УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2016 р. Справа № 876/7010/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 24 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 13.03.2015 року звернулася в суд з адміністративним позовом до УПФ України в м. Червонограді, в якому просила зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю та суми індексації заробітної плати з дня призначення пенсії по інвалідності 2 групи державної служби, тобто з 06.04.2012 року відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірах, передбачених ч. 1 ст. 37 цього Закону, тобто 80 відсотків суми середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 24 квітня 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано управління ПФУ України м. Червонограді здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 3507,00 грн., індексації заробітної плати у розмірі 7778,13 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 9570,72 грн., грошової винагороди за безперервну працю у розмірі 3483,00 грн. та премії до дня соціального працівника у розмірі 1169 грн. з дня отримання довідки про підтвердження нарахування та виплату цих видів оплати праці, а саме з 16.12.2014 р. та надалі проводити нарахування та виплату пенсії з врахуванням даних сум. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції УПФ України в м. Червонограді оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати і не відносяться до інших надбавок, а тому зараховувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 6.12.2014 р. звернулася до управління ПФУ в м. Червонограді Львівської області з проханням провести перерахунок розміру пенсії, взявши до уваги суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, згідно норм чинного законодавства на підставі наданої довідки від 16.12.2014 р. №3041/06.
Як видно з довідки, у складові заробітної плати ОСОБА_1, за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, включені надбавки, премії та інші виплати, а саме: індексація заробітної плати у сумі 7778,13 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 3507,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 9570,72 грн., грошова винагорода за безперервну працю 3483,00 грн. та разова премія до дня соціального працівника -1169 грн..
Окрім цього, у вказаній довідці зазначено, що на усі виплати, включені у ній, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З матеріалів справи видно, що відповіддю управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді своїм рішенням від 19.12.2014 р. №15332/03-33/10 відмовило їй у перерахунку пенсії з посиланням на абз. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу".
Задовольняючи частково адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати, з якої призначається пенсія державного службовця, враховується матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, оскільки на них також нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів вважає, що наведені висновки суду першої інстанції є правильними, оскільки вони ґрунтуються на фактичних обставинах справи та відповідають приписам чинного законодавства, з огляду на наступне.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Колегія суддів зазначає, що аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року за наслідками перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 грудня 2012 року та ухвали Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2012 року.
Колегія суддів також вважає обґрунтованим включення судом першої інстанції згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України до перерахунку разової премії до дня соціального працівника, так як довідкою №3041/06 від 16.12.2014 р. підтверджено нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на дану виплату. .
Таким чином, враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що з метою повного захисту прав та інтересів позивачки, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача провести перерахунок розміру пенсії державного службовця, з врахуванням виплачених сум, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, разової премії до дня соціального працівника, які позивачка отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п. 1, 200, 205 ч. 1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді залишити без задоволення, а постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 24 квітня 2015 року у справі №459/914/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук