Постанова № 56889944, 28.03.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
28.03.2016
Номер справи
127/3705/16-а
Номер документу
56889944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/3705/16-а

Провадження № 2-а/127/178/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.03.2016 м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бойко В.М. розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перерахунок пенсії суд, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перерахунок пенсії з вимогами визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо неврахування при перерахунку позивачу пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати). Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату раніше призначено позивачу пенсії, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної, допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати) зазначених у довідці від 17.02.2016 року №4, розрахунку 82 відсотки від заробітку, на які нараховуються страхові внески на загально-обов'язкове державне пенсійне страхування, згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії, з 16.04.2011 року.

Позов мотивований тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Вінниці з 16.04.2011 року як пенсіонер, якому призначена пенсія за віком згідно положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 (надалі Закон №3723). 29.01.2016 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою про перерахунок пенсії державного службовця по довідках які містяться в матеріалах пенсійної справи в розмірі 82% заробітної плати, включивши в розрахунок заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, на що листом 15.02.2016 вих.58/С-1 отримала відмову у перерахунку пенсії у зв?язку з тим, що відповідно до статті 33 Закону №3723-XII матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та інші заохочувальні виплати не включені до складової заробітної плати.

Вище викладене й стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 26.02.2016р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перерахунок пенсії за період з 16.04.2011р. до 24.08.2015 року включно - залишено без розгляду. Відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перерахунок пенсії за період з 25.08.2015р. по 25.02.2016р.

На адресу суду надійшло заперечення відповідача в якому відповідач вказав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спец, законів в тому числі до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного:

Судом встановлено та підтверджено довідкою про складові зарбітної плати ( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 17.02.2016р. позивачу виплачувались матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутові питань, індексація. ( а. с. 10)

Як вбачається з матеріалів справи, листом Управління Пенсійного фонду України у м .Вінниці №58/С-1 від 15.02.2016р., позивачу повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку призначеної пенсії та врахування при обчисленні розміру пенсії інших виплат до заробітної плати. Водночас, як вбачається з зазначеної довідки на заробітну плату позивача в тому числі на матеріальну допомогу на оздоровлення та на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. ( а. с. 11)

Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Згідно частини сьомої статті 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд бере до уваги, що постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1«Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати.

Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу, що доводи відповідача відутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням матеріальної допомоги, індексації та інших виплат спростовується тим, що згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що діяла на момент призначення пенсії позивачу врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, враховуючи встановлені судом факти, суд вбачає неправомірні дії з боку Пенсійного фонду України у м. Вінниці, яке діяло в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже в бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії є порушенням чинного законодавства, а тому відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу та врахувати всі види оплати праці, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення позову та вважає, за необхідне визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо неврахування при перерахунку позивачу пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати). Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної, допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати) зазначених у довідці від 17.02.2016 року №4, розрахунку 82 відсотки від заробітку, на які нараховуються страхові внески на загально-обов'язкове державне пенсійне страхування, згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії, з 25.08.2015р.

Враховуючи положення ст. 94 КАС України суд вважає стягнути з Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці на користь позивача судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст.,19 Конституції України ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94 КАС України, Законом України , ст. 2 Закону України від 24.03.1995 № 108 «Про оплату праці», ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст. 40,41,46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66, 87 Закону України від 05.11.1991 №1788 "Про пенсійне забезпечення", -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо неврахування при перерахунку позивачу пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати).

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної, допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати) зазначених у довідці від 17.02.2016 року №4, розрахунку 82 відсотки від заробітку, на які нараховуються страхові внески на загально-обов'язкове державне пенсійне страхування, згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії, з 25.08.2015р.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: