Постанова № 56873251, 15.02.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
808/8247/15
Номер документу
56873251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2016 року Справа № 808/8247/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом Комунальної установи "Токмацька центральна районна лікарня"

до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області

про визнання протиправною та скасування вимоги від 26.06.2015 № 004-14/180, -

за участі представників сторін:

від позивача - Шило І.В. (довіреність б/н від 09.10.2015)

від відповідача - Попова С.О. (довіреність № 13/13/04-Д від 11.01.2016)

Єзерницька Ю.К. (довіреність №13/13/03-Д від 11.01.2016)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунальної установи "Токмацька центральна районна лікарня" до Токмацької об'єднаної державної фінансової інспекції в Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги від 26.06.2015 № 004-14/180 "Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією".

Ухвалою суду від 02.10.2015 відкрито провадження в адміністративній справі №808/8247/15, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 12.10.2015. Провадження у справі зупинялось. Судове засідання було призначено на 15.02.2016.

В ході судового розгляду судом здійснено процесуальну заміну відповідача Токмацької об'єднаної державної фінансової інспекції в Запорізькій області на Державну фінансову інспекцію в Запорізькій області.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі,з підстав зазначених в позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що бюджетні установи та організації м. Токмак та Токмацького району, при проходженні медичних оглядів, не проводять оплату, медичні огляди здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на утримання КУ Токмацької ЦРЛ, яка проводить ці огляди.

Постановою Кабінетом Міністрів України № 559 від 23.05.2001, якою затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядок проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок, не передбачено інших відшкодувань, зокрема бюджетними установами витрат, які здійснив заклад охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій.

Таким чином, відсутні правові підстави: для стягнення з бюджетних установ витрат, понесених Позивачем та ненадання Позивачем послуг з проведення медичних оглядів працівників бюджетних установ в залежності від фінансування лікувального закладу.

З огляду на вказані обставини, представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі і скасувати п.1 вимоги від 26.06.2015.

Представники відповідача проти позову заперечили, надали письмові заперечення та додаткові обґрунтування до заперечень, просили у задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів вказували на те, що відповідно до п. 2 Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 №559, обов'язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців.

Абзацом 2 пункту 2 Порядку №559 передбачено, що витрати закладів та установ охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров'я.

Внаслідок надання Лікарнею окремим юридичним особам платних медичних послуг з проведення попередніх та періодичних медичних оглядів з винесенням висновку в санітарну книжку на безоплатній основі без укладання відповідних договорів, Лікарнею за період з 01.02.2011 по 31.03.2015 недоотримано доходів від надання платних послуг на загальну суму 544 126,09 грн.

В обґрунтування своєї позиції відповідач наголошував на обґрунтованості висновків ревізії та відповідно правомірності вимог щодо усунення порушень, направлених позивачу. Тому просив відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".

У засіданні 15.02.2016, судом, відповідно до ст. 160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Разом з тим судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, заявлені позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підстав Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно - правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємств чи організації - позивача у справі.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 №2939 (далі - Закон №2939), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та іншій: активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.2 вказаної норми державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Частиною 1 ст. 4 Закону №2939 передбачено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Так, Так. відповідно до пункту п. 5.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на І квартал 2015 року. Токмацької ОДФІ проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня за період з 01.02.2011 по 31.03.2015.

Результати ревізії оформлено актом від 12.06.2015 № 004-21/2. який підписано посадовими особами Лікарні із запереченнями. Висновки на заперечення надані листом Держфінінспекції в Запорізькій області від 25.06.2015 №08-04-14-14/4155.

В ході ревізії серед іншого встановлено наступне:

Ревізією правильності, повноти, своєчасності нарахування оплати за проведені Лікарнею попередні та періодичні медичні огляди з винесенням висновку в санітарну книжку працівників підприємств, установ, організацій (далі - Замовник), проведеною суцільним способом за весь період, який підлягав ревізії, шляхом перевірки договорів на надання послуг із проведення періодичних медичних оглядів, графіків їх проведення, списків працівників Замовників, які повинні пройти періодичні профілактичні медичні огляди, листів Замовників; рахунків, актів виконаних робіт; виписок казначейства, доданих до м/о №2, оборотних відомостей, книг "Журнал - головна", Звітів форми №4-їм, Звітів форми №4-2м. Звітів форми №7м, встановлено, що протягом ревізійного періоду бюджетним установам та організаціям зазначені платні послуги надавалися Лікарнею на безоплатній основі без укладання відповідних договорів.

При цьому, п. 8 розд. І Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1138 (зі змінами) передбачено, що зазначений вид послуг надається закладами охорони здоров'я на платній основі.

А тому, відповідно до ст. 13 Бюджетного кодексу України плата за послуги, які надаються бюджетними установами згідно із законодавством є власником надходженнями і затверджується по спеціальному фонду кошторису.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559 (зі змінами) (далі - Порядок №559), обов'язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців.

Абзацом 2 пункту 2 Порядку №559 передбачено, що витрати закладів та установ охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров'я.

В даному випадку ці кошти відповідно до ст. 13 Бюджетного кодексу України є коштами спеціального фонду кошторису, які повинні використовуватися на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установи згідно з їх основною діяльністю.

Абзацом 7 п. 2, п. 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.2002 №228 (зі змінами), передбачено, що розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету або надання кредитів з бюджету, що включаються, є невід'ємною частиною кошторису; показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

Слід зазначити, що суцільною перевіркою розрахунків до кошторису Лікарні по КТКВК 080101по загальному та спеціальному фонду на 2011, 2012, 2013. 2014 роки планування видатків на проведення медичних оглядів працівників будь-яких установ не встановлено.

Таким чином, внаслідок надання Лікарнею окремим юридичним особам платних медичних послуг з проведення попередніх та періодичних медичних оглядів з винесенням висновку в санітарну книжку на безоплатній основі без укладання відповідних договорів, Лікарнею за період з 01.02.2011 по 31.03.2015 року недоотримано доходів від надання платних послуг на загальну суму 544126,09 грн., в т.ч.: у 2011 році на 1 13575,55 грн., у 2012 році на 132839,74 грн., у 2013 році на 149566,13 грн. та у 2014 році на 148144,67 грн., чим порушено п. 8 розд. І Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1138 (зі змінами); п. 2 Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559 в частині того, що обов'язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців; ст. 626 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-ІУ, згідно якої, домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, оформлюється договором, п. 2.1 Положень про порядок надходження та використання коштів спеціального фонду КУ Токмацька ЦРЛ, затверджених наказами головного лікаря від 17.08.2006 №248 та від 01.12.2011 №440, в частині того, що платні послуги надаються юридичним і фізичним особам на підставі укладених договорів про надання медичних послуг; ч. 1 ст. 9 Закону України від 16 липня 1999 року №996-ХІУ (зі змінами) "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" в частині того, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції.

Отже, внаслідок надання Лікарнею окремим юридичним особам платних медичних послуг з проведення попередніх та періодичних медичних оглядів з винесенням висновку в санітарну книжку на безоплатній основі без укладання відповідних договорів, Лікарнею за період з 01.02.2011 по 31.03.2015 недоотримано доходів від надання платних послуг на загальну суму 544 126,09 грн.

Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" та п.46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. №550 (далі - Порядок № 550), органам державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, та згідно з ч. 2 ст.15 цього Закону, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Судом встановлено, що Токмацькою ОДФІ на адресу Позивача було направлено лист від 26.06.2015 № 004-14/180 "Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" (далі - вимога), яким на усунення зазначеного вище порушення Позивача зобов'язано: опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства, у тому числі відшкодувати збитки, завдані зазначеними порушеннями, в установленому законодавством порядку; розглянути питання про притягнення працівників установи, винних у зазначених порушеннях до встановленої законом відповідальності.

Для усунення зазначених порушень запропоновано Позивачу стягнути з юридичних осіб, яким протягом 2011-2014 років були надані платні медичні послуги з проведення попередніх та періодичних медичних оглядів на безоплатній основі, збитки завдані Лікарні в сумі 544 126,09 грн.

Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом із завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати Токмацькій ОДФІ до 27.07.2015.

Натомість, позивач не погоджуючись із висновками ревізії та встановленими порушеннями фінансової дисципліни, що призвели до втрат на загальну суму 544126,09 грн. просить скасувати п. 1 вимоги від 26.06.2015 № 004-14/180.

Надаючи правову оцінку рішенню відповідача суд виходить з приписів ч. 3 ст.2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Конституція України, закріплюючи у статті 49 право кожного на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування, у частині третій зазначеної статті встановлює, що в державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.

В рішенні Конституційного Суду України від 25 листопада 1998 року у справі про платні медичні послуги № 1-29/98 (надалі - Рішення КСУ № 1-29/98) зазначено, що зміст поняття "медична допомога" Конституція не розкриває, однак у медичній науці поняттям "медична допомога" переважно охоплюється лікування, профілактичні заходи, які проводяться при захворюваннях, травмах, пологах, а також медичний огляд та деякі інші види медичних робіт.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19 листопада 1992 року № 2801-XII, зі змінами (надалі - Закон № 2801) профілактичні медичні огляди працівників підприємств, установ і організацій з шкідливими і небезпечними умовами праці організуються з метою охорони здоров'я населення

Крім того, ч. 1 статі 21 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 06 квітня 2000 р. № 1645-111 (далі - Закон № 1645) зазначено, що обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців у порядку, встановленому законодавством.

Тобто, проведення лікувальним закладом, в даному випадку Позивача медичних оглядів працівників має обов'язковий характер.

На виконання ст. 31 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", ст. 21 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 06.04.2000 року № 1645-ІІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 року №559 "Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок", спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року № 308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення", відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.07.2002 року № 280 "Щодо організації проведення обов'язків профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб", наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 року № 246 "Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій", визначено перелік професій, порядок проходження медичних оглядів та видача медичних книжок, порядок витрат за проведення обов'язкових медичних оглядів.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 року №559 "Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок", у переліку вказані професії, які підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам і яким потрібно мати особисті медичні книжки.

Згідно з абз. 1 п.2 Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 року №559, витрати закладів та установ охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров'я.

Відповідно до абз. 1 п. 5.8 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року № 308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення", обов'язкові медичні огляди працівників бюджетних закладів та установ проводяться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 за рахунок коштів, передбачених у кошторисі закладів охорони здоров'я, що їх здійснюють.

Відповідно до ст.5, 22 Бюджетного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", бюджетна система України поділяється на відповідні бюджети, кошти розпорядниками використовуються за бюджетним призначенням.

КУ Токмацька ЦРЛ є об'єктом спільної власності територіальних громад міста Токмак та Токмацького району, фінансування лікарні здійснюється за рахунок бюджетів міста Токмак та Токмацького району (субвенція з районного бюджету міському бюджету).

Згідно з рішенням сесії Токмацької міської ради від 21.05.2015 року № 9 "Про медичні огляди, що надаються КУ Токмацькою ЦРЛ", витрати КУ Токмацької ЦРЛ. пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій міста Токмак, покриваються за рахунок бюджетних асигнувань на утримання КУ Токмацької ЦРЛ, яка проводить ці огляди.

Як свідчать матеріали справи, КУ Токмацькою ЦРЛ направленні листи - запити до фінансового управління Токмацької міської ради та управління фінансів Токмацької райдержадміністрації.

Згідно з наданою інформацією (лист від 15.05.2015 року № 246. лист від 15.05.2015 року № 01-14/382), витрати закладів та установ охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій. покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров'я. Видатки на проведення медичних оглядів працівників бюджетних установ проводяться за рахунок коштів загального фонду бюджету м. Токмак (в т.ч. субвенція з районного бюджету міському бюджету) КФК 080101 "Лікарні", які передбачені в кошторисі КУ Токмацької ЦРЛ по загальному фонду. Тобто, медичні огляди працівників Бюджетних установ та організацій проводились працівниками КУ Токмацької ЦРЛ у свій основний робочий час за рахунок коштів загального фонду бюджету. Розрахунками (видатками та кодами) до кошторису КУ Токмацької ЦРЛ не має графи про медичні огляди, у зв'язку з тим. що це не передбачено наказами Міністерства фінансів України "Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету" від 28.01.2002 року № 57, "Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету" від 12.03.2012 року № 333 та іншими нормативно-правовими актами України. Згідно з вищевикладеним, бюджетні установи та організації м. Токмак та Токмацького району, при проходженні медичних оглядів, не проводять оплату, медичні огляди здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на утримання КУ Токмацької ІДРЛ. яка проводить ці огляди.

Постановою № 559 не передбачено інших відшкодувань, зокрема бюджетними установами витрат, які здійснив заклад охорони здоров'я, пов'язані з проведенням обов'язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій.

Крім того, пунктом 5.8 наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення" від 05 жовтня 2005 р. № 308/519, посилаючись на Постанову № 559 чітко визначено, що обов'язкові медичні огляди працівників бюджетних закладів та установ проводяться за рахунок коштів, передбачених у кошторисі закладів охорони здоров'я, що їх здійснюють.

Таким чином, відсутні правові підстави для стягнення з бюджетних установ витрат, понесених Позивачем та надання Позивачем послуг з проведення медичних оглядів працівників бюджетних установ в залежності від фінансування лікувального закладу.

А, відтак, обов'язкова вимога від 26.06.2015 № 004-14/180 "Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" є необґрунтованою та підлягає скасуванню.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності слугує підставою для задоволення адміністративного позову за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві докази позивача є обґрунтованими, та, відповідно, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню а вимога від 26.06.2015 № 004-14/180 "Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" - скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Токмацької об'єднаної державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 26.06.2015 № 004-14/180 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією».

Судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) присудити на користь Комунальної установи «Токмацька центральна районна лікарня» (код ЄДРПОУ 01993003) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фінансової інспекції в Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя О.М. Нечипуренко