Постанова № 56826267, 30.03.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
348/474/16-а
Номер документу
56826267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/474/16-а

30 березня 2016 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Міськевич О.Я., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років.

ВСТАНОВИВ:

14.03.2016р.позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області в якому просить: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років за додатково поданою довідкою прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати йому пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП (в редакції від 13.10.2010 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку на час звільнення з роботи та виходу на пенсію згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01 березня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат та стягнути на його користь понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 08 грудня 2010 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Яремче, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, а саме від 13.10.2010 року) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати з посади старшого помічника прокурора.

Пенсія призначена управлінням Пенсійного фонду України в м. Яремче на виконання постанови Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 26.12.2013 року, залишеною без змін ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014р. та Вищого адміністративного суду України від 11.09.2014р., якою зобов'язано відповідача зарахувати до стажу роботи час роботи на посаді державного службовця з 25.12.2987 по 11.03.1990 і виходячи зі стажу роботи 20 років 05 місяців 25 днів призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 08 грудня 2010 року. Розмір пенсії з урахуванням збільшення згідно Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» становить 4870,80 грн.

Зазначає, що після призначення пенсії за вислугу років він продовжувавпрацювати на прокурорських посадах прокуратури Івано-Франківської області, в тому числі на керівних посадах прокуратури області, сплачуючи упродовж останніх 5 років підвищені розміри єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

07.12.2015р він був звільнений з роботи в органах прокуратури України (з посади начальника відділу представництва при виконанні судових рішень управління представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратури Івано-Франківської області) згідно наказу прокурора Івано-Франківської області №1227к від 07.12.2015р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років з 07 грудня 2015 року.

29.02.2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче по місцю знаходження пенсійної справи з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення за останньою посадою, та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015 з додатком про складові заробітної плати за 24 календарних місяці роботи підряд перед звільненням.

Позивач посилається, на те, що листомуправлінням Пенсійного фонду України в м. Яремче № 780/03 від 04.03.2016 року йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» зазначивши, що призначення та виплата пенсії проводиться управлінням ПФУ згідно з судовим рішенням, в резолютивній частині якого немає зобов'язань про здійснення перерахунку призначеної пенсії.

Відмову в проведенні перерахунку пенсії мотивовано також тим, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»№ 76-VIII від 28.12.2014 року, зокрема п. З даного Закону частина 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХП викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України». На даний час відсутні положення затверджені Кабінетом Міністрів України щодо проведення перерахунків пенсій працівникам прокуратури.

Позивач вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в м. Яремче про відмову в перерахунку йому пенсії виходячи з розиміру заробітку за останньою займаною посадою -протиправними. Внаслідок дій відповідача порушені його конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення, а тому просив задовольнити позов.

Ухвалою Надвірнянського районного суду від 16.03.2016р. у справі було відкрито скорочене провадження.

Відповідачу у передбаченому законом порядку було направлено позовну заяву та надано строк для подачі письмових заперечень проти позову.

З письмових заперечень представника Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області вбачається, що проти задоволення позову відповідач заперечує. В обгрунтуванння заперечення посилається на те, що з аналогічним позовом позивач звертався до управління в січні 2016 року . За результатами розгляду позовної заяви прийнято постанову Надвірнянського районного суду від 02.02.2016 року в порядку скороченого провадження, яка станом на 25.03.2016 року не набрала законної сили. Постановою від 02.02.2016 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій управління , щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку на час звільнення з роботи, без обмеження граничного розміру пенсії з 08.12.2015 року з урахуванням раніше проведених виплат, та в подальшому виплачувати перераховану пенсію щомісячно. Вважають, що заявлені позовні вимоги від 12.03.2016 року аналогічні позовним вимогам, що були заявлені 05.01.2016 року, оскільки спір виник між тими самими сторонами , про той самий предмет і з»тих самих підстав. Відповідно до пп.5, ч.З, ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві коли в провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Так як, апеляційна скарга управління на постанову Надвірнянського районного суду від 02.02.2016 року перебуває на розгляді у Львівському апеляційному адміністративному суді (ухвала від 15.03.2016 про відкриття апеляційного провадження), то вказані обставини мають бути досліджені судом в судовому засіданні за загальними правилами КАС.

Заявлені позовні вимоги вважають безпідставними. Так, позивач перебуває на обліку в управлінні , як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до ст..50-1 Закону України № 1789-ХП. Право на пенсійне забезпечення позивачу встановлено постановою Яремчанського міського суду від 26.12.2013 року, якою частково задоволено позов ОСОБА_1, визнано неправомірним та скасовано рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м.Яремче Івано-Франківської області № 4 від 23.12.2010 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років, та зобов'язано управління зарахувати до стажу роботи , що дає право на пенсію за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» , час роботи на посаді інструктора відділу комсомольських організацій Куликівського райкому ЛКСМ України з 25.12.1987 по 11.03.1990 і виходячи зі стажу роботи 20 років 05 місяців 25 днів призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 08.12.2010 року.

Згідно з резолютивною частиною постанови від 26.12.2013 року на управління покладено обов'язок, щодо зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» , часу роботи позивача на посаді інструктора відділу комсомольських організацій Куликівського райкому ЛКСМ України з 25.12.1987 по 11.03.1990 та призначення йому пенсії за вислугою років.

Позовні вимоги полягали тільки в зобов'язанні зарахувати період роботи до стажу , що дає право на пенсію за вислугу років та призначити пенсію за вислугою років , і не містили вимог проведення в майбутньому перерахунку пенсії.

Враховуючи наведене, вважаєють, що управління не має законних підстав для проведення іншого перерахунку пенсії позивача, оскільки в такому випадку вийдуть за межі покладених судом зобов'язань.

Щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку , то розпорядженням по управлінню від 11.12.2015 року проведено поновлення виплати пенсії позивачу з 08.12.2015 року у зв'язку з звільненням з роботи з розрахунку 90% від заробітної плати , тобто з того розміру ,з якого обчислювалась пенсія до звернення за перерахунком. Отже звуження змісту ' та обсягу , чи скасування права позивача на пенсію управлінням не допущено, так само відсутній спір з цього приводу між управлінням та позивачем.

Зобов'язання про проведення перерахунку пенсії в розмірі , що був застосований під час призначення пенсії , не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки , у цій частині спору відсутній предмет захисту, тобто порушене право.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані ч.13,18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ . Водночас Законом України «Про внесення змін та визнання такими , що втратили чинність деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014 року , зокрема п.З даного Закону частина 18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України» . Даний Закон згідно п.1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015 року. Слід зазначити ,що свої позовні вимоги позивач обґрунтовує нормами законодавства , що діяло на час призначення пенсії, тобто станом на 08.12.2010 року, хоча на момент звернення позивача з заявою про проведення перерахунку набула чинності та діяла ст..86 Закону України № 1697 від 14.10.2014 року «Про прокуратуру» де в п.20 також зазначено що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, відсутність на час звернення позивача до управління затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури , не може бути доказом неправомірності дій управління.

Також вважають, що позивач неправильно тлумачить положення ст..50-1 Закону України №1789-ХІІ ,щодо проведення перерахунку пенсії. Названою нормою закріплено , що пенсія прокурорам призначається на основі виплат та умов праці , що існують на час звільнення. При цьому особа має право на перерахунок призначеної пенсії у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Ці положення означають , що пенсіонер має право на перерахунок призначеної йому раніше пенсії лише у випадку підвищення заробітної плати відповідного прокурорсько-слідчого працівника.

Своїм правом на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ №505 від 31 травня 2012 року, позивач скористався в судовому порядку . Відповідно до постанови Яремчанського міського суду від 20.02.2015 року №2-а-/354/10/15 , яка увійшла в законну силу 15.12.2015 року , позивачу проведено 04.01.2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90 % від суми у зв'язку з підвищенням заробітної плати . Із матеріалів справи не вбачається , що підвищення заробітної плати працівникам прокуратури , відповідно до постанов Уряду, на даний час проведено.

Отже, посадові особи управління Пенсійного фонду України в м.Яремче під час прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу діяли виключно в межах, визначених законом, повноважень. Просять відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідачів необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Встановлено, що позивач з 08.12.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Яремча, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», від 05.11.1991 року № 1789-ХП (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, а саме від 13.10.2010 року) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати з посади старшого помічника прокурора (а.с.10, 22-23).

Пенсія призначена управлінням Пенсійного фонду України в м. Яремче на виконання постанови Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 26.12.2013 року, залишеною без змін ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014р. та Вищого адміністративного суду України від 11.09.2014р., якою зобов'язано відповідача зарахувати до стажу роботи час роботи на посаді державного службовця з 25.12.2987 по 11.03.1990 і виходячи зі стажу роботи 20 років 05 місяців 25 днів призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 08 грудня 2010 року. Розмір пенсії з урахуванням збільшення згідно Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» становить 4870,80 грн.(а.с. 21, 24-36).

Після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжувавпрацювати на прокурорських посадах прокуратури Івано-Франківської області, в тому числі на керівних посадах прокуратури області, сплачуючи упродовж останніх 5 років підвищені розміри єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.(а.с.14-19,22)

07.12.2015р позивач був звільнений з роботи в органах прокуратури України (з посади начальника відділу представництва при виконанні судових рішень управління представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратури Івано-Франківської області) згідно наказу прокурора Івано-Франківської області №1227к від 07.12.2015р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років з 07 грудня 2015 року (а.с.13) Виплату пенсії позивачу поновлено управлінням Пенсійного фонду з 08.12.2015 року.

29.02.2016 року позивачзвернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче по місцю знаходження пенсійної справи з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення за останньою посадою, та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015 з додатком про складові заробітної плати за 24 календарних місяці роботи підряд перед звільненням.(а.с.10-12).

До письмової заяви позивачем також додано оригінал трудової книжки для підтвердження факту звільнення з посади начальника відділу представництва при виконанні судових рішень управління представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратури Івано-Франківської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.

Однак, управлінням Пенсійного фонду України в м. Яремче листом № 780/03 від 04.03.2016 позивчу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» зазначивши, що призначення та виплата пенсії проводиться управлінням ПФУ згідно з судовим рішенням в межах зобов'язань постановлених рішенням суду, в резолютивній частині якого немає зобов'язань про здійснення перерахунку призначеної пенсії, то відсутні правові підстави для проведення перерахунку (а.с. 20).

Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 2 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 23 грудня 2010 року, тобто на момент виходу позивача на пенсію) - розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно до ч. 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) - середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Згідно ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП (в редакції, чинній на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідки прокуратури Івано-Франківської області від 21.12.2015 року.

Законом України № 3668-VІ від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій.

Зокрема, згідно до ч. 3 вказаної статті, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно ж до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи, що позивач у своїй заяві просив не призначити йому пенсію, а зробити її перерахунок, а тому при проведенні перерахунку відповідач повинен був керуватись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 20.01.2005 року № 2377-ІV, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», в якому не йдеться про те, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» - обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Окрім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року № 21-420а13, №21-348а13 та від 17.12.2013 року №21-445а13.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 08.12.2010 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 02.02.2016 року в справі № 348/61/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (в редакції від 13.10.2010 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку на час звільнення з роботи на виходу на пенсію згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-299 вих-15 від 09.12.2015 року про складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 08 грудня 2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.

На дане рішення відповідачем подано апеляцію до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Викладені відповідачем в запереченні на позов доводи про наявність судового рішення у тотожній адміністративній справі (позову з того самого спору) є безпідставними, оскільки позивач у своїй заві від 29.02.2016 року до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області просить зробити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції чинній на час призначення пенсії) виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення за останньою посадою на підставі додатково поданої довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015 з додатком про складові заробітної плати за 24 календарних місяці роботи підряд перед звільненням, яка становить 12944,38 грн. Таке право позивачу щодо вибору розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за останні 24 календарні місяці роботи,(посадовий оклад змінений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013) визначено ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії).

Прийняте Надвірнянським районним судом рішення від 02.02.2016 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області стосується спору щодо проведення перерахунку пенсії виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення за останньою посадою на підставі поданої письмової заяви від 10.12.2015 р. та додатково поданої довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-299 вих-15 від 09.12.2015 р. про заробітну плату з додатком про складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням, яка становить 10142,45 грн.

Таким чином, доводи відповідача в запереченні на позов спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Крім того суд зазначає що відповідно до п.4 ч.1 ст. 1457 Кас України суд закриває провадження у справі якщо є такі , що набрали законної сили постанова чи ухвала суду з того самого спору та між тими самими сторонами.

Ця підстава може застосовуватись, якщо набрало законної сили судове рішення у тотожній адміністративній справі : спір у такій справі виник між тими самими сторонами ; спір у справі стосується одного й того самого предмета ; позов у справі заявлених з тих самих підстав. Відсутність хоча б однієї з вказаних ознак виключає залишення позвнрої заяви без розгляду чи закриття ппровадженння у справі.

Матеріалами справи підтверджено присутність перших двох ознак. Проте третя ознака відсутня. Як доведено матеріалами справи позов від 14.03.2016р. ОСОБА_1 заявлений з інших підстав.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу раніше призначеної пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення за останньою посадою на підставі поданої позивачем письмової заяви від 29.02.2016 про перерахунок пенсії, документів пенсійної справи, додатково поданої довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015 з додатком про складові заробітної плати за 24 календарних місяці роботи підряд перед звільненням, з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії з 01.03.2016 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Оскільки позивач, на користь якого ухвалено судове рішення, не є суб'єктом владних повноважень, а відповідачем у цій справі є орган державної влади, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", Законом України «Про прокуратуру», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років за додатково поданою довідкою прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП (в редакції від 13.10.2010 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку на час звільнення з роботи та виходу на пенсію згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-305 вих-15 від 21.12.2015, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01 березня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Надвірнянський районний суду Івано-Франківсської області протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Міськевич О.Я.