відкликати представництво в Господарському суді представника третьої особи Чернігівського дочірнього агрогосподарського спеціалізованого підприємства „Чернігіврайагролісгосп, оскільки згідно висновків експертизи від 10.02.2016, проведеної Чернігівським відділенням КНІСЕ, доведено, що земельна ділянка у кварталі 52 виділі №8 обходу №13 не входить до складу земель, які надані у постійне користування ДП „Чернігіврайагролісгосп.

Суд відхиляє дане клопотання відповідача, як таке, що суперечить визначеним ст. 22 ГПК України правам відповідача, а також суперечить ст. 27 ГПК України, на підставі якої суд ухвалою про порушення провадження у справі від 18.06.2015 за клопотанням прокурора залучив до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області та Чернігівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство „Чернігіврайагролісгосп і яка передбачає, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін; їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора.

Також представник відповідача у судовому засіданні 31.03.2016 подав клопотання про припинення справи в звязку з тим, що Чернігівська районна прокуратура втратила право юридичної особи внаслідок ліквідації, а Чернігівська місцева прокуратура не є правонаступником.

Присутня в судовому засіданні прокурор Чернігівської місцевої прокуратури заперечує щодо клопотань відповідача як безпідставних, необґрунтованих. Прокурор зазначає, що з 15.12.2015 створено Чернігівську місцеву прокуратуру, юрисдикція якої поширюється на м. Чернігів, Куликівський, Ріпкинський та Чернігівський райони. Наказом Генерального прокурора України від 23.09.2015 у звязку з утворенням місцевих прокуратур та припиненням діяльності шляхом реорганізації міських, районних, районних у містах та міжрайонних прокуратур внесено зміни до структури та штатних розписів прокуратури Чернігівської області. До Чернігівської місцевої прокуратури перейшли права та повноваження прокуратури Чернігівського району. Чернігівська місцева прокуратура продовжує виконувати функції, визначені Законом України „Про прокуратуру, у тому числі щодо представництва інтересів у суді.

Суд не задовольняє дане клопотання відповідача, виходячи з наступного.

15 липня 2015 року набрав чинності Закону України „Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1032-2014-р (далі Закон), який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону систему прокуратури України становлять: Генеральна прокуратура України; регіональні прокуратури; місцеві прокуратури; військові прокуратури; Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Відповідно до пунктів 14-19 ч. 1 ст. 15 Закону прокурором органу прокуратури є: керівник місцевої прокуратури; перший заступник керівника місцевої прокуратури; заступник керівника місцевої прокуратури; керівник підрозділу місцевої прокуратури; заступник керівника підрозділу місцевої прокуратури; прокурор місцевої прокуратури.

У ч. 1 ст. 23 Закону зазначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч. 3 ст. 23 Закону).

Частина 6 ст. 23 Закону передбачає, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, зокрема: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням); вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження; брати участь у розгляді справи; з дозволу суду ознайомлюватися з матеріалами справи в суді та матеріалами виконавчого провадження, робити виписки з них, отримувати безоплатно копії документів, що знаходяться у матеріалах справи чи виконавчого провадження.

За змістом ч. 1 ст. 24 Закону право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Виходячи з Переліку і територіальної юрисдикції місцевих та військових прокуратур, який є Додатком до Закону, має діяти Чернігівська місцева прокуратура, територіальна юрисдикція якої розповсюджується на: місто Чернігів, Куликівський район, Ріпкинський район, Чернігівський район.

Відповідно до пункту 11 розділу ХІІІ „Перехідні положення Закону, який набрав чинності з 26.10.2014, до утворення місцевих прокуратур їх повноваження здійснюють міські, районні, міжрайонні, районні у містах прокуратури. На зазначений період за прокурорами та керівниками цих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури.

Позов, який є предметом розгляду, поданий 16.06.2015 виконуючим обовязки прокурора Чернігівського району.

Виходячи з системного аналізу вищевикладених норм Закону України „Про прокуратуру, суд дійшов висновку про те, що звертаючись з даним позовом виконуючий обовязки прокурора Чернігівського району діяв в межах наданих йому Законом повноважень, які триватимуть до утворення відповідної місцевої прокуратури, яка, після її утворення, продовжує здійснювати представництво інтересів держави у суді, яке полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Таким чином Чернігівська місцева прокуратура має право в справі, яка розглядається, здійснювати повноваження на представництво інтересів держави та користуватись процесуальними правами, встановленими ст.ст. 22, 29 ГПК України.

Представники відповідача заперечують щодо позовних вимог і просять у позові відмовити. У судових засіданнях відповідач посилався на те, що: прокурором безпідставно подано позов в інтересах Боромиківської сільської ради, оскільки Державна екологічна інспекція є уповноваженим органом на звернення до суду з вимогою про відшкодування шкоди; у звязку з тим, що органами досудового розслідування на даний час не встановлено осіб, винних у незаконному вирубуванні дерев, стягнення шкоди з СТОВ „Десна не має юридичного підґрунтя, оскільки не встановлено, що саме працівники підприємства винні у заподіянні шкоди; прокурором не доведено вину СТОВ „Десна у самовільній вирубці дерев, а тому відсутні підстави для цивільно-правової відповідальності підприємства у заподіянні шкоди; акт перевірки, на який посилається прокурор, не є належним доказом, оскільки не відповідає нормам законодавства ні за своєю формою, ні за змістом; згідно заміру деревини, яка знаходилась на території СТОВ „Десна і про що складено акт 23.12.2014, було обміряно 47 дерев, а не 183, як зазначає прокурор.

Крім того відповідач зазначав про безпідставне ствердження прокуратурою того, що вирубка дерев здійснена на території Боромиківської сільської ради на землях лісового фонду, які знаходяться у користуванні Чернігівського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства „Чернігіврайагролісгосп, оскільки правовстановлюючих документів на землю, кадастрових планів із визначенням меж земельної ділянки не надано. Розташування земельної ділянки (квартал №52, виділ №8 обходу №13) не ідентифіковано згідно кадастрових планів і не перевірено цього в натурі, що ставить під сумнів взагалі здійснення вирубки дерев на землях лісового фонду. Ставлячи під сумнів вирубку дерев на землях лісового фонду, відповідач зазначав, що вирубка мала місце на землях сільськогосподарського призначення, орендарем яких є СТОВ „Десна.

Враховуючи, що в процесі розгляду справи виникла необхідність для розяснення питань які потребують спеціальних знань, а саме встановлення наявності чи відсутності незаконної вирубки дерев на землях лісового фонду, суд ухвалою від 30.07.2015 призначив у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручив Чернігівському відділенню КНІСЕ.

Через загальний відділ суду від Чернігівському відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи №2504/15-41 від 10.02.2016.

У судових засіданнях 22.03.2016 та 31.03.2016 представники відповідача заперечують щодо позовних вимог, з висновками експертизи не погоджуються, оскільки вважають що дерева, які були повалені буревієм, знаходились на польовій дорозі та заважали доступу до земельних паїв, орендованих відповідачем, у звязку з чим відповідач був змушений розчистити дорогу та орендовані землі сільхозпризначення від повалених дерев та порослі; вирубка дерев в кв. 52 відповідачем не здійснювалась; перевірка проведена з порушенням законодавства, складений акт перевірки не відповідає встановленій формі.

Розглянувши подані матеріали, вислухавши учасників процесу, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Старшим державним інспектором з ОНПС Чернігівської області Феськовцем, старшим держінспектором з ОНПС Чернігівської області ОСОБА_7, держінспектором з ОНПС Чернігівської області Павленком із залученням лісника обходу №13 ДП „Чернігіврайагролісгосп ОСОБА_8, у присутності Боромиківського сільського голови ОСОБА_9, засновника СТОВ „Десна ОСОБА_1, економіста СТОВ „Десна ОСОБА_2 складено акт №153/06 від 18 грудня 2014 року про те, що 18 грудня 2014 року при проведенні рейдової перевірки Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області згідно направлення №871 від 15.12.2014 виявлено незаконну вирубку дерев різних порід в кварталі 52 виділ 8 обходу №13 ДП „Чернігіврайагролісгосп. Вирубку дерев проведено силами працівників СТОВ „Десна (с. Боромики, вул. Нова, 2-А Чернігівського району). Деревина вивезена на господарчий двір СТОВ „Десна, де і знаходиться на момент перевірки. Вирубку дерев проведено бензопилами, дозвільні документи на проведення вирубки відсутні, що є порушенням ст. 69 Лісового кодексу України. Комісійно проведено заміри діаметрів пнів зрубаних дерев стрічкою металевою ТОРЕХ Гост 7502-89.

18 грудня 2014 року складена польова перелікова відомість пнів в результаті незаконної рубки, здійсненої силами працівників СТОВ „Десна на землях ДП „Чернігіврайагролісгосп в кв. 52 вид. 8. Згідно даної польової перелікової відомості всього було виявлено 183 пні.; заміри пнів проведено металевою стрічкою 2м ТОРЕХ Гост 7502-89. Польовий перерахунок провели держінспектори, а також лісник ДП „Чернігіврайагролісгосп та економіст СТОВ „Десна, які і підписали складену відомість.

18 грудня 2014 року засновником СТОВ „Десна ОСОБА_1 надана розписка державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області про те, що вилучені у нього обєкти рослинного світу зокрема деревина ділова у кількості 24,32 та дровяна деревина у кількості 46,5, а також автомобіль ЗІЛ 130 нагружений дровяною деревиною, приймає на відповідальне збереження до вирішення питання по суті. Також в даній розписці зазначено, що деревина заготовлена працівниками СТОВ „Десна в кварталі 52/8 ДП „Чернігіврайагролісгосп.

Згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 15 грудня 2014 року №871 з 15 грудня 2014 року по 19 грудня 2014 року по маршруту м. Чернігів Чернігівський район Щорський район проведено рейд-перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі збереження рослинного та тваринного світу, в результаті якого складено акт про здійснення рейду державного нагляду (контролю) в галузі збереження рослинного та тваринного світу №153/06 від 19 грудня 2014 року. За результатами перевірки встановлено, що 18.12.2014 спільно з працівниками ДП „Чернігіврайагролісгосп виявлено незаконну рубку дерев в обході №13 кв. 52 вид. 8 ДП „Чернігіврайагролісгосп у кількості 183 дерева листяних порід, скоєну працівниками СТОВ „Десна.

22.12.2014 старшим держінспектором з ОНПС Чернігівської області ОСОБА_7 виконано розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням дерев в кв. 52 вид. 8 ДП „Чернігіврайагролісгосп здійсненим силами працівників СТОВ „Десна на землях Боромиківської сільської ради, згідно якого розмір завданої шкоди становить 340664,59 грн. Розрахунок виконано по таксах для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665, додаток №1.

Ухвалою від 30.07.2015 суд призначив у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручив експертам Чернігівського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На вирішення експертизи суд поставив наступні питання:

1. Чи включена земельна ділянка в кварталі 52, виділ 8 обходу 13 до складу земель, які надані у постійне користування Чернігівському районному дочірньому агролісогосподарському спеціалізованому підприємству „Чернігіврайагролісгосп на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №870554, виданого 17.10.2005 року, де в плані меж земельної ділянки спірна земельна ділянка має кадастровий номер 7425581000:08:000:1009, площу 0,876га, №19?

2. Якщо ні, то чи належить дана земельна ділянка на праві власності чи користування іншій особі або належить до державної власності?

3 До якої категорії земель належить земельна ділянка, яка розташована на території Боромиківської сільської ради в кварталі 52, виділ 8 обходу 13?

4 Чи проведена вирубка дерев на території Боромиківської сільської ради Чернігівської області в кварталі 52, виділ 8 обходу 13 на землях лісового фонду чи інших землях (сільськогосподарського призначення, приватної власності, не витребувані паї тощо)?

Через загальний відділ суду від Чернігівському відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи №2504/15-41 від 10.02.2016.

Згідно даного документа експерт дійшов висновку про наступне:

„1. Земельна ділянка в кварталі 52, виділ 8 обхід 13 площею 0,7515 га не входить до складу земель, які надані у постійне користування Чернігівському районному дочірньому агролісогосподарському спеціалізованому підприємству відповідно технічного звіту до Державний акт серії ЯЯ №37055, виданого 17.10.2005 року.

Земельна ділянка кадастровий номер 7425581000:08:000:1009, площею 0,876га №19 розташована в лісовому масиві біля населеного пункту Петрово має (форму чобітка) по периметру складає 27,9+142,9+75,7+135,0+61,7+16,3=459,4м. (фото 1-4).

2. Земельна ділянка в кварталі 52, виділ 8 обхід 13 площею 0,7515га відноситься до державної власності.

3. Земельна ділянка на території Боромиківської сільської ради Чернігівської області, квартал 52, виділ 8 обхід 13 площею 0,7515га відноситься до державної власності, земель лісового фонду.

4. Під час проведення візуального огляду виявлено та піддержується що підприємство СТОВ „Десна проводило розчистку між пайової польової дороги та земель сільськогосподарського призначення від самостійних насаджень та повалених буревієм дерев. Повалені дерева що росли з краю в кв. 52 вид 8, перекривали проїзд, між пайовою польовою дорогою та не давало в повному обсязі використовувати землі сільськогосподарського призначення.

Повалені дерева в кв. 52 вид 8 що знаходяться в середині лісової ділянки повалені в напрямку від автомобільної дороги до польового проїзду, поле.

В матеріалах справи відсутній дозвіл на використання лісових ресурсів в кв. 52 вид 8, які проводяться за спеціальним дозволом лісорубний квиток або лісовий квиток.

Суд, керуючись ст. ст. 42, 43 ГПК України, не приймає до уваги п. 4 висновку експерта, оскільки на вирішення експертизи не ставилось питання щодо встановлення особи, яка „проводило розчистку, та відновлення подій, які відбувалися 18.12.2014 в кв. 52 виділ 8.

Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 149, статтею 151 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища, земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до статті 5 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню використання на всій території України.

У статті 40 Закону України „Про охорону навколишнього середовища зазначено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно з вимогами статті 26 Закону України „Про рослинний світ охорона рослинного світу забезпечується: встановленням правил і норм охорони, використанням та відтворенням об'єктів рослинного світу; забороною та обмеженням використання природних рослинних ресурсів у разі необхідності; встановленням юридичної відповідальності за порушення порядку охорони та використання природних рослинних ресурсів.

За приписами статті 10 Закону України „Про рослинний світ спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Відповідно до статті 4 Лісового кодексу України до лісового Фонду України належать лісові ділянки, у тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 га

Згідно зі ст. 5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства..

Статтею 69 Лісового кодексу України унормовано, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Згідно зі ст. 35 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Як встановлено судом з доказів, які містяться в матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області у межах її компетенції, визначеної законодавством, спільно із залученим лісником обходу №13 ДП „Чернігіврайагролісгосп, у присутності Боромиківського сільського голови, засновника СТОВ „Десна ОСОБА_1, економіста СТОВ „Десна ОСОБА_2 складено акт №153/06 від 18 грудня 2014 року про те, що 18.12.2014 при проведенні рейдової перевірки Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області виявлено незаконну вирубку дерев різних порід в кварталі 52 виділ 8 обходу №13 ДП „Чернігіврайагролісгосп. Вирубку дерев проведено силами працівників СТОВ „Десна (с. Боромики, вул. Нова, 2-А Чернігівського району). Деревина вивезена на господарчий двір СТОВ „Десна, де і знаходиться на момент перевірки. Вирубку дерев проведено бензопилами, дозвільні документи на проведення вирубки відсутні. Комісійно проведено заміри діаметрів пнів зрубаних дерев стрічкою металевою ТОРЕХ Гост 7502-89. Акт перевірки підписаний, зокрема засновником СТОВ „Десна ОСОБА_1 та економістом СТОВ „Десна ОСОБА_2

Також 18.12.2014 складена польова перелікова відомість пнів в результаті незаконної рубки в кв. 52 вид. 8, згідно якої всього було виявлено 183 пні ( 176 ростучих і 7 сухостійних дерев листяних порід), середній діаметр яких становив від 12 см до 59 см.; заміри пнів проведено металевою стрічкою 2м ТОРЕХ Гост 7502-89. Польовий перерахунок провели держінспектори, а також лісник ДП „Чернігіврайагролісгосп та економіст СТОВ „Десна, які і підписали складену відомість.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Як вбачається з висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи, земельна ділянка в кварталі 52, виділ 8 обхід 13 площею 0,7515 га не входить до складу земель, які надані у постійне користування Чернігівському районному дочірньому агролісогосподарському спеціалізованому підприємству відповідно технічного звіту до Державного акту серії ЯЯ №37055, виданого 17.10.2005, але суд доходить висновку про те, що ДП „Чернігіврайагролісгосп є постійним користувачем цієї земельної ділянки в силу п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України.

Як вбачається з висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи, земельна ділянка на території Боромиківської сільської ради Чернігівської області, квартал 52, виділ 8 обхід 13 площею 0,7515га відноситься до державної власності, земель лісового фонду.

Отже з вказаних доказів суд встановив, що 18.12.2014 на землях лісового фонду в кварталі 52 виділ 8 обходу №13 на території Боромиківської сільської ради відбулась незаконна вирубка дерев різних порід, а саме 176 ростучих і 7 сухостійних дерев листяних порід, середній діаметр яких становив від 12 см до 59 см.

Суд приймає до уваги факти, викладені в актах перевірки від 18.12.2014 та 19.12.2014, польовій переліковій відомості від 18.12.2014, розписці засновника СТОВ „Десна ОСОБА_1, які свідчать про те, що вирубка дерев була здійснена саме відповідачем СТОВ „Десна.

Суд, оцінивши вищевказані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що факт вчинення СТОВ „Десна незаконної вирубки дерев в кварталі 52, виділ 8 обхід 13 на території Боромиківської сільської ради Чернігівської області, постійним користувачем якої є ДП „Чернігіврайагролісгосп, внаслідок чого лісу завдано шкоду в загальній сумі 340664,59 грн., підтверджено належними і допустимими доказами, складеним за наслідками перевірки, а тому заперечення відповідача не приймаються судом до уваги і розцінюються як такі, що спрямовані на намагання уникнути відповідальності.

Відповідно до приписів статей 105, 107 Лісового кодексу України, статті 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища порушення лісового законодавства у вигляді незаконного вирубування та пошкодження дерев і чагарників тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Частиною 2 статті 40 Закону України „Про рослинний світ унормовано, що відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Загальні підстави відповідальності за завдану позадоговірну майнову шкоду унормовані статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Вищий господарський суд України у своєму роз'ясненні від 27.06.2001 р. N 02-5/744 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (із змінами і доповненнями) роз'яснив, що розглядаючи справи про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природноресурсового, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки, господарські суди повинні обов'язково враховувати наявність таких умов відповідальності, як безпосередній причинний зв'язок між відповідними діями (бездіяльністю) і шкодою та вина відповідача. Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази в розумінні ст. 34 ГПК України, які б свідчили про відсутність вини відповідача у вчиненні вказаного правопорушення.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що відповідач за шкоду, заподіяну внаслідок незаконної порубки дерев на вищевказаній території, повинен нести деліктну відповідальність в повному обсязі згідно зі статтями 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що матеріалами справи підтверджується факт заподіяння відповідачем шкоди внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 340664,59 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

За приписами пункту 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67 1 цього Кодексу), зокрема, є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Отже стягнення шкоди має здійснюватись у відповідності до вищевказаних норм Бюджетного кодексу України.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

За таких обставин судовий збір підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі до державного бюджету.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Десна (вул. Нова, 2-а, с. Боромики, Чернігівський район, Чернігівська область, ідентифікаційний код 03795537, р/р 26005184457 АТ в ОСОБА_10 Аваль в м. Київ, МФО 380805) до спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 33118331700530, УДКСУ в Чернігівському районі /с. Боромики/ 24062100, МФО 853592, ідентифікаційний код 38053813,) 102199,38 грн. (30%) шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, та до спеціального фонду місцевих бюджетів Боромиківської сільської ради та Чернігівської обласної ради 238465,21 грн. (70%) шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Десна (вул. Нова, 2-а, с. Боромики, Чернігівський район, Чернігівська область, ідентифікаційний код 03795537, р/р 26005184457 АТ в ОСОБА_10 Аваль в м. Київ, МФО 380805) до державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030101, МФО 853592, ідентифікаційний код 38054398, ОСОБА_10 ГУДКСУ у Чернігівській області, призначення платежу: „*;101; Судовий збір, код класифікації доходів бюджету 22030101) 5109,97 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 05.04.2016.

Суддя Ж.В. Блохіна