Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2016 р. Справа № 805/113/16-а
приміщення суду за адресою: 84112, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., суддів - Христофорова А.Б., Кравченко Т.О., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу № 036657 від 10.12.2015, № 036664 від 10.12.2015, № 036671 від 10.12.2015, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансінспекції у Донецькій області, правонаступником якої є Державна служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу № 036657 від 10.12.2015, № 036664 від 10.12.2015, № 036671 від 10.12.2015.
В обґрунтування позову зазначено, що 16, 20 та 28 жовтня 2015 року Управлінням Укртрансінспекції у Миколаївській області були проведені рейдові перевірки транспортних засобів ТОВ «Авто-Експерс» на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом. За результатами перевірок були складені відповідні акти. На підставі цих актів були прийняті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №036657 від 10.12.2015, № 036664 від 10.12.2015, № 036671 від 10.12.2015, які були отримані поштою 18.12.2015. Підставою прийняття спірних постанови є порушення ТОВ «Аато-Експрес» ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач вважає, що під час рейдових перевірок транспортних засобів позивача посадові особи Укртрансінспекції перевіряли наявність встановлених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів для регулярних пасажирських перевезень згідно переліку, які передбачені саме для водія. Зазначив, що усі документи, обов'язкова наявність яких передбачена положеннями даної статті на момент здійснення перевірок у водіїв були.
Щодо твердження відповідача стосовно відсутності витягу з дозволу та розкладу руху за маршрутом «Миколаїв - Одеса» з часом відправлення об 11-30 год., зазначених в актах проведення перевірок позивач зазначив, що позивач подаючи автобус об 11-30 год. для посадки пасажирів за 30 хв., до їх відправлення в рейс згідно з затвердженим розкладом руху. Отже, подаючи автобус о 11-30 год., позивач повинен мати дозвіл на виконання рейсу о 12-00 год. Разом із тим, позивач зазначив, що перевіряти під час здійснення рейдової перевірки транспортного засобу, належного суб'єкту господарювання, оформлення суб'єктом господарювання передбачених ст. 39 Закону документів, таких як витяг з дозволу на перевезення пасажирів або розклад руху неможливо, оскільки її відсутність у водія транспортного засобу не означає їх не оформлення перевізником і не може мати наслідком його відповідність за абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу чуду надав письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що в актах, на підставі яких винесені спірні постанови, на час проведення рейдових перевірок працівниками Управління Укртрансінспекції у Миколаївській області встановлено порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». А саме: відсутність у транспортному засобі оригіналу витягу з дозволу організатора перевезень та витягу з паспорту маршруту, полісу обов'язкового особистого страхування водіїв від нещасних випадків на транспорті, індивідуальної контрольної книжки водія та розкладу руху по маршруту «Миколаїв-Одеса» з часом відправлення у рейс об 11-30 год. (акт № 010591 від 16.10.2015); відсутність у транспортному засобі та у квитках візуальної інформації про страховика та про перевізника, витягу з дозволу організатора перевезень на виконання рейсу по маршруту «Миколаїв-Одеса» з часом відправлення у рейс об 11-30 та розкладу руху на цей рейс (акт №010661 від 20.10.2015); відсутність у транспортному засобі витягу з дозволу організатора перевезень на виконання рейсу по маршруту «Миколаїв-Одеса» з часом відправлення у рейс об 11-30 та розкладу руху на цей рейс (акт № 010692 від 28.10.2015). У всіх випадках водії відмовились від надання пояснень та від підпису в актах.
Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та визначений перелік таких документів та зазначено про інші документи, передбачені законодавством України.
Так у відповідності до п.п. 1.3 та 1.4 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, п. 6.1. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, приписів Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті позивач не забезпечив водіїв документами зазначеними в актах проведення перевірок. Представник відповідача вважає, що це не спростовується у позові та не оспорювалось водіями під час проведення перевірки.
Щодо обґрунтування відсутності у транспортному засобі розкладу руху автобусів з часом відправлення у рейс об 11:30 год., представник відповідача зазначив, що позивач наводить факт існування договору з автовокзалом м. Миколаєва, відповідно до якого подача автобусів здійснюється за 30 хв. до відправлення у рейс. Однак згідно п. 125 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту перевізник повинен подати автобус на автостанцію, де формується міжміський маршрут, за 40 хвилин до відправлення. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, колегія суддів встановила наступне.
Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» зареєстровано у встановленому законом порядку як юридична особа 14.10.2004, включено до ЄДРПОУ за № 33222009, вид економічної діяльності 49.31 пасажирський неземний транспорт міського та приміського сполучення. Зазначені обставини підтверджені випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.8).
Відповідно до ліцензії серії АЕ № 572534 від 27.01.2015, виданої Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті Товариству з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» для надання послуг з внутрішніми перевезеннями пасажирів автобусами та міжнародні перевезення пасажирів, багажу автомобільним транспортом (а.с.9).
Відповідно до дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування, виданого Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті серії УП № 001768 від 07.07.2015 ТОВ «Авто-Експрес» надано дозвіл на перевезення пасажирів на міжміському маршруті загального користування 437/438, 457/458 Одеса-Миколаїв з 06.06.2015 по 05.06.2020 та видано витяг з дозволу серії УТІ №003225 (а.с.56, 20).
Відповідно до розкладу руху автобусів на маршруті Одеса-Миколаїв, рейс № 437 відправляється з АС Одеса «АВ Одеса» о 08:00 год., прибуття до Миколаїв АС «Миколаївський міжміський автовокзал» о 10:30 год., рейс №438 відправляється з Миколаїв АС «Миколаївський міжміський автовокзал» о 12:00, прибуття до АС Одеса «АВ Одеса» о 14:30 год. Зазначений розклад руху затверджений першим заступником голови, головою комісії з реорганізації Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті 05.06.2015 (а.с.21, 22).
Судом встановлено та підтверджено актами проведення перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, що рейдові перевірки 16.10.2015, 20.10.2015, 28.10.2015 автобусів ТОВ «Авто-Експрес» проводились на автовокзалі № 1 в м. Миколаїві з питань наявності визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (далі за текстом - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону, відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, із власниками автостанцій визначаються договором.
Згідно договору про продаж квитків та надання послуг на автостанціях ПрАТ «МОПАС» від 16.07.2015, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» (Перевізник) та Приватне акціонерне товариство «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій» (Власник) уклали договір про продаж квитків та надання послуг на автостанціях ПрАТ «МОПАС» про надання на території своїх автостанцій комплексу послуг, пов'язаних з організацією та здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів транспортом перевізника, продажу пасажирам квитків на проїзд та перевезення багажу, диспетчерського управління, забезпечення місця для стоянки і відстою транспорту перевізника, організації прибуття і відправлення автобусів з платформ, інформуванні водіїв щодо умов дорожнього руху на маршруті, а також надання інших послуг відповідно до вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (а.с.16).
Згідно з п.п. 2.1.1, 2.1.2. та 2.1.3 п. 2.1 даного договору, обов'язки Власника: організовувати належним чином прийняття та відправлення пасажирів відповідно до розкладу руху автобусів, затвердженого в установленому порядку; здійснювати попередній та поточний продаж квитків населенню на проїзд та перевезення багажу на рейсові автобуси в касах автостанцій відповідно до таблиць вартості проїзду, наданих Перевізником та затверджених, відповідно до чинного законодавства; забезпечувати диспетчерське управління і регулювання руху автобусів: контролювати своєчасне прибуття та відправлення руху автобусів; контролювати екіпіровку та санітарний стан автобусів та дорожньої документації водіїв; проставляти відмітки про фактичний час прибуття і відправлення автобусів, надавати іншу довідкову інформацію.
Підпунктом 2.1.6 п. 2.1. договору, в обов'язки Власника також входить надання на території автостанції місця для стоянки і відстою транспорту Перевізника в міжрейсові години (починаючи з 4:00 години до 01:30 години).
Відповідно до п.п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5 п. 2.3, до обов'язків Перевізника зокрема входить: забезпечити виконання персоналом Перевізника Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, договірних зобов'язань з Власником та вимоги чинного законодавства України; здійснювати відправлення свого транспорту виключно з автостанцій та диспетчерських пунктів, передбачених розкладом руху у затвердженому Замовником маршруті; випускати на маршрут автобуси в технічно справному стані, обладнані і екіпіровані відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт», Правил дорожнього руху, екологічних норм та Держстандарті на автомобільному транспорті; забезпечувати подачу автобусів для посадки пасажирів на початкову зупинку приміського маршруту за 30 хв., міжміського за 30 хв., та міжнародного - за 30 хв. до їх відправлення в рейс згідно з затвердженим розкладом руху, а також прибуття автобусів відповідно до розкладу руху на проміжні автостанції; забезпечити щоденне проходження перед рейсового техогляду рухомого складу та медогляд водіїв, мати шляхову документацію, з наявністю у неї відповідних відміток.
Відповідно до п. 4.1. договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за даним договором сторони несуть взаємну матеріальну відповідальність.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі за текстом - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 3 Порядку визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Згідно з п. 14 Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Відповідно до ст. 39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга).
Тобто, у відповідності до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» перелік документів для регулярних пасажирських перевезень не є вичерпним.
Відповідно до ст. 40 Закону водій автобуса зобов'язаний: виконувати правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту загального користування і технічної експлуатації автобуса; мати з собою і пред'являти для перевірки уповноваженим посадовим особам документи, передбачені законодавством; дотримуватися визначеного маршруту та розкладу руху автобуса; приймати, розміщати та видавати багаж пасажирам на зупинках, передбачених розкладом руху; стежити за виконанням пасажирами своїх обов'язків та безпечним розміщенням ними багажу і ручної поклажі в автобусі; оголошувати назви зупинок і час стоянки на них; здійснювати висадку пасажирів у відведеному для цього місці в разі заправлення автобуса паливом під час виконання перевезень; вживати необхідних заходів для безпеки пасажирів у разі виникнення перешкод для руху на маршруті (туман, ожеледь тощо), які не дають змоги продовжити поїздку, а також у разі вимушеної зупинки автомобільного транспортного засобу на залізничному переїзді; зупиняти автобус за сигналом контролера, виконувати його вказівки та сприяти у здійсненні контролю.
Відповідно до п.п. 1.3 та 1.4 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту України № 278 від 07.05.2010, автомобільний перевізник повинен забезпечити: водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, - таблицею вартості проїзду (крім міських перевезень), схемою маршруту та копією затвердженого організатором перевезень розкладу руху; водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних спеціальних перевезень, - примірником паспорта маршруту з позначкою "В".
Схема маршруту та розклад руху регулярних перевезень або відповідний примірник паспорта регулярних спеціальних перевезень пред'являються водієм автобуса під час здійснення перевезень пасажирів та перевізником за його місцезнаходженням для перевірки представникам Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті під час здійснення ними державного контролю та представникам Державної автомобільної інспекції МВС України (далі - Державтоінспекція).
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.
Дане Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку.
Пунктом 1.3. Положення, вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Відповідно до п. 6.1 Положення, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Пунктом 6.3 Положення визначено, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Відповідно до п. 7.1 Положення, перевірка додержання режиму праці та відпочинку водія здійснюється Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті з дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.
Отже, при відсутності тахографу, водій, що керує транспортним засобом повинен вести індивідуальну контрольну книжку водія.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про страхування» в Україні здійснюються такі види обов'язкового страхування, зокрема, особисте страхування від нещасних випадків на транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 1996 р. N 959 затверджено Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті (далі за текстом - Положення).
Відповідно п. 1 цим Положенням визначається порядок здійснення
обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті (далі - обов'язкове особисте страхування): пасажирів залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного і електротранспорту, крім внутрішнього міського, під час поїздки або перебування на вокзалі, в порту, на станції, пристані; працівників транспортних підприємств незалежно від форм власності та видів діяльності, які безпосередньо зайняті на транспортних перевезеннях (далі - водії), а саме: водіїв автомобільного, електротранспорту: машиністів і помічників машиністів поїздів (електровозів, тепловозів, дизель-поїздів); машиністів поїздів метрополітену, провідників пасажирських вагонів, начальників (бригадирів) поїздів; поїзних електромонтерів; кондукторів; працівників вагонів-ресторанів, водіїв дрезин та інших одиниць рухомого складу; механіків (начальників) рефрижераторних секцій (поїздів); працівників бригад медичної допомоги.
Відповідно до п. 4 Положення, страхувальниками водіїв є юридичні особи або дієздатні громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками транспортних засобів чи експлуатують їх і уклали із страховиком договори страхування.
Згідно з п. 3 Положення, страховий платіж за обов'язковим особистим страхуванням від нещасних випадків на транспорті утримується з пасажира перевізником, який діє від імені страховика за винагороду на підставі договору доручення на лініях залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного та електротранспорту на міжобласних і міжміських маршрутах у межах однієї області, Автономної Республіки Крим у розмірі до 1,5 відсотка вартості проїзду, на маршрутах приміського сполучення - до 3 відсотків вартості проїзду.
Кожному застрахованому перевізник, що виступає агентом страховика, видає страховий поліс. Він може видаватися на окремому бланку або міститися на зворотному боці квитка. Документом, що підтверджує страхування пасажирів під час здійснення регулярних пасажирських перевезень автомобільним транспортом, є квиток. У страховому полісі зазначається: вид обов'язкового страхування; найменування, адреса, телефон страховика; розміри страхового платежу та страхової суми.
Таким чином, законодавством зобов'язано автомобільного перевізника забезпечити водія під час пасажирських перевезень документами, на підставі яких виконуються перевезення полісом обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що водій транспортного засобу і пасажирі повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Так, 16.10.2015 о 11 год. 30 хв. на платформі № 13 АВ 1 м. Миколаїв працівниками управління Укртрансінспекції у Миколаївській області проведено перевірку транспортного засобу БАЗ А.079.19, номерного знаку НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію т/т НОМЕР_6 від 09.10.2015 (належить ТОВ «Авто-Експрес»), яким керував водій ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (п/в НОМЕР_3 Красноармійське УДАІ ГУМВС 16.10.2011).
За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010591 від 16.10.2015, яким встановлено порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» а саме: в транспортному засобі водієм не ведеться квитково-касовий лист, квітки не містять інформації про перевізника та страховика, оригінал витягу з дозволу, витяг з паспорту маршруту, поліс обов'язкового особливого страхування водія від нещасних випадків на транспорті, індивідуальна контрольна книжка водія, розклад руху на 11:30. З акту вбачається, що водій з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (а.с.52).
Відповідно до пояснювальної записки водія автобусу відносно якого проводилась перевірка ОСОБА_3 на ім'я директора ТОВ «Авто-Експрес», 16.10.2015, 20.10.2015, працювавши на маршруті «Одеса-Миколаїв» виїзди здійснював без порушень, згідно встановленого розкладу руху автобусів (а.с.27).
10.12.2015 в.о. начальника Управління Укртрансінспекції у Донецькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 036657. Відповідно до якої, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес», яким 16.10.2015 о 11-30 год. на платформі № 13 АВ 1 допущено порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн. (а.с.10).
Отже, спірна постанова відповідача № 036657 від 10.12.2015 винесена на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010591 від 16.10.2015, відповідно до якої встановленні порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
20.10.2015 о 11 год. 15 хв. на платформі № 13 АВ в м. Миколаїв працівниками управління Укртрансінспекції у Миколаївській області проведено перевірку транспортного засобу БАЗ А.079.19, номерного знаку НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 (належить ТОВ «Авто-Експрес»), яким керував водій ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (п/в НОМЕР_4, видане Красноармійським РЕВ ДАІ 04.12.1999).
За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010661 від 20.10.2015, яким встановлено порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» а саме: в транспортному засобі відсутня візуальна інформація про страховика, квітки не містять інформацію про страховика та перевізника, відсутній витяг з дозволу на маршрут Миколаїв-Одеса, з часом відправлення о 11-30 год., та затверджений розклад руху. З акту вбачається, що водій з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (а.с.51).
Відповідно до пояснювальної записки водія автобусу відносно якого проводилась перевірка ОСОБА_4 на ім'я директора ТОВ «Авто-Експрес», 19.10.2015, 20.10.2015, 28.10.2015 та 29.10.2015 працювавши на маршруті «Одеса-Миколаїв» виїзди здійснював без порушень, згідно встановленого розкладу руху автобусів (а.с.28).
10.12.2015 в.о. начальника Управління Укртрансінспекції у Донецькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 036664. Відповідно до якої, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес», яким 20.10.2015 о 11-15 год. на платформі № 13 АВ в м. Миколаїв по маршруту «Миколаїв-Одеса» допущено порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн. (а.с.12).
Отже, спірна постанова відповідача № 036664 від 10.12.2015 винесена на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010661 від 20.10.2015, відповідно до якої встановленні порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
28.10.2015 о 11 год. 15 хв. на АВ в м. Миколаїв працівниками управління Укртрансінспекції у Миколаївській області проведено перевірку транспортного засобу БАЗ А.079.19, номерного знаку НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_6 (належить ТОВ «Авто-Експрес»), яким керував водій ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 (п/в НОМЕР_8, видане Красноармійським РЕВ ДАІ 19.05.2012).
За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010692 від 28.10.2015, яким встановлено порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів передбачених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» а саме: відсутній витяг з дозволу та розклад руху на маршрут Миколаїв-Одеса з часом відправлення о 11-30 год. З акту вбачається, що водій з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (а.с.53).
Відповідно до пояснювальної записки водія автобусу відносно якого проводилась перевірка ОСОБА_1 на ім'я директора ТОВ «Авто-Експрес», 28.10.2015 та 30.10.2015, працювавши на маршруті «Одеса-Миколаїв» виїзди здійснював без порушень, згідно встановленого розкладу руху автобусів (а.с.29).
10.12.2015 в.о. начальника Управління Укртрансінспекції у Донецькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 036671. Відповідно до якої, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес», яким 28.10.2015 о 11-15 год. на АВ в м. Миколаїв по маршруту «Миколаїв-Одеса» допущено порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн. (а.с.14).
Спірні постанови позивач отримав 18.12.2015, про що він зазначив в позовній заяві.
Відповідно до ст. 39 Закону, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Тобто, обов'язкової наявності у водія автобуса витягу з дозволу Законом не передбачена, так як для автомобільного перевізника.
Крім того, стосовно витягу з паспорту маршруту та розкладу руху на 11:30 год., суд зазначає наступне.
З листа Приватного акціонерного товариства «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій» за вих. № 677 від 27.11.2015 вбачається, що відносини ПрАТ «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій» та ТОВ «Авто-Експрес» регулюються Договором про продаж квитків та надання послуг на автостанціях ПрАТ «МОПАС» від 16.07.2015 №7/15. Для укладання договору для здійснення відправлень автобусів ТОВ «Авто-Експрес» з АС «Миколаївський міжміський автовокзал» за маршрутом «Миколаїв-Одеса» ТОВ «Авто-Експрес» надані завірені у встановленому порядку: дозволи на перевезення пасажирів (УП 001767 рейси 497/468, 735/736; УП 001768 рейси 437/438, 457/458), витяги з дозволів та затверджені розклади руху автобусів на маршруті.
Щодо відправлень автобусів ТОВ «Авто-Експрес» з АС «Миколаївський міжміський автовокзал» за маршрутом «Миколаїв-Одеса» за період з 16.10.2015 про 16.11.2015 повідомляє, що відправлення автобусів ТОВ «Авто-Експрес» з АС «Миколаївський міжміський автовокзал» здійснювалось у відповідності з Договором про продаж квитків та надання послуг на автостанціях ПрАТ «МОПАС» від 16.07.2015 № 7/15 на підставі затверджених розкладів автобусів за рейсами, визначеними Дозволами, виданими Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті (а.с.55).
Зазначене підтверджується також відомостями, наданими ПрАТ «МОПАС», відповідно до яких: 16.10.2015 - рейс 0438 «Миколаїв-Одеса» БАЗ-А079(25) гос.НОМЕР_2, яке належить ТОВ «Авто-Експрес» відправлявся за розкладом о 12:00 год., фактично 11:57:10; 20.10.2015 - рейс 0438 «Миколаїв-Одеса» БАЗ-А079(25), гос.НОМЕР_1, яке належить ТОВ «Авто-Експрес» відправлявся за розкладом о 12:00 год., фактично 11:57:24; рейс 0438 «Миколаїв-Одеса» БАЗ-А079(25), гос.НОМЕР_2, яке належить ТОВ «Авто-Експрес» відправлявся за розкладом о 12:00 год., фактично 11:58:03.
Отже, 16.10.2015 рейс 0438 «Миколаїв-Одеса» БАЗ-А079(25) гос.НОМЕР_2, 20.10.2015 рейс 0438 «Миколаїв-Одеса» БАЗ-А079(25), гос.НОМЕР_1 та 28.10.2015 рейс 0438 «Миколаїв-Одеса» БАЗ-А079(25), гос.НОМЕР_2 відправлялися за розкладом о 12:00 год.
За таких обставин, доводи працівників Укртрансінспекції у Миколаївській області, які викладені у актах проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010591 від 16.10.2015, № 010661 від 20.10.2015, № 010692 від 28.10.2015 щодо необхідності наявності у водіїв витягів з дозволу та розкладу руху по маршруту «Миколаїв-Одеса» з часом відправлення о 11:30 год. є помилковими, оскільки зазначені обставини спростовуються відомостями, наданими ПрАТ «МОПАС», відповідно до яких час відправлення рейсів 0438 16.10.2015, 20.10.2015 та 28.10.2015 по маршруту «Миколаїв-Одеса» був за розкладом о 12:00 год.
Пунктом 21 Порядку передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Відповідно до п. 25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно з п.п. 26-27 Порядку справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Таким чином, за наявністю порушень суб'єктом господарювання законодавства про автомобільний транспорт, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.
Статтею 60 Закону встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що постанова в.о. начальника управління Укртрансінспекції у Донецькій області від 10.12.2015 № 036671 винесена за відсутністю порушень суб'єктом господарювання законодавства, тобто є протиправною та такою, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що підлягає скасуванню.
Стосовно обов'язкової наявності у водія транспортного засобу під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом візуальної інформації про страховика, та того, що квітки не містять інформації про перевізника та страховика суд зазначає таке.
Згідно з наданим позивачем до суду договором обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті між Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «ОРЛІ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» №116.0000023 від 01.10.2015, предметом якого є майнові інтереси, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язані з життям, здоров'ям та працездатністю Застрахованих осіб під час поїздки транспортним засобом, який належить Страхувальнику на праві власності або у його законному володінні, термін дії якого зазначено у п.9.2.
Пунктом 9.2 цього договору встановлено, що цей договір набуває чинності та відповідальність Страховика починається з 00 годин 00 хвилин «01» жовтня 2015 року та діє до 24 години 00 хвилин «30» вересня 2016 року, за умови сплати страхового платежу, у розмірі вказаному у п.8.1.
Відповідно до договору доручення № 116.0000028 про проведення страхування та порядок взаєморозрахунків по страховим платежам від обов'язкового страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті від 15.10.2015 укладеного між ПАТ «Страхова компанія «Орлі» (Страховик), ТОВ «Авто-Експрес» (Перевізник) та ПАТ «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій» (Агент), Страховик доручає, а Агент виконує роботу з обов'язкового страхування пасажирів від нещасних випадків на автомобільному транспорті від імені Страховика.
Згідно з п.п. 2.2.1 п. 2.2 Агент зобов'язаний розмістити на квитках, реалізованих на автостанціях, відомості про страховика з указівкою: виду страхування, найменування, адреси і телефону Страховика, страхової суми і страхового платежу.
Як вже встановлено судом, за результатами проведеної рейдової перевірки транспортного засобу БАЗ А.079.19, держ. № НОМЕР_1, який належить ТОВ «Авто-Експрес» 20.10.2015 складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №010661 від 20.10.2015, з якого також вбачається, що під час перевірки виявлено порушення, а саме в транспортному засобі відсутня візуальна інформація про страховика, квітки не містять інформацію про страховика та перевізника.
Однак, суд вважає, що у даному випадку розміщення на квитках, реалізованих на автостанціях, зокрема, відомості про страховика та перевізника є обов'язком ПрАТ «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій», а не Перевізника, тому суд спростовує зазначені доводи в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що постанова в.о. начальника управління Укртрансінспекції у Донецькій області від 10.12.2015 № 036664 винесена за відсутністю порушень суб'єктом господарювання законодавства, тобто є протиправною та такою, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що підлягає скасуванню.
Як вже було встановлено судом вище, під час рейдової перевірки 16.10.2015 працівникам Укртрансінспекції у Миколаївській області автобусу БАЗ А.079.19 держ.НОМЕР_2 на предмет дотримання вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» було виявлено порушення цієї статті, зокрема, відсутність індивідуальної контрольної книжки водія, квитково-касовий лист, поліс обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті, квітки не містять інформації про перевізника та страховика, оригінал витягу з дозволу, витяг з паспорту маршруту та розклад руху на 11:30 год.
Стосовно необхідності наявності у водія документів, у даному випадку, оригіналу витягу з дозволу, витягу з паспорту маршруту, розкладу руху на 11:30 год. та те, що квітки не містять інформації про перевізника та страховика суд зробив вже висновки вище.
Разом із тим, суд не бере до уваги докази, які були надані позивачем до суду, а саме індивідуальну контрольну книжку водія ОСОБА_3 транспортного засобу БАЗ А079, квитково-касові листи від 16.10.2015 серії ААГ № 838802 та серії ААГ № 838822 від 09.11.2015 та договір обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті між Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «ОРЛІ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» №116.0000023 від 01.10.2015, оскільки при проведенні вищезазначеної перевірки працівниками Укртранспекції у Миколаївській області була встановлена відсутність зазначених документів, обов'язковість яких передбачена приписами ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.
Суд виходить з того, що у цьому випадку законом передбачений спеціальний порядок фіксування цих обставин актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Саме у такий спосіб законодавець передбачив можливість для спеціалістів Укртрансінспекції зафіксувати правопорушення, а для водіїв та перевізників зафіксувати свої заперечення проти цього правопорушення.
Натомість, водій під час перевірки відмовився надати пояснення з приводу відсутності документів, відсутність яких встановлена актом проведення перевірки. За таких обставин суд критично оцінює надані позивачем доказі.
За таких обставин, оскільки документи, зазначені в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 010591 від 16.10.2015 не в повному обсязі були наявні у водія ТОВ «Авто-Експрес» під час проведення перевірки, на підставі якого було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №036657 від 10.12.2015, тому відповідачем ця спірна постанова винесена за наявністю порушень суб'єктом господарювання законодавства про автомобільний транспорт.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу № 036657 від 10.12.2015, № 036664 від 10.12.2015, № 036671 від 10.12.2015.
Повний текст постанови виготовлений 28 березня 2016 року.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 185, 186 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції у Донецькій області № 036664 від 10.12.2015 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції у Донецькій області № 036671 від 10.12.2015 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору в сумі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) гривень 00 копійок.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято в нарадчій кімнаті 23 березня 2016 року. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя Крилова М.М.
Судді Христофоров А.Б.
Кравченко Т.О.