Ухвала суду № 56913899, 04.04.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2016
Номер справи
293/1615/15-а
Номер документу
56913899
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Слободенюк Н.Є.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"04" квітня 2016 р. Справа № 293/1615/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю сторін:

представник апелянта - Буката О.В.;

позивач - ОСОБА_4.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області на постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від "21" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2015 року ОСОБА_4 звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області, в якому просила суд визнати протиправною бездіяльність УПФ України в Черняхівському районі, починаючи з 01.06.15 року щодо відмови їй у відновленні виплати пенсії по інвалідності та зобов'язати відповідача відновити з 01.06.2015 року виплату їй пенсії по третій групі інвалідності, призначеної відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 21.01.2016 року позов задоволено .

Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_4 у відновленні виплати пенсії по третій групі інвалідності з 01.04.2015 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області відновити з 01.04.2015 року виплату пенсії по третій групі інвалідності, призначеної 03.02.2012 року відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов"язано управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області протягом місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання постанови.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судовий збір у сумі 487,20 грн.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 працює на посаді заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі.

З 03.02.2012 року позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності третьої групи загального захворювання, призначеної за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З квітня 2015 року виплата позивачу пенсії припинилася у зв"язку із змінами, внесеними до ст. 37 Закону України «Про державну службу» згідно Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Згідно даних змін тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

ОСОБА_4 звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області з заявою про поновлення виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, листом Управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області від 30.12.2015 року №36-Г/8 у поновленні виплати пенсії позивачу було відмовлено, з посиланням на те, що, оскільки з 01.04.2015 року по даний час вона продовжує працювати , то призначена пенсія не виплачується правомірно.

Вказана обставина стала підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість підстав для невиплати пенсії позивачу.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року (далі Закон № 213-VIII від 02.03.2015 року), пп. 2 п.12 розділу 1 якого внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких:

тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. З 1 січня 2016 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення.

Таким чином, законодавчо встановлено заборону виплати з 01.04.2015 року пенсій призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за віком, особам які працюють на окремих посадах, у тому числі державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 5 ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до цієї статті або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», « Про статус народного депутата України», « Про державну службу», щомісячне довічне грошове утримання, призначене відповідно до цієї статті, не виплачується.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», "Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до ст.ст. 22,58 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а також закон не має зворотної дії в часі.

Враховуючи наведене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції,який зазначив, що оскільки позивачка вже набула право на пенсію, призначену за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то це право не може бути у неї відібране при внесенні змін до вищевказаного закону. Таким чином Закон України від 02.03.2015 року №213- VІІІ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» порушує вимоги ст. 22 Конституції України, та з врахуванням положень ст. 58 Конституції України може бути застосований лише до пенсій, які призначені після прийняття зазначеного Закону.

Таким чином висновок суду першої інстанції, що з 01 квітня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю зазначених у статті 47 вказаного Закону підстав для її невиплати, є вірним.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від "21" січня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "05" квітня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,12301

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області майдан Рад, 2,смт.Черняхів,Житомирська область,Черняхівський район,12301

- ,