Справа № 203/866/16-а
2-а/0203/37/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.03.2016 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі:
Головуючого-судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Місюра К.А.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що з жовтня 1987 року працював на певних посадах в органах прокуратури України. З 24.01.2005 року згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Севастополя йому була призначена пенсії в розмірі 90% середнього заробітку. З березня 2015 року в зв'язку з тимчасовою окупацією АР Крим та м.Севастополя він перебуває на обліку, як отримувач пенсії, в Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська. 02.02.2016 року до вказаного Управління ним було подано заяву про перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.01.2016 року в розмірі 90% заробітної плати згідно вказаної довідки. Проте, Управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська 15.02.2016 року йому було відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на п.5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію відповідно Закону України «Про прокуратуру», що являється неприпустимим порушенням його законних прав на пенсійне забезпечення. Вважає відмову відповідача у перерахунку йому пенсії відповідно до довідки Дніпропетровської обласної прокуратури від 28.01.2016 року неправомірною та такою, що порушує його конституційні права та просив суд визнати такі дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська неправомірними і зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.01.2016 року, де заробітна плата з 01.12.2015 року складає 22265 грн. 99 коп. та здійснити відповідні виплати з 01.01.2016 року.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов та, посилаючись на викладені в ньому підстави, просив задовольнити останній в повному обсязі.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська в судове засідання не з'явився. В наданих письмових запереченнях відповідач просив провести розгляд справи без участі представника Управління та залишити позов без задоволення.
Заслухавши пояснення позивача, перевіривши доводи, викладені в письмових запереченнях відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивач працював в органах прокуратури з жовтня 1987 року.
В 2005 року його було взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Севастополя та призначено пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ в розмірі 90% місячного заробітку.
В березні 2015 року, в зв'язку з тимчасовою окупацією АР Крим та м.Севастополя», позивача було взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органі прокуратури» затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Таким чином, у відповідності до вказаної постанови від 09.12.2015року №1013, у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії.
В зв'язку з цим та на підставі довідки Дніпропетровської обласної прокуратури від 28.01.2016 року про заробітну плату для обчислення пенсії працівникам органів прокуратури, він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська з заявою від 02.02.2016 року щодо проведення перерахунку пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Але листом відповідача від 15.02.2016 року позивача було повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію відповідно Закону України «Про прокуратуру», в зв'язку з чим він не має право на перерахунок пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Встановивши вказані вище обставини, суд враховує наступне.
На момент призначення пенсії позивачу умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих було визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 цього Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
На підставі вказаної норми Закону, позивачу в 2005 році і було призначено пенсію, виходячи із розміру 90% від місячного заробітку.
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Пунктом 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, встановлено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус судді», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».
Разом з тим вказані положення стосуються осіб, у яких право на призначення пенсії виникло на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року.
Крім того, згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Тому при перерахунку пенсії позивачу мають застосовуватись норми, які діяли на момент призначення пенсії, тобто ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
В зв'язку з цим, суд при ходить до висновку, що відмова Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська в проведенні перерахунку пенсії позивачу виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.01.2016 року, є неправомірною.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Оскільки довідка про заробітну плату була видана позивачу 02.02.2016 року та подана до відповідача для проведення перерахунку пенсії також 02.02.2016 року, перерахунок пенсії позивачу слід проводити у відповідності до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.02.2016 року, а не з 01.01.2016 року, як про це заявляє позивач.
В зв'язку з цим, позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.01.2016 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська провести позивачу перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку 22265 грн. 99 коп. згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.01.2016 року, починаючи з 01.02.2016 року та провести відповідні виплати.
Згідно ст.94 КАС України слід стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений останнім судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.128,160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропет-ровська щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28 січня 2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку 22265 грн. 99 коп. згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28 січня 2016 року, починаючи з 01 лютого 2016 року та провести відповідні виплати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.Ю.Казак