ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2016 року справа № 823/189/16
м. Черкаси
15 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання - Цаплі І. Ю.,
представників позивача - Куценка А.Г. (за посадою), Міщенка П.А. (за довіреністю),
представника відповідача - Миронова Т.М. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Черкаська механізована колона» публічного акціонерного товариства «Київсільелектро» до Черкаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій,
встановив:
03 березня 2016 року до суду з позовною заявою звернулося дочірнє підприємство «Черкаська механізована колона» публічного акціонерного товариства «Київсільелектро», в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління ДФС у Черкаській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 30.11.2015 №575/23-25-17-040.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 30.11.2015 відповідачем винесено рішення №575/23-25-17-040 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Цим рішенням до Товариства застосовано штраф у розмірі 7311,80 грн за період з 23.12.2014 по 01.01.2015, а також 101760,50 грн за період з 23.11.2014 по 24.11.2015. Окрім того, за відповідні періоди також нараховано пеню у розмірі 10999,51 грн.
Позивач вважає, що прийняте податковим органом рішення №575/23-25-17-040 від 30.11.2015 щодо застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) єдиного внеску не відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню у судовому порядку.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав, спірне рішення вважає правомірним та обґрунтованим, посилаючись на, те що суми єдиного внеску, визначені позивачем у звітах є узгодженими, а тому підлягають сплаті у встановлені строки, тоді як оплата проводилась не у повному розмірі та несвоєчасно, за що позивача і притягнуто до відповідальності.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено таке.
Дочірнє підприємство «Черкаська механізована колона» публічного акціонерного товариства «Київсільелектро» зареєстроване як юридична особа 23.08.1995, ідентифікаційний код 00132606, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якого міститься у матеріалах адміністративної справи (а.с. 27).
30.11.2015 відповідачем прийнято рішення №575/23-25-17-040 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, за яким вирішено застосувати до дочірнього підприємства «Черкаська механізована колона» публічного акціонерного товариства «Київсільелектро» штраф у розмірі 7311,80 грн (10 %) за період з 23.12.2014 до 01.01.2015, 101760,50 (20 %) за період з 23.12.2014 до 24.11.2015 та нарахувати пеню у розмірі 10999 грн 50 коп. (0,1%) за період з 23.12.2014 до 24.11.2015, на загальну суму 120071,81 грн (а.с. 7).
Не погоджуючись з рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 30.10.2015 №575/23-25-17-040 позивач звернувся зі скаргою від 17.12.2015 до Головного управління ДФС у Черкаській області (а.с. 8-10).
Рішенням Головного управління ДФС у Черкаській області від 18.01.2016 №948/23-00-10-0210 про результати розгляду скарги вирішено залишити без змін оскаржуване рішення (а.с.11-13).
Не погоджуючись з рішенням Головного управління ДФС у Черкаській області про результати розгляду скарги, позивач звернувся зі скаргою №19 від 25.01.2016 до Державної фіскальної служби України (а.с.14-16).
Рішенням Державної фіскальної служби України від 23.02.2016 №3893 16/99-99-10-01-07-25 про результати розгляду скарги вирішено рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 30.10.2015 №575/23-25-17-040 та рішення ГУ ДФС у Черкаській області від 18.01.2016 №948/23-00-10-0210 про результати розгляду скарги залишити без змін, а скаргу дочірнього підприємства «Черкаська механізована колона» публічного акціонерного товариства «Київсільелектро» від 25.01.2016 №19 без задоволення (а.с.15-18).
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 №2464-VI, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464).
Відповідно до статті 1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - не консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
З огляду на вищезазначене, дочірнє підприємство «Черкаська механізована колона» публічного акціонерного товариства «Київсільелектро» є страхувальником в розумінні Закону №2464 та зареєстрований платником єдиного внеску.
Відповідно до пунктів 5, 8 статті 9 Закону №2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Згідно до пункту 7 статті 9 Закону №2464, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.15 за №508/26953) (далі - Інструкція №449). сплата єдиного внеску здійснюється за місцем: обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується, в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Згідно з ч. 10 ст. 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до частини 11 статті 25 Закону №2464 до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01.01.2015, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У зв'язку з набранням чинності 01 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року №77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі - Закон №77), яким внесено зміни, зокрема, до частини одинадцятої статті 25 Закону №2464.
Законом №77 внесено зміни, зокрема, до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464.
Відповідно до внесених змін за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, починаючи з 01.01.15 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум.
Враховуючи викладене, за порушення, вчинені до 01.01.2015, до платників застосовуються фінансові санкції, передбачені пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464, у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум єдиного внеску незалежно від дати фактичної сплати. За порушення, що виникли з 01.01.2015, до платника застосовується штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум єдиного внеску.
Рішення про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається згідно з додатком 12 до Інструкції №449.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Відповідно до пункту 10 статті 25 Закону №2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що за з даними інформаційної системи Державної фіскальної служби України ДП «Черкаська механізована колона» у період з грудня 2014 року по листопад 2015 року несвоєчасно перераховано єдиний внесок, а саме:
- за листопад 2014 року в сумі 73117,95 грн (граничний строк сплати - 22.12.2015, перераховано: 29.12.2014 - 65191,90 грн, 29.12.2014 - 1298,10 грн, 29.12.2014 - 6193,30 грн, 29.12.2014 - 101,50 грн, 29.12.2014 - 333,20 грн), пеня - 468,47 грн;
- за грудень 2014 року в сумі 85726,10 грн (граничний строк сплати - 20.01.2015, перераховано 21.01.2015 - 85726,10 грн), пеня - 85,73 грн;
- за лютий 2015 року в сумі 42710,93 грн. (граничний строк сплати - 20.03.15, перераховано: 19.05.2015 - 411,35 грн, 29.05.2015 - 38689,35 грн), пеня - 2732,93 грн;
- за березень 2015 року в сумі 45789,32 грн (граничний строк сплати - 20.04.2015, перераховано 19.06.2015 - 23427,95 грн, 18.06.15 - 365,0 грн, 11.06.2015 - 985,0 грн., 08.06.15 - 20000,0 грн. 29.05.2015 - 1011,35 грн), пеня - 2497,88 грн;
- за квітень 2015 року в сумі 47573,89 грн (граничний строк сплати - 20.05.2015, перераховано: 25.06.2015 - 11223,89 грн, 24.06.2015 - 35000,0 грн, 19.06.2015 - 1350,0 грн), пеня - 1669,56 грн;
- за травень 2015 року в сумі 51176,04 грн (граничний строк сплати - 22.06.2015, перераховано: 22.07.2015 - 26481,05 грн, 16.07.2015 - 1420,0 грн, 07.07.2015 - 6000,0 грн., 30.06.15 - 15000,0 грн, 26.06.2015 - 925,0 грн, 25.06.2015 - 1350,0 грн), пеня - 1046,26 грн;
- за червень 2015 року в сумі 40210,26 грн. (граничний строк сплати - 20.07.2015, перераховано: 11.08.2015 - 9790,28 грн, 31.07.2015 - 23000,0 грн., 22.07.2015 - 7420,0 грн), пеня - 483,23 грн;
- за липень 2015 року в сумі 51130,57 грн (граничний строк сплати - 20.08.2015, перераховано: 03.09.2015 - 25592,24 грн), пеня - 358,29 грн;
- за серпень 2015 року в сумі 63432,58 грн. (граничний строк сплати - 21.09.2015, перераховано: 22.10.2015 - 54,20 грн, 21.10.2015 - 9630,0 грн, 19.10.2015 - 963,0 грн, 12.10.2015 - 440,0 грн, 30.09.2015 - 17820,0 грн, 29.09.2015 - 399,73 грн.), пеня - 490,36 грн;
- за вересень 2015 року в сумі 78769,24 грн (граничний строк сплати - 20.10.2015, перераховано: 17.11.2015 - 16928,59 грн, 16.11.2015 - 875,42 грн., 10.11.2015 - 15000,0 грн, 22.10.2015 - 45965,25 грн), пеня 904,57 грн;
- за жовтень 2015 року в сумі 68511,47 грн (граничний, строк сплати - 20.11.2015, перераховано: 24.11.2015 - 65557,74 грн), пеня - 262,23 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (ч. 3 ст. 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення винесене на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлено 04 квітня 2016 року