ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2016 року Справа № 803/3942/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» звернулося з позовом до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про зобов'язання вчинити дії, а саме: зареєструвати за позивачем транспортний засіб - автобус марки BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- надання відповідачем пояснення на заяву товариства щодо реєстрації транспортного засобу про технічну неможливість такої реєстрації в зв'язку з наявністю в базах даних автоматизованих інформаційних систем інформації про те, що транспортний засіб з ідентичними даними вже зареєстрований 27.04.2013 року Чернівецьким ВРЕР на громадянина ОСОБА_1, не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, яке не передбачає такої підстави для відмови у реєстрації транспортного засобу як «технічно неможливо»;
- позивачем повністю виконано вимоги Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів щодо надання необхідних для проведення реєстрації документів;
- відмова відповідача в проведенні державної реєстрації транспортного засобу - автобуса, що належить товариству, призводить до порушення прав останнього, тому що позивач позбавлений можливості використовувати даний автобус у власній господарській діяльності, тобто з метою, з якою він придбавався.
Представник позивача в судовому засіданні 20.01.2016р. позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в адміністративному позові, додатково зазначивши, що товариством вчиняються усі можливі дії задля вирішення спірної ситуації, в тому числі шляхом подання заяв до правоохоронних органів про відкриття кримінальних проваджень за ст. 290 КК України «Знищення, підробка або заміна номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу» та ст.366 КК України «Службове підроблення».
24.03.2016 року позивачем також подано заяву про зобов'язання Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області в 10-денний термін з моменту набрання рішення законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення по справі №803/3942/15, тобто застосування судового контролю, передбаченого ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач в письмовому запереченні на адміністративний позов від 20.01.2016 року та представник відповідача в судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечила повністю, мотивуючи тим, що відповідно до вимог Інструкції про порядок здійснення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, облік зареєстрованих транспортних засобів проводиться з використанням автоматизованих інформаційних систем та книг обліку, а тому транспортний засіб - автобус марки BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 неможливо зареєструвати в Територіальному сервісному центрі, оскільки згідно з інформацією бази даних АІС транспортний засіб з ідентичними даними вже зареєстрований, а технічно два VIN-коди не можуть бути внесеними.
29.03.2016 року позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі його представника, а тому судом, на підставі ч.6 ст.128 КАС України, постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи, викладені позивачем у позовній заяві, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до наступного висновку:
Товариством з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» (далі - ТзДВ «Нововолинське АТП 10708») 06.10.2015 року згідно з договором купівлі-продажу придбано у ТзОВ «Реал Авто НВ» бувший у використанні міжміський туристичний пасажирський автобус BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, який був переданий згідно з актом прийому-передачі від 07.10.2015 року та відповідно до наказу №93 від 08.10.2015 року поставлений на баланс товариства.
Згідно з п.3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. №1388 (далі - Порядок) державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до п.8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
ТзДВ «Нововолинське АТП 10708» 08.12.2016 року звернувся із заявою №439 до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (далі - ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області) про проведення реєстрації придбаного автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1, однак листом від 15.12.2016 року №5/3373 відповідач повідомив товариство, що транспортний засіб з ідентичними даними вже зареєстрований 27.04.2013 року у Чернівецькому ВРЕР на громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, м.Чернівці.
18.12.2015 року позивач звернувся з листом до ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області про надання правового обґрунтування відмови в проведенні державної реєстрації зазначеного вище транспортного засобу.
23.12.2015 року ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області листом №5/3505 повідомив товариство, що при здійсненні реєстрації автобусів сервісний центр керується як Порядком, так і Інструкцією про порядок здійснення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, пунктом 2.1 якої передбачено, що облік зареєстрованих ТЗ проводиться з використанням автоматизованих інформаційних систем та книг обліку, а відтак, оскільки згідно з інформацією з бази даних АІС виявлено проведення Чернівецьким ВРЕР реєстрації транспортного засобу з ідентичними даними 27.04.2013 року, то реєстрація автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 за ТзДВ «Нововолинське АТП 10708» технічно неможлива.
Разом з тим, суд погоджується з твердженням ТзДВ «Нововолинське АТП 10708» щодо наявності визначених чинним законодавством України конкретних підстав неможливості проведення державної реєстрації транспортного засобу, що визначені Порядком, пунктом першим якого визначено, що ним встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Так, згідно з абзацами 2-4 п.15 Порядку:
- державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться;
- у разі пошкодження ідентифікаційного номера перша державна реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після експертного підтвердження справжності ідентифікаційного номера;
- не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом).
Як встановлено судом та не заперечувалось відповідачем, при зверненні із заявою про реєстрацію автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1, позивачем було подано також наступні документи:
1) договір купівлі-продажу б/н від 06.10.2015 року;
2) акт прийняття-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, між суб'єктами господарювання від 07.10.2015 року;
3) митна декларація №205060000/2015/005916 від 06.10.2015 року;
4) наказ по ТзДВ «Нововолинське АТП 10708» «Про придбання транспортного засобу» від 08.10.2015 року №93;
5) висновок експертного дослідження №17 від 09.10.2015 року, проведеного науково-дослідним експертно-криміналістичним центром УМВС України у Волинській області, згідно з яким маркувальне позначення номера шасі «НОМЕР_1», маркувальне позначення номера двигуна «НОМЕР_3» автобуса «BOVA F13» змінам не піддавалось, ознак змін у записах на бланках наданого на дослідження документа «Бріф» серії НОМЕР_2 не виявлено;
6) висновок спеціаліста з технічного дослідження документів НДБСЕ «Сантодор» №1010-01 від 10.10.2015 року, відповідно до якого бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (Fahrzeugbrief) Німеччини НОМЕР_2 на автобус BOVA FUTURA FHD 13.380 з ідентифікаційним номером «НОМЕР_1», виготовлений поліграфічним способом на підприємстві, яке здійснює випуск бланків свідоцтв про реєстрацію до транспортних засобів Німеччини, ознак зміни першопочаткового змісту в наданому на дослідження свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не виявлено;
7) висновок спеціаліста з трасологічного дослідження автобуса (BOVA FUTURA FHD 13.380) НДБСЕ «Сантодор» №1010-02 від 10.10.2015 року, відповідно до якого маркувальні позначення «НОМЕР_1» номера шасі автобуса відповідають тим, що наносяться заводом-виробником і змінам не піддавались та є першопочатковими, номерна площадка з маркувальними позначеннями номера шасі автобуса від рами не відділялась, дублюючу табличку з маркувальними позначеннями «НОМЕР_1» кузова автобуса виготовлено заводським способом, будь-яких ознак зміни знаків на табличці та слідів її переустановлення не має;
8) сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО (реєстровий №UA1.178.0079371-15) виданий на автобус BOVA, що був у користуванні, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, інвойс №0049/10/2015 від 03.10.2015 року, з терміном дії з 05.10.2015 року по 04.04.2016 року, відповідно до якого зазначений транспортний засіб відповідає усім обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.
Таким чином, позивачем було подано усі передбачені Порядком документи для проведення відповідачем державної реєстрації (п.п. 8, 10 Порядку), і з поданих документів вбачається відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації, визначених п.15 Порядку.
Згідно з п.3.11 Інструкції про порядок здійснення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України від 11.08.2010 року №379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2011 року за № 123/18861 (далі - Інструкція), після проведення всіх перевірок у заяву (додатки 1 або 2 Інструкції) про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою Центру, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П. І. Б. та дати; запис про відмову в реєстрації ТЗ із зазначенням мотивованих підстав відмови також вноситься в цю заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку.
З огляду на викладене, суд зауважує, що надане ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області власнику транспортного засобу роз'яснення щодо технічної неможливості провести державну реєстрацію транспортного засобу не відповідає нормам як Інструкції, так і Порядку, та не може слугувати підставою для не проведення державної реєстрації автобуса марки BOVA F13, 2006 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 за ТзДВ «Нововолинське АТП 10708».
Посилання ж відповідача на необхідність дотримання п.2.1 Інструкції, який визначає, що облік зареєстрованих ТЗ проводиться з використанням автоматизованих інформаційних систем та книг обліку, в зв'язку з чим транспортний засіб - автобус марки BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 неможливо зареєструвати в Територіальному сервісному центрі, оскільки згідно з інформацією бази даних АІС транспортний засіб з ідентичними даними вже зареєстрований, а технічно два VIN-коди не можуть бути внесеними, судом до уваги не приймається, оскільки фактична бездіяльність ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області порушує принцип пропорційності, встановлений п.8 ч.2 ст.3 КАС України, оскільки позбавляє юридичну особу можливості використання у власній господарській діяльності транспортного засобу, незважаючи на повне дотримання усіх умов, необхідних для проведення державної реєстрації такого транспортного засобу.
Відповідно до розділу ІІ та розділу ІІІ Положення про територіальний сервісний центр МВС, затвердженого наказом МВС України №1646 від 29.12.2015 року та зареєстрованого в Мінюсті 28.01.2016 року за № 156/28286, ТСЦ МВС відповідно до чинного законодавства здійснює контроль за додержанням законодавства у сфері своєї діяльності у встановлених законодавством випадках і має право запитувати та одержувати відповідно до чинного законодавства інформацію, необхідну для здійснення його повноважень, від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб.
Водночас, суд зазначає, що відповідачем не вчинено жодних дій для встановлення підстав, причин та обґрунтованості існування в базі даних АІС інформації щодо транспортного засобу з ідентичними даними, зареєстрованого 27.04.2013 року у Чернівецькому ВРЕР на громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, м.Чернівці.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на досліджені матеріали справи, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ТзДВ «Нововолинське АТП 10708» шляхом зобов'язання ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області зареєструвати за товариством транспортний засіб - автобус марки BOVA моделі F13, 2006 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
Крім того, суд погоджується з необхідністю застосувати визначений ст.267 КАС України судовий контроль за виконання постанови суду в даній справі..
Згідно з ч.1 ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на тривалість порушення прав позивача після виникнення спірних правовідносин, суд вважає за необхідне зобов'язати ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області в 10-денний термін з моменту набрання постанови суду в даній справі подати звіт про виконання судового рішення.
Частиною першою статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 1 218грн., сплачений при поданні адміністративного позову.
Керуючись 2, 69-72, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, Інструкції про порядок здійснення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Територіальний сервісний центр 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області зареєструвати за товариством з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» транспортний засіб - міжміський туристичний пасажирський автобус марки BOVA, модель F13, номер шасі НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_3, 2006 року випуску.
Стягнути на користь товариства з додатковою відповідальністю «Нововолинське АТП 10708» за рахунок бюджетних асигнувань Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області судовий збір у розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень.
Зобов'язати Територіальний сервісний центр 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області в 10-денний термін з моменту набрання постанови суду в справі №803/3942/15 подати звіт про виконання судового рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В.Дмитрук