У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/22832/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Стефанишин С.Л.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
30 березня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П. ,
за участю: секретаря судового засідання: Нечаюк Т.В.,
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: П'ятницької Наталії Олександрівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
18.11.2015 року ОСОБА_2 звернулась до Хмельницького міськрайонного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 10.11.2015 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
В судовому засіданні позивач заперечувала щодо задоволення апеляційної скарги та просила постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача підтримала апеляційну скаргу та просила її задовільнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". До виходу на пенсію позивач працювала на посаді секретаря судового засідання Хмельницького міськрайонного суду. В жовтні 2010 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам суду.
Листом від 23 жовтня 2015 року вих. № 518/а-12 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу мотивуючи свою відмову тим, що в зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому законних підстав для проведення перерахунку немає.
На думку позивача, вищевказана відмова є протиправною та порушує її законні права та охоронювані інтереси, що стало підставою звернення до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки пенсія позивачу була призначена до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» то його дія на правовідносини, що виникли, не поширюється.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723- XII), оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Законом України "Про судоустрій та статус суддів" (далі - Закон № 2453- VI), визначені правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави на засадах верховенства права, визначено систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, народного засідателя, присяжного, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування і встановлено систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
26 жовтня 2014 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р. № 1697-VІІ, в частині внесення змін до статті 144 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", яким визначено що: розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду, посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.
Таким чином, починаючи з 26.10.2014 року законодавчо визначено розмір посадового окладу працівника апарату суду, який становить не менше 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду для працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, з коефіцієнтом 1,3 для працівників посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців.
Відповідно до ст.37-1 Закону № 3723- XIIУмови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» (далі - Закон № 432-ІV).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам суду, відповідно до статті 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та про наявність у відповідача обов'язку здійснити такий перерахунок.
Також суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції дійшов до вірного висновку про безпідставність доводів відповідача на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015року, оскільки вказана правова норма регулює правовідносини, пов'язані з призначенням пенсій державним службовцям, а не з їх перерахунком.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції обґрунтовані, постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 грудня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 04 квітня 2016 року.
Головуючий Драчук Т. О. Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.