Постанова № 56901347, 31.03.2016, Тарутинський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
514/281/16-а
Номер документу
56901347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Тарутинський районний суд Одеської області

____________

Справа № 514/281/16-а

Провадження по справі№ 2-а/514/7/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2016 року смт Тарутине

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Тончевої Н.М.,

при секретарі - Терзі О.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Дундер В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Тарутине адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинии певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

В березні 2016 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Тарутинському районі Одеської області, в якому посилаючись на ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, а також просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області зробити перерахунок пенсії, включивши в складові заробітної плати для нарахування пенсії 19 113 гривень 91 копійку , провести коригування вищезазначених виплат на коефіцієнти коригування, визначені з дати підвіщення заробітної плати та вказаний перерахунок здійснити за період починаючи з 14.02.2011 року, посилаючись на те, що з січня 2009року вона отримує пенсію державного службовця по інвалідності у розмірі 90% від суми доходу , з якого нарахована пенсія. Однак, їй при призначені пенсії, в суму заробітної плати , на яку нараховуються страхові внески на загально- обов'язкове державне пенсійне страхування не було включено інші виплати, а саме матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, індексація заробітної плати, а всього на суму 19113,91 гривня. Так, 23.02.2016 року вона звернулась до УПФ в Тарутинському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії , надаши довідку встановленного зразку затвердженою Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670», та просила врахувати при перерахунку інші виплати які відповідно до довідки склали 19 113, 91 гривень. Отримавши відповідь про відмову в такому перерахунку звернулась до суду за захистом своїх прав. Крім того, просила поновити їй строк для звернення до суду з цим позовом, зазначивши , що про порушення

її прав вона дізналась випадково через ЗМІ кілька місяців назад, до того часу вона не знала про порушення її прав, оскільки УПФ, який покликаний захищати законні права та інтереси громадян у сфері пенсійного та соціального забеспечення, не проінформував її про порушене право.

В судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила позов задовольнити.

Представник відповідача Дундер В.Г. в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову наголосивши на безпідставність вказаних вимог та зазначивши, що з 1 квітня 2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII, а відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, з 1 червня 2015 р. втратили чинність. Отже, на дату звернення позивачки за проведенням перерахунку пенсії , а саме 23.02.2016року правових підстав для перерахунку пенсії призначеної відповідно до ст.37 ЗУ " Про державну службу" немає.

Заслухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, представника відповідача Дундер В.Г., дослідивши матеріали даної справи , суд приходить до такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ у Тарутинському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30.01.2009 року. Так, 23.02.2016 р. вона звернулась до УПФ про перерахунок раніше призначеної пенсії при тому надаши довідку Державного Казначейської служби України про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій в графі інші виплати було зазначено матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за сумлінну пезперервну працю в органах державної влади, індексацію заробітної плати, на суму 19113,91 гривень.

Листом начальника УПФ у Тарутинському районі Дундер В.Г. 01.03.2016 року ОСОБА_1 відмовлено оскільки пенсію у розмірі 90% від суми заробітної плати призначено відповідно до законодавства , що діяло на момент призначення пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати № 124/03 від 05.02.2009року затверджених Постановою Пенсійного фонду України від 30.10.2008року № 19-11 до яких входять оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років та в середніх розмірах надбавка за високі досягнення в праці та премії , які включені управлінням до розрахунку її пенсії. Крім того, зазначено, що відповідно до ст.37-1 в редакції Закону № 76-VІІІ ( 76-19) від 28.12.2014року умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України , однак, відповідний акт не виданий, тому правових підстав для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 ЗУ " Про державну службу" немає.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією

або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобовязано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до УПФУ в Тарутинському районі про проведення перерахунку, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці

державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час переведення позивачки на пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу») пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу» чинна на час переведення позивачки на пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу»).

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В даному випадку, у довідці Управління Державної Казначейської служби України у Тарутинському районі Одеської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вказано, що на всі виплати, включені у довідку, а саме: матеріальну допомогу для оздоровлення - 7201, 44 гривні, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань - 5577,92гривні, грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади - 5727,46 гривень, індексацію заробітної плати - 607,09 гривень, а всього на суму 19113,91 гривень нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Слід зауважити, що Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесені були зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу", згідно з якими пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, суд зазначає, що внесені вказаними законами зміни до статті 37 Закону «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. При цьому, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі

спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсію згідно Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 отримує з 30.01.2009 р., тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".

При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначені.

За змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Враховуючи наведене в сукупності, зважаючи на дату звернення ОСОБА_1 23.02.2016року з заявою про проведення перерахунку до УПФУ в Тарутинському районі, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги та визнати протиправними дії УПФУ у Тарутинському районі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати УПФУ у Тарутинському районі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідки Управління Державної Казначейської служби України у Тарутинському районі Одеської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданій ОСОБА_1 за період з 01.01.2007року по 31.12.2008року, із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 березня 2016 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги для оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань у відповідності до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268«Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»,, грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади у відповідності до Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 212, , індексацію заробітної плати у відповідності до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, за виключенням здійснених виплат за вказаний період. Одночасно відмовивши в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 про захист її прав в період з 14.02.2011 року по 29 лютого 2016 року.

Щодо дотримання позивачкою строків звернення до суду, то судом враховується таке.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом 11 березня 2016 року.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вказала, що про порушення її прав вона дізналась випадково через ЗМІ кілька місяців потому, до того часу вона не знала про порушення її прав. Крім того, вважає, що законодавство про пенсійне забезпечення не обмежує виплату нарахованої пенсії будь-яким строком.

Посилання позивачки на ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є безпідставним, так як вказана норма не обмежує виплату за минулий час вже нарахованої пенсії, яка не отримана з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, а в даному випадку, пенсія позивачці з включенням вказаних вище складових взагалі не була нарахована.

За таких обставин, враховуючи положення ст.ст. 99, 100 КАС України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Тарутинському районі в частині вимог про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за період з14.02.2011 р. по 29.02.2016 року слід залишити без розгляду.

На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, враховуючи те, що згідно з Законом України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» з 1 вересня 2015 р. Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що оскільки позивачка ОСОБА_1 є інвалідом 2-ої группи та відповідно до цього ж закону звільнена від сплати судового збору при подачі позову до суду, судовий збір у розмірі 1 102,40 гривень на корись держави необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Тарутинському районі Одеської області.

Керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", ст.ст. 40, 41, 45, 46 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №268 від 09 березня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №212 від 24 лютого 2003 року, ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 99-100, 105, 106, 158-163, 167, 244-2, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинии певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Державної Казначейської служби України у Тарутинському районі Одеської області про складові заробітної плати за період з 01.01.2007 року до 31.12.2008року , що подається для призначення пенсії відповідно зо Закону України " Про державну службу" - неправомірними.

Зобов'язати УПФУ у Тарутинському районі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідки Управління Державної Казначейської служби України у Тарутинському районі Одеської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданій ОСОБА_1 за період з 01.01.2007року по 31.12.2008року, із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 березня 2016 року , за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

В іншій частині позовних вимог про захист прав ОСОБА_1 в період з 14.02.2011 року по 29 лютого 2016 року - відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду у Тарутинському районі Одеської області судовий збір на користь держави у розмірі 1 102 ( одна тисяча сто дві) гривні 42 копійки.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її оголошення.

Суддя Н.М. Тончева