ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"04" квітня 2016 р. Справа № 817/475/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю представника 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3 - ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виборця - ОСОБА_5, Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_6 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "31" березня 2016 р. у справі за позовом Виборця - ОСОБА_5 до Радивилівської міської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області за участі третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 та за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Радивилівська районна друкарня" про визнання виборів міського голови такими, що не відбулися,
ВСТАНОВИВ:
29.03.2016р. ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати вибори міського голови такими, що не відбулися.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_5 вказує, що під час голосування 27.03.2016р., виборчий бюлетень по голосуванню за кандидатуру на посаду міського голови мав підозрілий вигляд, на руках від нього залишалась фарба, і сам він був весь як промокашка. На думку позивача, отриманий безпосередньо нею виборчий бюлетень, інші виборчі бюлетені, не відповідали вимогам виборчого законодавства, в тому числі ст.74 Закону України «Про місцеві вибори», останні виготовлені із порушенням встановленого порядку, вимог та форм, такі бюлетені не підлягають врахуванню при підрахунку голосів. Позивач вважає, що у порядку п.3 ч.4 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» наявні підстави для визнання таких виборів такими, що не відбулися.
30.03.2016, до початку розгляду справи по суті, кандидат на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6, який ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 29.03.2016 залучений до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, подав в рамках даної справи окремий адміністративний позов щодо визнання недійсними виборів міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади. ОСОБА_6 вважає, що відповідач у справі не дотримав процедуру виготовлення виборчих бюлетенів, не забезпечив проведення голосування згідно вимог вказаного Закону України «Про місцеві вибори».
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 31.03.2016р. у задоволенні адміністративних позовів: виборця - ОСОБА_5, третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 - відмовлено повністю.
Стягнуто з ОСОБА_5 на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.).
Стягнуто з ОСОБА_6 на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.).
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_5 та кандидат на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 звернулись до суду апеляційної інстанції зі скаргами, в яких просили суд постанову суду від 31.03.2016р. скасувати та прийняти нове рішення про задоволення їх позовних вимог. В своїх скаргах ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зазначають, що голосування на виборах 27.03.2016р. відбулось на підставі виборчих бюлетенів, які не відповідають вимогам Закону України "Про місцеві вибори", оскільки бюлетені виготовлені з порушенням встановленого порядку, вимог та форм, в зв'язку з чим не підлягають врахуванню при підрахунку голосів. Крім того бюлетені містили недостовірну інформацію про освіту кандидата на посаду міського голови ОСОБА_3 Посилаючись на приписи ст.ст.73,74,75 Закону України "Про місцеві вибори", скаржники зазначають тому вибори 27 березня 2016р. відбулись з застосуванням недійсних виборчих бюлетенів, використання яких не дає можливості встановити дійсне волевиявлення виборців. Виборчі бюлетені виготовлені з порушенням технологічного процесу, з порушенням порядку, строків їх виготовлення, передачі та транспортування, без дотримання форми, кольору, ступеня захисту. Бюлетені виготовлялися та транспортувалися не за кошти державного бюджету, а за кошти приватних структур, що є не припустимим з урахуванням вимог вказаного вище закону.
Обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарг виборця ОСОБА_5 та кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 з огляду на наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року" від 25 грудня 2015 року № 619 призначено на 27 березня 2016 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів у Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Полтавській, Рівненській, Харківській областях згідно переліку до додається до відповідної постанови ЦВК. 6 лютого 2016 року вказаною Постановою Центральної виборчої комісії оголошено початком виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, призначених згідно з пунктом 1 цієї постанови.
Згідно додатку до Постанови ЦВК, на 27 березня 2016 року призначено вибори до Радивилівської міської ради Радивилівського району Рівненської області та відповідно Радивилівського міського голови.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеві вибори», організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 55 Конституції України закріплено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
При цьому, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно з ч.2 ст.172 КАС України, виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Отже, суд повинен встановити факт порушення прав позивача оспорюваними рішеннями, дією чи бездіяльністю виборчих комісій, після цього перевіряти законність цих рішень, дій чи без діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про місцеві вибори", виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України (ч. 1 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори").
Частиною 6 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори" визначено повноваження міської територіальної виборчої комісії.
Згідно вказаної норми міська територіальна виборча комісія встановлює підсумки голосування, результати виборів міського голови та визнає міського голову обраним.
Частиною 2 статті 83 вказаного Закону встановлено, що засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування.
Як визначено 4 ст. 85 Закону України "Про місцеві вибори", міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:
1) про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним;
2) про проведення повторного голосування;
3) про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися.
Судом встановлено, що на момент розгляду справи відповідачем у справі будь-яких рішень щодо встановлення результатів виборів Радивилівського міського голови не приймалося ( в матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про протилежне).
Визначений Законом п'ятиденний строк для прийняття Радивилівською міською виборчою комісією Рівненської області одного з рішень, передбачених ч. 4 ст. 85 Закону , станом на 31.03.2016р., не сплив.
Тобто, будь-яких рішень за результатами проведеного голосування з виборів міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади не прийнято, що підтверджується листом голови Радивилівської міської виборчої комісії від 30.03.2016 №112, згідно якого продовжується безперервне засідання міської виборчої комісії по опрацюванню протоколів з виборів міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади (а.с. 75).
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає в захисті порушених прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства.
Колегія суддів вважає, що заявлені вимоги позивача - виборця ОСОБА_5 та третьої особи, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_6 носять передчасний характер, оскільки Радивилівська міська виборча комісія Радивилівського району Рівненської області як відповідач ще не реалізувала свою правомочність щодо прийняття рішення, визначеного Законом України «Про місцеві вибори».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 та третьої особи, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_6, щодо визнання недійсними виборів міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади.
В скарзі апелянти зазначають про те, що кандидатом на посаду міського голови ОСОБА_3 в автобіографії зазначено, на думку позивача, неправдиві відомості про здобуття вищої освіти у вищих навчальних закладах.
Колегія суддів вважає, що на реалізацію активного виборчого права, закріпленого Конституцією України , а саме приймати участь у виборчому процесі та віддати свій голос за того чи іншого кандидата, ніяким чином не впливають відомості щодо освіти, зазначені в автобіографії кандидата на посаду міського голови, та інші відомості щодо його особи.
Таким чином, особисті виборчі права позивача, передбачені діючим законодавством щодо участі у виборчому процесі не порушені, оскільки позивач не позбавлений був можливості в день виборів 27.03.2016 року прийти на виборчу дільницю та віддати свій голос за того чи іншого кандидата на посаду міського голови (зареєстровано три кандидати на посаду міського голови).
Суд приходить до висновку, що інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Ухвалу прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні правила застосовуються і до апеляційної скарги.
Судовий збір при поданні апеляційної скарги позивачем та Кандидатом на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 сплачено не було. Оскільки скарга задоволенню не підлягає, судовий збір підлягає стягненню з позивача та Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6
Згідно з пп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції чинній станом на 01 вересня 2015 року) визначено, що за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду немайнового характеру ставка судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно з п.п. 1 п. 3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2016 року складає 1378 грн. 00 коп.
Таким чином, розмір судового збору, який має бути сплачено за подання скарги, на постанову суду першої інстанції становить 606,32 грн. (551,20 грн. (сума судового збору яка мала бути сплачена при поданні позову) *1,1 (110%) = 606,32 грн.).
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Виборця - ОСОБА_5, Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_6 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "31" березня 2016 р. без змін.
Стягнути з ОСОБА_5 судовий збір в розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн 32 коп.) за наступними реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - судовий збір; код 37446362 -ЖААС,050; п.3 ст.4.
Стягнути з Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_6 судовий збір в розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн 32 коп.) за наступними реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - судовий збір; код 37446362 -ЖААС,050; п.3 ст.4.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "04" квітня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Виборець - ОСОБА_5 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Радивилівська міська виборча комісія Радивилівського району Рівненської області вул.Паркова,5,м.Радивилів,Рівненська область,35500
4-третій особі: Кандидат на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади -ОСОБА_3 - АДРЕСА_2,
5 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Радивилівська районна друкарня" - вул.Кременецька,26,м.Радивилів,Рівненська область,35500,
6 - Кандидат на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_6 - АДРЕСА_3
7 - представнику ОСОБА_3 - ОСОБА_4, АДРЕСА_4
8 - Рівненська обл. виборча комісія,
9 - ЦВК.
,