Постанова № 56873430, 29.03.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
826/23190/15
Номер документу
56873430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 березня 2016 року № 826/23190/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б.М.-Україна" до третя особа Київської міської митниці ДФС Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києвіпро зобов'язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Т.Б.М.-Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не повернув позивачу надмірно сплачені кошти ( податок на додану вартість та мито при імпорті товарів), згідно рішень про коригування митної вартості товарів від 13.01.2014 №100270001/2014/300003/2, від 23.01.2014 №100270001/2014/300017/2, від 23.01.2014 №100270001/2014/300016/2, від 28.01.2014 №100270001/2014/300023/2, які були скасовані в судовому порядку, що призвело до порушення прав товариства.

Представник позивача у судове засідання не прибув, подав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, через канцелярію суду подав письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що судовими рішеннями було лише скасовано рішення про коригування митної вартості, в той час, як декларації за якими товар було розмитнене та випущено у вільний обіг все ще є юридичними документами із зазначенням сум сплаченого мита та податків.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, своєї позиції щодо позовних вимог суду не повідомив.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Київською міською митницею ДФС були прийняті рішення про коригування митної вартості товарів від 13.01.2014 № 100270001/2014/300003/2, від 23.01.2014 № 100270001/2014/300017/2, від 23.01.2014 № 100270001/2014/300016/2, від 28.01.2014 № 100270001/2014/300023/2, відповідно до якого митна вартість товару була скоригована у бік її збільшення.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 № 826/9337/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2014, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 13.01.2014 № 100270001/2014/300003/2.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.07.2014 № 826/8637/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 23.01.2014 № 100270001/2014/300017/2.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2014 № 826/8636/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 23.01.2014 № 100270001/2014/300016/2.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2014 № 826/8833/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2014, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 28.01.2014 № 100270001/2014/300023/2.

З метою виконання рішень суду, що набрали законної (юридичної) сили, позивач звернувся до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України із заявою вих. № 3/03-15ю від 24.03.2015, в якій просив підготувати висновок про повернення надмірно сплачених коштів (сплачених за ПДВ та мито) при імпорті товарів, за митними деклараціями: № 100270001/2014/199377 від 14.01.2014 (донараховано ПДВ 8 633,41 грн. мито 846,41 грн.), № 100270001/2014/200062 від 24.01.2014 (донараховано ПДВ19 843,51 грн. мито 1 945,44 грн.), № 100270001/2014/200061 від 24.01.2014 (донараховано ПДВ 21 451,25 грн. мито 9 750,56 грн.), № 100270001/2014/200397 від 28.01.2014 (донараховано ПДВ 22 125,42 грн. мито 2 285,19 грн.) в розмірі 86 881,19 грн. з відповідного бюджету і подати його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Грошові кошти направити на наступні реквізити: р/р 26007438424 КРД AT «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ, МФО 380805, код ЄДРПОУ 31111213.

Листом № 3037/10/26-70-25-01-02 від 19.05.2015 Київська міська митниця Державної фіскальної служби України відмовила позивачу у поверненні надмірно сплачених митних платежів, оскільки правові підстави для повернення коштів з Держбюджету України відсутні, так як питання повернення коштів не було предметом розгляду справ про визнання протиправними та скасування рішень Київської міської митниці ДФС від 13.01.2014 № 100270001/2014/300003/2, від 23.01.2014 № 100270001/2014/300017/2, від 23.01.2014 № 100270001/2014/300016/2, від 28.01.2014 № 100270001/2014/300023/2.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Т.Б.М.-Україна", не погоджуючись з такою позицією відповідача, звернулося до суду з даним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані, зокрема частинами першою - четвертою статті 301 Митного кодексу України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до пунктів 43.1- 43.5 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно з пунктами 1 - 6 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (далі - Порядок № 618) для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів: а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку.

До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1095/14362 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

Відповідно до пункту 7 розділу III Порядку № 618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Згідно із пунктом 11 розділу III Порядку № 618 За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Отже, з наведених вище норм вбачається, що платник податків у наданий законодавством строк (1095 днів) має право звернутися до контролюючого органу із заявою про повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. Митний орган, в свою чергу, зобов'язаний перевірити обґрунтованість повернення заявлених сум та підготувати або висновок про повернення коштів, або письмову обґрунтовану відповідь про відсутність підстав для повернення коштів.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів були скасовані в судовому порядку, зокрема:

- рішення від 13.01.2014 № 100270001/2014/300003/2 скасовано постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 № 826/9337/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2014;

- рішення від 23.01.2014 № 100270001/2014/300017/2 скасовано постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.07.2014 № 826/8637/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014;

- рішення від 23.01.2014 № 100270001/2014/300016/2 скасовано постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2014 № 826/8636/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014;

- рішення від 28.01.2014 № 100270001/2014/300023/2 скасовано постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2014 № 826/8833/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2014.

У зв'язку з цим, ТОВ "Т.Б.М.-Україна" подано до відповідача письмову заяву про повернення надмірно сплачених платежів в загальній сумі 86 881,19 грн.

Однак, відповідачем за результатами отримання заяви не було виконано процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього зазначеним вище порядком, зокрема, щодо проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою.

Таким чином, вбачається, що відповідачем при розгляді заяви позивача про повернення надмірно сплачених коштів було допущено бездіяльність.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 24.03.2015 № 21-3а15.

Крім цього, Верховний Суд України вже висловлював правовий висновок щодо розгляду справ цієї категорії. Зокрема, у постановах від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), 12 листопада 2014 року (справи №№ 21-268а14, 21-391а14), 25 листопада 2014 року (справа 21-338а14) він зазначив, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженим наказом ДМСУ, Державного казначейства України від 20 липня 2007 року № 611/147 (який був чинним на час виникнення спірних відносин; зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1095/14362), на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Подібний висновок міститься також і в постанові Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року (справа № 21-207а14).

Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що для повного захисту прав та інтересів позивача в рамках даного адміністративного спору необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС при розгляді заяви ТОВ "Т.Б.М.-Україна" вих. № 3/03-15ю від 24.03.2015 про повернення надмірно сплачених платежів в загальній сумі 86 881,19 грн.

За вказаних обставин, враховуючи, що рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 13.01.2014 № 100270001/2014/300003/2, від 23.01.2014 № 100270001/2014/300017/2, від 23.01.2014 № 100270001/2014/300016/2, від 28.01.2014 № 100270001/2014/300023/2 були скасовані в судовому порядку і такі судові рішення набрали законної сили, то Київська міська митниця ДФС була зобов'язана вчинити всі необхідні та достатні дії щодо повернення надмірно сплачених коштів за заявою позивача, відтак, позовна вимога про зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних та інших платежів та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов - задовольнити повністю.

2. Вийти за межі позовних вимог.

3. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС при розгляді заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б.М.-Україна" вих. № 3/03-15ю від 24.03.2015 про повернення надмірно сплачених платежів в загальній сумі 86 881,19 грн.

4. Зобов'язати Київську міську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету Товариством з обмеженою відповідальністю "Т.Б.М.-Україна", за митними деклараціями: №100270001/2014/199377 від 14.01.2014 (донараховано ПДВ 8633,41 грн., мито 846,41 грн.), №100270001/2014/200062 від 24.01.2014 (донараховано ПДВ19843,51 грн., мито 1945,44 грн.), №100270001/2014/200061 від 24.01.2014 (донараховано ПДВ 21451,25 грн., мито 9750,56 грн.), №100270001/2014/200397 від 28.01.2014 (донараховано ПДВ 22125,42 грн. мито 2285,19 грн.) в розмірі 86881,19 грн. (вісімдесят шість тисяч вісімсот вісімдесят одна грн. 19 коп.) з відповідного бюджету та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов