Постанова № 56906965, 04.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.04.2016
Номер справи
826/10668/15
Номер документу
56906965
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 квітня 2016 року письмове провадження № 826/10668/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1,

ОСОБА_2,

ОСОБА_3,

ОСОБА_4,

до Печерської районної в у. Києві державної адміністрації

про визнання скасування розпорядження

Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача в якому просять визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Печерської районної в місті Києві державної адміністрації №186-к від 07.04.2015 про ліквідацію управління освіти і створення управління освіти та інноваційного розвитку.

Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуване розпорядження №186-к містить пункт 3, відповідно до якого управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації визнається правонаступником прав та обов'язків управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації. Таке грубе порушення чинного законодавства свідчить про відсутність в голови Печерської районної в місті Києві державної адміністрації дійсного наміру ліквідувати управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

На думку позивачів, удавана ліквідація управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації призведе до звільнення 13 (тринадцяти) державних службовців та понад 80 вісімдесят) інших працівників, що призведе до грубого порушення конституційного права на працю, правовий захист якого гарантується державою.

Позивачі та їх представник під час розгляду справи заявлені позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав викладених у письмових запереченнях. Зокрема зазначив, що рішення про ліквідацію установи прийнято особою уповноваженою на це законом.

Повідомив, що однією з підстав для прийняття такого рішення було те, що Державною інспекцією навчальних закладів України у період з 16 по 20 лютого 2015 року було проведене комісійне вивчення роботи управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації щодо реалізації державної політики у сфері освіти та ефективності управління підпорядкованими навчальними закладами та виявлено значні порушення вимог законодавства та недоліки в правлінській діяльності вказаного структурного підрозділу райдержадміністрації. Таким чином, управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації не виконувало покладені на нього завдання та функції щодо реалізації на території Печерського району державної політики у сфері освіти та управління підпорядкованими навчальними закладами. Отже, розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 07 квітня 2015 року №186-к «Про ліквідацію управління освіти і створення управління освіти та інноваційного розвитку» спрямовано на вдосконалення роботи в галузі освіти в Печерському районі місті Києва та якісного здійснення управлінських функцій.

В судовому засіданні 22.09.2015 в якості свідка було допитано ОСОБА_5 - начальника освіти Печерської РДА, яка повідомила суд, що вона найбільш досвідченим працівником установ освіти, має досвіт будівництва системи освіти у Печерському районі, але не потрібна керівництву. За таких підстав започатковано удавану реорганізацію з метою позбутися її та її однодумців у супереч інтересам освіти району. Повідомила, була викликана ОСОБА_6, який запропонував їй надати 50 тис. доларів щоб залишитися на своїй посаді.

Свідком також повідомлено, що нею подано заяву про злочин до Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві по факту нападу та завдання тілесних ушкоджень, за підозрою в причетності ОСОБА_6

Однак, вказані показання свідка під час розгляду справи належними доказами підтверджено лише частково. Відповідно до листа Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 28.10.2015 року № 54/вх. 15596, отриманого на запит суду, в черговій частині Печерського райуправління 27.08,2015 року за № ЄО 29367 зареєстровано заяву громадянки ОСОБА_5 1976 р.н. тільки про факт нанесення їй не встановленими особами тілесних ушкоджень по вул. Лаврській 4-6.

Зазначена заява внесена до єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015100060005605 від 28.08.2015 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст.125 КК України, та знаходитися у провадженні. Жодного факту щодо пропонування грошових коштів гр. ОСОБА_7 для залишення її на посаді, в Печерському райуправлінні не зареєстровано.

Суд 09.11.2015 року відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень позивача, представників відповідачів, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Позивачі проходили публічну службу в управлінні освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

07.04.2015 року відповідачем прийнято розпорядження № 186-к «Про ліквідацію управління освіти і створення управління освіти та інноваційного розвитку», відповідно до якого діяльність управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації було припинено шляхом ліквідації з 11.06.2015р. та створено новий орган державної влади - управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Пунктом 4 зазначеного розпорядження утворено комісію з припинення (ліквідаційну комісію) управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, а п. 5 затверджено її склад. П. 6.9. передбачено, завершення заходів з ліквідації управління освіти Печерської районної у м. Києві до 11.09.2015 року.

Розпорядженням Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 11.09.2015 № 413 «Про внесення змін до розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 07.04.2015 року № 186-К «Про ліквідацію управління освіти і створення управління освіти та інноваційного розвитку»» змінено термін ліквідації та встановлено 31.12.2015 року.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд враховує наступне.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (далі - Закон), виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Відповідно ч.2, 3 ст. 5 Закону, у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 ст. 6 Закону визначає, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Постановою КМ України від 18.04.2012 року №606 затверджено рекомендаційний перелік структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі державних адміністрації. Даний перелік передбачає можливість створення самостійних структурних підрозділів районної державної адміністрації: молоді та спорту; освіти.

Згідно п.2 Постанови, головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог законів та особливостей відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть утворюватися структурні підрозділи, не зазначені в рекомендаційному переліку, в межах бюджетних асигнувань, виділених для утримання відповідної місцевої державної адміністрації.

Відповідно п.4 Постанови, структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та інших нормативно-правових актів щодо утворення апарату для правового, організаційного, матеріально-технічного забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, проведення кадрової роботи, здійснення документообігу та контролю, розгляду звернень громадян, роботи патронатної служби, забезпечення мобілізаційної роботи, запобігання та виявлення корупції, доступу до публічної інформації, адміністрування (ведення) Державного реєстру виборців тощо.

Згідно матеріалів справи метою прийняття розпорядження про ліквідацію управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації є створення управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, для створення умов більш ефективності його роботи, виконання покладених на нього функцій і завдань.

Згідно частин 1 - 2 ст.4 Закону України № 755-IV від 15.05.2003 року "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон №755-IV), Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Статтею 33 Закону №755-IV визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 11.06.2015 року проведено державну реєстрацію юридичної особи управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації

Таким чином, управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації не є правонаступником прав та обов'язків ліквідованої юридичної особи - управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

Виходячи із даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації є юридичною особою без взяття на себе прав та обов'язків іншої юридичної особи.

Також, суд констатує, що законодавством України не виключається можливість передачі повністю або частково завдань та функцій ліквідованого структурного підрозділу, а саме: управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації до новоутвореного структурного підрозділу, а саме: до управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

Суд не вбачає порушення закону при прийнятті рішення про ліквідацію вказаної установи у зв'язку із зазначенням у п. 3 оскаржуваного розпорядження, що управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації є правонаступником прав та обов'язків управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, та враховує доводи відповідача, що ліквідація установи може поєднуватися з передачею повноважень та функцій органу державної влади, що ліквідується, до інших органів виконавчої влади, визначених відповідним розпорядчим актом. Передача повноважень при ліквідації установи до іншого органу також передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішенням Київської міської ради від 30 грудня 2010 року № 573/5385 «Про бюджет м. Києва» в редакції від 28.01.2015 року.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією проведено консультації з профспілками про заходи щодо пом'якшення несприятливих наслідків звільнення працівників (протокол від 10.03.2015 р., а.с. 141). Працівників управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації було належним чином повідомлено про ліквідацію Управління.

Працівники управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, який було ліквідовано, мали право на безперешкодне проходження конкурсного відбору на заміщення вакантних посад державних службовців у новоствореному управлінні освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

Таким чином, вбачається, що оскаржуване Розпорядження за №186-к від 07.04.2015 року "Про ліквідацію управління освіти та створення управління освіти та інноваційного розвитку" було прийнято відповідачем на виконання покладених на нього завдань, в межах наданих повноважень та в спосіб визначений законодавством України.

Щодо доводів позивачів про обов'язкову державну реєстрацію оскаржуваного розпорядження, суд погоджується із запереченнями відповідача, що розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 07 квітня 2015 року №186-к «Про ліквідацію управління освіти і створення управління освіти та інноваційного розвитку» не містить ознак нормативно-правового акту, оскільки його положення не встановлюють нових норм або не змінюють, не доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, не мають міжвідомчого характеру, а навпаки, підпадають під дію пункту 5 Постанови КМ України, від 28.12.1992, № 731 "Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади", адже дія оскаржуваного розпорядження вичерпується одноразовим застосуванням.

З урахуванням викладеного розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 07 квітня 2015 року №186-к не підлягає державній реєстрації.

Посилання позивачів, що ліквідація була безпідставною та такою, що заздалегідь мала на меті подальше їх звільнення, в ході судового розгляду не знайшло свого підтвердження.

Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах. Тобто, фізична та юридична особа наділена правом оскаржити до суду не будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які, на її думку, були вчинені з порушенням вимог закону, а лише ті, що мають безпосереднє відношення до особи, яка подала адміністративний позов.

Право на судовий захист, гарантоване Конституцією України (ст. 55), закріплене статтею 6 КАС України, має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів.

Звернувшись до суду із позовом про оскарження вищезгаданого розпорядження голови Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, позивачі не пояснили та не довели належними та допустимими доказами чим саме оскаржуване розпорядження порушує їх права та інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Як було встановлено в ході судового розгляду, метою винесення розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації було вдосконалення роботи в галузі освіти в Печерському районі місті Києва та якісного здійснення управлінських функцій, на усунення порушень законодавства в роботі Управління виявлених Державною інспекцією навчальних закладів України у період з 16 по 20 лютого 2015 року під час проведення комісійного вивчення роботи управління освіти Печерської районної в місті Києві державної адміністрації щодо реалізації державної політики у сфері освіти та ефективності управління підпорядкованими навчальними закладами.

Позивачами в судових засіданнях не було доведено та не було надано достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування позовних вимог про протиправність оскаржуваного розпорядження, відтак, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У позові ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій