КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
30 березня 2016 року №810/4662/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу Державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області , третя особа - ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій,
за участю:
представника Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області: Захарчук А.А., довіреність №02-32/1 віл 04.01.2016
представника ВДВС Києво-Святошинського РУЮ: Шкрід С.О., довіреність №776 від 01.11.2015
позивач ОСОБА_1: не з'явився
третя особа ОСОБА_1: не з'явився
представник Головного територіального управління юстиції у Київській області: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до відділу Державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області та відділу Державної виконавчої служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, третя особа - ОСОБА_1, про визнання позивача неналежним боржником за виконавчим документом - постановою ВДАІ Оболонського РУ ГУ МВС у місті Києві від 13.06.2013 № АА2/711560 про накладання штрафу у сумі 510,00 грн. та визнання неправомірними дій ВДВС Києво-Святошинського РУЮ, що виявились у залученні позивача в якості боржника у виконавчому провадженні ВП № 48524353 (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 06.10.2015).
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2015 адміністративний позов задоволено. Визнано ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, номер картки платника податків - НОМЕР_1, неналежним боржником за виконавчим документом - постановою ВДАІ Оболонського РУ ГУ МВС у місті Києві від 13.06.2013 № АА2/711560 від 13.06.2013 № АА2/711560.Визнано неправомірними дії Відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області, що виявились у залученні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, в якості боржника у виконавчому провадженні ВП №48524353. Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області на користь ОСОБА_1 (номер картки платника податків - НОМЕР_1) судові витрати у сумі 3724 (три тисячі сімсот двадцять чотири) гривень 40 коп.
18.12.2015 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №810/4662/15 про стягнення з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області на користь ОСОБА_1 (номер картки платника податків - НОМЕР_1) судових витрат у сумі 3724 (три тисячі сімсот двадцять чотири) гривень 40 коп.
21.03.2016 на адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області №03-03/290 від 10.03.2016 про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій заявник просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення по справі №810/4662/15 шляхом прийняття нового судового рішення про стягнення витрат з відповідного рахунку Головного територіального управління юстиції у Київській області.
21.03.2016 у зв'язку з участю головуючого судді Волкова А.С. у конференції "Комунікації стратегії судів та прокуратури. Досвід Чеської Республіки", яка відбувається 21-22 березня 2016 року та з метою додержання процесуальних строків, згідно з пп. 2.3.3, 2.3.47 п. 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджену рішенням Ради суддів №30 від 26.11.2010 здійснено повторний автоматизований розподіл справи між суддями Київського окружного адміністративного суду та передано справу №810/4662/15 судді Кушновій А.О. для розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2016 прийнято адміністративну справу №810/4662/15 до провадження судді Кушнової А.О. для розгляду заяви Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області №03-03/290 від 10.03.2016 про зміну способу та порядку виконання судового рішення та призначено судове засідання для розгляду даного клопотання.
30.03.2016 через канцелярію суду представником Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області подано заяву, в якій заявник просить змінити прохальну частину заяви, а саме замість заміни способу та порядку виконання судового рішення просить замінити сторону виконавчого провадження.
В обґрунтування вказаного клопотання Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області зазначає, що в Управлінні відкрито депозитний рахунок ВДВС Києво-Святошинського РУЮ Київської області, яке є боржником за виконавчим листом Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2015 у справі №810/4662/15, в той же час такий рахунок використовується для зарахування коштів, що надійшли від боржників та виплати таких коштів стягувачам.
Крім того, заявник зазначає, що фінансування ВДВС Києво-Святошинського РУЮ Київської області здійснюється Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області, яке є розпорядником коштів ВДВС Києво-Святошинського РУЮ Київської області.
Таким чином Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області зазначає, що чинним законодавством не передбачено повноважень Управління як органу Казначейства на стягнення грошових сум з депозитних рахунків органів виконавчої служби, які надійшли від боржників, в тому числі звертати на них стягнення для виплати іншим особам, окрім стягувачів за виконавчими документами, які перебувають на примусовому виконанні в такому органі виконавчої служби.
З огляду на вищевикладене заявник просить замінити боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2016 у справі №810/4662/15 з ВДВС Києво-Святошинського РУЮ на Головне територіальне управління юстиції у Київській області.
Представник Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області в судовому засіданні 30.03.2016 вказану заяву підтримав та просив її задовольнити.
Представник ВДВС Києво-Святошинського РУЮ проти задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження не заперечував.
Позивач - ОСОБА_1, Головне територіальне управління юстиції у Київській області та третя особа - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду заяви були повідомлені належним чином та завчасно, про причини неявки суд не повідомили.
Розглядаючи вказане клопотання по суті суд зазначає таке.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" №606-XIV від 21.04.1999 (далі - Закон №606) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону №606 рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Частиною 5 статті 8 Закону №606 у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначений у Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Як встановлено вище, 18.12.2015 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №810/4662/15 про стягнення з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області на користь ОСОБА_1 (номер картки платника податків - НОМЕР_1) судових витрат у сумі 3724 (три тисячі сімсот двадцять чотири) гривень 40 коп.
Судом встановлено, що вказаний виконавчий лист було пред'явлено до виконання в Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - Управління).
Судом встановлено, що Управління здійснює розрахунково-касове обслуговування ВДВС Києво-Святошинського РУЮ згідно договору розрахунково-касового обслуговування від 05.01.2015 №88-15.
Управлінням на базі МФО 820172 відкрито небюджетний рахунок ВДВС Києво-Святошинського РУЮ групи 37331 "Депозитні рахунки розпорядників коштів державного бюджету" для обліку руху депозитних сум (грошових коштів, що стягнуті з боржників та їх виплати стягувачам у національній валюті) - 37313034903037.
Згідно з п. 15 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №549/5 від 10.04.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2012 р. за № 548/20861, районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби є юридичною особою, має відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Пунктом 1.2 Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 №372, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2014 р. за N 426/25203, передбачено, що депозитні рахунки - це рахунки, які відкриваються в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) та/або установах банків для обліку депозитних сум, які з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.
Відповідно до п. 1.2 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2012 р. за № 1206/21518, Небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами Казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, розпорядникам бюджетних коштів та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів, підприємствам, установам, організаціям та фізичним особам - підприємцям за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів.
Таким чином суд зазначає, що в Управлінні Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області ВДВС Києво-Святошинського РУЮ відкрито один депозитний, небюджетний рахунок №37313034903037, який використовується для зарахування, обліку коштів, що надійшли від боржників в процесі виконання функцій ВДВС Києво-Святошинського РУЮ, а такі кошти, відповідно до вимог законодавства, використовуються виключно для виплати їх стягувачам за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто.
В той же час суд зазначає, що відповідно до статті 3 Закону України "Про державну виконавчу службу" від 24.03.1998 № 202/98 органами державної виконавчої служби є:
- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
- управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Згідно з пунктом 1 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №549/5 від 10.04.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2012 р. за № 548/20861 районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби (далі - Відділ) є структурним підрозділом районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції (далі - управління юстиції), що забезпечує реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України (далі - ДВС України).
Відповідно до п.1 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 за № 1707/5, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції є територіальними органами Міністерства юстиції України. Управління юстиції підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо головним територіальним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
Пунктом 11 даного Порядку передбачено, що управління юстиції утримується за рахунок Державного бюджету України. Структуру, штатний розпис та кошторис управлінь юстиції затверджують відповідні начальники головних територіальних управлінь юстиції у межах, визначених Мін'юстом.
Відповідно до пп. 5.5, 5.9 п. 5 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 за № 1707/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 р. за N 759/19497 Головне територіальне управління юстиції з метою організації своєї діяльності: здійснює організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції; здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, нотаріальних контор.
Таким чином суд зазначає, що ВДВС Києво-Святошинського РУЮ є структурним підрозділом Києво-Святошинського РУЮ, яке в свою чергу є територіальним органом Міністерства юстиції України та безпосередньо підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Київській області.
Судом встановлено, що ВДВС Києво-Святошинського РУЮ не є розпорядником бюджетних коштів.
В той же час Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань є розпорядником бюджетних коштів (бюджетних асигнувань), які в тому числі спрямовані на забезпечення діяльності ВДВС Києво-Святошинського РУЮ, а тому стягнення судових витрат у сумі 3724,40 грн. за виконавчим листом Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2015 у справі №810/4662/15 безпосередньо з ВДВС Києво-Святошинського РУЮ є неможливим.
Відповідно до частини 1 статі 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналізуючи в сукупності вищевикладене та з метою забезпечення виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2015 у справі №810/4662/15 суд вважає за необхідне заяву Управлінні Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області задовольнити та замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2015 у справі №810/4662/15 з Відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції на Головне територіальне управління юстиції у Київській області.
В судовому засіданні 30.03.2016 проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, повний текст виготовлено та підписано 31.03.2016.
Керуючись статтями 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2. Замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2015 у справі №810/4662/15 з Відділу державної виконавчої служби Києво-Святошинського районного управління юстиції на Головне територіальне управління юстиції у Київській області (місцезнаходження 04071, м.Київ, вулиця Ярославська, будинок 5/2, ідентифікаційний код 34481907).
3. Копію ухвали видати (надіслати особам) які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановляння ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.