Рішення № 56907924, 29.03.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
908/4307/15
Номер документу
56907924
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 3/114/15-1/2/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.03.2016 Справа № 908/4307/15

за позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна (пр. Соборний), 164)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів (69600, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, 3)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство Запорізький кабельний завод (69093, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Гладкова, 2)

про стягнення 250 000 грн. 00 коп. штрафу

Суддя Немченко О.І.

Представники сторін:

від позивача ОСОБА_1, довіреність від 01.03.2016 року № 5; посвідчення № 59 від 07.02.2012 року;

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 9/0-180 від 01.03.2016 р.;

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача не зявився

ВСТАНОВИВ:

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_3 Завод малогабаритних трансформаторів про стягнення з відповідача до загального фонду Державного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків штрафу у розмірі 250 000,00 грн. та пені у розмірі 172500,00 грн. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15.

В процесі розгляду справи, позивач зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача штраф у розмірі 250 000,00 грн., накладеного рішенням адміністративної колегії від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15.

Предметом розгляду цієї справи, у т.ч. згідно судових рішень, у т.ч. касаційної інстанції, є стягнення з відповідача на користь позивача штраф у розмірі 250 000,00 грн., накладеного рішенням адміністративної колегії від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 28.09.2015 року у справі № 908/4307/15 позовні вимоги Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволені повністю. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів до загального фонду Державного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції, символ звітності 106, штраф у розмірі 250000 грн. грн. 00 коп. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15. Також стягнуто з Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів в дохід Державного бюджету України 5000 грн. 00 коп. судового збору. Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 18.11.2015 року у справі № 908/4307/15 рішення господарського суду Запорізької області від 28.09.2015 року у справі № 908/4307/15 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.01.2016 року у справі № 908/4307/15 рішення господарського суду Запорізької області від 28.09.2015 року у справі № 908/4307/15 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 18.11.2015 року у справі № 908/4307/15 скасовано. Справу № 908/4307/15 передано на новий розгляд до господарського суду Запорізької області в іншому складі суду. Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу та Засад використання автоматизованої системи документообігу господарського суду Запорізької області, а також резолютивної частини постанови Вищого господарського суду України від 19.01.2016 р. у справі № 908/4307/15, справа № 908/4307/15 для нового розгляду розподілена судді Немченку О.І.

Ухвалою від 29.01.2016 року справу № 908/4307/15 прийнято до розгляду, залучено до участі у справі третю особу. Слухання справи призначено на 01.03.2016 року.

26.02.2016 року до канцелярії господарського суду Запорізької області від позивача надійшли письмові пояснення по справі та документи витребувані ухвалою від 29.01.2016 року.

01.03.2016 року до канцелярії господарського суду Запорізької області від відповідача надійшло заперечення проти позову у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на судове рішення у справі № 908/3337/15 за участю цих же сторін, в якому зазначено, що відповідачем - Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не доведено наявність антиконкурентної узгодженої поведінки позивача - Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод та третьої особи - Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів, яка призвела до спотворення результатів торгів. З урахуванням викладеного, вважає, що рішення адмінколегії, на підставі якого до відповідача цій справі застосовано штраф, як встановлено судом у справі № 908/3337/15 не відповідає вимогам законодавства, що в свою чергу зумовлює і відсутність підстав для притягнення Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом накладення штрафу, що також вказує і на відсутність підстав для задоволення позову ЗОТВ АКУ у даній справі.

У судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача не зявився, про причини неявки суд не повідомив та витребувані ухвалою документи не надав.

Представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд стягнути з відповідача 250 000 грн. 00 коп. штрафу.

Представник відповідача заперечив проти позову, з підстав, викладених у відзиві на позов.

За клопотанням представників сторін присутніх у судовому засіданні розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Зважаючи на неявку представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, судом вирішено відкласти розгляд справи на 29.03.2016 р. о 14 год. 30 хвил. та зобов`язати сторони виконати вимоги суду, викладені у даній ухвалі.

В судовому засіданні 29.03.2016 р. представники позивача та відповідача підтримали раніше подані письмові документи. Представник позивача наполягав на задоволенні позову та стягненні з відповідача 250 000 грн. 00 коп. штрафу. Представник відповідача заперечував проти позову та просив суд у позові відмовити.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився. Причини неявки представника третьої особи суду не відомі. Третя особа вимоги суду не виконала, пояснень та документів не надала. Третя особа належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи.

Відсутність представника третьої особи не перешкоджає розгляду цієї справи.

По закінченні судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

31.03.2015р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ прийнято рішення № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу яким вирішено: 1. Визнати дії Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів та Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод, які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної Публічним акціонерним товариством Вінницяобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025305, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 7/2 (609/2) від 16.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України Про захист економічної конкуренції, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). 2. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 1 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на: - публічне акціонерне товариство Завод малогабаритних трансформаторів (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900)- у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.; - публічне акціонерне товариство Запорізький кабельний завод (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн. 3. Визнати дії Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів та Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод, які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-лютому 2012 року в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025844, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 6/4 (608/4) від 13.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України Про захист економічної конкуренції, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). 4. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 3 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на: - публічне акціонерне товариство Завод малогабаритних трансформаторів (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.; - публічне акціонерне товариство Запорізький кабельний завод (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн. 5. Визнати дії Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів та Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод, які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної Публічним акціонерним товариством Черкасиобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 028010, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 7/6 (609/6) від 16.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України Про захист економічної конкуренції, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). 6. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 5 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на: - публічне акціонерне товариство Завод малогабаритних трансформаторів (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.; - публічне акціонерне товариство Запорізький кабельний завод (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн. 7. Визнати дії Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів та Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод, які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі виробів з дроту (Проводу неізольованого), проведеної Публічним акціонерним товариством Черкасиобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 036212, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 13 (615) від 30.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України Про захист економічної конкуренції, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). 8. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 7 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на: - публічне акціонерне товариство Завод малогабаритних трансформаторів (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис) грн.; - публічне акціонерне товариство Запорізький кабельний завод (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн. 9. Визнати дії Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів та Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод, які полягали у погодженні своїх пропозицій конкурсних торгів під час участі у січні-березні 2012 року в процедурі закупівлі виробів з дроту, проведеної Публічним акціонерним товариством Вінницяобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 027268, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 7/4 (609/4) від 16.01.2012), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України Про захист економічної конкуренції, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). 10. За вчинення порушення, зазначеного в пункті 9 рішення, відповідно до частини другої статті 52 Закону України Про захист економічної конкуренції, накласти штрафи на: - публічне акціонерне товариство Завод малогабаритних трансформаторів (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, Дніпропетровське шосе,3, код ЄДРПОУ 13604900) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.; - публічне акціонерне товариство Запорізький кабельний завод (місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гладкова,2, код ЄДРПОУ 05755625) - у розмірі 50000 (п'ятдесят тис.) грн.

Тобто, всього рішенням адмінколегії відповідачу визначено штраф у розмірі 250 000 грн. 00 коп.

В рішенні розяснено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення. Рішення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.

Листом від 31.03.2015р. № 03-18/01-1013 Про рішення по справі та сплату штрафу витяг з рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення АМКУ від 31.03.2015р. № 9-рш на 31 аркушах направлено ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів за адресою: 69600, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, 3 та повідомлено про необхідність сплати штрафу у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Згідно поштового повідомлення, вказане поштове відправлення отримано з боку відповідача 06.04.2015 р.

Відповідачем у добровільному порядку у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу штраф сплачений не був.

Враховуючи несплату відповідачем суми штрафу, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Стягнення з відповідача до загального фонду Державного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків штрафу у розмірі 250 000,00 грн. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 було предметом нового судового розгляду у цій справі.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, на підставі наступного:

Згідно ст. 3 Закону України Про Антимонопольний комітет України основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: 1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; 2) контролю за концентрацією, узгодженими діями субєктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) субєктами природних монополій; 3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції; 4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; 5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.

Пунктами 1, 4, 15 частини 1 статті 7 Закону Про Антимонопольний комітет України визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України Про Антимонопольний комітет України для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції.

Згідно ст. 14 Закону України Про Антимонопольний комітет України, адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України, зокрема, має такі повноваження: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій; проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження); визначати наявність або відсутність контролю між суб'єктами господарювання або їх частинами та склад групи суб'єктів господарювання, що є єдиним суб'єктом господарювання.

Відповідно до ст. 22 Закону України Про Антимонопольний комітет України, розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Згідно ст. 24 Закону Про Антимонопольний комітет України, рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством.

Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.

Згідно ст.48 Закону України Про захист економічної конкуренції, за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 50 Закону Про захист економічної конкуренції одним з порушень законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні узгоджені дії.

Статтею 5 Закону України Про захист економічної конкуренції узгодженими діями визначається укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання.Узгодженими діями є також створення суб'єкта господарювання, об'єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, об'єднання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання, або вступ до такого об'єднання. Особи, які чинять або мають намір чинити узгоджені дії, є учасниками узгоджених дій.

Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.6 вищевказаного закону, антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції. Антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Згідно рішення № 9-рш від 31.03.2015 р., адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ при розслідуванні справи № 02/05-14/02/09/10/11-15 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції було встановлено, що ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів та ПАТ Запорізький кабельний завод узгоджували свої пропозиції конкурсних торгів під час: участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної ПАТ Вінницяобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025305, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 7/2 (609/2) від 16.01.2012); участі у січні-лютому 2012р. в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної ПАТ Сумиобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 025844, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 6/4 (608/4) від 13.01.2012); участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі трансформаторів, проведеної ПАТ Черкасиобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 028010, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 7/6 (609/6) від 16.01.2012); участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі виробів з дроту (Проводу неізольованого), проведеної ПАТ Черкасиобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 036212, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 13 (615) від 30.01.2012); участі у січні-березні 2012р. в процедурі закупівлі виробів з дроту, проведеної ПАТ Вінницяобленерго (номер оголошення про проведення процедури закупівлі 027268, опублікованого в інформаційному виданні Вісник державних закупівель № 7/4 (609/4) від 16.01.2012).

Підпунктом 31 пункту 1 Закону України Про здійснення державних закупівель визначено, що торги (конкурсні торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (конкурсних торгів) згідно з процедурами, встановленими цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону Про захист економічної конкуренції економічна конкуренція (конкуренція) характеризується як змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Згідно встановлених під час перевірки обставин, в процесі підготовки та участі у Торгах 1-5 ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів та ПАТ Запорізький кабельний завод діяли не самостійно, а узгоджували свої дії, внаслідок чого конкуренцію між ними було усунуто. Погодження поведінки при формуванні цінових пропозицій Учасниками зазначених торгів призвело до заміни конкуренції на координацію поведінки суб'єктів господарювання, що в свою чергу мало наслідком спотворення результатів торгів. Фактично замовники обирали кращу цінову пропозицію серед двох учасників, які узгоджували свою поведінку в конкурсних процедурах.

Пропозиції конкурсних торгів свідчать про те, що під час участі у Торгах 1-5 Учасники не позиціонували себе як єдиний субєкт господарювання. Натомість, кожен з Учасників виступав як окремий субєкт господарювання та надавав окрему пропозицію конкурсних торгів. Твердження ПАТ Запорізький кабельний завод, що воно та ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів є субєктами, які можуть спільно або узгоджено здійснювати свою господарську діяльність, підтверджує висновок територіального відділення щодо наявності між ними відносин контролю, у розумінні статті 1 Закону України Про захист економічної конкуренції, та є підтвердженням вчинення ними антиконкурентних узгоджених дій під час участі у торгах.

Зазначені дії ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів та ПАТ Запорізький кабельний завод визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України Про захист економічної конкуренції, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

Відповідальність за зазначене порушення передбачена ч.2 ст. 52 Закону України Про захист економічної конкуренції у вигляді накладення штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Згідно податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) за 2014 рік ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів складав 20564418,00 грн., ПАТ Запорізький кабельний завод - 123232244,00 грн.

При визначенні розміру штрафу враховано, що ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів та ПАТ Запорізький кабельний завод: вчинено 5 порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій; порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій вчинили вперше; співпрацювали з Відділенням у розслідуванні справи.

Згідно п. 33 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ), затверджених розпорядженням № 5 від 19.04.1994р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.05.1994р. за № 90/299, рішення у справі надається для виконання відповідно до частини першої статті 56 Закону України Про захист економічної конкуренції. Порядок виконання рішень та розпоряджень органів Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України встановлений статтею 56 Закону України Про захист економічної конкуренції.

Зокрема встановлено, що рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Рішення № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15 Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу про накладення на ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів штрафу у сумі 250000,00 грн. за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів), прийнято адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ 31.03.2015р.

Вказане рішення до господарського суду відповідачем у справі оскаржене не було, недійсним за його позовними вимогами та щодо нього не визнано. Штраф до загального фонду Державного бюджету України у встановлений законом двомісячний строк з дня одержання рішення не сплачений.

Окрім ст. 56 Закону України Про захист економічної конкуренції, право Антимонопольного комітету України, територіальних відділень Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами на звернення до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені встановлене статтею 25 Закону України Про Антимонопольний комітет України.

Оскільки розпорядженням Державного уповноваженого АМКУ від 18.06.2015 № 9/121-р прийнято до розгляду заяву ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів від 05.06.2015 № 9/0-512 (зареєстрована в Комітеті 09.06.2015 за № 8-01/4907) про перевірку рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2015 № 9-рш у справі № 02/05-14/02/09/10/11-15, а іншим розпорядженням Державного уповноваженого АМКУ від 18.06.2015 № 09/122-р зупинено розгляд цієї заяви ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів до завершення судами справи № 908/3337/15, тому відповідно до абзацу 4 ч. 5 ст. 56 Закону України Про захист економічної конкуренції пеня за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції позивачем до стягнення не заявлялась.

Таким чином, враховуючи, що відповідачем в судовому порядку не було оскаржене рішення адмінколегії про накладення на нього штрафу та не сплачено штраф добровільно у встановлений двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу, суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача щодо стягнення з відповідача 250 000 грн. 00 коп. штрафу.

Щодо посилань відповідача на обставини встановлені судовим рішенням у справі № 908/3337/15, в якому зазначено, що відповідачем - Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не доведено наявність антиконкурентної узгодженої поведінки позивача - Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод та третьої особи - Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів, яка призвела до спотворення результатів торгів та визнано недійними п.п. 1-10 рішення адмінколегії № 9-рш від 31.03.2015 р., слід зазначити наступне:

Так, господарським судом Запорізької області було винесено рішення, яке набрало законної сили, у справі № 908/3337/15 за позовом Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, в якому відповідач у даній справі № 908/4307/15 - Публічне акціонерне товариство Завод малогабаритних трансформаторів було третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, згідно резолютивної частини рішення якого, визнані недійними п.п. 1-10 рішення адмінколегії № 9-рш від 31.03.2015 р. саме щодо Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод. При цьому, як вказано у рішенні, рішення адмінколегії стосується не лише прав позивача ПАТ Запорізький кабельний завод, але й іншої юридичної особи ПАТ Завод малогабаритних трансформаторів, яка не є суб'єктом оскарження вказаного рішення та не звернулася за захистом свого порушеного права, в розумінні приписів ст. 1 ГПК України, відтак відсутні правові підстави для визнання недійсним рішення територіального відділення у частині, яка не стосується прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі - ПАТ "Запорізький кабельний завод".

Отже, вказаним судовим рішенням № 908/3337/15 встановлені обставини та задоволені позовні вимоги саме щодо Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод. Відповідач у справі № 908/4307/15 є третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача у справі № 908/3337/15, а тому справа № 908/3337/15 не повязана із вирішенням по суті даної справи.

Прийняте судове рішення у справі № 908/3337/15 не стосується відповідача у цій справі № 908/4307/15, оскільки резолютивною частиною рішення адмінколегії № 9-рш від 31.03.2015 р., яке визнано недійсним в судовому порядку лише в частині що стосується Публічного акціонерного товариства Запорізький кабельний завод, штрафи накладено окремо на кожну юридичну особу. Відповідач у даній справі № 908/4307/15 - ПАТ «Завод малогабаритних трансформаторів», як юридична особа, відповідає за своїми зобовязаннями самостійно. І штраф має індивідуальний характер. Аналогічна правова позиція міститься у постановах Вищого господарського суду України від 05.02.2013 р. у справі № 5009/3373/12 та Донецького апеляційного господарського суду від 07.12.2015 р. у справі № 908/4299/15.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір за позовом покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів (69600, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, 3, код ЄДРПОУ 13604900) до загального фонду Держаного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції, символ звітності 106, штраф у розмірі 250 000 (двісті пятдесят тисяч) грн. 00 коп. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2015р. № 9-рш по справі № 02/05-14/02/09/10/11-15. Видати наказ.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства Завод малогабаритних трансформаторів (69600, м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровське шосе, 3, код ЄДРПОУ 13604900) в дохід Державного бюджету України (код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409) 5 000 (пять тисяч) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення оформлено і підписано 01 квітня 2016 р.

Суддя О.І. Немченко