Постанова № 56912441, 21.03.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
820/67/16
Номер документу
56912441
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2016 р. Справа № 820/67/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Кульчій А.М.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ярової Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Первомайського районного сектора Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Первомайського районного сектора Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області у вигляді відмови ОСОБА_3 у документуванні паспортом громадянина України;

- зобов'язати Первомайський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області документувати ОСОБА_3 паспортом громадянина України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_3 у документуванні паспортом громадянина України є протиправними та такими, що порушують права та інтереси позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та надав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що в даному випадку відповідач діяв у відповідності до діючого законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до Первомайського районного сектора Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з питання документування вперше паспортом громадянина України.

Листом № 03/1-З-30 ул від 20.02.2015 року Первомайський районний сектор ГУ ДМС України в Харківській області повідомив позивачу про те, що оскільки мати позивача є уродженкою Україні, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" позивач має підстави набути громадянство України за територіальним походженням, як особа, мати якої народилася до Закону України про правонаступництво України". Зазначив, що позивач народилася на території Грузії, у зв'язку із чим позивачу необхідно звернутися до консульства Грузії в Україні за довідкою про встановлення належності/неналежності позивачу до громадянства Грузії. Після надання позивачем до Первомайського районного сектору ГУ ДМС України в Харківській області всіх необхідних документів, питання щодо встановлення особи, набуття позивачем громадянства України та подальшого документування паспортом громадянина України буде вирішено відповідно до чинного законодавства України. Також, зазначено, що 19.02.2015 року завідувачем Первомайського районного сектору ГУ ДМС України в Харківській області позивача запрошено на прийом та повторно роз'яснено порядок документування паспортом громадянина України і надано перелік необхідних для цього документів.

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначаються Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України.

За змістом ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України", яка визначає підстави набуття громадянства за територіальним походженням, особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.

Із матеріалів справи судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження, переклад якого виконано з грузинської мови на українську мову, ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року в селищі Харагулі, Харагулського району, в республіці Грузії, батьком якої є - ОСОБА_4, національність - грузин, матір'ю якої є - ОСОБА_5, національність - українка, про що в книзі реєстрації актів про народження 03.09.1991 року зроблено запис за № 68 (а.с.10-11).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Берецької сільської ради Первомайського району Харківської області № 58 від 17.02.2016 року позивач прибула разом з батьками на територію села Берека із м. Ткібулі та зареєстрована АДРЕСА_1.

В ході судового розгляду справи судом встановлено та не заперечувалось сторонами у справі, що батьки позивача не звертались до відповідача з питання оформлення належності ОСОБА_3 до громадянства України, під час, коли позивач не досягла повноліття.

Так, позивач, будучи повнолітньою особою, звернулась до Первомайського районного сектора Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з питання документування вперше паспортом громадянина України.

Позивачем до суду були надані наступні документи: копія свідоцтва про народження ОСОБА_3, картка фізичної особи - платника податків на ім'я ОСОБА_3, копія паспорта громадянина України на ім'я матері -ОСОБА_5, копія атестату про базову загальну середню освіту, довідка про навчання в Берецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів Первомайської районної державної адміністрації Харківської області.

Листом № 03/1-З-30 ул від 20.02.2015 року Первомайський районний сектор ГУ ДМС України в Харківській області повідомив позивачу про те, що оскільки мати позивача є уродженкою Україні, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" позивач має підстави набути громадянство України за територіальним походженням, як особа, мати якої народилася до Закону України про правонаступництво України". Також зазначив, що позивач народилася на території Грузії, у зв'язку із чим позивачу необхідно звернутися до консульства Грузії в Україні за довідкою про встановлення належності/неналежності позивачу до громадянства Грузії. Після надання позивачем до Первомайського районного сектору ГУ ДМС України в Харківській області всіх необхідних документів, питання щодо встановлення особи, набуття позивачем громадянства України та подальшого документування паспортом громадянина України буде вирішено відповідно до чинного законодавства України.

Тобто, відповідач у вказаному листі не заперечує проти оформлення позивачем належності до громадянства України, однак, враховуючи те, що позивач народилася на території Грузії, просить позивача надати всіх необхідних документів для вирішення питання по суті.

З метою організації виконання Закону України "Про громадянство України" Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок № 215), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Відповідно до п. 3 Порядку № 215, заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Враховуючи, що для позивача підставою для набуття громадянства України є територіальне походження, то у п. 29 розділу ІІ Порядку визначено, які подаються документи для оформлення громадянства з цих підстав, зокрема, це документи, визначені у підпунктах "а" - "в" п. 24 Порядку, а саме:

а) заява про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларація про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларація про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- заява про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту та документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Отже, позивач під час подання заяви та інших документів з питань громадянства повинен був пред'явити документ та подати його копію, що посвідчує його особу.

Суд зазначає, що такими документами не є свідоцтво про народження, яке є підтвердженням лише факту народження особи та місця народження, а довідка з загальної школи свідчить лише про навчання особи у певному навчальному закладі.

Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03.07.2014 року по справі № К/800/59782/13.

У відповіді від 20.02.2015 відповідач роз'яснив про необхідність встановлення особи, при цьому зазначивши, що позивач є уродженкою Грузії, проживає на території України без паспорту та інших документів, що посвідчують особу, тому їй роз'яснено про необхідність в такому випадку подати довідку про належність/неналежність до громадянства Грузії.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно, з дотриманням вимог чинного законодавства України, розглянуто заяву позивача про оформлення набуття громадянства України і роз'яснено про необхідність усунення недоліків у поданих документах та не створено перешкоди у реалізації права на набуття громадянства України.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають залишенню без задоволення.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Первомайського районного сектора Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 28 березня 2016 року.

Суддя Р.В. Мельников