Постанова № 56811093, 24.03.2016, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
24.03.2016
Номер справи
653/779/16-п
Номер документу
56811093
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №: 653/779/16-п

Провадження № 3/653/597/16

П О С Т А Н О В А

іменем України

24.03.2016 м. Генічеськ

Генічеський районний суд Херсонської області, у складі:

головуючої судді Шарко Н.А.,

секретаря Разумної-Телик А.В.,

прокурора Кобця В.Е.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, прож. Запорізька область, смт. Сонячне, вул. Заозерна,17-а, ІНФОРМАЦІЯ_3, неодруженого, займаючого посаду заступника Генічеського міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств, ІНПП НОМЕР_1, за вчинення ним адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-4 КУпАП,

встановив:

ОСОБА_1, займаючи посаду заступника Генічеського міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств, будучи обізнаним стосовно передбачених ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» обмежень і заборон, маючи обєктивну можливість діяти у відповідності до вимог закону, у період часу з 15 грудня 2015р. по теперішній час, виконуючи свої посадові обовязки, порушив обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, визначені п.2 ч.1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», а саме станом на 09 березня 2016р. є керівником товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична спілка «ПАРІ» (код ЄДРПОУ 33961229), що має на меті одержання прибутку.

Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення повязане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 172-4 КУпАП.

У судовому засіданні прокурор зазначив, що ОСОБА_1 у період часу з 15 грудня 2015р., та станом на теперішній день одночасно з виконанням функцій посадової особи місцевого самоврядування є керівником ТОВ «Юридична спілка «ПАРІ», що має на меті отримання прибутку, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців від 09 березня 2016р., та інформацією з Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 17 лютого 2016р. за №192/08-29. Таким чином вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-4 КУпАП, у звязку з чим просив накласти на правопорушника стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

ОСОБА_1 у судовому засіданні, проти обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення від 10 березня 2016р. заперечив. Зазначив, що він дійсно займає посаду заступника голови Генічеської міської ради з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств. 16 грудня 2015р. протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Юридична спілка «ПАРІ» погоджено його заяву про звільнення з посади директора, про що видано наказ №5. Повноваження директора були покладені на одного з учасників товариства ОСОБА_2, а на ОСОБА_3 покладено обовязок внести зміни до установчих документів даного товариства щодо керівника. Проте, зміни до установчих документів так внесені і не були, у звязку з чим останній неодноразово звертався до ОСОБА_3, з проханням виконати рішення зборів товариства. У подальшому він самостійно звернувся до державного реєстратора з метою внесення змін до відомостей про юридичну особу, проте йому було відмовлено. Просив провадження по справ про адміністративне корупційне правопорушення закрити, у звязку з відсутністю в його діях складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши протокол про адміністративне корупційне правопорушення та додані до нього документи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 09 березня 2006р. ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5 ОСОБА_6, було засновано юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична спілка «ПАРІ», про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та присвоєно код ЄДРПОУ 33961229. ОСОБА_1 обрано керівником даного товариства, та надано йому право підписанта з 10 березня 2006р.

15 грудня 2015р. рішенням №14 III сесії VII скликання Генічеської міської ради, у відповідності до вимог ст. 26, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» було затверджено, за пропозицією міського голови, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств ОСОБА_1 на строк повноважень міської ради VII скликання; присвоєно ОСОБА_1 одинадцятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в пятій категорії посад; встановлено відповідні надбавки.

Рішенням зборів учасників ТОВ «Юридична Спілка «ПАРІ» від 16 грудня 2015р. за №5 було прийнято та погоджено заяву директора ТОВ «Юридична спілка «ПАРІ» ОСОБА_1 від 01 грудня 2015р. про його звільнення за власним бажанням з 17 грудня 2015р. Виконання обовязків директора товариства тимчасово було покладено на ОСОБА_2, та уповноважено ОСОБА_3 представляти інтереси учасників товариства під час державної реєстрації змін повязаних зі зміною директора товариства.

Наказом в.о. директора ТОВ «Юридична спілка «ПАРІ» ОСОБА_2 за №5 від 16 грудня 2015р., ОСОБА_1 звільнено з посади директора товариства з 17 грудня 2015р.

16 грудня 2015р. ОСОБА_1 подав заяву на імя Генічеського міського голови про призначення його на посаду заступника Генічеського міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств.

Розпорядженням Генічеського міського голови ОСОБА_7 за №99 від 16 грудня 2015р. «Про призначення ОСОБА_1М.», призначено ОСОБА_1 з 17 грудня 2015р. на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств.

У подальшому, 17 грудня 2015р. ОСОБА_1 будучи попередженим про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, склав присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно посадової інструкції заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств, ОСОБА_1 працює на постійній основі; безпосередньо підпорядковується міському голові; та виконує свої повноваження до утворення нового складу виконавчого комітету.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, щооргани місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбаченіКонституцієюі законами України, та керуються у своїй діяльностіКонституцієюі законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Кримтакож нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ст. 24 цього Закону).

Згідно ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється шляхом затвердження відповідною радою (ст. 10 вищевказаного Закону).

Судом встановлено, та не спростовується сторонами, що ОСОБА_1, за пропозицією міського голови, рішенням III сесії VII скликання Генічеської міської ради за №14 від 15 грудня 2015р. затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств, з присвоєнням одинадцятого рангу посадової особи місцевого самоврядування в пятій категорії посад.

Статтею 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада заступника голови міської ради (районного значення), на яку призначено ОСОБА_1 належить до пятої категорії посад місцевого самоврядування, у звязку з чим, відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», останній є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

У відповідності до п.2 ч.1 ст. 25 Закону України«Про запобігання корупції» особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється: входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

У той же час, судом встановлено, що ОСОБА_1 станом на 16 лютого 2016р., та по теперішній час є керівником товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична спілка «ПАРІ» (код ЄДРПОУ 33961229), що підтверджується офіційним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 лютого 2016р.

Тобто, ОСОБА_1 не зважаючи на призначення його на посаду органу місцевого самоврядування,всупереч вимогамдіючого законодавства України, продовжив своє входження до складу виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична спілка «ПАРІ».

Доводи ОСОБА_1 проте, що він вийшов з виконавчого органу товариства, оскільки рішенням зборів учасників товариства від 16 грудня 2015р. його звільнено з посади керівника, а вказані зміни не були внесені до Єдиного державного реєстру не з його вини, суд оцінює критично, виходячи з наступного.

Статтею 1 закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»передбачено, щодержавна реєстрація юридичних осіб, (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Таким чином, законодавство України передбачає, що відомості державного реєстру мають бути достовірними, тобто відповідати дійсності.

Згідно ч.4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 5) відомості про керівні органи громадського формування (імя, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби звязку) - у разі внесення змін до складу керівних органів.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» строків для подання документів державному реєстратору не встановлено.

Однак, згідно ст. 66.4 Податкового кодексу України, у разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік згідно з цією главою, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов'язаний подати контролюючому органу, в якому він обліковується, уточнені документи протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів.

Отже, загальний порядок взаємодії державних реєстраторів із податковими органами передбачає обовязкове повідомлення реєстратором податкового органу про зміну облікових даних платника податків. Однак у разі зміни керівника обовязок щодо такого повідомлення покладено також і на самого платника податків.

Відповідно до додатку листа №192/08-29 від 17 лютого 2016р., за підписом першого заступника начальника Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_8, керівником та підписантом товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична спілка «ПАРІ» є ОСОБА_1 з 10 березня 2006р. Крім того, у листі зазначено, що з 15 грудня 2015р. по 15 лютого 2016р. ТОВ «Юридична спілка «ПАРІ» податкову звітність з податку на прибуток не надавало.

У відповідності до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

У той же час,якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Тому суд, оцінює витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, як належний та допустимий доказ по справі, який містить достовірну інформацію проте, що керівником ТОВ «Юридична спілка «ПАРІ» станом на 16 лютого 2016, зазначений ОСОБА_1, як керівник та підписант підприємства.

Таким чином, суд вважає, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив корупційне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-4 КУпАП, а саме порушення особою встановлених законом обмежень щодо входження до складу виконавчих органів підприємства, що має на меті отримання прибутку.

Судом також встановлено, що адміністративне правопорушення, передбаченеч.2 ст. 172-4 КУпАПвчинено ОСОБА_1 умисно, оскільки останній будучи затвердженим сесією Генічеської міської ради 15 грудня 2015р. на посаду заступника міського голови, знав що входить до виконавчого органу товариства, та будучи в подальшому ознайомленим з обмеженнями встановленими для службовців місцевого самоврядування, продовжив суміщення посади службовця з входженням до складу органу управління підприємства, яке має на меті отримання прибутку.

Показання свідкаОСОБА_3 по справі про те, щоне внесення змін про керівника товариства до Єдиного реєстру сталося з її вини, а ОСОБА_1, неодноразово просив її пришвидшити вирішення цього питанняне можуть бути враховані судомякдоказ відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.

Згідно положення ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи ступінь вини та характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, з огляду на період, протягом якого ОСОБА_1 входив до виконавчих органів товариства, з метою виховання та запобігання вчинення ним нових правопорушень, вважаю за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.2ст 172-4 КУпАП.Саме такий вид стягнення, враховуючи викладені вище обставини, буде достатньою мірою відповідальності за вчинене правопорушення та відповідатиме меті адміністративного стягнення.

Крім того, враховуючи положення ст.40-1, ч. 5 ст.283 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в дохід держави в сумі 275,60 грн.

Керуючись ст. ст. 283- 285 КУпАП, суд

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-4 КУпАП.

Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (пять тисяч сто) грн., які стягнути на користь держави (р/р 31114106700112, код 37934859, МФО 852010 УК у Генічеському районі/ Генічеський район, банк отримувача ГУДКСУ у Херсонській області 21081100).

Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 275 (двісті сімдесят пять) грн. 60 коп. на користь держави (код ЄДРПОУ 37934859, УК у Генічеському р-ні/Генічеський р-н/22030101, МФО 852010, р/р 31218206700112, код класифікації доходів бюджету 22030101 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)».

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Херсонської області через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.

Суддя ОСОБА_9