ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"28" березня 2016 р. Справа № 295/13952/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Жизневської А.В.
Котік Т.С.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю
представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "05" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію ,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2015 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області призначити їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника, обчислену із заробітку за листопад 1987 року згідно довідки № 416 від 10.08.2015 року, виданої Житомирським заводом огороджувальних конструкцій, а також відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України встановити строк та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 05.11.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на необґрунтованість та незаконність прийнятого рішення, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Богунського районного суду м. Житомира від 05.11.2015 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є дружиною померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інваліда 2 групи, захворювання та смерть якого пов'язані з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС.
Як вбачається з матеріалів справи, чоловік позивача - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до експертного висновку його смерть пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. ОСОБА_5 мав право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та отримував пенсію по ІІ групі інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітку , врахованого за період з 01.11.1987 по 27.11.1987 в сумі 788 крб. на підставі довідки №339 від 14.04.1998 року.
Постановою Богунського районного суду міста Житомира від 30.01.2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.05.2014 року, у справі № 295/19726/13-а зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_3 пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 % пенсії за віком померлого годувальника з 01.08.2013 року.
На виконання рішення суду, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області було проведено перерахунок пенсії як перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника з 01.08.2013 р. Однак, у зв'язку з зменшенням розміру пенсії, позивача було переведено на попередній вид пенсії за віком.
11.08.2015 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача з заявою, в якій просила нарахувати та виплачувати пенсію у зв'язку з втратою годувальника, враховуючи заробіток за листопад 1987 року відповідно до довідки про заробітну плату за померлого чоловіка № 416 від 10.08.2015 виданої Житомирським заводом огороджувальних конструкцій.
Листом Управлінням Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області відмовлено в задоволенні заяви. Відмова обґрунтована тим, що померлий чоловік працював з 13.10.1987 р. по 04.12.1987 р. в с. Термохівка Іванківського району Київської області, що не відноситься до зони відчуження, а тому питання долучення до пенсійної справи довідки № 416 від 10.08.2015 року не є актуальним, а підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, ОСОБА_3 звернулася до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача в перерахунку та виплаті пенсії є обґрунтованою, оскільки надана позивачем довідка № 416 від 10.08.2015 року, видана Житомирським заводом огороджувальних конструкцій не містить відомостей про роботу померлого чоловіка позивача в зоні відчуження в 1987 році.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1 та 5 статті 54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Пенсія у разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Відповідно до частини 7 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення пенсій з інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно до частини 4 статті 57 вказаного Закону порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що зазначені пенсії відповідно до статей 54 і 57 Закону від 28 лютого 1991 року можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Таким чином призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Заробіток визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Згідно п. 17 Порядку надання та оформлення документів для призначення пенсії, затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.
Згідно довідки 1200/46 від 1987 року ОСОБА_5 находився на учбових зборах з 13 жовтня по 4 грудня 1987 року, тобто відпрацював повний місяць в зоні відчуження, яким є листопад 1987 року.
Як свідчать матеріали справи, пенсія годувальнику була призначена, виплачувалася, виходячи саме з заробітної плати, яка зазначена в довідці №339 від 14.04.1998 року про розмір заробітної плати, тобто зазначена довідка була прийнята пенсійним органом як належний документ.
Перевіряти підстави нарахування та виплати пенсії особі, яка померла, що фактично став здійснювати відповідач, є протиправним, оскільки пенсія його утриманцям за ч.4 ст.54 Закону №796 призначається у розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї.
Постановою Богунського районного суду міста Житомира від 30.01.2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.05.2014 року, у справі № 295/19726/13-а встановлено, що позивач має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника .
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З цих підстав право позивачки на отримання пенсії по втраті годувальника не може ставитися відповідачем під сумнів. Довідка № 416 від 10.08.2015 року, видана Житомирським заводом огороджувальних конструкцій лише підтверджує заробіток померлого чоловіка ОСОБА_5 за листопад 1987 року.
В даному випадку відповідач мав врахувати суму заробітної плати померлого для призначення такої пенсії.
Доводи відповідача, про те що відомості зазначені в цій довідці не відповідають вимогам постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 р., колегія суддів вважає необґрунтованими, тому як зазначена довідка не визнана в судовому порядку не дійсною, відповідачем не надано доказів на спростування відомостей, зазначених в ній.
Крім того, у разі, коли особа працювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження. Довідку про заробітну плату за повний місяць перебування в зоні відчуження необхідно надавати за формою, встановленою відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 (додаток №1).
Лише у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному з неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. В такому випадку довідка про заробітну плату видається за формою, затвердженою Міністерством соціального захисту населення України (згідно листа від 27.02.1996 р. №01-3/244-013-21) за постановою Ради Міністрів Української РСР та Української Республіканської ради профспілок від 10.06.1986 року №207-7 та у відповідності до інших нормативних актів про оплату праці, які діяли під час виконання роботи (служби) в зоні відчуження.
Подана позивачкою довідка в цілому відповідає додатку №1 не дає підстав не брати її до уваги, оскільки в ній зазначено заробітну плату за кожен місяць роботи померлого. Фактично у наданій позивачкою довідці відсутні лише такі розділи як "Довідка видана на підставі (назви первинних документів) які знаходяться за адресою:" та "Не заперечуємо проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці."
Водночас сама по собі відсутність таких розділів не позбавляла права відповідача провести достовірність вказаних у довідці даних щодо розміру заробітної плати у встановленому порядку.
А отже, в спірних правовідносинах відповідач діяв в порушення норм діючого законодавства України та протиправно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не наведено достатніх та обґрунтованих доказів щодо правомірності своїх дій.
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанову Богунського районного суду м. Житомира від 05 листопада 2015 року слід скасувати та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити частково.
Позовні вимоги суд задовольняє частково, оскільки не вбачає підстав для призначення та перерахунку пенсії з 01.08.2013 року, яке це просить позивачка (а.с.65).
Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивачка подала довідку для призначення та перерахунку пенсії 11.08.2015 року (а.с.11 зворот), а тому пенсію їй слід призначити з 01.08.2015 року. До попередньої заяви від 18.06.2015 року позивачка не додавала будь-якої довідки (а.с.11).
У відповідності до приписів ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача присуджуються здійснені ним документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 535 грн. 92 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "05" листопада 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області в частині відмови призначити ОСОБА_3 пенсію по втраті годувальника.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області призначити ОСОБА_3, прож.АДРЕСА_1 пенсію по втраті годувальника, обчислену із заробітку за листопад 1987 року, вказаного в довідці №416 від 10.08.2015 року, яка видана Житомирським заводом огороджувальних конструкцій з 01.08.2015 року.
В решті позову відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_3 535 грн. 92 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: А.В. Жизневська
Т.С. Котік
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" квітня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
Представник ОСОБА_6 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,