Постанова № 56861432, 30.03.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
127/28233/15-а
Номер документу
56861432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №127/28233/15-а

Провадження № 2-а/127/79/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року Вінницький міський суд Вінницької області м. Вінниця

в складі: головуючого судді Бойко В. М.,

при секретарі Паламарчук А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій суд, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій з вимогами визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо неврахування для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 інших виплат, з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі: 25676 грн., 75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн.91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн., 68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн. з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити з 2006 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням у складі заробітної плати інших виплат в сумі 25676 грн.75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28 коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн. 91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн.,68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позов мотивований тим, що ОСОБА_1, працювала на державній службі 10 років і 5 місяців. У березні 2006 року була звільнена з посади спеціаліста 1 категорії фінансово-економічного управління Повітряних Сил Збройних Сил України (наказ від 04 березня 2008р. № 43) з виплатою грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустки.

Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-XII) позивачем разом із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці подано довідку про складові заробітної плати (довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 N9 865, спільного наказу Міністерства праці і соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144) згідно якої до складу заробітної плати не були включені інші виплати в сумі 25676 грн., 75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28 коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн.91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн., 68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн. з яких сплачено страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування. Оскільки не врахування вищевказаних виплат призвело до заниження пенсії, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці була направлена 20.08.2015р. заява з додаванням довідки про складові заробітної плати з включенням інших виплат в сумі 25676 грн., 75 коп. з проханням провести перерахунок призначеної пенсії позивачу (довідка архівної довідки № 179/1/7387 від 25.06.2015р. ), архівного витягу наказів командира в/ч А0201 № 179/1/9248 від 13.08.2015р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Вінниці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.

Такі дії відповідача вважає неправомірними, оскільки відповідно до частини першої ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування) нараховується пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат), доходу).

Позивач вважає дану відмову неправомірною і такою, що суперечить чинному законодавству України оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати, премія відповідно до фонду економії заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, винагорода за сумлінну безперервну працю, доплата за виконання обовязків тимчасово відсутнього працівника, вихідна допомога, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Даний висновок узгоджується Постановою Верховного суду України від 04 березня 2014 року №21-3а14 якою вказано, що при вирішені спірних відносин перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788X11.

Вище викладене й стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 11.01.2016р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці про зобовязання здійснити перерахунок пенсії за період з 01.01.2006р. до 20.06.2015 року включно залишено без розгляду. Відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій за період з 21.06.2015р. по 21.12.2015р.

Ухвалою суду від 17.02.2016р. справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій призначено до розгляду за загальними правилами КАС України.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував, щодо задоволенню позову з тих підстав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спец, законів в тому числі до Закону України «Про державну службу», у звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного:

Судом встановлено та підтверджено копією трудової книжки позивача те, що ОСОБА_1, працювала на державній службі 10 років і 5 місяців. У березні 2006 року була звільнена з посади спеціаліста 1 категорії фінансово-економічного управління Повітряних Сил Збройних Сил України. ( а. с. 21-25)

Як вбачається з матеріалів справи, листом Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці №280/Б-1 від 02.09.2015р., позивачу повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку призначеної пенсії та врахування при обчисленні розміру пенсії інших виплат до заробітної плати. ( а. с. 16)

Як вбачається з листа Військової частини Міністерства оборони України №1567 від 13.07.2015р. до заробітної плати позивача за 02.2006р. по 03.2008р. входили надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, індексація, надбавка за високі досягнення праці або за виконання особливо важкої роботи, надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальна допомога. ( а. с. 13)

Судом встановлено, що позивачу виплачено кошти в сумі 25676 грн.75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28 коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн.91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн.,68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн. з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджено матеріалами справи, а саме архівним витягом виданим Галузевим державним архівом Міноборони України, архівною довідкою Галузевим державним архівом Міноборони України ( а. с.9-11,15,)

Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Згідно частини сьомої статті 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд бере до уваги, що постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1«Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати.

Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу, що доводи відповідача відутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням матеріальної допомоги, індексації та інших виплат спростовується тим, що згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що діяла на момент призначення пенсії позивачу врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Отже, враховуючи встановлені судом факти, суд вбачає неправомірні дії з боку Пенсійного фонду України у м. Вінниці, яке діяло в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже в бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у здійснення перерахунку пенсії є порушенням чинного законодавства.

Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення позову та вважає, за необхідне визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо неврахування для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 інших виплат, з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі: 25676 грн., 75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн.91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн., 68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн. з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити з 21.06.2015 року по 21.12.2015р. здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням у складі заробітної плати інших виплат в сумі 25676 грн.75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28 коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн. 91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн.,68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи положення ст. 94 КАС України суд вважає стянути з Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці на користь держави судовий збір в розмірі 487,20 грн.

Керуючись ст.,19 Конституції України ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94 КАС України, Законом України , ст. 2 Закону України від 24.03.1995 № 108 «Про оплату праці», ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст. 40,41,46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66, 87 Закону України від 05.11.1991 №1788 "Про пенсійне забезпечення", -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо неврахування для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 інших виплат, з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі: 25676 грн., 75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн.91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн., 68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн. з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити з 21.06.2015 року по 21.12.2015р. перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням у складі заробітної плати інших виплат в сумі 25676 грн.75 коп., а саме: матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових потреб в сумі 3104 грн., 28 коп. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4612 грн., 45 коп., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку в сумі 167 грн., 01 коп., індексація доходів громадян в сумі 2273 грн., 49 коп., винагорода за сумлінну безпереривну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 1602 грн., 93 коп., премія відповідно до економії фонду заробітної плати в сумі 2865 грн. 91 коп., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в сумі 420 грн.,68 коп., вихідна допомога в сумі 10630,00 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду в м. Вінниці на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: