Постанова № 56844679, 17.03.2016, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
910/13351/15
Номер документу
56844679
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2016 р. Справа№ 910/13351/15

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Андрієнка В.В.

суддів: Шапрана В.В.

Буравльова С.І.

за участю представників:

позивача Боєнко О.В., довіреність № 19-251 від 25.12.15

позивача Житченко О.В., довіреність № 19-293 від 25.12.15

позивача Горянін А.О., довіреність № 19-292 від 25.12.15

відповідача Стилик О.Ю., довіреність № 01/44-844Д від 18.12.15

відповідача Сніжко В.Ю., довіреність № 01/44-870Д від 01.02.16

третьої особи 1 не з'явився,

третьої особи 2 не з'явився,

третьої особи 3 Роздобудько С.Г., довіреність № 939/9/22-15 від 28.12.15

прокуратури Греськів І.І., посвідчення №041072 від 03.02.16

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок"

на рішення Господарського суду міста Києва від 28.09.2015

у справі №№910/13351/15 (суддя Бондарчук В.В.)

за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго"

до Державного підприємства "Енергоринок"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство "Ощадбанк"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України

про стягнення 302 847 787,73 грн

за участю прокуратури міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.09.2015 у справі №910/13351/15 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" задоволено.

Стягнуто з Державного підприємства "Енергоринок" (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 27, код ЄДРПОУ - 21515381) на користь Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а, код ЄДРПОУ - 23343582) 302 847 787 (триста два мільйони вісімсот сорок сім сімсот вісімдесят сім) грн 73 коп. - заборгованості та 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн 00 коп. - судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державне підприємство "Енергоринок" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 28.09.2015 у справі №910/13351/15 повністю та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ПАТ "Донбасенерго" відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування своїх вимог скаржник зазначив, що оскаржуване ним рішення суду винесене з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального права, зокрема, ст.ст. 92, 117 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 №575/97-ВР, п. 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» від 07.05.2015 №263, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а саме, положень ст. 15-1 Закону України «Про електроенергетику» 16.10.1997 №575/97-ВР, постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2 від 21.12.2011, №203 від 18.02.2015, №870 від 24.03.2015, 73 від 01.04.2015, №1793 від 23.06.2015, а також з порушенням норм процесуального права, зокрема, ст.ст. 4-2, 4-3, 43 ГПК України, що є підставою ця його скасування відповідно до п.1, 4 ч.1 ст. 104 ГПК України.

Також скаржник зазначив, що розрахунки за електричну енергію здійснюються на підставі постанов НКРЕКП, якими встановлюється алгоритм, та лише через Поточні рахунки зі спеціальним режимом використання, на які заборонено звертати стягнення за зобов'язаннями учасників ОРЕ України, в тому числі і за зобов'язаннями ДП «Енергоринок». Відповідач не вправі погашати заборгованість іншим чином, ніж це визначено законодавством. Відповідач зазначив, що 13.02.2015 ДП «Енергоринок» виконувало алгоритм встановлений постановою НКРЕ №2 та перераховувало кошти за електричну енергію ПАТ «Донбасенерго», а з 16.02.2015 - ОВ «ДТЕК «Східенерго», а також іншим виробникам електричної енергії, на яких поширювалась постанова НКРЕКП №158.

Публічне акціонерне товариство "Ощадбанк" в своїх письмових поясненнях зазначив, що апеляційна скарга Державного підприємства "Енергоринок" є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду м. Києва від 28.09.2015 у справі №910/13351/15 законним та обґрунтованим.

Позивач у своєму відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що приймаючи рішення від 28.09.2015 Господарський суд м. Києва повністю з'ясував обставини, що мають значення для справи вірно та з дотриманням норм процесуального закону виніс рішення, яке ґрунтується на вимогах матеріального права, зокрема ст. 11, 204, 525, 526, 629 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст. 12, 15-1 ЗУ «Про електроенергетику» при врахуванні вимог ДЧОРЕ, а тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №910/13351/15 за апеляційною скаргою Державного підприємства "Енергоринок" передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Дикунської С.Я., суддів Коршун Н.М., Алданової С.О.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2015 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Дикунська С.Я., судді Коршун Н.М., Алданова С.О.) апеляційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок" прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 17.11.2015.

17.11.2015 через відділ документального забезпечення КАГС від відповідача надійшло письмове клопотання про призначення судово-бухгалтерської експертизи у справі, для визначення чи був дотриманий відповідачем алгоритм оптового ринку електричної енергії, а саме алгоритм розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії за період з 18.02.2015 по 24.03.2015 в частині нарахування, накопичення, але не перерахування позивачем коштів, на підставі постанови НКРЕКП від 18.02.2015 №203.

Позивач у своїх письмових запереченнях на клопотання про призначення експертизи просив суд відмовити в задоволенні заявленого відповідачем клопотанні.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 17.11.2015 розгляд справи №910/13351/15 за апеляційною скаргою Державного підприємства "Енергоринок" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.09.2015 відкладено на 01.12.2015.

Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 01.12.2015, враховуючи перебування судді Коршун Н.М. у відпустці, визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Дикунська С.Я., судді: Алданова С.О., Жук Г.А.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.12.2015 прийнято апеляційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.09.2015 у справі №910/13351/15 до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Дикунська С.Я., судді: Алданова С.О., Жук Г.А.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.12.2015 розгляд справи №910/13351/15 за апеляційною скаргою Державного підприємства "Енергоринок" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.09.2015 відкладено на 29.12.2015.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.12.2015 розгляд справи №910/13351/15 за апеляційною скаргою Державного підприємства "Енергоринок" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.09.2015 відкладено на 19.01.2016.

Розпорядженням керівника апарату Київського апеляційного господарського суду №09-52/42/16 від 22.01.2016 у зв'язку з перебуванням головуючого судді (судді-доповідача) Дикунської С.Я. на лікарняному, призначено повторний автоматизований розподіл справи №910/13351/15.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №910/13351/15 за апеляційною скаргою Державного підприємства "Енергоринок" передано на розгляд колегії суддів Київського апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді (судді-доповідача) Андрієнка В.В., суддів Шапрана В.В., Буравльова С.І.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.01.2016 апеляційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок" прийнято до провадження у визначеному складі суду і призначено до розгляду на 23.02.2016.

Позивач через відділ документального забезпечення КАГС неодноразово подавав письмові додаткові пояснення, в яких надавав суду додаткові обґрунтування законності оскаржуваного рішення.

11.02.2016 на адресу Київського апеляційного господарського суду від відповідача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи копії судових рішень в спорах між ДП «Енергоринок» та генеруючими компаніями про стягнення заборгованості (№910/16032/15 та 910/13597/15).

22.02.2016 через відділ документального забезпечення КАГС від позивача надійшли письмові додаткові пояснення від 22.02.2016 під №№ 01-1.10/00542 та 01-1.10/00543 також додаткові пояснення з урахуванням постанови ВГСУ від 27.01.2016 по подібній справі №910/16032/15 від 22.02.2016 під № 01-1ю10/00541 з додатками.

В судове засідання, яке відбулось 23.02.2016 з'явились представники позивача, відповідача та прокуратури. Представники третіх осіб не з'явились, причини неявки суду не повідомили, про час, місце та дату судового засідання були повідомленні належним чином, відповідні докази наявні в матеріалах справи.

В судовому засіданні 23.02.2016 головуючий суддя опитував присутніх представників щодо наявності заяв чи клопотань.

Представник позивача в судовому засіданні заявив письмове клопотання про залучення Кабінет Міністрів України, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, в порядку ст. 27 ГПК України. Присутні представники підтримали заявлене позивачем клопотання про залучення третьої особи.

Також, представником позивача було заявлене письмове клопотання про витребування у державного підприємства «Енергоринок» копії протоколів щорічних загальних зборів членів оптового ринку електричної енергії України 17 січня 2001 року, 8 лютого 2002 року, 21 лютого 2003 року, 25 лютого 2005 року, 16 лютого 2007 року, 4 лютого 2011 року, 17 лютого 2012 року, а також документів, що свідчать про погодження змін до Договору між членами оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (або її попередниками), Міністерством енергетики та вугільної промисловості (або попередниками) та Антимонопольним комітетом України. Представник позивача підтримав заявлене клопотання, представник відповідач не вбачав підстав для задоволення заявленого клопотання.

Колегія суддів після проведення наради вирішила задовольнити заявлені в судовому засіданні клопотання представника позивача.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.02.2016 розгляд справи було відкладено на 10.03.2016, залучено Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, витребувано Державного підприємства "Енергоринок" та зобов'язати останнього до дня слухання надати суду:

а). Копії протоколів Щорічних загальних зборів членів Оптового ринку електричної енергії України від

- 17 січня 2001 року;

- 8 лютого 2002 року;

- 21 лютого 2003;,

- 25 лютого 2005 року;

- 16 лютого 2007 року;

- 4 лютого 2011 року;

- 17 лютого 2012 року.

б). Копії документів, що свідчать про погодження змін до Договору між членами оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (або її попередниками), Міністерством енергетики та вугільної промисловості (або його попередниками) та Антимонопольним комітетом України.

10.03.2016 через відділ документального забезпечення КАГС відповідач надав суду витребувані документи, згідно ухвали від 23.02.2016.

В судовому засіданні, яке відбулось 10.03.2016 було оголошено перерву до 15.03.2016.

15.03.2016 через відділ документального КАГС від позивач надійшли додаткові пояснення з урахуванням долученої до матеріалів справи постанови ВГСУ від 27.01.2016 у справі №910/13597/15, клопотання про зобов'язання відповідача виконати вимоги суду в повному обсязі, клопотання про відкладення розгляду справи також клопотання в порядку ст. 27 ГПК України про залучення Фонду державного майна України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Також, 15.03.2016 через відділ документального забезпечення КАГС від Кабінету Міністрів України надійшли письмові пояснення.

В судовому засіданні, яке відбулось 15.03.2016 заслухавши пояснення присутніх представників головуючим було оголошено перерву в судовому засіданні до 17.03.2016.

16.03.2016 через відділ документального забезпечення КАГС від позивача надійшли письмові додаткові пояснення щодо п. 13 постанови КМУ від 07.05.2015 №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження».

Також, 16.03.2016 через відділ документального забезпечення КАГС від відповідача надійшло клопотання про залучення додаткових документів до матеріалів справи.

17.03.2016 через відділ документального забезпечення КАГС від позивача надійшло письмове клопотання в порядку ст. 32 ГПК України про зобов'язання НКРЕКП надати письмові пояснення з наступних питань:

- чи приймає НКРЕКП щоденно додаткові рішення про перерахування відповідачем на користь кожного виробника електричної енергії грошових коштів, які відповідно до алгоритму оптового ринку електричної енергії щоденно нараховуються йому до сплати?

- чи необхідне додаткове рішення НКРЕКП для перерахування відповідачем коштів, що були нараховані на користь позивача в період з 18.02.2015 по 24.03.2015 після закінчення дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії (після 30.04.2015).

Також, 17.03.2016 через відділ документального забезпечення КАГС від позивача надійшли письмові додаткові пояснення за результатами судового засідання, яке відбулось 15.03.2016, зокрема зазначивши, що відповідно до ІВКОР у відповідача щоденно виникає обов'язок здійснити розподіл коштів відповідно до алгоритму оптового ринку електричної енергії та видати розпорядження Банкіру ринку про перерахування коштів виробникам електричної енергії за схемою день поставки + 5. Також, позивач зазначив, що після закінчення дії мораторію 30.04.2015 відповідач безпідставно не видав розпорядження Банкіру ринку про перерахування всіх нарахованих коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Оптового постачальника, що згідно алгоритму ОРЕ були нараховані позивачем, чим порушив алгоритм оптового ринку електричної енергії.

В судовому засіданні, яке відбулось 17.03.2016 заслухавши пояснення присутніх представників щодо заявлених раніше клопотань та доводів наведених в апеляційній скарзі, колегія суддів після проведення суддями наради оголосила про відхилення раніше заявлених клопотань позивача та відповідача, також головуючим було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було заявлено клопотання про призначення судово-бухгалтерської експертизи у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 ГПК України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.

Як зазначається в п. 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року N 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" (з змінами і доповненнями, внесеними постановами пленуму Вищого господарського суду України від 16 січня 2013 року N 3, від 10 липня 2014 року N 6), судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Відповідно до матеріалів позовної заяви, предметом позову в даній справі є стягнення коштів, які були нараховані ДП «Енергоринок» в період з 18.02.2015 по 24.03.2015 включно, для сплати на користь ПАТ «Донбасенерго» відповідно до алгоритму оптового ринку електричної енергії України, і як стверджує позивач не були сплачені йому в період дії постанови НКРЕКП від 18.02.2015 №203, а також після втрати нею чинності. В даному випадку ціна позову розрахована як різниця між сумою щоденно нарахованих ДП «Енергоринок» на користь ПАТ «Донбасенерго» коштів в період з 18.02.2015 по 24.03.2015 та сумою щоденних фактичних виплат з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДП «Енергоринок» на користь ПАТ «Донбасенерго» за цей же період. Отже, предметом спору у даній справі є невиконання з боку відповідача (на думку позивача) зобов'язань по перерахуванню нарахованих на користь позивача коштів після закінчення дії мораторію. Тому, враховуючи дійсні обставини справи, характер спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку, що для вирішення спору у даній справі у суду відсутня потреба у спеціальних знаннях, а отже у проведенні судово-бухгалтерської експертизи у даній справі.

Відповідачем було заявлено клопотання про залучення Фонд державного майна України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. В обґрунтування свого клопотання позивач зазначив, що Фонд державного майна входить до складу наглядової ради позивача, тому судове рішення в цій справі істотно вплине на права та обов'язки Фонду щодо реалізації ним передбачених Законом основних завдань, зокрема, захисту корпоративних прав держави, відносно яких прийнято рішення про приватизацію в 2016 році.

Частиною 1 ст. 27 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора.

Підставою для вступу (залучення) в судовий процес такої третьої особи є її заінтересованість в результатах вирішення спору - ймовірність виникнення в майбутньому в неї права на позов або пред'явлення до неї позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача.

Вищий господарський суд України в п. 1.6 постанови пленуму від 26 грудня 2011 року N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (із зміна та доповненнями) зазначив, що згідно зі статтею 21 ГПК сторонами у судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Це правило встановлено лише для сторін в судовому процесі і не стосується третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Отже, такими особами можуть бути і громадяни, які не мають статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Така третя особа виступає в процесі на стороні позивача або відповідача - у залежності від того, з ким із них у неї існують (або існували) певні правові відносини. Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, зазначається далі у цій же постанові, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.

Отже, як вбачається з вищенаведеного колегія суддів дійшла висновку, що оскільки з викладених відповідачем обставин в обґрунтування даного клопотання та з обставин справи не вбачається, що прийняття рішення у даній справі, може вплинути на його (Фонду державного майна України) права або обов'язки, тому не має підстав у задоволенні такого клопотання.

Приписами ст. 99 ГПК України визначено, що в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 105 ГПК України, за наслідками розгляду апеляційної скарги апеляційний господарський суд приймає постанову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 103 ГПК України, апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати рішення повністю або частково і прийняти нове рішення.

Частиною 1 ст. 104 ГПК України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є:

1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи;

4) порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Колегія суддів, розглянувши матеріали апеляційної скарги, дослідивши наявні докази у справі, заслухавши пояснення присутніх представників встановила наступне.

Спеціальний закон, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику» (далі - Закон).

Регулювання відносин в електроенергетиці має особливості, визначені цим Законом (стаття 4 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.

Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.

Отже, оптовий ринок електроенергії створено на підставі Договору між членами оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 (далі за текстом - ДЧОРЕ).

Відповідно до п. 2.1.1 Договору 15.11.1996, метою цього є створення Оптового ринку та врегулювання взаємовідносин Сторін цього Договору, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею і постачанням та купівлі-продажу електричної енергії при умові збереження та забезпечення надійного та ефективного функціонування Об'єднаної енергетичної системи України.

Пунктом 3.1. Договору передбачено, що обов'язками ДПЕ є купівля електричної енергії від виробників та оплата її згідно з цим договором та двосторонніми договорами. Купівля електричної енергії від інших суб'єктів підприємницької діяльності, які проводять продаж на оптовому ринку.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.08.1999 року між ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" (правонаступником якого є відповідач) та Відкритим акціонерним товариством "Донбасенерго" (правонаступником якого є позивач) укладено договір купівлі-продажу електроенергії № 70/01-ЕР, за умовами якого позивач продає, а відповідач купує електроенергію та здійснює її оплату відповідно до умов договору.

Сторони визнають свої зобов'язання за Договором між членами оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 року (п. 2.1 договору).

Відповідно до п. 2.3 договору ціна на електроенергію, яку позивач продає відповідачу, визначається згідно з Правилами ОРЕ, та затверджується Постановою національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ), яка приймається сторонами до виконання та окремим доповненням до договору не фіксується.

За п. 3.2 договору облік купленої відповідачем від позивача електроенергії та експлуатації систем комерційного обліку виконуються згідно з "Інструкцією про порядок комерційного обліку електричної енергії", яка є додатком до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України.

Відповідно до п.п. 4.1 - 4.2 договору розрахунок за куплену відповідачем електроенергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок позивача, та, за згодою сторін, іншими формами, що передбачені чинним законодавством.

Платежі за фактично продану позивачем електроенергію здійснюються кожного робочого дня в національній валюті України в грошовій формі згідно Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку енергетики України, яке є додатком до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України.

Згідно з п. 6.11. Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електроенергії України, розрахунки в оптовому ринку здійснюються кожного календарного дня, а платежі виконуються кожного банківського дня, крім попередньої оплати та авансових платежів.

Відповідний алгоритм затверджено Постановою НКРЕ від 21.12.2011 року № 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії".

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем в період з 18.02.2015 по 24.03.2015 вироблено електроенергії відповідно до заданих відповідачем щодобових графіків навантаження на загальну суму 326 327 462,79 грн, що підтверджується щоденними "звітами по розрахунках розпорядника коштів ринку". При цьому, відповідачем було перераховано позивачеві кошти у сумі 23 479 675,06 грн.

Протягом лютого - квітня 2015 Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг, були прийняті ряд постанов, якими внесено зміни до алгоритму розподілу коштів Оптового ринку електроенергії, зокрема:

- Постанова НКРЕКП від 18.02.2015 року № 203 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року № 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року №2, від 26 липня 2013 року №1036";

- Постанова НКРЕКП від 24.03.2015 № 870 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року №2". Зазначеною постановою визначено, що кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанови №203 залишаються на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення. Строк дії Постанови НКРЕКП від 24.03.2015 року № 870 встановлений з 25.03.2015 року по 31.03.2015 року;

- Постанова НКРЕКП від 01.04.2015 № 1173 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року № 2". Зазначена Постанова діяла на період тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням КМУ від 31.03.2015 № 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії", тобто, до 30.04.2015 року. Зазначеною Постановою № 1173 визначено, що кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанов НКРЕКП №203 та № 870 залишаються на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення.

Положеннями вказаних постанов НКРЕКП були внесені зміни до алгоритмів розподілу коштів Оптового ринку електроенергії, зокрема щодо нездійснення перерахувань виробникам електричної енергії платежів, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі.

Для забезпечення реалізації постанов НКРЕКП №203, №870, №1173, наказами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 88 від 12.02.2015 (станом на 11.02.2015) та №100 від 18.02.2015 (станом на 18.02.2015) визначено перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

На виконання постанов НКРЕКП №203, №870, №1173, ДП "Енергоринок" здійснювало нарахування коштів на користь позивача за куплену електроенергію, але не перераховувало їх на рахунок компанії.

Правила оптового ринку електричної енергії України є невід'ємною частиною договору і визначають механізм функціонування оптового ринку електричної енергії України, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами, правила формування ринкової ціни на електричну енергію.

Оптовий ринок електричної енергії України функціонує з додержанням таких вимог, зокрема:

- електрична енергія продається та купується за Правилами оптового ринку електричної енергії України;

- всі учасники оптового ринку електричної енергії укладають договори купівлі- продажу електричної енергії з суб'єктом господарської діяльності, який здійснює оптове постачання електричної енергії відповідно до договору, на підставі якого створюється оптовий ринок електричної енергії;

- у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії та підприємству, яке здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами. Ця оплата забезпечується з урахуванням остаточних платежів відповідно до договору, на підставі якого створено оптовий ринок електричної енергії.

З метою впровадження ефективних механізмів організації оптового ринку електричної енергії та значного поліпшення стану справ із розрахунками за енергоресурси Кабінетом Міністрів України, відповідно до постанови Уряду від 05.05.2000 № 755, було утворено ДП «Енергоринок» на базі відокремленого підрозділу «Енергоринок» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Відтак в України діє на сьогодні єдиний ринок електричної енергії - це оптовий ринок електричної енергії України, функцію якого виконує ДП «Енергоринок».

Порядок проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії закріплений статтею 15-1 Закону де зазначено, зокрема, що для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку для зарахування коштів за електричну енергію затверджується та доводиться до відома споживачів національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, перераховуються згідно з алгоритмом оптового ринку електричної енергії.

З поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії зазначені кошти спрямовуються, в тому числі: енергогенеруючим компаніям та іншим суб'єктам господарської діяльності, які провадять продаж електричної енергії оптовому постачальнику електричної енергії; підприємству, яке здійснює диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, підприємству, яке здійснює передачу електричної енергії, а також на допоміжні заходи із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України; на поточний рахунок оптового постачальника електричної енергії; іншим особам, які мають право на отримання коштів з інвестиційної складової оптового тарифу на електричну енергію, затвердженої національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, в тому числі на спільне фінансування розвитку нетрадиційних джерел електричної енергії.

На поточні рахунки із спеціальним режимом використання не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями учасників оптового ринку електричної енергії.

Операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання не підлягають призупиненню.

Відповідно до статті 1 Закону алгоритм оптового ринку електричної енергії - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється НКРЕКП.

Разом з тим частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 113, 116 Конституції України, статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» (далі - Закон про КМУ) Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснює внутрішню і зовнішню політику держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України, здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, забезпечує здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

Згідно з частиною першою статті 117 Конституції України та статтею 49 Закону про КМУ, Уряд в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Уряду. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Уряду.

Статтею 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» встановлено, що у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд, або внаслідок надзвичайних ситуацій Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.

На виконання статті 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» Уряд видав постанову Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 372 «Про затвердження Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії» (далі - Постанова № 372).

Пунктами 1, 3, 4, 8, 9 Постанови № 372 встановлено, що цей Порядок визначає підстави та процедуру прийняття рішень про вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії через виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їх елементів, споруд або внаслідок надзвичайних ситуацій (далі - тимчасові надзвичайні заходи).

Тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть передбачати, зокрема, встановлення учасникам ринку електричної енергії особливих умов купівлі-продажу електричної енергії, встановлення учасникам ринку електричної енергії обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії, вжиття інших заходів в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля або НКРЕ з метою забезпечення надійної роботи об'єднаної енергетичної системи України.

Рішення про вжиття тимчасових надзвичайних заходів приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міненерговугілля або НКРЕ.

На період застосування тимчасових надзвичайних заходів суб'єкти електроенергетики незалежно від форми власності зобов'язані діяти відповідно до стандартів операційної безпеки функціонування об'єднаної енергетичної системи та оперативних команд і розпоряджень державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Під час здійснення тимчасових надзвичайних заходів договір між членами оптового ринку електричної енергії разом з додатками застосовується в частині, що не суперечить рішенню Кабінету Міністрів України щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів.

Розпорядженням Уряду від 31.03.2015 № 280-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» (чинне з 31.03.2015 до 30.04.2015) погоджено пропозицію Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо вжиття на ринку електричної енергії тимчасових надзвичайних заходів:

- НКРЕКП, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечення, зокрема, зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії;

- ДП «Енергоринок», зокрема, нарахування платежів за електричну енергію її виробникам, що працюють за ціновими заявками, для яких встановлені графіки та обсяги виробництва електричної енергії, за граничною ціною системи.

Постановою НКРЕКП від 01.04.2015 № 1173 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21.12.2011 № 2» (чинної на 30.04.2015) було встановлено, що кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанов НКРЕКП від 18.02.2015 № 203 «Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03.09. 2008 № 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21.12.2011 № 2, від 26.07.2013 № 1036» та від 24.03.2015 « 870 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21.12.2011 № 2», залишити на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення.

Станом на 30.04.2015 окремого рішення про розподіл коштів, які були нараховані, але не були перераховані оптовим постачальникам електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до низки вказаних вище постанов НКРЕКП прийнято не було.

Відтак ДП «Енергоринок» станом на 30.04.2015 законно залишено кошти, які були нараховані та не перераховані, на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії.

Водночас згідно із частиною четвертою статті 23 Закону України «Про електроенергетику» (в редакції з 26.04.2015) особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з продажем електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажем і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України.

07.05.2015 на підставі статті 23 Закону України «Про електроенергетику» КМУ прийнято рішення про видання постанови № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (далі - Постанова № 263).

Пунктом 8 Постанови №263 визначено, зокрема, що оптовий постачальник не здійснює купівлі та оплати електричної енергії у виробників електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, крім купівлі різниці перетоків електричної енергії, а здійснює продаж різниці перетоків електричної енергії у точках обліку, визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості, на підставі договорів, укладених з публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» і Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», та за середньозваженою ціною електричної енергії генеруючих компаній теплових електростанцій, яка склалася за два календарних місяці до місяця продажу різниці перетоків електричної енергії, здійснює відповідно до законодавства погашення заборгованості за закуплену у виробників електричну енергію та послуги за диспетчерське (оперативно-технологічне) управління і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами.

Разом з тим КМУ, пунктом 13 Постанови № 263 доручив Міненерговугіллю разом з НКРЕКП, та ДП «Енергоринок» розробити та запровадити механізм накопичення запасів вугільної продукції для проходження осінньо-зимового періоду 2015/16 року із використанням коштів, нарахованих, але не виплачених оптовим постачальником виробникам електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, та здійснення заходів щодо виключення із розрахунків на ринку електричної енергії виробників електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, під час проведення остаточних розрахунків з виробниками електричної енергії за місяць, що передує набранню чинності цією постановою.

Пункт 13 Постанови № 263 містить приписи на вчинення Міненерговугіллям разом з НКРЕКП, та ДП «Енергоринок» кількох дій, а саме:

1) розробити та запровадити механізм накопичення запасів вугільної продукції для проходження осінньо-зимового періоду 2015/16 року із використанням коштів, нарахованих, але не виплачених оптовим постачальником виробникам електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території;

2) здійснити заходи щодо виключення із розрахунків на ринку електричної енергії виробників електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, під час проведення остаточних розрахунків з виробниками електричної енергії за місяць, що передує набранню чинності цією постановою.

Зазначений механізм накопичення запасів вугільної продукції для проходження осінньо-зимового періоду 2015/16 року повинен містити положення, зокрема, щодо використання коштів, нарахованих, але не виплачених оптовим постачальником виробникам електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території.

Вказані положення пункту 13 Постанови 263 щодо використання коштів, нарахованих, але не виплачених оптовим постачальником виробникам електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території не містять жодних заборон щодо взаєморозрахунку між оптовим постачальником електричної енергії та виробниками електричної енергії.

Окремо слід зазначити, що положення пункту 13 Постанови № 263 КМУ (щодо доручення Міненерговугіллю разом з НКРЕКП та ДП «Енергоринок» здійснити заходи з виключення із розрахунків на ринку електричної енергії виробників електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, під час проведення остаточних розрахунків з виробниками електричної енергії за місяць, що передує набранню чинності цією постановою) містять приписи про проведення остаточних розрахунків з виробниками електричної енергії, а відтак не надає Урядом повноважень уповноваженим органам не здійснювати розрахунок за вироблену електричну енергію.

Водночас ДП «Енергоринок» в своїй діяльності керується, в тому числі постановами НКРЕКП, які не передбачають прийняття ДП «Енергоринок» рішення про розпорядження спірними коштами, зокрема щодо перерахунку їх позивачу (такі дії виходять за межі відведених останньому законодавством функцій (повноважень) та не відповідають його статутним цілям і умовам ліцензії).

Отже, ДП "Енергоринок" в своїй діяльності не вправі підміняти уповноважений державний орган (в даному випадку НКРЕКП, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Кабінет Міністрів України) та приймати на власний розсуд рішення щодо розпорядження спірними коштами, оскільки такі дії виходять за межі відведених йому законодавством функцій (повноважень).

За таких обставин, позовна вимога Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" про стягнення з відповідача (ДП "Енергоринок") заборгованості в розмірі 302 847 787,73 грн, які були нараховані, накопичені, але не були сплачені відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 18.02.2015 №3 (п. 3 резолютивної частини позовної заяви) не підлягає задоволенню.

Доводи позивача, які наведені у відзиві, спростовуються зібраними у справі доказами та матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 49 ГПК України, стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує судовий збір за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок" задовольнити.

2. Рішення Господарського суду м. Києва від 28.09.2015 у справі №910/13351/15 скасувати.

3. В позові відмовити повністю.

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а, код ЄДРПОУ - 23343582) на користь Державного підприємства "Енергоринок" (01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 27, код ЄДРПОУ - 21515381) судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 80 388,00 грн.

5. Видачу наказу на виконання даної постанови у справі №910/13351/15 доручити Господарському суду м. Києва.

6. Матеріали справи №910/13351/15 повернути до Господарського суду м. Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку, відповідно до ч. 3 та 5 ст. 105 ГПК України.

Головуючий суддя В.В. Андрієнко

Судді В.В. Шапран

С.І. Буравльов