Справа № 667/1539/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 березня 2016 року Суддя Комсомольського районного суду м. Херсона Стамбула Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправним рішення про перерахунок пенсії, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що з 21.09.2011 року відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» йому призначена пенсія в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку. 27.02.2015 року позивач звільнився з органів прокуратури на пенсію за вислугою років. Загальний стаж роботи становить 25 років 2 місяці 19 днів, у тому числі: на прокурорсько-слідчих посадах 18 років 11 місяців 7 днів. На підставі поданої позивачем заяви від 02.02.2016 року про перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку, як це передбачено ЗУ «Про прокуратуру» з урахуванням додатково наданих документів довідки прокуратури Херсонської області про заробітну плату №18/131 вих. 15 від 25.03.2015 року згідно якої сума заробітної плати для нарахування пенсії становить 8710,08 грн. Рішенням комісії Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні для розгляду питань повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 12.02.2016 року (протокол №19) в проведенні перерахунку пенсії із заробітку, встановленого на дату звільнення відмовлено за відсутності законодавчих підстав. У звязку із цим просить суд визнання протиправним рішення про перерахунок пенсії, зобов»язати здійснити перерахунок та виплату пенсії, в якому просить рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Херсоні № 19 від 12.02.2016 року про відмову йому в проведенні перерахунку пенсії визнати протиправним та скасувати; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні перерахувати ОСОБА_1 з квітня 2015 року призначену йому пенсію за вислугою років у зв'язку із звільненням із органів прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у розмірі 90 % місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з квітня 2015 року.
Дослідивши матеріали справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах прокуратури, та згідно з наказом Прокуратури Херсонської області № 149к від 27.02.2015 його було звільнено з органів прокуратури з займаної посади.
Із дослідженої судом копії довідки виданої прокуратурою херсонської області №18/131 вих-15 від 25.03.2015 року сума заробітної плати для нарахування пенсії становить 8710,08 грн.
Із дослідженого судом копії трудової книжки встановлено, що загальний стаж роботи становить 25 років 2 місяці 19 днів, у тому числі: на прокурорсько-слідчих посадах 18 років 11 місяців 7 днів
Судом встановлено, що з 21.09.2011 року ГУПФ України в Херсонській області позивачу призначена пенсія, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку.
Рішенням комісії Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні для розгляду питань повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 12.02.2016 року (протокол №19) в проведенні перерахунку пенсії із заробітку, встановленого на дату звільнення відмовлено за відсутності законодавчих підстав, оскільки згідно п. 5 Розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Суд приходить до висновку про протиправність дій відповідачів по призначенню позивачу пенсії з суми грошового забезпечення без врахування грошової винагороди, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першоюстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ(у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІу редакціїЗакону№ 3668-VІпрокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першоїстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІне зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятоїстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії
Крім того, вирішуючи питання про застосування цьогоЗаконуу часі, суд виходить із того, що згідно зістаттею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Щодо клопотання УПФУ в місті Херсоні про розгляд справи в загальному порядку суд вважає його необґрунтованим, та таким що задоволенню не підлягає.
Керуючисьст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст.6, 11, 17, 18, 105, 106, 159,161 - 163,183-2,256 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправним рішення про перерахунок пенсії, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії- задовольнити.
Рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні №19 від 12.02.2016 року про відмову в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії визнати протиправним та скасувати.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні перерахувати ОСОБА_1 з квітня 2015 року призначену йому пенсію за вислугою років у звязку із звільненням із органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з квітня 2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України у м. Херсоні на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десяти денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до вимогст. 160 КАС Україничи прийняття постанови у письмовому, скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Н. В. Стамбула