УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2016 року Справа № 876/12258/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Левицької Н.Г, Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «П'ятидні» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі до товариства з обмеженою відповідальністю «П'ятидні» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,-
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України в м.Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі (надалі - УПФУ в м.Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі ) звернулося з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «П'ятидні» (надалі - ТзОВ «П'ятидні») про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 15215,40 грн..
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що в порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач не відшкодував УПФУ в м. Володимирі - Волинському та Володимир-Волинському районі фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на підставі пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 15215,40 грн. за період січня по лютий 2015 року. Просить стягнути з відповідача вказану суму заборгованості, яка виникла в результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року задоволено позовні вимоги. Суд виходив з того, що ТзОВ «П'ятидні» є юридичною особою та перебуває на обліку в УПФУ в м.Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі, а тому зобов'язане відшкодовувати вказані витрати, відповідно до п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, розрахунки були оскаржені в судовому порядку, які є нескасовані. Також з 2015 року з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, платником якого відповідач був до 2015 року, а на даний момент відноситься до четвертої групи спрощеної системи оподаткування, що не є тотожним поняттям «платник фіксованого сільськогосподарського податку».
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги покликання маються на те, що з січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Положення ПКУ до змін і після змін визначають, що фіксований сільськогосподарський податок і четверта група спрощеної системи оподаткування як тотожні податки, тому як і раніше об'єктом оподаткування є також фактичні витрати для всіх підприємств, установ та організацій, крім тих, які є платниками сільськогосподарського податку. Крім того, в судовому рішенні є ряд неточностей та розглянуто справу без відповідача.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ТзОВ «П'ятидні» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.42), перебуває на обліку в УПФУ в м.Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі, а тому зобов'язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі вимог вищезазначеного законодавства УПФУ в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області надсилалися листами від 20.01.2015 року №197/03-29 та від 18.02.2015 року №565/03-29 розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року та вимоги про сплату сум заборгованості за січень та лютий 2015 року по пенсіонерах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12,в загальній сумі 15215,40 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, вказані розрахунки були оскаржені відповідачем в судовому порядку.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2015 року в задоволенні позову ТзОВ «П'ятидні» до УПФУ в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області про визнання нечинними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень-лютий 2015 року відмовлено.
13.08.2015 року ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «П'ятидні» залишено без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2015 року у справі №803/767/15-а - без змін, а тому постанова від 18.05.2015 набрала законної сили 13.08.2015 року.
Статтею 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, відновлюється відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для сільськогосподарських підприємств, що були платниками фіксованого сільськогосподарського податку.
Витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відшкодовуються згідно абз.3 п.1 ст.4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року, в розмірі 100 відсотків фактичних витрат.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року.
Відповідно до п.6.4 вищезгаданої Інструкції розміри сум відшкодування на поточний рік визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствами до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
З 2015 року з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, платником якого відповідач був до 2015 року, а на даний момент відноситься до четвертої групи спрощеної системи оподаткування платників податків, що не є тотожним поняттям «платник фіксованого сільськогосподарського податку», який зазначений в абзаці 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», тому відповідач зобов'язаний сплачувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в загальному порядку, визначеному для підприємств, установ та організацій, з огляду на що твердження його представника про те, що ТзОВ «П'ятидні» не є суб'єктом господарювання, яке відшкодовує Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах є неаргументовані.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «а» та «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.
Крім того, покликання апелянта на ряд неточностей в рішенні суду першої інстанції до уваги не беруться, позаяк такі усунені шляхом прийняття ухвали про виправлення описки від 03.12.2015 року.
Зазначена вище правова позиція суду апеляційної інстанції в досліджуваних правовідносинах відповідає судовій практиці Верховного Суду України (постанова від 07.07.2015 року), яка з урахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних спорах.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «П'ятидні» залишити без задоволення, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року по справі № 803/659/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга
Повний текст виготовлено 05.04.2016 року