ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2016 року № 813/672/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Зубач С.А.
за участю:
представника позивача - Кіт М.С.
представника відповідача - Біляк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Іскра» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Встановив:
Публічне акціонерне товариство «Іскра» (далі - ПАТ «Іскра») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення №0000051703 від 15.02.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було вчасно проведено сплату єдиного внеску в сумі 1876319,72 грн. відповідно до вимог ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", про що свідчить банківська виписка по особовому рахунку №26009010736878, а тому підстав для застосування штрафних санкцій згідно рішення №0000051703 від 15.02.2016 є протиправним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, вказаних в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила, вважає оскаржене рішення є таким, що винесене з урахуванням вимог чинного законодавства. Посилається на те, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску
В судовому засіданні представник відповідача заперечення підтримала, просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши думку сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як видно з позовної заяви, позивачем проведено сплату єдиного внеску в сумі 1876319,72 20.01.2016, про що свідчить банківська виписка по особовому рахунку №26009010736878, з якої вбачається, що електронний розрахунковий документ ПАТ "Іскра" (платіжні доручення 106640, 106641,106642, 106643, 106638, 106637 від 20.01.2016 року) надійшли до ПАТ Укрсоцбанк" та проведені банком 20.01.2016 року. Отже, на думку позивача, ним було проведено сплату єдиного внеску за грудень 2015 своєчасно.
Разом з тим, 15 лютого 2016 Державною податковою інспекцією у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення №0000051703 про застосування до публічного акціонерного товариства «Іскра» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску на :агальнообов»язкове державне соціальне страхування, а саме: штраф у розмірі - 277135,09 грн. (20% своєчасно несплаченої суми) та пеню за період з 21.01.2016 року по 21.01.2016 рік розмірі - 1385,68 грн. (0,1% від суми недоїмки).
ПАТ «Іскра» не погоджується з таким рішенням та вважає, що таке слід скасувати в судовому порядку, тому оскаржило його в судовому порядку.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Згідно з п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до абз. 1 п. 10 ст. 9 Закону, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Відповідно до п. 10 ст. 25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 13 ст. 25 Закону передбачено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Відповідно до абз. 2 п. 11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Загальні засади функціонування платіжних систем, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначені Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" .
Відповідно до термінології вказаного Закону: переказ коштів (далі - переказ) - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі; платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача; списання договірне - списання банком з рахунка клієнта коштів без подання клієнтом платіжного доручення, що здійснюється банком у порядку, передбаченому в договорі, укладеному між ним і клієнтом; списання примусове - списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу для платника є завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Відповідно до п. 8.1 ст. 8 вказаного Закону банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
П 8.2 ст.8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" передбачає, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
В силу вимог п.22.4 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника. Що ж до проведення самого переказу грошей, то це є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону ).
Як вбачається з виписки банку ПАТ «Укрсоцбанк» по особоваму рахунку № 16009010736878, електронний розрахунковий документ ПАТ "Іскра" (платіжні доручення 106640, 106641,106642, 106643, 106638, 106637 від 20.01.2016 року) надійшли до ПАТ Укрсоцбанк" та проведені банком 20.01.2016 року, тобто в термін визначений Законом.
Таким чином, додатковим доказом зі сплати єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування є платіжні дорученя від 20.01.2016 року №№106640, 106641,106642, 106643, 106638, 106637 на суму 1876319,72 грн. з відміткою банку «Проведено банком 20.01.2016 року».
Суд додатково звертає увагу на те, що виконання платником податкового обов'язку по перерахуванню в бюджет суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування пов'язане з моментом подання в банк платіжного доручення на перерахування відповідних сум єдиного внеску, а у разі несвоєчасного надходження до державного бюджету грошових коштів не з вини платника єдиного внеску, останній звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі такого внеску до бюджетів та державних цільових фондів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області №0000051703 від 15.02.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є підставними, оскільки позивачем було вчасно проведено сплату єдиного внеску за грудень 2015 в сумі 1876319,72 грн., що свідчить про відсутність порушень позивачем п.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а тому такі підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області №0000051703 від 15.02.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь публічного акціонерного товариства «Іскра» судовий збір в розмірі 4 177 (чотири тисячі сто сімдесят сім) грн 81 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Р.М. Брильовський