ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 березня 2016 рокусправа № 176/2317/14-а (2-а/176/14/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.
суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих водах Дніпропетровської області на постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 21 січня 2016 року у справі № 176/2317/14-а (2-а/176/14/16) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих водах Дніпропетровської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з дати її призначення (12 червня 2013 року) з урахуванням сум, які не увійшли в розмір заробітної плати для обчислення пенсії, а саме, виплачення матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації, згідно даних зазначених а довідці про складові заробітної плати, складеної за формою затвердженою правлінням Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1; зобов'язати останнього виплатити ОСОБА_1 суму донарахованої та недоотриманої пенсії, починаючи з моменту її призначення (12.06.2013 року).
Постановою Жовтоводського міського суду Дніпропетровського суду від 21 січня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Колегія суддів розглянула справу відповідно до вимог ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_1 працювала на посаді провідного інспектора Дніпропетровської митниці. 12 червня 2013 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області із заявою про призначення їй пенсії. Крім заяви, позивачем надані інші документи необхідні для призначення пенсії, зокрема довідка про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01.06.2008 року по 31.05.2013 року від 12.06.2013 року № 91 та довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.11.2013 року №243, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 31-37).
24 квітня 2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням у складі заробітку сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, заявлених у довідках № 247 від 04.11.2013 року та № 91 від 21.06.2013 року, що містить дані про складові заробітної плати у тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати (а.с. 33-37).
Листом від 14 липня 2014 року за № Т-74/07/20 відповідач повідомив позивача, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань не відносяться до інших надбавок, а тому при розрахунку середньомісячного заробітку, при призначенні пенсії, враховувати інші виплати не має законних підстав. Крім того, відповідач повідомив, що аналогічна ситуація стосується і сум індексації заробітної плати, при цьому зазначив, що індексація не являється частиною заробітної плати (а.с.8-9).
При вирішенні спору колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Згідно ст. 37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надбавки за вислугу років, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначені висновки колегією суддів здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у справах № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244? Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.
Згідно вказаної норми Закону позивачу призначено пенсію в розмірі 80 відсотків від суми її заробітної плати, оскільки його стаж державної служби склав 18 рік та 26 дні.(а.с. 8)
Колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені в подальшому в статтю 37 Закону України "Про державну службу" зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Вказана правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі у справі № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.
Крім того, колегія суддів зазначає, що з позовом до суду позивач звернулась 16 липня 2015 року, у зв'язку з чим, враховуючи встановлений статтею 99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, суд повинен розглянути її вимоги лише за період з 16 січня 2014 року, а вимоги до вказаної дати повинні бути залишені без розгляду, оскільки поважних причин пропуску такого строку позивачем не наведено. Таким чином, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 12.06.2013 року по 15.01.2014 року підлягають залишенню без розгляду.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позову за вказаний період часу і позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду, а в іншій частині - залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 203, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих водах Дніпропетровської області задовольнити частково.
Постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 21 січня 2016 року у справі № 176/2317/14-а (2-а/176/14/16) скасувати в частині задоволення позову за період з 12.06.2013 року по 15.01.2014 року та в цій частині позов залишити без розгляду.
Постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 21 січня 2016 року у справі № 176/2317/14-а (2-а/176/14/16) в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих водах Дніпропетровської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 16.01.2014 року призначеної пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 80% від суми заробітної плати залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції, прийнята в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: С.Ю. Чумак
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: І.В. Юрко