Провадження № 2а/712/73/16
Справа № 712/1459/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.
при секретарі - ТІТОВА О.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії у відповідності до постанови суду,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства, посилаючись на те, що 08 жовтня 2015 року постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси, у справі № 711/5479/15-а та визнано дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії з 01 червня 2015 року з урахуванням інших виплат.
При зверненні позивача до відповідача з листом про надання інформації про перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 08 жовтня 2015 року, отримала письмову відповідь за № 48/04 від 04 січня 2016 року, що перерахунок пенсії на виконання вищезгаданого судового рішення проведено. При цьому, після проведення відповідного перерахунку відсотковий розмір її пенсії зменшився та становить 60 % від суми її заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, хоча до перерахунку, її розмір становив 90 %.
Позивач вважає, що відповідачем під час проведення перерахунку її пенсії на виконання судового рішення було порушено вимоги чинного законодавства, що в свою чергу призвело до зменшення її відсоткового розміру, тому звернулась до суду за захистом свої прав.
В судове засідання позивач не з'явилась по сімейним обставинам, направила клопотання про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні надала заперечення проти позову, позовні вимоги не визнала та просила в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами адміністративного судочинства, Законом України „Про державну службу" та Конституцією України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на облікув Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області з 28 вересня 2009 року, та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії позивачу обчислювався за стаж роботи державного службовця, за загальним процентом розрахунку пенсії від заробітної плати у розмірі 90 %.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до положень ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців,- незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії державних службовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
08 жовтня 2015 року постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з врахуванням інших виплат (матеріальної допомоги та індексації заробітної плати) відповідно до довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 53 від 07.10.2015 року, починаючи з 01.06.2015 року.
Суд вважає, що у даному випадку перерахунок пенсії позивачу, як державного службовця, здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому проведений перерахунок пенсії позивачу в розмірі 60 % від заробітної плати є порушенням його конституційного права на соціальний захист. Так як звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Згідно до положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Суд вважає, що при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 80 % від заробітної плати. Тобто відповідач повинен був застосовувати саме норми Закону України, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
При таких обставинах, суд вважає, що перераховуючи пенсію позивачу, виходячи із 60 % від заробітної плати державного службовця, відповідач порушив конституційне право позивача, шляхом його звуження та обмеження, на отримання пенсії у розмірі вже призначеної пенсії, виходячи із 90 % від заробітної плати.
Доводи відповідача на правомірність перерахування пенсії позивачу у розмірі 60 % її заробітної плати з посилання на норму ст. 37 ЗУ «Про державну службу», чинної на момент проведення перерахунку, є хибною, так як дана стаття у такий редакції застосується при призначені пенсії державному службовцю, який звернувся із заявою до пенсійного фонду для призначення йому пенсії після 01 травня 2014 року, а у даному випадку йде мова про перерахунок вже призначеної пенсії.
З урахуванням вище наведеного та вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне позов задовольнити, визнавши протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, відповідно до постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 жовтня 2015 року по справі № 711/5479/15-а з урахуванням 60 відсотків заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 жовтня 2015 року у справі № 711/5479/15-а та довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 53 від 07 жовтня 2015 року про складові заробітної плати з урахуванням 90 (дев'яносто) відсотків заробітної плати, починаючи з 01 червня 2015 року, з урахуванням різниці, що була виплачена у цей період та проводити виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 (дев'яносто) відсотків заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 122, 160, 162-163, 186, 256 КАС України, ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, відповідно до постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 жовтня 2015 року по справі № 711/5479/15-а з урахуванням 60 відсотків заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 жовтня 2015 року у справі № 711/5479/15-а та довідки Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 53 від 07 жовтня 2015 року про складові заробітної плати з урахуванням 90 (дев'яносто) відсотків заробітної плати, починаючи з 01 червня 2015 року, з урахуванням різниці, що була виплачена у цей період та проводити виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 (дев'яносто) відсотків заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ: