Рішення № 56909408, 23.03.2016, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
926/319/16
Номер документу
56909408
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" березня 2016 р. Справа № 926/319/16

За позовомВійськового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій областідо відповідачаДержавного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат»простягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 44750,43 грн.Суддя Швець Микола ВасильовичПредставники :Від позивачаОСОБА_1Від відповідачаОСОБА_2ПрокурорОСОБА_3

В С Т А Н О В И В :

Військовий прокурор Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області звернувся з позовом до Державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 44750,43 грн.

В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що Чернівецьким військовим лісництвом ДП «Івано-Франківський ЛПК» без отримання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубного квитка, ордера, лісового квитка), а також з порушенням порядку, передбаченого чинним законодавством, проведено рубку 25 сироростучих, сухостійних та вітровальних дерев породи ясен, дуб, клен, липа, вільха, черемха, береза, граб, чим заподіяно навколишньому природному середовищу шкоду в розмірі 44750,43 грн.

Вказана обставина підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 19.02.2016р., розрахунком завданої шкоди від 22.02.2016р. та поясненнями службових осіб.

На підставі наведеного вище прокурор просить стягнуту з Державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» 44750,43 грн. за порушення природоохоронного законодавства.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 29.02.2016р., справу до розгляду в судовому засіданні призначено на 15.03.2016р.

Ухвалою суду від 15.03.2016р. розгляд справи відкладено на 23.03.2016р. на 10:00 год. та частково задоволено клопотання прокурора про звільнення або відстрочення сплати судового збору - відстрочено сплату судового збору до 23.03.2016р.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні надала відзив на позов (вх. № 1323 від 23.03.2016р.), в якому позовні вимоги визнала в повному обсязі, а також надала Положення Чернівецького військового лісництва та довіреність на представництво інтересів юридичної особи (вх. № 1328 від 23.03.2016р)

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, встановивши фактичні обставини у справі, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив:

Позов заявлено до Державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» з врахування ч. 4 ст. 15 ГПК України, за місцем знаходження відокремленого підрозділу.

Відповідно до п. 1.7. Положення Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», всі відносини, в яких лісництво виступає позивачем, або відповідачем в суді, здійснюються тільки через юридичну особу державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» або за його дорученням.

Відповідно до ч. 2 п. 1.7 Постанови пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.

Згідно довіреності № 228 від 16.03.2016 року ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» надав право відокремленому підрозділу - Чернівецькому військовому лісництву ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» (через представника) представляти інтереси юридичної особи - ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат».

Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області в період з 17.02.2016р. по 19.02.2016р було проведено перевірку Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Вищезазначеною перевіркою на території Чернівецького військового лісництва ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» (квартал 30 виділ 3 площа 5,5 га) був встановлений факт незаконної рубки 25 сироростучих, сухостійних та вітровальних дерев породи ясен, дуб, клен, липа, вільха, черемха, береза, граб. На кореневих лапах пнів незаконно зрізаних дерев було відсутнє клеймо для відводу дерев в рубку. Працівниками Чернівецького військового лісництва дана незаконна порубка дерев не виявлялась, про що свідчить відсутність клейм на зрізах пнів та записів в книзі виявлених лісопорушень. Дана порубка скоєна бригадиром лісозаготівельної бригади Чернівецького військового лісництва гр. ОСОБА_4 протягом 2015-2016р. Свої незаконні дії, які полягають в рубці 25 дерев, ОСОБА_4 визнає, про що зазначено в поясненні від 17.03.2015р.

Згідно розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», розмір шкоди внаслідок незаконної рубки вказаних 25 дерев становить 44750,43 грн.

Відповідно до ст. 5 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» ліс, як ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Відповідно до ст. ст. 19, 86 Лісового кодексу України, обовязок забезпечення охорони, захисту лісових насаджень покладено на постійних лісокористувачів.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Стаття 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п.5 ст. 64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобовязані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

За приписами статей 63, 64, 86, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

В порушення зазначених нормативних приписів відповідач не забезпечив охорону і збереження лісу від незаконної рубки.

В свою чергу, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом (ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 107 Лісового кодексу України).

Відповідно до вимог ст. 66 Конституції України, ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кожен, хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, повинен відшкодувати шкоду у повному обсязі.

За приписами ч. 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).

Відповідно до п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008, вказаний нормативно-правовий акт поширюється, зокрема, на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції, суб'єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб). Акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Отже, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Таким чином, виходячи з аналізу зазначених правових норм, саме Державне підприємство «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат», як постійний лісокористувач, зобовязаний відшкодувати заподіяну шкоду розмірі 44750,43 грн.

За приписами статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст. 34 Господарського процесуального кодексу України).

При вирішення даного спору судом приймається до уваги те, що під належністю доказу розуміється наявність обєктивного звязку між змістом судових доказів і фактами, що є обєктом судового дослідження. Належними слід визнавати докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.

Виходячи із змісту ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.

Відповідно до п.1.6 Розяснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Із врахуванням вищевикладених норм та фактичних обставин справи, суд вважає що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України та п. 3.3. Постанови Пленуму ВГСУ № 7 від 21.02.2013 року «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» судовий збір слід покласти на відповідача з вини якого спір безпідставно доведений до розгляду в судовому порядку в повному обсязі.

Керуючись статтями ст. ст. 19, 20, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» (м. Івано-Франківськ, вул. Ребета, 6 код ЄДРПОУ 08033772) в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» (Чернівецька обл., Сторожинецький район, с. Тисовець, вул. Федьковича, 83, код ЄДРПОУ 21417690)

на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (58003, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71 А, код ЄДРПОУ 37978189) шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства, в сумі 44750,43 грн. на р/р 33110331700047, назва банку одержувача УДКСУ у Глибоцькому районі, код ЄДРПОУ 36751529, МФО банку одержувача 856135, код платежу 24062100 (за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища), які перерахувати одержувачам коштів:

- 50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Йорданештської сільської ради Глибоцького району в сумі 22375,21 грн.;

- 20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 8950,09 грн.;

- 30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 13425,13 грн.

3. Стягнути з Державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» (м. Івано-Франківськ, вул. Ребета, 6 код ЄДРПОУ 08033772) в особі відокремленого підрозділу Чернівецьке військове лісництво ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» (Чернівецька обл., Сторожинецький район, с. Тисовець, вул. Федьковича, 83, код ЄДРПОУ 21417690)

- в дохід державного бюджету судовий збір у сумі 1378 грн., отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

«Повне рішення складено 23.03.2016 року»

Суддя ОСОБА_5