ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/143/16
29 березня 2016 р.м.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Павловському Ю.Б.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Вонятівська О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу ОСОБА_1 до Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Чортківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області, винесла вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03 лютого 2016 року № Ф-0004481702 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та прийняла рішення від 11 лютого 2016 року №000470102 про застосування штрафних санкцій за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не обґрунтувавши при цьому свої дії ні в Акті перевірки, ні в винесених на його підставі вимозі про сплату боргу (недоїмки) та рішенні про застосуванні штрафних санкцій. Відповідач встановив не точні, а припущені заниження чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний соціальний внесок у розмірі 34,7% на загальну суму 468 166,49 грн., в т.ч. за 2012 рік -126 465,63 грн.„ за 2013 рік - 148 394,86 грн., за 2014 рік - 193 306,00 грн., визначивши суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загально обов'язкове соціальне страхування в сумі 162 453,78 грн., та наклавши штрафні санкції у сумі 23 208,38 грн. Вимагаючи сплатити борг (недоїмку) та штрафні санкції на загальну суму 185 662,16 грн., Чортківська ОДПІ порушує конституційні права позивача приватного нотаріуса ОСОБА_1 як платника податків.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Вонятівська О.В. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечує та просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 - самозайнята особа, зареєстрований Тернопільським обласним управлінням юстиції, отримав свідоцтво Міністерства юстиції України про право зайняття нотаріальною діяльністю від 19 січня 1998 року №2918 та зареєстрований Управлінням юстиції в Тернопільській області приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу з 28 січня 1999 року, реєстраційне посвідчення №11, наказ 25-к від 28 січня 1999 року. На обліку у Чортківській ОДПІ перебуває з 04.04.2006 р. №1.
Відповідач Чортківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (далі по тексту - Чортківська ОДПІ) провела документальну планову виїзну перевірку діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 за період з 01 січня 2012 по 31 грудня 2014 року, про що складено відповідний Акт "Про результати документальної планової виїзної перевірки платника податків, який провадить незалежну професійну діяльність ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2012р. по 31.12.2014р. дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками з 01.01.2012р. по 31.12.2014р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 01.01.2012р. по 31.12.2014р. від 03 лютого 2016 року №143/1702/НОМЕР_1 (далі по тексту - Акт перевірки).
Згідно з висновками Акту перевірки, викладеними Чортківською ОДПІ, встановлено порушення приватним нотаріусом ОСОБА_1, зокрема, абзацу 1 пункту 2 частини 1 статті 7, частини 11 статті 8, частини 2 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний соціальний внесок у розмірі 34,7% на загальну суму 468 166,49 грн., в т.ч. за 2012 рік - 126 465,63 грн.„ за 2013 рік - 148 394,86 грн.„ за 2014 рік - 193 306,00 грн., що призвело до заниження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 162 453,78 грн, в т.ч. за 2012 рік на суму 43 883,57 грн., за 2012 рік на суму 51 493,03 грн., за 2014 рік на суму 67 077,18 грн., яке підлягає сплаті.
На підставі указаного Акта перевірки Чортківською ОДПІ винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03 лютого 2016 року №Ф-0004481702, якою визначено суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 162 453,78 грн. та рішення від 11 лютого 2016 року №000470102 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосовано штрафні санкції у сумі 23 208,38 грн.
Вищевказану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03 лютого 2016 року №Ф-0004481702 Чортківська ОДПІ 04 лютого 2016 року направила приватному нотаріусу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який було одержано ним 08 лютого 2016 року. Рішення про застосування штрафних санкцій від 11 лютого 2016 року №000470102 Чортківська ОДПІ вручила приватному нотаріусу ОСОБА_1 під розписку 11 лютого 2016 року.
Приватний нотаріус ОСОБА_1 не погоджується з винесеними Чортківською ОДПІ рішеннями, оскільки обґрунтовано вважає, що ним відповідно до поданих річних звітів за 2012-2014 роки, які заповнені ним із дотриманням механізму їх формування, сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у повному обсязі в строки, передбачені законодавством.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-УІ (далі по тексту - Закон № 2464-УІ). Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464-УІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 5 частини І статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 7 та частини 11 статті 8 Закону № 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у пункті 5 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI, встановлюється у розмірі 34,7 відсотків суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального єдиного внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (частина 3 статті 7 Закону № 2464-VI).
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року (абзац 4 частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI). Отже, приватні нотаріуси сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Звітним періодом для приватних нотаріусів визначено календарний рік.
Згідно з підпунктом 21.1.1. пункту 21.1. статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Відповідно до пункту 178.4 статті 178 Податкового кодексу України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Пунктом 178.6 статті 178 Податкового кодексу України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Облік доходів та витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність ведуть у Книзі обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої затверджені наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1025 (втратив чинність 18.10.2013 року).
Згідно із пунктом 3 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат здійснюється у такому порядку: у графі 1 вказується дата заповнення, у графах 2 та 11 відображається сума нереалізованих товарних запасів, сировини, матеріалів тощо на початок та на кінець звітного податкового періоду (року), яка виводиться в грошовій формі, виходячи із ціни їх придбання, у графі 3 щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, тобто наростаючим підсумком.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1025 дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік).
Аналогічні правові норми щодо порядку ведення Книги обліку доходів і витрат містяться у наказі Міністерства доходів і зборів України від 16 вересня 2013 року № 481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2013 р. за N 1686/24218, який є чинним на даний час.
Суд приходить до висновку, що сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
На підставі статті 6 Закону № 2464-УІ було видано наказ Міністерства доходів та зборів України від 09.09.2013 року № 454 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі по тексту - Порядок № 454).
Пунктом 3.4 зазначеного Порядку № 454 передбачено: «Фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, у тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів доходів і зборів звіт один раз на рік до 1 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з таблицею 3 додатка 5 до Порядку № 454».
Аналогічне положення міститься в Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.11.2011 за №1014/18309, яка діяла до 03.12.2013 року.
Законом України від 04.07.2013 року № 406-УІІ внесено зміни до Закону № 2464-УІ, відповідно до яких центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надає роз'яснення з питань застосування законодавства, про збір та ведення обліку єдиного внеску, а Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань взаємодіє в установленому законодавством порядку з центральним органом виконавчої влади.
На виконання зазначеної норми Закону № 2464-УТ Міністерством доходів та зборів України та Пенсійним фондом України було видано спільний лист від 27.12.2013 21052/5/99-99-17- 03-01-16; № 36398/05.10, згідно з яким Міністерство доходів і зборів України та Пенсійний фонд України повідомляють, що консультації з питань ведення Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, включаючи питання заповнення таблиць 5-9 Додатка 4, всіх таблиць Додатка 5, Додатка 6 та Додатка 7 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкові державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальникам звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.09.2013 за № 1628/2416, надають органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до роз'яснення Пенсійного фонду України «Опис формату звіту щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309, враховуючи зміни постанови правління Пенсійного фонду № 18-1 від 23.06.2011, зміни постанови правління Пенсійного фонду № 24-1 від 10.12.2012» - особи, які забезпечують себе роботою самостійно, тобто займаються незалежною професійною діяльністю, формують та подають звіт згідно з таблицею 3 додатка № 5 до Порядку. У графі 2 таблиці 3 Додатка № 5 «Сума доходу, заявлена в податковій декларації» відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року. При цьому слід зазначити, що у графі 3 таблиці 3 додатка № 5 зазначені особи самостійно визначають суму доходу у розрізі кожного місяця відповідного звітного року».
З огляду на вищезазначені норми права, суд вважає, що сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок в графі «усього» таблиці 3 додатка 5 до Порядку № 454 має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року. Цей висновок підтверджується також наказом Міністерства доходів та зборів від 09.09.2013 № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в якому зазначено: платники, визначені підпунктом 4 п. 2.1 розділу II Інструкції (фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно) сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 01 травня наступного року на підставі даних річної податкової декларації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що жоден із зазначених нормативних актів не вимагає від позивача проводити обчислення суми чистого доходу в розрізі місяців за податковий період - календарний рік, не покликається при проведенні розрахунку єдиного внеску на Книгу обліку доходів та витрат, єдиною вимогою виступає відповідність річній податковій декларації.
Також, судом встановлено, що Чортківською ОДПІ при проведенні перевірки встановлено, що приватним нотаріусом ОСОБА_1 занижена сума доходу, на який нараховується єдиний внесок та відповідно занижена сама сума єдиного внеску .
Втім, Чортківською ОДПІ не враховано механізм формування позивачем звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В силу Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний соціальний внесок не відноситься до податків, оскільки Податковим кодексом України передбачений виключний перелік податків та зборів. Відповідно до положень Закону №2464-VI єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, сплата якого є обов'язковою з метою забезпечення захисту, у випадках передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тобто, основним завданням подачі звітів про сплату єдиного внеску є підтвердження страхового стажу та його безперервності, де страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому суд враховує те, що необґрунтованим є посилання відповідача на те, що при нарахуванні вказаних сум ними для визначення суми доходу на яку нараховується єдиний внесок враховано обов'язок ділити суму доходу, отриману позивачем за рік у рівних частинах (визначення середньоарифметичної величини), оскільки законодавством такий обов'язок на нього не покладено взагалі.
Судом встановлено, що в спірних правовідносинах податковий орган прийняв до уваги надану позивачем в деклараціях про майновий стан і доходи за минулі роки інформацію в частині суми чистого оподаткованого доходу отриманого позивачем, яка в подальшому поділено на 12 місяців і таким чином відповідач визначив середньомісячний річний оподаткований дохід, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
З огляду на викладене відповідач на власний розсуд застосував максимальну базу нарахування єдиного внеску.
Отже, судом встановлено, що позивачем приватним нотаріусом ОСОБА_1 протягом 2012 -2014 років правильно, вчасно та в повному обсязі, з дотриманням всіх вимог чинного законодавства, сформовано зобов'язання зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплачено відповідні суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а Чортківською ОДПІ дані обставини, при проведені перевірки та складанні акту, протиправно не враховані.
Суд дійшов висновку, що в даному випадку встановлено відсутність порушення приватним нотаріусом ОСОБА_1 норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а відтак відповідно відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій, тому рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом ДФС або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 лютого 2016 року №000470102, як похідну від вимоги Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області №Ф-0004481702 від 03.02.2016 р. про сплату боргу (недоїмки) слід визнати протиправними та скасувати.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, а відтак з відповідача слід стягнути на користь ОСОБА_1 усі понесені ним судові витрати.
керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Визнати протиправною та скасувати вимогу Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області №Ф-0004481702 від 03.02.2016 р. про сплату боргу (недоїмки).
Визнати протиправним та скасувати Рішення №0004701702 від 11 лютого 2016 р. Чортківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, 48500, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 1305 (одна тисяча триста п'ять) гривень 42 копійки, сплачений згідно квитанції № 86219 від 13.02.2016 р. та у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок, сплачений згідно квитанції № 84914 від 10.02.2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.