У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
Справа № 127/28554/15-а
30 березня 2016 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду Біла Л.М., перевіривши матеріали апеляційної скарги відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 23 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 23 лютого 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
Встановивши невідповідність апеляційної скарги вимогам ст.187 КАС України, Вінницьким апеляційним адміністративним судом відповідно до ухвали від 11 березня 2016 року залишено апеляційну скаргу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області без руху. При цьому особі, яка подала апеляційну скаргу, запропоновано в строк до 29 березня 2016 року виконати вимоги ухвали та усунути виявлені недоліки апеляційної скарги.
Зазначена ухвала отримана відповідачем 16 березня 2016 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.
02 березня 2016 року до Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання відповідача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Розглянувши надане апелянтом на виконання вимог суду клопотання про відстрочення сплати судового збору, приходжу до висновку, що воно не усуває недоліків апеляційної скарги з наступних підстав.
Згідно з приписами ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Із системного аналізу наведених положень випливає, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.
Отже, заявлене відповідачем клопотання про відстрочення сплати судового збору не належить задоволенню, оскільки жодних доказів на підтвердження важкого майнового стану не представлено.
Окрім цього, відповідно до Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" від 23.01.2015 № 2 якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для відстрочення чи звільнення, скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору, оскільки відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України в ухвалі від 01.01.2015 року у справі №826/11874/14, та ухвалі від 11.01.2016 року у справі № 2а-3723/10/1670.
Водночас, варто зазначити, що виключення органів державної влади з числа суб'єктів, що звільняються від сплати судового збору мало на меті дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливить зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду, про що зазначено у пояснювальній записці до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
На підставі вищевикладеного, клопотання відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Відтак, відповідач у встановлений в ухвалі від 11 березня 2016 року строк, не усунув недоліки апеляційної скарги.
Згідно з частиною третьою статті 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, у відповідності до яких апеляційна скарга підлягає поверненню скаржнику.
Варто звернути увагу скаржника на те, що повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
З урахуванням вказаного, керуючись ч. 1, 3 ст. 108, ст. 187, ч. 3 ст. 189 КАС України,
У Х В А Л И В :
1. Відмовити в задоволенні клопотання відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про відстрочення сплати судового збору.
2. Апеляційну скаргу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 23 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження повернути особі, яка її подала.
2. Копію ухвали про повернення апеляційної скарги із доданими до скарги матеріалами (крім апеляційної скарги) направити особі, яка подала апеляційну скаргу. Іншим особам, які беруть участь у справі, надіслати копію ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 212 КАС України.
Суддя-доповідач Біла Л.М.