КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/22180/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
У Х В А Л А
Іменем України
29 березня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Шутовської І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРКАДА-БУДІВНИЦТВО" про застосування заходів реагування
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2015 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРКАДА-БУДІВНИЦТВО", в якому просило:
застосувати до ТОВ «Аркада-Будівництво» заходи реагування у вигляді часткового зупинення будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торговельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення між вул. Б. Гмирі та вул.. Колекторною, а саме першої черги будівництва та Ж/Б № 14 другої черги будівництва;
визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 № 130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів» зареєстрованому в міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 року за № 1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень будівництва, а саме: першої черги будівництва та Ж/Б № 14 другої черги будівництва.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2016 року у задоволенні позову відмовлено. Рішення суду вмотивовано тим, що на момент розгляду справи предмет позову відсутній, оскільки окремі об'єкти у складі будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торгівельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення між вул. Б Гмирі та вул. Колекторною вже побудовані та прийняті в експлуатацію, а порушення, зазначені в акті перевірки від 31.08.2015 № 190 відсутні.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2016 року та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову - залишити без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Кодексу цивільного захисту України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 476-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік» та з метою виконання плану-графіка перевірок стану протипожежного захисту та техногенної безпеки об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем розвитку від провадження господарської діяльності на серпень 2015 року Дарницьким районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві було прийнято наказ від 20 липня 2015 року № 14 про проведення перевірки, з додержання (виконання) законодавства з питань пожежної безпеки, у тому числі, будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торгівельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення (ТОВ «Будеволюція»), що розташований за адресою: між вул. Б Гмирі та вул. Колекторною, у період з 15 серпня 2015 по 31 серпня 2015 року (том 1 а.с. 15-16), про що направлено повідомлення від 27 липня 2015 року № 22/1827, отримане ТОВ «Будеволюція» 21.07.2015 та видано посвідчення на проведення перевірки від 14.08.2015 №209 (том 1 а.с. 17-19).
За результатами перевірки, Управлінням з надзвичайних ситуацій у Дарницькому районі ГУ ДСНС України у м. Києві складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 31 серпня 2015 року № 190 (а.с. 20-25).
Як вбачається з акту, контролюючий орган дійшов висновку про те, що будівництво багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торгівельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення між Б. Гмирі та вул. Колекторною у Дарницькому районі м. Києва здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю «Аркада-Будівництво» з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Разом з цим, 03 вересня 2015 року Управлінням з надзвичайних ситуацій у Дарницькому районі ГУ ДСНС України у м. Києві було винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким з метою усунення недоліків запропоновано ТОВ «Будеволюція» та ТОВ «Аркада-Будівництво», у строк до 15 вересня 2015 року, вжити наведені у приписі заходи (том 1 а.с. 101-102).
14 вересня 2015 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом.
Листом від 26 листопада 2015 року № 814 відповідач повідомив Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві про виконання протипожежних заходів на об'єкті, та надав пакет документів на підтвердження усунення порушень зазначених в акті від 31.08.2015 № 190, на яку отримав відповідь від 14.12.2015 № 65/1/9880 про те, що в наданих на розгляд матеріалах не знайдено підтвердження виконання пунктів №№ 3, 7-11, 36, 37, 40, 41, 43-46 акту, а фотоматеріали та копії документів на підтвердження виконання решти пунктів акту, надані не в повному обсязі, що не дає змоги надати оцінку стосовно їх виконання (том 4 а.с. 192).
Листом від 21 грудня 2015 року № 884, з метою підтвердження відсутності порушень правил протипожежної безпеки на об'єкті будівництва та вжиття ТОВ «Аркада-Будівництво» всіх необхідних протипожежних заходів, зазначених у пунктах №№ 3, 7-11, 36, 37, 40, 41, 43-46 акту перевірки № 190 від 31.08.2015, відповідачем надано Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві додаткові матеріали (том 4 а.с. 199-203).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно з п. 11, 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, у тому числі:
- складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Згідно п. б ч. 1 ст. 69 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки, у тому числі у разі порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, у тому числі, порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно ст. 1 вказаного Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних
органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Частиною 7 ст. 7 цього Закону встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки звертається до адміністративного суду з відповідним позовом.
Захід реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
При цьому, віднесення порушень до категорії таких, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей здійснюється за оцінкою суб'єкта владних повноважень у взаємозв'язку виявлених порушень з обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що приймаючи припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 03 вересня 2015 року Управління з надзвичайних ситуацій у Дарницькому районі ГУ ДСНС України у м. Києві дійшло висновку про відсутність підстав для звернення до адміністративного суду для застосування більш суворого заходу реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства, що застосовується у разі наявності загрози життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що даним приписом, для усунення виявлених під час перевірки порушень, позивачу було надано строк до 15 вересня 2015 року, разом з цим, не дочекавшись спливу цього строку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів, бере до уваги надані відповідачем документи, що наявні в матеріалах справи та підтверджують усунення порушень, встановлених на об'єкті будівництва під час проведення перевірки, а також сертифікати Державної архітектурно-будівельної інспекції України Серії ІУ №165152741144, №165152741191, №165152741226, що засвідчують відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджують його готовність до експлуатації (том 1 а.с. 105-107).
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що в поясненнях Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, що надійшли на адресу суду 28 березня 2016 року зазначено про неможливість підтвердження виконання відповідачем виявлених порушень в повному обсязі без виходу на місце, разом з цим, в судовому засіданні представник позивача не зміг пояснити, що заважало контролюючому органу з'явитися на об'єкт для перевірки факту виконання відповідачем виявлених під час перевірки порушень в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 04 квітня 2016 року.
Головуючий суддя Н.В. Безименна
Судді В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.