Справа №592/2040/16-а
Провадження №2-а/592/64/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого: судді Бичкова І. Г. ,
при секретарі: Троценко Ю. Ю. ,
за участю представника відповідача за довіреністю: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
26.02.2016 року ОСОБА_2 звернулася до Ковпаквіського районного суду м. Суми з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії, в якому вона зазначила про те, що з 21.02.2012 року їй була призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 Закону України Про державну службу в розмірі 90 % заробітної плати, до 21.02.2012 року вона працювала на посаді старшого секретаря. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України , яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладено в повій редакції Додаток 47 до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих судів (загальних, спеціалізованих) судів . Відповідно до довідки ТУ ДСА України в Сумської області від 18.02.2016 року № 04-294/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді старшого секретаря станом на 01.12.2015 року становить 9339,45 грн. , посадовий оклад секретаря судової палати з 04.12.2015 року становить 2067 грн. . 18.02.2016 року із вказаною довідкою вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою про перерахунок їй пенсії державного службовця у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Листом управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 23.02.2016 року № 79/С їй було відмовлено у перерахунку пенсії в посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійною забезпечення , згідно якому з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України Про державну службу , були скасовані. Вона вважає таку відмову відповідача протиправною, з огляду на наступне. Відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення їй пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загальною трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку) , одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Відповідно до ст. 37-1 Закону України Про державну службу (в редакції на час її звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31.05.2000 року. Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час виникнення у неї права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плат працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу , визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час її звернення за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов оплат праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. Додаток № 47 до цієї Постанови. Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема, у Додатку № 47 до цієї Постанови Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів та місячний посадовий оклад помічника голови суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,4 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50- відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановлю, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду. Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Враховуючи вищезазначене, вона вважає, що має право на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, при цьому розмір пенсії має обчислюватись відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.201 5 року. Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Ст. 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керуюся принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Ст. 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень житія, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України; ст. ст. 37, 37-1 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ; п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, ст. ст. 8, 11, 17 19, 104 106 КАС України, вона просила: 1. Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумської області від 18.02.2016 року № 04-294/16. 2. Зобовязати управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах починаючи з 01.032016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, відповідно до Закону України Про державну службу , на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумської області від 18.02.2016 року № 04-294/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у такому ж самому процентному відношенні, в якому їй нарахування здійснювалось до 01.03.2016 року, від суми заробітної плати за посадою секретаря судової палати з 09.09.2015 року. 3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в м. Сумах. 4. У разі неявки її в судове засідання, розглянути справу без її участі (вхідний № 8002/16 від 26.02.2016 року) (а. с. 3, 4) .
14.03.2016 року представник відповідача за довіреністю головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу управління Пенсійного фонду України в м. Сумах ОСОБА_1 надав до Ковпаківського районного суду м. Суми заперечення на адміністративний позов ОСОБА_2 про зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, в якому начальник управління Пенсійного фонду України в м. Сумах ОСОБА_3 зазначив про те, що управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, заперечує дроти нього виходячи з наступного. По-перше, щодо вимоги позивачки визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Сумах у здійсненні перерахунку пенсії повідомляє. До завдань адміністративного судочинства належить захист прав, свобод та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин. Право на судовий захист, яке закріплене ст. 6 КАС України, має лише та особа, яка є субєктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Як підтверджено матеріалами справи звернення (заява, скарга) позивачки розглянуте відповідачем відповідно до Закону України Про звернення громадян і за результатами розгляду звернення їй надана письмова відповідь (лист від 23.02.2016 року № 79/С) , в якій розяснено норми законодавства, що свідчать про відсутність підстав для розгляду питання перерахунку пенсії відповідно до Закону України Про державну службу . Відповідь управління на звернення позивачки не є рішенням субєкта владних повноважень в розумінні положень п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України. Згідно з ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Ст. 64 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначені права та обовязки виконавчої дирекції Пенсійного фонду та її регіональних органів, зокрема, право надавати застрахованим особам інформацію про розмір та порядок виплати пенсії. Відповідь на звернення позивачки управлінням надано відповідно до положень Закону України Про звернення громадян . Відповідно до ст. 44 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду. Порядок звернення громадянами за призначенням та перерахунком пенсій визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування , затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року № 13-2) . За нормами п. 1.7. вищезазначеного Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у звязку зі смертю, вважається день прийняття органом, що пришив, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Оскільки громадянин звернувся до управління зі зверненням в порядку, визначеному Законом України Про звернення громадян , отримав розяснення чинного законодавства про безпідставність проведення перерахунків, але при цьому не дотримувався вимог Порядку, право пенсіонера на перерахунок пенсії управлінням не порушувалося. Отже, звертає увагу суду на те, що відповідно до ст. ст. 44, 45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та Порядку управлінням за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії не було ухвалене рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Оскільки таке рішення орган, що призначає пенсію, ухвалює лише тоді, коли пенсіонер подає заяву, форма якої затверджена додатком 2 до Порядку. Звертає увагу суду на те, що позивачка надала заяву відповідно до Закону України Про звернення громадян . По-друге, позивачці з лютого 2012 року призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону Укради Про державну службу . Звертає увагу суду на те, що відповідно до ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Отже, суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків, не є надбавками, тому обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавствам не передбачено. Крім того, п. 6 ст. 37 Закону України Про державну службу передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів Україна № 865 від 31.05.2000 року (зі змінами) установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років) , що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідна до Закону України Про державну службу , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 60. Отже, відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року та довідки наданої Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, до розрахунку заробітної плати державного службовця крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. Оскільки такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються. У разі, якби позивачка перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах, як отримувачка пенсії за віком, то для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування заробітна плата обчислювалась би за нормами ст. ст. 40, 41 зазначеного Закону, коли до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються всі суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Отже, підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачці з урахуванням зазначених в адміністративному позові підстав немає. Виходячи з зазначеного, пенсія ОСОБА_2 призначена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства. По-третє, в п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України Про державну службу . Отже з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до Закону України Про державну службу скасовані, раніше призначені пенсії не перераховуються. Так, листом від 23.02.2016 року управління повідомило ОСОБА_2 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. По-четверте, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у оправі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону) . Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Заковом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, повязаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Згідно ч. 2 ст. 73 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік ще не затверджено. Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір (в редакції, що діяла до 01.09.2015 року) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у звязку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 та 2016 роки кошти на сплату судового збору передбачені не були. Отже, управління Пенсійного фонду України в м. Сумах не має можливості сплатити судовий збір у звязку з відсутністю коштів. На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 155, 158, 159, 161, 167 КАС України, він просив: 1. У задоволенні позовних вимог позивачці відмовити. 2. Дії управління визнати законними і такими, що відповідають чинному законодавству (вхідний № 9803 від 14.03.2016 року) (а. с. 16, 17) .
Згідно пенсійному посвідченню № НОМЕР_1 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонеркою за віком, термін дії: довічно. Посвідчення видане 21.02.2012 року Пенсійним фондом України (а. с. 7) .
Із змісту довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області ОСОБА_4 № 04/294/16 від 18.02.2016 року, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 року № 15-1, вбачається, що ОСОБА_2 справді працювала в Сумському районному суді Сумської області. Заробітна плата за посадою старшого секретаря, з якої було призначено пенсію для її перерахунку з 01.02.2015 року, становить 9339 (девять тисяч триста тридцять девять) гривень 45 копійок (згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року) . Посадовий оклад: 2067,00 грн. . Надбавка за 10 ранг: 80,00 грн. . Надбавка за вислугу років (40 % ) (за стаж державної служби 37 років) : 858,80 грн. . Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50 % ) : 1502,90 грн. . Премія (225 % ) : 4830,75 грн. . На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 .01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 23426,00 грн. . Довідка видана на підставі особових рахунків (особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату) (а. с. 8, 9) .
Із змісту листа заступника начальника управління Пенсійного фонду України в м. Сумах ОСОБА_5 № 79/С від 23.02.2016 року вбачається, що управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, уважно розглянувши заяву ОСОБА_2 від 18.02.2016 року, повідомляє про неможливість її задоволення, виходячи з наступного. Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-VІІ з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України Про державну службу , Про прокуратуру , Про судоустрій і статус суддів , Про статус народного депутата України , Про Кабінет Міністрів України , Про службу в органах місцевого самоврядування , Про дипломатичну службу . Отже, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Враховуючи вищезазначене, підстави для проведення перерахунку її пенсії відсутні. У разі незгоди з відповіддю вона може бути оскаржена до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області або до суду (а. с. 10) .
У судове засідання позивачка ОСОБА_2 не зявилася, просила розглянути справу без її участі.
У відкритому судовому засіданні представник відповідача за довіреністю головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу управління Пенсійного фонду України в м. Сумах ОСОБА_1 позов не визнав, надав пояснення, аналогічні викладеним в запереченні. Він просив: 1. У задоволенні позовних вимог позивачці відмовити. 2. Дії управління визнати законними і такими, що відповідають чинному законодавству.
Вислухавши пояснення представника відповідача за довіреністю головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу управління Пенсійного фонду України в м. Сумах ОСОБА_1, дослідивши та перевіривши письмові докази справи, встановивши такі юридичні факти та відповідні їм правовідносини, суд дійшов до наступного висновку.
З 21.02.2012 року ОСОБА_2 була призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 Закону України Про державну службу в розмірі 90 % заробітної плати, до 21.02.2012 року вона працювала на посаді старшого секретаря Сумського районного суду Сумської області.
Згідно довідці ТУ ДСА України в Сумській області № 04-294/16 від 18.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді старшого секретаря станом на 01.12.2015 року становить 9339,45 грн. , посадовий оклад старшого секретаря з 01.02.2016 року становить 2067 грн. .
18.02.2016 року із вказаною довідкою ОСОБА_2 звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Листом управління Пенсійного фонду України в м. Сумах № 79/С від 23.02.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення , згідно якому з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України Про державну службу , скасовані.
Вона вважає таку відмову відповідача протиправною та просить суд: - визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області № 04-294/16 від 18.02.2016 року; - зобовязати управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах починаючи з 01 березня 2016 року здійснити перерахунок та виплату її пенсії відповідно до Закону України Про державну службу , на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області № 04-294/16 від 18.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у такому ж самому процентному відношенні, в якому їй нарахування здійснювалось до 01.03.2016 року, від суми заробітної плати за посадою старшого секретаря з 09.09.2015 року; - стягнути із Державного бюджету України на її користь понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
Згідно ст. 37 Закону України Про державну службу № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачці) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку) , одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України Про державну службу (в редакції на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час виникнення у позивачки права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України Про внесення змін до Закону України Про державну службу № 432-IV від 16.01.2003 року заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу , визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивачки за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів № 268 від 09.03.2006 року було затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. Додаток № 47 до цієї Постанови. Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року. Зокрема, у Додатку № 47 до цієї Постанови Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів та місячний посадовий оклад помічника голови суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,4 та згідно примітці у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні представником відповідача не надано доказів правомірності дій управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо розгляду заяви позивачки відповідно до Закону України Про звернення громадян , а не відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, також не було враховано похилий вік позивачки.
За таких обставин суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги, визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області № 04-294/16 від 18.02.2016 року; зобовязати управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах починаючи з 01.03.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України Про державну службу , на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області № 04-294/16 від 18.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у такому ж самому процентному відношенні, в якому їй нарахування здійснювалось до 01.03.2016 року, від суми заробітної плати за посадою старшого секретаря з 09.09.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 належить стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України; ст. ст. 8, 9, 158 161, 163, 167 КАС України; ст. ст. 37, 37-1 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ; п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, Постановою Кабінету Міністрів України Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області від 18.02.2016 року № 04-294/16.
Зобовязати управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах починаючи з 01.03.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , відповідно до Закону України Про державну службу , на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області від 18.02.2016 року № 04-294/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у такому ж самому процентному відношенні, в якому їй нарахування здійснювалось до 01.03.2016 року, від суми заробітної плати за посадою старшого секретаря з 09.09.2015 року.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції Ковпаківський районний суд м. Суми, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий: І.Г. Бичков