Справа № 357/2269/16-а
2-а/357/102/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Рябченко Л. А. ,
при секретарі Вєтрова С. Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради,
виконавчого комітету Білоцерківської міської ради,
ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації,
про визнання дій та бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, мотивуючи тим, що він має статус громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи та постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4, що підтверджується відповідним посвідченням серії В-1 №726673.
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного звязку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 6116 від 23.12.2015, захворювання позивача повязане з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідним висновком. За довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0512688 йому встановлено першу групу інвалідності з 05 січня 2016 року. Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1.
Враховуючи зазначені обставини, позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою щодо видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та пакетом необхідних документів для прийняття відповідного рішення.
Представником управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області позивачу усно було відмовлено у прийнятті документів. Того ж дня він звернувся з вимогою письмово пояснити підстави відмови у прийнятті документів для встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
За наслідком розгляду його заяви Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради надіслали на адресу позивача відповідь від 21.01.2016р. в якій, зокрема, зазначено, що відмова позивачу у прийнятті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, грунтується на Законі України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014р., яким включено абзац пятий частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, в завязку з чим, відповідач вважає, що немає законних підстав для надання статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, а отже подання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради не відповідає вимогам чинного законодавства.
Вищевказану відмову надали, посилаючись на розяснення ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо безпідставності видачі посвідчення категорії 1 особам, які втратили статус постраждалого категорії 4. Проте, посвідчення є дійсним, ніким не вилучалося та не визнавалася недійсним.
З вказаними діями та протиправною відмовою відповідачів позивач не погоджується.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та обґрунтування позову.
Відповідачі - в судове засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача.
В судовому засіданні встановлено, що позивач має посвідчення серії В-1 №726673, видане в червні 1993 року Київською облдержадміністрацією, згідно якого йому присвоєно статус громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю ( категорія 4), що стверджується копією цього посвідчення.
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 6116 від 23.12.2015, захворювання, виявлені у позивача, пов'язані з випливом аварії на ЧАЕС, що слідує з копії цього висновку в матеріалах справи. На підставі зазначеного висновку позивачу встановлено з 05.01.2016 року 1 групу інвалідності довічно внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що вбачається з копії довідки до акту огляду МСЕК серії АВ № 0512688.
На звернення позивача щодо видачі посвідчення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради листом від 21.01.2016 за №328 повідомив про відсутність у виконавчого комітету правових підстав для внесення подання до ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для оформлення посвідчення категорії 1.
27 березня 2015 року від ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради надійшов лист, в якому зазначено, що ОСОБА_2 не будуть прийматися подання місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на оформлення посвідчень категорії 1 для громадян із числа потерпілих категорії 4 в звязку з внесенням змін до законодавства. ОСОБА_2 зобовязує Управління соцзахисту Білоцерківської міської ради діяти в подальшому в межах чинного законодавства.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.ст. 9,11,14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років. Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1; 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Стаття 15 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульований постановою КМУ № 51 від 20 січня 1997 року.
Відповідно до п.п.1,2, 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Видача посвідчень потерпілим від Чорнобильської катастрофи, провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання, зокрема, інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Суд зазначає, що в звязку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014 жодна з наведених вище правових норм чинність не втратила та діє в редакції, вказаній вище в постанові суду.
Таким чином, посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане позивачу уповноваженим на те органом ще у 1993 році, дане посвідчення не вилучалось, не визнавалось недійсним, і на даний час залишається чинним.
З вказаного вище листа УСЗН Білоцерківської міської ради вбачається, що посадові особи управління соціального захисту населення не посилаються на будь-який нормативний акт, який надає УСЗН Білоцерківської міської ради Київської області повноваження щодо відмови від імені виконавчого комітету у прийнятті відповідних документів для встановлення статусу потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Так, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року виключено абзац 5 ч.2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено 4 зону посиленого радіоекологічного контролю. Закон набрав чинності з 01 січня 2015 року.
Але зазначена норма жодним чином не впливає на спірні правовідносини.
Як передбачено п.10 Порядку, видача посвідчень інвалідам-потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, здійснюється на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Як зазначалося вище, дана довідка позивачем була надана, причинний звязок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи щодо позивача встановлено експертною комісією.
Враховуючи викладене, а саме те, що є документи, необхідні для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, а також чинність норм законодавства, що дозволяють здійснити захист прав позивача, суд вважає необґрунтованою фактичну відмову УСЗН Білоцерківської міської ради від імені виконавчого комітету та розяснення ОСОБА_2 СЗН Київської ОДА щодо неможливості прийняття документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської ОДА, на який вказано вище, не є нормативно-правовим актом, яким має керуватися у своїй діяльності УСЗН Білоцерківської міської ради.
Оскільки, посвідчення потерпілого видаються на підставі відповідного подання органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, тому обґрунтованими є вимоги позивача до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради щодо зобовязання внести подання до ОСОБА_2 соціального захисту населення обласної державної адміністрації для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Суд також вважає, що підлягають до задоволення вимоги позивача про зобовязання ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації розглянути вказане вище подання з видачею відповідного посвідчення, виходячи з повноважень ОСОБА_2.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачі фактично відмовляючи позивачу у вирішенні питання щодо надання їй відповідного статусу, діяли всупереч приписам норм Законів України та підзаконних нормативно-правових актів, тому їх дії та бездіяльність є протиправними, а вимоги позивача підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 8,19,22 Конституції України, Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постановою КМУ від 20 січня 1997 року № 51 Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, керуючись ст.ст.6, 7, 17, 94, 99, 100, 158-163,167,185,186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позовні вимоги.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, протиправними.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти у ОСОБА_1 документи для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобовязати виконавчий комітет Білоцерківської міської ради внести подання до ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобовязати ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та видати відповідне посвідчення.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя ОСОБА_3