Дата документу 30.03.2016
Справа N 320/9663/15-а
(2аз/320/6/16)
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«30» березня 2016 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого: судді Кучеренко В.В.
при секретарі: Прозоровій Т.О.,
розглянувши заяву Депутата Мелітопольської міської ради Запорізької області ОСОБА_1 про забезпечення позову,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду з позовом до Мелітопольської міської ради Запорізької області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та визнання відсутності повноважень.
30.03.2016 року позивач подав заяву про забезпечення позову в якій просить заборонити обраним депутатам Мелітопольської міської раді Запорізької області VII скликання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 користуватись правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях сесій Мелітопольської міської ради Запорізької області VII скликання та її органів, до складу яких вони входять.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, в звязку з неповідомленням сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст. 118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою суду негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до вимог ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи питання з приводу забезпечення позову суд приходить до наступного.
Згідно ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Згідно ч.3 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Зі змісту статті 46 Закону, вбачається, що міська рада проводить свою роботу сесійно. Такі самі положення містить і Регламент ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів (22 та більше депутатів) від загального складу ради (частина 12 статті 46 Закону 280/97-ВР). Такі ж самі розяснення містяться у розясненні Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування від 24.12.2015 № 04-14/10-5688.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 25 Регламенту Мелітопольської міської ради при відмові чи неможливості скликання сесії міським головою та секретарем Ради сесія скликається постійною комісією Ради, або ініцматива третини депутатів від загального складу Ради цими депутатами, у цьому випадку сесію відкриває за дорученням постійної комісії чи групи депутатів, якими була скликана сесія. Депутат, який входить до її складу, веде сесію за рішенням Ради один із депутатів.
З витягу протоколу № 1 другого засідання Мелітопольської міської ради від 20.11.2015 року наданого представником відповідача у попередньому судовому засіданні, не вбачається за чиєю ініціативою було скликане пленарне засідання сесії Мелітопольської міської ради та рішення Ради про надання права депутату ОСОБА_5 на ведення сесії.
Згідно цього ж протоколу від 20.11.2015 року обраних депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області VIІ скликання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 виборчою комісією оголошено та визнано їх повноваження.
Користування правом ухвального голосу обраними депутатами Мелітопольської міської ради Запорізької області VII скликання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (в межах КАСУ посадовими особами) у розпорядженні комунальним майном, бюджетними коштами, встановленням контролю за законністю, що розглядається на засіданнях ради та її органів, до складу яких вони входять, з відсутністю належного підтвердження набуття їх повноважень у встановлений законом спосіб, суд вважає що це несе очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача.
Депутат місцевої ради у виборчому окрузі має право офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня.
Статтею 19 Закону № 93-ІV депутат міської ради наділений правом офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах.
Також, депутат місцевої ради у виборчому окрузі має право вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.
За таких обставин, при наявності порушеного права депутата, повноважний депутат, як офіційний представник виборців, який наділений спеціальним правом вимагати усунення порушень закону, спір щодо набуття або відсутності повноважень депутата міської ради вирішується виключно в судовому порядку.
Рішення міської ради прийняті без необхідної кількості голосів, або за участю депутатів, які не набули своїх повноважень є протиправними та такими, що не відповідають ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з КАС України для забезпечення адміністративного позову суд може:
1) зупинити дію всього рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;
2) заборонити вчиняти певні дії.
Відповідно до вимог ст. 117 КАС України, подання адміністративного позову або відкриття провадження в адміністративній справі саме по собі не зупиняє дії рішення суб'єкта владних повноважень. Зупинити дію цього рішення чи окремих його положень на час провадження в адміністративній справі може лише суд у порядку забезпечення адміністративного позову. Зупиняючи дію рішення суб'єкта владних повноважень, суд може вказати на необхідність повернення ситуації, яка існувала до прийняття рішення суб'єктом владних повноважень або до початку його виконання чи виконання окремих його положень.
Таким чином, основним способом забезпечення адміністративного позову є зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень. Але зупинення дії рішення, що оскаржується, не вичерпує всіх можливих способів забезпечення адміністративного позову. Тому виникає потреба тимчасово заборонити вчиняти будь-які дії. У цьому випадку забезпечення адміністративного позову здійснюється судом через заборону вчиняти певні дії. При цьому заборона вчиняти певні дії може адресуватися не лише відповідачеві, а й будь-яким іншим особам.
Суд находить, заяву позивача про забезпечення позову обґрунтованою, та ваховуючи доводи позивача, матеріали справи, вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та вимоги ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» приходить до висновку, що заяву про забезпечення позову слід задовольнити заборонити обраним депутатам Мелітопольської міської раді Запорізької області VII скликання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 користуватись правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях сесій Мелітопольської міської ради Запорізької області VII скликання та її органів, до складу яких вони входять.
Керуючись ст.117, 118 КАС України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», суд
У Х В А Л И В:
Заяву Депутата Мелітопольської міської ради Запорізької області ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнити.
Заборонити обраним депутатам Мелітопольської міської раді Запорізької області VII скликання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 користуватись правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях сесій Мелітопольської міської ради Запорізької області VII скликання та її органів, до складу яких вони входять.
Виконання ухвали доручити Мелітопольській міській раді Запорізької області, направивши їм відповідну ухвалу.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Мелітопольський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя: В.В.Кучеренко