Постанова № 56902596, 30.03.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
805/2506/15-а
Номер документу
56902596
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2016 р. Справа №805/2506/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12:50

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шувалової Т.О.,

при секретарі судового засідання - Нестеренко Н.Л.,

за участю:

прокурора - Буяновського В.В.

представника позивача - Вакарчук К.А. за довір.;

представників відповідачів - Перепелиці О.Л. за довір., Водолазської Л.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Житлово-комунального підприємства "Азовжитлокомплекс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор міста Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за 2012-2013 роки у розмірі 159 237,86 грн., та пені у розмірі 28286,43грн., за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що посадові особи Житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» протягом 2012-2013 років вносили завідомо неправдиві відомості щодо кількості працевлаштованих інвалідів у звіти Форми №10-ПІ, про що прокуратурою м. Маріуполя 07.11.2014 року було порушено кримінальне провадження, яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань за № 42014050290000089 за ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України.

Так, у 2012 році посадовими особами відповідача у Формі 10-ПІ код рядка 02 зазначено - 12 осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, а водночас згідно звітності до УПФУ (Форма Д4) на підприємстві значиться працевлаштованими - 8 осіб, яким відповідно чинного законодавства встановлена інвалідність. В 2013 році посадовими особами відповідача у Формі 10-ПІ код рядка 02 зазначено - 9 осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, а водночас згідно звітності до УПФУ (Форма Д4) на підприємстві значиться працевлаштованими - 7 осіб, яким відповідно чинного законодавства встановлена інвалідність.

Тобто, на думку прокурора, відповідач у порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконав норматив по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2012-2013 років.

У зв'язку з чим, прокурор просить суд стягнути з Житлово-комунального підприємства «Азовжитлокомплекс» суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році - 103 537,40 грн., та у 2013 році - 55700,46 грн., разом - 159 237,86грн. Крім цього, за несплату адміністративно-господарських санкцій стягнути пеню за 2012 рік - 21 028,72грн., та за 2013 рік -7 257,71грн., разом - 28 286,43грн.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення аналогічні тим, що викладені у позові.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову частково та зазначили, що середньооблікова кількість штатних працівників інвалідів у 2012 році складала - 10 осіб, а не - 8 осіб, як зазначено у позові, оскільки прокурором не враховано 4 інваліди, які працювали на підприємстві протягом 2012 року (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8). Тому відповідач вважає, що сума адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів у 2012 році складає - 51 361,52грн.

Також, зазначили, що у 2013 році середньооблікова кількість штатних працівників інвалідів складала - 9 осіб, що дорівнює нормативу, а прокурором також не було враховано інвалідів, які працювали на підприємстві протягом 2013 року - 3 особи (ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8).

В судовому засіданні представники відповідача просили задовольнити позовні вимоги частково в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів у 2012 році в сумі - 51 361,52грн.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.

Житлово-комунальне підприємство «Азовжитлокомплекс» (ідентифікаційний код 32320788) зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 08.01.2003 року, номер запису про включення відомостей до Єдиного державного реєстру про юридичну особу - 1 274 120 0000 004727.

Відповідно до ч.2 ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави.

Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури України покладено обовязок представляти інтереси в суді у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Підставою для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій, на думку прокурора є те, що посадові особи відповідача протягом 2012-2013 років вносили до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів (Форма 10-ПІ) завідомо неправдиві відомості щодо кількості працевлаштованих інвалідів:

- у 2012 році посадовими особами відповідача у Формі -10 ПІ код рядка 02 зазначено - 12 осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, а водночас згідно звітності до УПФУ (Форма Д4) на підприємстві значиться працевлаштованими - 8 осіб, яким відповідно чинного законодавства встановлена інвалідність;

- у 2013 році посадовими особами відповідача у Формі -10 ПІ код рядка 02 зазначено - 9 осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, а водночас згідно звітності до УПФУ (Форма Д4) на підприємстві значиться працевлаштованими - 7 осіб, яким відповідно чинного законодавства встановлена інвалідність.

У судовому засіданні прокурор пояснив, що вищевказані данні було встановлено під час ревізії відповідача, яка була проведена Маріупольською об'єднаною фінансовою інспекцією, на підставі вилучених у відповідача документів слідчим відділом Маріупольського міського управління ГУ МВС України в Донецькій області. За результатами ревізії було складено Акт від 19.02.2015 року № 05-860/004 (том.2 арк.спр. 93-99).

Представник Фонду у судовому засіданні пояснила, що фактична кількість працюючих інвалідів на підприємстві відповідача не перевірялася, адміністративно-господарські санкції та пеню було розраховано на підставі даних наданих прокуратурою.

Частиною третьою статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю,установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до вищезгаданого Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою № 10-ПІ (річна).

Форму звітності та Інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.07 № 42 та зареєстровано Міністерством юстиції України від 13.02.07 за № 117/13384 (далі - Інструкція №42).

Так, відповідно до п. 3.1. Інструкції №42, у звіті Форми 10-ПІ код рядка - 01 відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості

працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286 (z1442-05) та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30.11.2005 за N 1442/11722 (із змінами).

Згідно звіту відповідача Формі № 10-ПІ код рядка 01 середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) зазначено - 295 осіб (том 1 арк. спр. 23).

Однак, в судовому засіданні матеріалами справи було встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників, облікового складу (осіб) на підприємстві у 2012 році складала - 291 особу, що підтверджується даними звіту з праці Форми № 1-ПВ за 2012 рік (том 1 арк.спр. 33, зворотній бік). Данні обставини сторонами не заперечувались.

Відповідно до п. 3.3 Інструкції № 42 у рядку 03 Форми 10-ПІ відображається кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Показник рядка 03 визначається для роботодавців, у яких працює від 25 осіб, шляхом множення показника рядка 01 на 4 %.

Таким чином, середньооблікова кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні були працювати на робочих місцях ЖКП «Азовжиткомплексу» у 2012 році складає - 12 осіб, що і було вірно зазначено відповідачем у звіті Форми 10-ПІ (том.1, арк. спр.23).

Крім цього, відповідно до пункту 3.2. Інструкції № 42 у рядку 02 Форми 10-ПІ відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Відповідачем у звіті Форми 10-ПІ за 2012 рік код рядка 02 зазначено середньооблікову кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 12 осіб (том.1, арк. спр.23).

Однак, цей показник зазначений відповідачем у звіті Форми 10 - ПІ не відповідає наявним у матеріалах справи доказам, а саме:

Так, порядок визначення середньооблікової кількості працівників визначено Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держкомстату України від 28.09.2005 року № 286 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722 (далі - Інструкція № 286).

Згідно п. 3.2.1 Інструкції №286, середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.

Наявними матеріалами справи встановлено, що протягом 2012 року на підприємстві відповідача працювали наступні особи, яким встановлена інвалідність:

В січні 2012 року:

- ОСОБА_9 (наказ про прийняття на роботу № 21 -л від 02.02.2004 р.), (том.1 арк. спр.209);

- ОСОБА_10 (наказ про прийняття на роботу № 21-л від 02.02.2004 р.),(том.1, арк. спр.197);

- ОСОБА_11 (наказ про прийняття на роботу № 106-л від 06.10.2003 р.), (том.1, арк. спр. 236);

- ОСОБА_12 (наказ про прийняття на роботу № 186-л від 02.10.2006 р.), (том.2, акр. спр.1);

- ОСОБА_13 (наказ про прийняття на роботу № 50-л від 14.03.2007 р.), (том.1, арк. спр.205);

- ОСОБА_14 (наказ про прийняття на роботу № 21-л від 02.02.2004 р.),(том.1, арк. спр.197);

- ОСОБА_5 (наказ про прийняття на роботу № 43-л від 03.03.2008 р.), (том.1, арк. спр.202);

- ОСОБА_6(наказ про прийняття на роботу № 208-л від 02.11.2009 р.(том.1, арк. спр.218);

- ОСОБА_7 (наказ про прийняття на роботу № 86-л від 07.05.2008 р.) (том.1, арк. спр. 214);

- ОСОБА_8 (наказ про прийняття на роботу № 42-л від 01.03.2007 р.) (том.1,арк. спр. 247);

- ОСОБА_16 (наказ про прийняття на роботу № 01-л від 02.01.2004 р.), (том.1, арк. спр. 244 ).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за січень 2012 року складає 11 осіб (10 х 31+(1х30)/31= 10,97 ~ 11 осіб.

В лютому 2012 року:

ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 , ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ,ОСОБА_8, ОСОБА_16, ОСОБА_17 (наказ про прийняття на роботу № 21-л від 01.02.2012 року, том 1 арк.спр. 239).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за лютий 2012 року складає - 12 осіб (11 х 29+(1 х 29)/29 = 12 осіб.

В березні 2012 року:

ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_11 (наказ про звільнення № 48-л від 12.03.2012 року, том.1 арк.спр.237).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за березень 2012 року складає - 11 осіб (11 х 31+(1х12)/31= 11,4 ~ 11 осіб.

В квітні 2012 року:

ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ,ОСОБА_8, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_12 (інвалідність до 29.04.2012 року згідно довідки до Акту огляду МСЕК Серія 10ААА № 391037 (том 2 арк. справи 3)).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за квітень 2012 року складає - 11 осіб (10 х 30+(1 х 29)/30 = 10,9 ~ 11 осіб.

В травні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_9 (наказ про звільнення від 25.05.2012 року № 98-л), ОСОБА_5, (наказ про звільнення від 31.05.2012 року № 102-л, том.1 арк.спр.203).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за травень 2012 року складає - 10 осіб (9 х 31+(1 х 25)/31 = 9,8 ~ 10 осіб.

В червні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_16, ОСОБА_17

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за червень 2012 року складає - 8 осіб (8 х 30/30) = 8 осіб.

В липні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_16.(наказ про звільнення №143 - л від 31.07.2012 року, том.1, ак.спр.245).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за липень 2012 року складає - 8 осіб (8 х 31/31) = 8 осіб.

В серпні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_18 (наказ про прийняття на роботу № 147-л від 06.08.2012 року, том.1 арк.спр.179), ОСОБА_24 (наказ про прийняття на роботу № 144-л від 01.08.2012 року, том.1, арк.спр.227).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за серпень 2012 року складає - 9 осіб (8 х 31+(1 х 26)/31 = 8,8 ~ 9 осіб.

В вересні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_24

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за вересень 2012 року складає - 9 осіб (8 х 31+1 х 26)/31 = 8,8 ~ 9 осіб.

В жовтні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7 , ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_19 (встановлена інвалідність з 03.10.2012 року, згідно довідки до Акту огляду МСЕК Серія ААВ № 3376975 та звільнено з 27.10.2012 року згідно наказу про звільнення № 206-л від 29.10.2012 р., том 1 арк. справи 233-235), ОСОБА_20 (наказ про прийняття на роботу № 190-л від 05.10.2012 року, інвалідність з 22.10.2012 р. згідно довідки до Акту огляду МСЕК Серія ААВ № 428275, (том 1 арк. справи 224-226)).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за жовтень 2012 року складала - 9 осіб (8 х 31+25х1+10х1)/31 = 9,1~ 9 осіб.

В листопаді 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_20

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за листопад 2012 року складає - 10 осіб (10 х 30)/30 =10 осіб.

В грудні 2012 року:

ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7 , ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_20

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за грудень 2012 року складає - 10 осіб (10 х 31)/31 =10 осіб.

Працевлаштування вищевказаних осіб підтверджується наявними в матеріалах справи наказами (том 1, арк. спр.179-250), табелями урахування робочого часу (том.4, арк.спр.66-83, відомостями щодо нарахування та виплату заробітної плати (том.3, ак.спр.31-190), а також відомостями з Управління Пенсійного фонду України Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, щодо сплати відповідачем за цих осіб єдиного соціального внеску протягом 2012 року (том.4, арк. спр. 53).

Крім того, наявність у вищевказаних осіб інвалідності підтверджується копіями довідок МСЕК (том 1, арк. спр.179-250), медичною документацією форми № 162/о (том.4, арк. спр. 14-21) та даними Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 29.03 2016 р. № 3657/08-1 (том.4, арк. спр.54-64).

Таким чином, враховуючи вищевстановлену щомісячну середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, суд зазначає, що на підприємстві відповідача за 2012 рік середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала - 10 осіб (11 х 12 х 11 х 11 х 10 х 8 х 8 х 9 х 9 х 9 х 10 х 10 =118/12 = 9,83~ 10 осіб).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у 2012 році відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників, яким чинним законодавством встановлена інвалідність фактично складала за 2012рік - 10 осіб, тоді як повинно було працювати - 12 осіб.

Твердження прокурора в позовній заяві про те, що у 2012 році на підприємстві відповідача фактично працювало 8 осіб - інвалідів, не знайшло свого підтвердження під час розгляду справи. Докази, які б спростовували встановлені судом висновки, щодо фактичної кількості працюючих інвалідів протягом 2012 року прокурором надано не було.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача не заперечували проти встановлених під час розгляду справи обставин, а саме про те, що у 2012 році на Житлово-комунальному підприємстві "Азовжитлокомплекс" фактична середньооблікова кількість штатних працівників, яким чинним законодавством встановлена інвалідність складала - 10 осіб.

Представники відповідача у судовому засіданні та в наданих до суду письмових запереченнях (том 1 арк. спр. 169-178) не заперечували проти того, що зазначена у звіті Форми № 10- ПІ код рядка 02 середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність у 2012 році - 12 осіб є помилковою, оскільки фактична середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність у 2012 році складала - 10 осіб.

Частиною першою статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування», а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Разом з тим, відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою зазначеної статті передбачено, що учасник господарських відносин несе відповідальність, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що на відповідача покладено лише обов'язок створення робочих місць та інформування про це органів зайнятості, у порядку, встановленому вищезазначеним нормативним актом.

Єдиним належним доказом, який свідчить про інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.

Як вбачається з матеріалів справи звіти форми № 3-ПН за 2012 рік ЖКП «Азовжитлокомплекс» до органів зайнятості не подавались, про що свідчить лист Маріупольського міського центру зайнятості від 10.03.2015 року № 07-817(том 1 арк. спр. 37). В судовому засіданні представниками відповідача ці обставини не заперечувались. З наданих відповідачем копій звітів форми 3-ПН станом на: 30.01.2012р., 06.06.2012р., 20.06.2012р., 19.09.2012р., 21.11.2012р., 27.12.2012р., вбачається, що відповідачем у рядках 15, цих звітів, відомості щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів не зазначались (том.4, арк.спр.84-89).

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що неналежне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, а саме неподання звітів за формою № 3-ПН про наявність вакансій для інвалідів державній службі зайнятості за спірний період є порушенням вищезгаданих норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 9 липня 2013 року № 21-200а13, від 19 листопада 2013року № 21-397а13, від 28 січня 2014 року№ 21-476а13.

Що стосується розміру адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та пені за порушення термінів сплати цих санкцій, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 3.5 Інструкції № 42, у звіті Форми 10-ПІ у рядку 04 відображається сума фактичних нарахувань за звітний рік за заробітною платою штатних працівників, урахованих у рядку 01.

У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що у звіті Форми 10-ПІ за 2012 рік рядок - 04 невірно вказано фонд оплати праці штатних працівників у сумі 7473,1 тис. грн., оскільки фактично фонд оплати праці штатних працівників складав 7464 тис. грн., що підтверджується звітом з праці № 1- ПВ за 2012 рік (том 1 арк. спр. 33 зворотній бік). Данні обставини сторонами не заперечувались.

Відповідно до п. 3.6 Інструкції № 42, у рядку 05 звіту Форми 10-ПІ відображається середньорічна заробітна плата штатного працівника, яка розраховується за формулою: рядок 05 = рядок 04 х 1 000/рядок 01.

В судовому засіданні також було встановлено, що код рядка 05 у Форми 10-ПІ за 2012 рік відповідачем також було визначено невірно, оскільки середньорічна заробітна плата штатного працівника складає - 25649,00 гривень (7464х1000/291= 25649,00 грн.), що також сторонами не оспорювалося.

Згідно до п.3.7 Інструкції № 42, у рядку 06 звіту Форми 10-ПІ відображається сума коштів адміністративно-господарських санкцій, яку повинен сплатити роботодавець у разі невиконання нормативу. Для роботодавців, у яких працює 15 осіб і більше, сума коштів адміністративно-господарських санкцій дорівнює: рядок 06 = (рядок 03 - рядок 02) х рядок 05.

Тобто, сума адміністративного-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2012 році складає - 51,298,00 грн., (12-10 х 25649,00 грн. =51,298,00 грн.).

Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2012 році складає - 15908,13 гривень (том.4, арк.спр., 90-92).

В судовому засіданні сторони не заперечували проти даного розрахунку адміністративно - господарських санкцій та пені.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2012 році та пені за порушення термінів сплати цих санкцій підлягають задоволенню частково, а саме: адміністративно-господарські санкції у розмірі 51 298,96 грн., та пеня - у розмірі 15 908,13 грн.

Стосовно посилання прокурора на те, що у 2013 році посадовими особами відповідача у звіті Форми 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, була зазначена у кількості - 9 осіб за рік, але фактично середньооблікова кількість працюючих на підприємстві інвалідів склала - 7 осіб, суд зазначає:

Відповідно до звіту Форми 10-ПІ за 2013 рік, код рядка 01 середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає - 230 осіб, що сторонами по справі не заперечується та підтверджується звітом з праці форми 1-ПМ (том 1 арк.спр. 34 зворотній бік).

Крім цього, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, складає - 9 осіб, що вірно визначено відповідачем у звіті Форми 10-ПІ, код рядка 03, а також сторонами не заперечується.

Як вбачається із матеріалів справи протягом 2013 року на підприємстві відповідача

працювали наступні особи, яким встановлена інвалідність:

В січні 2013 року:

- ОСОБА_10 (наказ про прийняття на роботу № 21-л від 02.02.2004 р.), (том.,1 арк. спр. 197);

- ОСОБА_13 (наказ про прийняття на роботу № 50-л від 14.03.2007 р), (том.1, арк. спр. 205);

- ОСОБА_14 (наказ про прийняття на роботу № 21-л від 02.02.2004 р.), (том.1, арк. спр.197);

- ОСОБА_6(наказ про прийняття на роботу № 208-л від 02.11.2009 р.), (том.1, арк. спр.218 );

- ОСОБА_7 (наказ про прийняття на роботу № 86-л від 07.05.2008 р.), (том.1, арк. спр. 214 );

- ОСОБА_8 (наказ про прийняття на роботу № 42-л від 01.03.2007 р.), (том.1,арк. спр. 247);

- ОСОБА_17 (наказ про прийняття на роботу № 21-л від 01.02.2012 р.), (наказ про звільнення № 21-л від 31.01.2013 р.,(том.1,арк. спр. 239-240);

- ОСОБА_18 (наказ про прийняття на роботу № 147-л від 06.08.2012 р.), (том.1, арк. спр. 179);

- ОСОБА_24( наказ про прийняття на роботу № 144-л від 01.08.2012 р.), (том.1, арк. спр.227 );

- ОСОБА_21 ( наказ про прийняття на роботу № 190-л від 05.10.2012 р.), (том.1, арк. спр. 224).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за січень 2013 року складає -10 осіб (10 х 31)/31 = 10 осіб.

В лютому 2013 року:

ОСОБА_13 ОСОБА_14 ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_21, ОСОБА_10 (наказ про звільнення № 35-л від 20.02.2013 р.), (том.1,арк. спр. 198).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за лютий 2013 року складає -9 осіб (8 х 28+1х20)/28 = 8,7 ~ 9 осіб).

В березні 2013 року:

ОСОБА_13 ОСОБА_14 ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_21(наказ про звільнення № 54-л від 20.03.2013 року, (том.1, арк.спр.225)).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за березень 2013 року складає - 8 осіб (7 х 31+1х20)/31 = 7,6 ~ 8 осіб).

В квітні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9 (наказ про прийняття на роботу № 63-л від 02.03.2013 року, (том.1, арк.спр.212)).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за квітень 2013 року складає - 8 осіб (7 х 30+1х29)/30 = 7,9 ~ 8 осіб).

В травні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_8 (наказ про звільнення № 93-л від 20.05.2013 року, том.1, арк.спр.248).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників яким встановлена інвалідність за травень 2013 року складає - 8 осіб (7 х 31+1х20)/31 = 7,6 ~ 8 осіб).

В червні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22 (наказ про прийняття на роботу № 133-л від 18.07.2006 року, інвалідність з 13.06.2013 р. згідно довідки до Акту огляду МСЕК Серія 10 ААВ № 443349, (том 1 арк. справи 221-223)).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за червень 2013 року складає - 8 осіб (7 х 30+1х18)/30 = 7,6 ~ 8 осіб).

В липні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за липень 2013 року складала - 8 осіб (8 х 31)/31 = 8 осіб).

В серпні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22, ОСОБА_23 (наказ про прийняття на роботу № 202-л від 23.10.2009 року, інвалідність з 23.08.2013 р. згідно довідки до Акту огляду МСЕК Серія 10 ААВ № 443733,том 1 арк. справи 192-196).

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за серпень 2013 року складає - 8 осіб (8 х 31+1х9)/31 = 8,3 ~ 8 осіб).

У вересні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22, ОСОБА_23

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за вересень 2013 року складає - 9 осіб (9 х 30)/30 = 9 осіб).

У жовтні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22, ОСОБА_23

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за жовтень 2013 року складає - 9 осіб (9 х 31)/31 = 9 осіб).

У листопаді 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22, ОСОБА_23

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за листопад 2013 року складає - 9 осіб (9 х 30)/30 = 9 осіб).

У грудні 2013 року:

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_9, ОСОБА_22, ОСОБА_23

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність за грудень 2013 року складає - 9 осіб (9 х 31)/31 = 9 осіб).

Працевлаштування вищевказаних осіб підтверджується наявними в матеріалах справи наказами (том 1, арк. спр.179-250), табелями урахування робочого часу (том.4, арк.спр.66-83, відомостями щодо нарахування та виплату заробітної плати (том.3, ак.спр.31-190), а також відомостями з Управління Пенсійного фонду України Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, щодо сплати відповідачем за цих осіб єдиного соціального внеску протягом 2013 року (том.4, арк. спр. 53).

Крім того, наявність у вищевказаних осіб інвалідності підтверджується копіями довідок МСЕК (том 1, арк. спр.179-250), медичною документацією форми № 162/о (том.4, арк. спр. 14-21) та даними Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 29.03 2016 р. № 3657/08-1 (том.4, арк. спр.54-64).

Таким чином, враховуючи вищевстановлену щомісячну середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, суд зазначає, що на підприємстві відповідача за 2013 рік середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала - 9 осіб (130 х 12 = 8,6 ~ 9 осіб).

Тобто, відповідачем виконано у 2013 році 4 % норматив по працевлаштуванню інвалідів та вірно визначено ці данні у звіті форми 10-ПІ за 2013 рік.

Твердження прокурора у позовній заяві про те, що у 2013 році середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність фактично складала - 7 осіб, не знайшла свого підтвердження під час розгляду справи. Докази, які б спростовували встановлені судом висновки, щодо фактичної кількості працюючих інвалідів протягом 2013 року, прокурором надано не було.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача не заперечували проти виконання відповідачем у 2013 році 4% нормативу по працевлаштуванню інвалідів.

За таких обставин, позовні вимог в частині стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 55700,46грн., та пені за порушення термінів сплати цих санкцій у розмірі 7257,71 грн., задоволенню не підлягають.

Згідно статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора міста Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Житлово-комунального підприємства "Азовжитлокомплекс" про стягнення адміністративно - господарських санкцій за 2012-2013 роки у розмірі 159 237,86 гривень, та пені у розмірі 28 286,43 гривень - задовольнити частково.

Стягнути з Житлово-комунального підприємства "Азовжитлокомплекс" на користь Державного бюджету України в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (87515, м. Маріуполь, вул.Сєрова, 1а, ЄДРПОУ 13492430, розрахунковий рахунок 31216230700001) адміністивно - господарські санкції у розмірі 51 298,96 (п'ятдесят одна тисяча двісті дев'яносто вісім) грн. 96 коп., та пеню у розмірі 15 908,13 (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот вісім) грн. 13 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено у повному обсязі 04 квітня 2016 року.

Суддя Шувалова Т.О.