ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Снігір В.М.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" квітня 2016 р. Справа № 279/7425/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "16" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Коростенський міськрайонний суд Житомирської області від 16 жовтня 2015 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. 37 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 рік неправомірними.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради здійснити перерахунок та виплату позивачу коштів, передбачених ст. 37 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 рік, в розмірі 40% мінімальної заробітної плати вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 рік неправомірними.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира здійснити перерахунок та виплату позивачу коштів, передбачених ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_3 в повному обсязі коштів, передбачених ст.51 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 рік неправомірними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату позивачу коштів, передбачених ст.51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 рік, в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат.
В частині перерахунку та виплати коштів за період з 03.08.2014 року по 31.10.2014 року - відмовлено за безпідставністю позовних вимог, так як відповідно до ст. 6 -7 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет " на 2014 рік , встановлено, що у 2014 році норми і положення ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира звернулося до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині позовних вимог до УПСЗН Корольовської районної ради та постановити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга належить до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач є працюючою пенсіонеркою, яка працює в зоні гарантованого добровільного відселення- у відділі тваринництва Інституту сільського господарства Полісся (м.Коростень) та отримує компенсаційні виплати відповідно до ст. ст.37, 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що встановлений постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року та підтверджується довідками №669 від 12.12.2014 року, №5572 від 17.12.2014року, №15737 від 19.12.2014р.
Згідно ст.39 Закону ( в редакції, чинній на момент існування правовідносин) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.
Задовольняючи позовні вимоги, заявлені до УПСЗН Корольовської районної ради м.Житомира, суд першої інстанції виходив з того, що платником щомісячної доплати відповідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні радіоактивного забруднення є Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Згідно п.п. 5 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936 виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836.
Відповідно до п. 5 Порядку соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Враховуючи зазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до УПСЗН Корольовської районної ради м. Житомира виникає саме у роботодавця, тобто у Інституту сільського господарства Полісся .
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що УПСЗН Корольовської районної ради м. Житомира не наділено функціями та повноваженнями нарахування та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову до вказаного відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира задовольнити .
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "16" жовтня 2015 р. в частині задоволення позову про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_3 коштів передбачених ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 рік неправомірними та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 коштів, передбачених ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2014 року по 02.08.2014 року, в розмірі двох мінімальних заробітних плат вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат,- с к а с у в а т и.
Прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського,16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501 Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира пл. Польова,8,м.Житомир,10009 Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області вул.Кірова, 8,м.Коростень,Житомирська область,11500
4-третій особі: - ,