копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2016 р. Справа № 804/13234/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. при секретаріПрихно К.С. за участю: представника відповідача Алексєєва О.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Селянського фермерського господарства «Рой» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
03.09.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в м. Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області з позовом до Селянського фермерського господарства «Рой», в якому просить суд, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог: стягнути з Селянського фермерського господарства «Рой» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області суму витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку № 2 у сумі 8341,42грн.
Ухвалою суду від 02.02.2016 року було задоволено клопотання позивача в частині його заміни з Управління Пенсійного фонду України в м. Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області на Синельниківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, проте відмовлено в частині щодо зупинення провадження у справі.
В обґрунтування своїх первинних позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником єдиного внеску, проте не виконує своїх зобов'язань щодо сплати сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в результаті чого за відповідачем рахується заборгованість за 2005 рік, січень - серпень 2015 року по списку №2 у загальній сумі - 13761,37грн. Однак, згодом надав суду письмову заяву про зменшення позовних вимог до 8341,42грн., у зв'язку зі частковою сплатою Селянським фермерським господарством «Рой» (далі - СФГ «Рой») заборгованості в сумі - 5419,95грн. На підтвердження цього позивач надав суду копії банківських виписок від 29.09.2015 року та 30.10.2015 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, проте 02.02.2016 року надав письмове клопотання, за яким повідомив про зміни внесені до пенсійного та податкового законодавства України з 01.01.2016 року в частині уточнення об'єкта оподаткування для платників податків, що обрали спрощену систему оподаткування, та списання заборгованості для платників єдиного податку четвертої групи по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, що утворилась з 01.01.2015 року, та просив суд про зупинення провадження у справі до розроблення порядку списання цієї заборгованості.
Представник відповідача надав суду свої письмові заперечення проти даного адміністративного позову, пояснивши щодо позовних вимог про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених фізичним особам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.
Так, фізична особа ОСОБА_4 ніколи не працювала на підприємстві, хоча управлінням була розрахована заборгованість по фактичним витратам на доставку їй пільгових пенсій у розмірі - 4072,61грн. за 2005 рік. На підтвердження цього відповідач надав суду довідку за вих. №228 від 25.09.2015 року. Щодо фізичної особи ОСОБА_5, то відповідач зазначив, що той був прийнятий на підприємство на посаду механізатора, а згодом звільнений за власним бажанням. Проте, вказана посада не входить до переліку посад за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36. ОСОБА_6 була прийнята на підприємство на посаду доярки, проте згодом наказом звільнена. Відповідно до розрахунків позивача заборгованість у нього утворилась за 2010 - 2011 роки, коли вказана особа вже не працювала. На підтвердження заявлених відомостей відповідач надав суду копії наказів про прийняття на роботу цих осіб та звільнення, витяги з трудових книжок щодо них. Отже, у задоволенні позовних вимог в частині щодо сплати витрат на доставку пільгових пенсій зазначеним фізичним особам позивач просив відмовити. А в частині позовних вимог щодо нарахування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо фізичної особи - ОСОБА_7 - задовольнити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.
Згідно копії Свідоцтва 20.01.1999 року Синельниківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області було здійснено державну реєстрацію Селянського (фермерського) господарства «Рой» (код ЄДРПОУ - 30299854).
За довідкою серії АБ №559701 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ця юридична особа веде такі види діяльності за КВЕД-2010: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур, насіння олійних, розведення великої рогатої худоби молочних порід, розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів, розведення овець і кіз, розведення свиней, допоміжна діяльність у рослинництві.
Селянське (фермерське) господарство зареєстроване в Синельниківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідач як сільськогосподарський товаровиробник також був платником фіксованого сільськогосподарського податку до 01.01.2015 року, а з 01.01.2015 року - єдиного податку 4 групи.
Спір між територіальним управлінням Пенсійного фонду та СФГ «Рой» виник з приводу несплати останнім сум нарахованих фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в результаті чого за ним утворилась заборгованість за 2005 рік, січень - серпень 2015 рік за списком №2 у загальній сумі - 13761,37грн. При цьому після часткової сплати така стала становити - 8341,42грн. Це підтверджується матеріалами справи, зокрема: наявними копіями розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», копіями банківських виписок про часткову сплату заборгованості від 29.09.2015 року та 30.10.2015 року.
Частиною 1 ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
У статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені категорії працівників, які на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи.
Так, згідно п. б) - з) вказаної статті Закону, такими працівниками є:
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі.
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи:
для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Згідно абз.1, абз.4 ч.2 Прикінцевих положень розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємством витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663.
При цьому, щодо відшкодувань фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2005 рік, суд зазначає наступне.
Згідно Закону України від 23.12.2004 р. №2287 «Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств», з 1 січня 2005 року відновлено відшкодування сільськогосподарськими підприємствами Пенсійному фонду фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
З 1 січня 2006 року, відповідно до Закону України від 31.05.2005 р. №2613-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого господарського податку», зазначені платники не здійснюють відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи зазначене, сільськогосподарські підприємства - платники фіксованого сільськогосподарського податку, незалежно від їх фінансового стану, зобов'язані за 2005 рік відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій на загальних підставах.
Терміни направлення Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не змінюють підстав для відшкодування вищезазначених витрат та не звільняють підприємства від обов'язку їх відшкодування.
Тож за відповідачем зберігся обов'язок щодо відшкодування вказаних витрат за 2005 рік.
Слід зазначити, що з 01.01.2015 року відповідач є платником єдиного податку 4 групи за пп.4 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України та сільськогосподарським товаровиробником. Адже з 01.01.2015 року внесено зміни до спрощеної системи оподаткування та платники фіксованого сільськогосподарського податку автоматично стали платниками єдиного податку 4 групи на підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року №71-VIII.
Відповідно до пп.4 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, в тому числі четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
З матеріалів справи вбачається, що за даними розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій за пунктами «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідачу були нараховані суми заборгованості за списком №2 особам, що отримують пільгові пенсії, за 2005 рік, за період січень - серпень 2015 року, а саме: за 2005 рік - ОСОБА_4 у розмірі - 4072,61грн., за січень - серпень 2015 року - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 у загальному розмірі - 9688,76грн.
За поясненнями відповідача від 30.09.2015 року та наданими на їх підтвердження доказами, фізична особа ОСОБА_4 ніколи не працювала на підприємстві та щодо цієї особи не проводились будь-які відрахування до Пенсійного фонду, а ОСОБА_5, ОСОБА_6 були звільнені, та до звільнення працювали на підприємстві на посадах: механізатора та доярки відповідно. Тому, позивач визнав позов лише в частині щодо не проведених виплат на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_7 за період з січня - серпень 2015 року. Згідно розрахунків ця сума становить загалом 2809,44грн. (по 351,18грн. за кожен місяць вказаного періоду).
Також відповідач частково сплатив наявну заборгованість у загальному розмірі - 5419,95грн., що підтверджується копіями банківських виписок від 29.09.2015 року про виплати у розмірі - 4983,26грн. та від 30.09.2015 року у розмірі - 436,69грн., наявними в матеріалах справи.
Однак, 01.01.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування» від 12.11.2015 року за №802-VIII.
За ч. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування», сума заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що утворилася в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Таким чином, враховуючи наявні часткові проплати відповідачем сум заборгованості у розмірі - 5419,95грн., норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування», якими визнано необхідність списання заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що утворилася в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог. А посилання позивача на необхідність зупинення провадження у справі, у зв'язку із не визначенням на законодавчому рівні механізму списання цієї заборгованості в період з 01.01.2015 року до 01.01.2016 року, не мають будь-яких обґрунтованих підстав та лише затягувало б судовий розгляд справи. Адже це не впливає на сутність відносин, що склались між сторонами на підставі законодавчої норми щодо списання спірної заборгованості та результат такого списання.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні даного адміністративного позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158- 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складений 08 лютого 2016 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 08 лютого 2016 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник