ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 661/5007/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Чирський Г.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Крусяна А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 11 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області посилаючись на те, що з 03.12.2009 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Нова Каховка як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», стаж роботи на державній службі складає понад 17 років. 02.12.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою для проведення донарахування та виплати їй пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, винагороду за вислугу років, яку вона повинна отримувати на підставі постанови КМУ № 1013 від 12.09.1997 року, індексацію заробітної плати. Листом за вих. № 3286/03 від 14.12.2015 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії посилаючись на те, що при розрахунку пенсії як державному службовцю винагорода за вислугу років, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення як інші заохочувальні та компенсаційні виплати та індексація заробітної плати, що надаються державному службовцю, не відносяться до інших надбавок. Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача провести донарахування пенсії в розмірі 87% заробітної плати, що були передбачені ст.37 Закону України «Про держану службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у редакції, чинній на час виходу на пенсію і здійснити відшкодування заборгованості з 03.12.2009 року з урахуванням суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та що враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, винагороду за вислугу років, згідно постанови КМ України № 1013 від 12.09.1997 року, індексацію заробітної плати, а також стягнути з відповідача судові витрати в сумі 487,20 грн.
Представник відповідача у встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк подав заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексація грошових доходів громадян, не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. Крім того, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Отже, здійснення перерахунку пенсії для позивача з урахуванням вищевказаних сум стане підставою для зміни базового місяця та визначення нового розміру споживчих цін для проведення індексації наступного місяця після місяця, в якому відбулось підвищення.
Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 11 січня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_2 матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховки Херсонської області починаючи з 01 грудня 2015 року здійснити ОСОБА_2 розрахунок та виплату пенсії державного службовця виходячи із 87% суми заробітної плати з урахуванням у її складі 35 % винагороди за вислугу років з надбавкою за спеціальне звання, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлених довідками № 187/10/21-02-05-050 від 23.11.2015 року, № 190/10/21-02-05-050 від 30.11.2015 року з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В решті вимог відмовлено. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у розмірі 487 грн. 20 коп.
Не погодившись з таким рішенням ОСОБА_2 звернулася з апеляційною скаргою на зазначену постанову, просить її частково скасувати та ухвалити нове рішення, замінити дату здійснення розрахунку на 03.12.2009 року.
Відповідно до вимог пп.1, 2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що з 03 грудня 2009 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області та отримує пенсію згідно із Законом України «Про державну службу».
Відповідно до довідки Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області № 198/10/21-02-05-050 від 01.12.2015 року ОСОБА_2 нарахована надбавка за вислугу років згідно постанови КМУ від 12.09.1997 року № 1013 за період роботи з грудня 2007 року по грудень 2009 року в сумі 8750,23 грн.
Згідно довідки Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області № 187/10/21-02-05-050 від 23.11.2015 року ОСОБА_2 нарахована матеріальна допомога на оздоровлення за червень 2008 року в сумі 3576,36 грн., за серпень 2009 року в сумі 4121,12 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за вересень 2008 року в сумі 3391,51 грн., за вересень 2009 року в сумі 4121,19 грн.
Відповідно до довідки Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області № 190/10/21-02-05-050 від 30.11.2015 року ОСОБА_2 нарахована індексація за період роботи з грудня 2007 року по грудень 2009 року в сумі 1573,49 грн.
Згідно довідки Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області № 187/10/21-02-05-050 від 23.11.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до суми заробітної плати ОСОБА_3 за період з грудня 2007 року по грудень 2009 року включені «інші виплати»: матеріальна допомога та індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
02 грудня 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вищевказаної довідки з урахуванням «інших виплат».
З листа управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області вих. № 3286/03 від 14.12.2015 року вбачається, що у здійсненні перерахунку пенсії їй було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність задоволення позову частково.
Відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом №3723 -XІІ.
Вимогами ст.33 Закону України «Про державну службу» №3723 -XІІ встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розмірі їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимог ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно до вимог ч.2 ст.37-1 згаданого Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правила у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно до вимог ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки - входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, вимогами ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до вимог ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Вимоги статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство як загальне, та і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Як було встановлено, з таких виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 (головуючий - Гусак М.Б.), яка відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
При призначенні пенсії позивачці такі виплати як матеріальна допомога та сума індексації заробітної плати не були враховані, хоча з цих виплат нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відмова у перерахунку пенсії позивачці є неправомірною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 року (що діяла на час призначення пенсії позивачу) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Аналогічні положення закріплені в постанові правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, чинній на час звернення ОСОБА_2 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивачці матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є протиправними.
При визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд першої інстанції вірно виходив з положень ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 02.12.2015 року разом з відповідною заявою.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 має бути проведений з 01.12.2015 року з урахуванням вказаних сум відповідно до довідки 187/10/21-02-05-050 від 23.11.2015 року.
Стосовно визначення позивачці базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії, суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно до вимог п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, (далі «Порядок…») індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до вимог п.10-1 «Порядку…» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації, що передбачено п. 5 «Порядку…».
Збільшення розміру пенсії позивача в результаті перерахунку на підставі довідки № 190/10/21-02-05-050 від 30.11.2015 року відбудеться на виконання вказаної постанови в зв'язку з незаконними діями відповідача по невключенню частини доходів в заробітну плату позивача, а не в результаті зміни розміру мінімальної пенсії.
За вказаних обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов висновку щодо необхідності зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області при перерахунку пенсії позивачу залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні.
Отже, 02.12.2015 року є датою коли право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових грошових виплат було порушено.
Приписами ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, на підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_2 з врахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди має проводиться починаючи з 01.12.2015 року.
Колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно положень ч. 10 ст. 183-2КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 183-2; 195; 197; 198; 200; 205; 206; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 11 січня 2016 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.В. Джабурія
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: А.В. Крусян