ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2016 року Справа № 876/3448/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Каралюс В.М.,
судді Запотічний І.І.,
секретаря судового засідання Богдан А.О.
за участю
прокурора - Цинайко Н.І.
відповідача - Піскун А.Й.
представник третьої особи ТзОВ «Ореста» - Павлюченкова Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ореста» та Львівської міської ради на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014 року у справі № 813/8545/13-а за позовом Заступника прокурора м.Львова до Львівської міської ради, треті особи - Регіональний ландшафтний парк «Знесіння», Громадська організація «Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича», Товариство з обмеженою відповідальністю «Ореста», Громадська природоохоронна організація «Боривітер» про скасування ухвали, -
В С Т А Н О В И В :
14.11.2013 року заступник прокурора м. Львова звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Львівської міської ради, треті особи - Регіональний ландшафтний парк «Знесіння» (РЛП «Знесіння»), Товариство з обмеженою відповідальністю «Ореста» (ТОВ «Ореста»), Громадська організація «Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича» (ГО «Правозахисний Центр імені генерала УНР Володимира Сікевича»), Громадська природоохоронна організація «Боривітер»( ГПО «Боривітер») про скасування ухвали Львівської міської ради від 18.07.2013 року №2637.
Позов обґрунтовує тим, що ухвалою Львівської міської ради від 18.07.2013 року дозволено ТОВ «Ореста» створення куточку живої природи на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння» без права капітального будівництва та оформлення землекористування. Вважає, що ухвала суперечить вимогам земельного та природоохоронного законодавства, оскільки зі змісту оскаржуваної ухвали вбачається, що з метою створення куточку живої природи ТОВ «Ореста» передаються в оренду конструктивні елементи благоустрою площею 1700 кв.м. Проте, фактичне місцезнаходження та облаштування куточку живої природи із зазначенням точної адреси та площі земельної ділянки відсутнє. Зазначає, що Порядком передачі у короткострокову оренду елементів благоустрою, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 30.05.2013 року №2436 не передбачено права надання в оренду елементів благоустрою для створення куточків живої природи. Разом з тим, вказує, що у матеріалах, які слугували підставою для прийняття оскаржуваної ухвали відсутній дозвіл управління архітектури департаменту містобудування.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано ухвалу Львівської міської ради №2637 від 18.07.2013 року «Про надання дозволу на створення куточку живої природи на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння».
Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, ТзОВ «Ореста» та Львівська міська рада подали апеляційні скарги і просили скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просять прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позову.
Відповідач та третя особа в судовому засіданні підтримують доводи апеляційної скарги в повному обзязі.
Прокурор заперечив проти доводів апеляційної скарги і просить її відхилити. Вважає, що суд І-ї інстанції виніс законне і обґрунтоване рішення.
Судом апеляційної інстанції заслухано суддю-доповідача, досліджено матеріали справи та проаналізовано доводи апеляційних скарг, внаслідок чого зроблено висновок, що апеляційні скарги слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.
Судом встановлено, що ухвалою сесії Львівської міської ради від 18.07.2013 року №2637 «Про надання дозволу на створення куточку живої природи на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння», розглянувши звернення ТОВ «Ореста» від 11.06.2013 року №13/06/11, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.09.2010 року №429 «Про затвердження Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах», ухвалою міської ради від 05.03.2009 року №2451 «Про затвердження Правил благоустрою», дозволено ТОВ «Ореста» створення на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння» куточку живої природи без права капітального будівництва та оформлення землекористування.
Ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів №327 від 2 грудня 1993 року, Львівському міському ландшафтно-історичному парку «Знесіння» надано статус регіонального ландшафтного парку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України.
Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими Законами, які не повинні суперечити положенням цього ж Закону.
Аналіз наведених норм вказує, що органи місцевого самоврядування здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції зазначено про те, що при прийнятті ухвал №2637 від 18.07.2013 року «Про надання дозволу на створення куточку живої природи на території РЛП «Знесіння» Львівською міською радою порушено вимоги Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та не враховано Положення про регіональний ландшафтний парк «Знесіння».
Як вбачається з оскаржуваної постанови, судом першої інстанції перед зазначенням такого твердження лише наводиться витяг зі ст.ст. З, 5, 7, 23 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» без зазначення конкретних вимог Закону, що були порушені та якими саме діями Львівської міської ради при прийнятті оскаржуваної ухвали відбулись порушення.
У ч.1 ст. З Закону йдеться лише про те, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природі заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Частиною 3 ст. 7 Закону передбачено, що на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Колегія суддів зазначає, що при прийнятті оскаржуваної ухвали, Львівською міською радою було враховано дану норму Закону, адже дозвіл на створення куточку живої природи на території РЛП «Знесіння» було надано без права капітального будівництва та оформлення землекористування та з метою розвитку інфраструктури РЛП «Знесіння», демонстрації та проведення екологічно-виховної роботи при організації дозвілля.
Відповідно до п.9.2, 9.4 Положення про регіональний ландшафтний парк «Знесіння», затвердженого у 1995 році заступником начальника Державного управління екологічної безпеки по Львівській області, погодженого головою Львівської міської ради, зона регульованої рекреації - в її межах проводиться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць, дозволяється влаштування та відповідно обладнання туристично-екскурсійних маршрутів і екологічних стежок. Забороняється: вирубування лісу головного користування, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних та історико-культурних комплексів і об'єктів; господарська зона - у її межах проводиться господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на Парк завдань, забезпечення належного функціонування Парку, об'єкти комунального призначення Парку, а також землі інших землевласників і землекористувачів, які входять до території Парку.
У даному випадку, Львівською міською радою фактично було надано дозвіл на влаштування куточку живої природи в межах вищезазначених зон парку, у яких дозволяється господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на Парк завдань, а саме : створення умов для ефективного відпочинку, оздоровлення та інших видів рекреації, сприяння у проведенні екологічної, організація освітньо-виховної діяльності та науково-дослідної роботи.
Згідно із Положенням про регіональний ландшафтний парк «Знесіння», в межах території парку та його охоронної зони забороняється: самовільне втручання у ландшафт, його зміна, руйнування; пошкодження насаджень, ґрунтового та рослинного покриву; будь-яка діяльність яка змінює гідрологічний режим земель; засмічування території, утилізація відходів, нагромадження сміття поза спеціально відведеними місцями; вирубування дерев; застосування хімічних методів боротьби з шкідниками та хворобами рослин, використання хімічних речовин та добрив; встановлення наметів, влаштування місць відпочинку, розкладання вогнищ поза спеціально визначеними місцями; організація масових спортивних, розважальних, культурних та інших заходів без погодження з адміністрацією парку; будівництво, перебудова та експлуатація будь-яких об'єктів та споруд, зміна меж ділянок та їх займання без погодження з адміністрацією парку: всі види діяльності (господарської, рекламної, науково-дослідної, рекреаційної, масових заходів, ремонтних робіт тощо), а також планування використання території, розробка проектів без погодження з адміністрацією парку.
Колегія суддів зазначає, що враховуючи вимоги та норми вищевказаного Положення, оскаржуваною ухвалою Львівської міської ради, що була погоджена дирекцією РЛП «Знесіння» було дозволено ТзОВ «Ореста» створення на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння» куточку живої природи без права капітального будівництва та оформлення землекористування та було зобов'язано дане ТзОВ забезпечити неухильне дотримання вимог Законів України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб», наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах» та забезпечити безперешкодний доступ відвідувачів регіонального ландшафтного парку «Знесіння» на територію куточка живої природи.
Щодо твердження суду 1-ої інстанції про те, що управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради не являється власником конструктивних елементів благоустрою і не може укладати договір на їх оренду, оскільки в ході проведення позапланової перевірки на письмовий запит від 16.10.2013 року №02-9277 не було представлено жодних документів, які б свідчили про право власності на конструктивні елементи благоустрою та можливого договору на їх оренду», колегія суддів зазначає наступне.
Елементи благоустрою, які знаходяться на території м. Львова є майном територіальної громади міста, від імені та в інтересах якої діє Львівська міська рада згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
У відповідності до ст. 317 Цивільного кодексу України Львівська міська рада, як уповноважений власник належного їй майна має право розпоряджатися ним на власний розсуд.
Частиною 2 ст.327 ЦК України передбачено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування. Положенням про управління комунальної власності затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1100 від 07.12.2007р. «Про затвердження Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради та його структури у новій редакції» визначено, що управління комунальної власності є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради. Основними завданнями управління є: виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова; передача в оренду, відчуження (приватизація) майна комунальної власності територіальної громади м.Львова. До компетенції управління відносяться такі повноваження: здійснення управління майном, що належить до комунальної власності міста, у визначених міською радою та виконавчим комітетом межах; виконання повноважень орендодавця, продавця, органу приватизації майна комунальної власності міста; надання в оренду комунального майна у порядку, встановленому міською радою; здійснення обліку орендних платежів та контролю за їх надходженням.
Також висновок суду першої інстанції щодо порушення відповідачем Порядку передачі у короткострокову оренду елементів благоустрою є передчасним, оскільки оскаржувана ухвала лише зобов'язує ТзОВ «Ореста» укласти договір оренди, а не погоджує чи розглядає істотні умови такого договору
З врахуванням усіх вищенаведених обставин суд вважає, що доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими і повністю спростовують висновки суду першої інстанції, а постанова суду прийнята з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідності висновків суду обставинам справи, у зв'язку з чим в силу вимог ст. 202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ореста» та Львівської міської ради задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014 року у справі № 813/8545/13-а скасувати та прийняти нову якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Каралюс В.М.
Запотічний І.І.