Постанова № 56810260, 30.03.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
591/526/16-а
Номер документу
56810260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/526/16-а

Провадження № 2-а/591/99/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Кривцової Г.В.

при секретарі Кальченко М.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача УПФУ в м. Сумах ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобовязання призначити пенсію із зниженням віку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 04 лютого 2016 року звернувся з позовом до УПФУ в м ОСОБА_3 про визнання протиправними дій про відмову в призначенні пенсії із зниженням віку на чотири роки, про зобовязання призначити пенсію із зниженням віку на чотири роки згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС» з 23 липня 2015 року.

Свої вимоги мотивує тим, що він народився 23 липня 1959 року в с. Яхни Сквирського району Київської області. В період з 1981 року по 1993 рік, і на час аварії на Чорнобильській АЕС, він постійно проживав в м. Боярка, яке віднесено до зони відчуження (зони посиленого радіоекологічного контролю). Вважає, що він має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 4 роки відповідно до ст. ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В червні 2015 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про призначення пенсії, однак 05 листопада 2015 року відповідач відмовив у призначенні пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що довідки не відповідають вимогам чинного законодавства.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні на тій підставі, що відповідач дійсно звертався до УПФУ з заявою про призначення йому пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, рішенням управління від 01 жовтня 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону у звязку з відсутністю у нього посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС, обовязковість якого передбачена п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 року №895/25672.

Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права і свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_3 встановлено, що у червні 2015 року позивач звернувся до УПФУ у м. Сумах з заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 4 роки з посиланням на ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Як підставу призначення пенсії зазначає той факт, що він в період часу з 1981 року по 1993 рік проживав в зоні відчуження в м. Боярка. 02 листопада 2015 року позивачу листом № 20719/03-29 УПФУ в м. Сумах було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з відсутністю посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 року №895/25672 передбачено, що документи на підтвердження особливого статусу особи, що додаються до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є:

посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Право на пільгову пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в тому числі мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років 4 роки

та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.

Тобто, аналіз вказаної норми свідчить про те, що для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно подавати і посвідчення, і довідку.

ОСОБА_3 встановлено, що звертаючись до органів Пенсійного фонду України позивач надав:

- довідку Києво-Святошинськогої районної державної адміністрації Київської області № 9771/14260 від 24 листопада 1992 року (а.с.6),

- довідку виконавчого комітету Києво-Святошинської районної ради Київської області № 2768/239 від 17 лютого 1992 року (а.с.6),

- довідку виконавчого комітету Боярської міської ради Київо-Святошинського району Київської області № 415 від 27 листопада 2015 року (а.с.7).

Так, у довідках від 24 листопада 1992 року та від 17 лютого 1992 року зазначено, що ОСОБА_1 постійно працює і проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю в м. Боярка, і що дані довідки є підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

З довідки від 27 листопада 2015 року вбачається, що позивач в період з 10 червня 1981 року по 29 січня 1993 року проживав у м. Боярка, яке до 31 грудня 2014 року відносилося до 4 зони відчуження.

При цьому посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, яке відповідно до Постанови КМ України № 51 від 20 січня 1997 року видається потерпілим від Чорнобильської катастрофи, позивачем ОСОБА_1 не було надано ні органам пенсійного фонду України, ні суду.

Позивач не зміг пояснити суду, з яких причин він не отримав вказане посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, хоча мав на руках відповідні довідки у 1992 році, які були підставою для видачі такого посвідчення.

Постановою КМ України № 51 від 20 січня 1997 року затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи.

Так, п. 3 та п. 5 вказаної Постанови визначено, що видача посвідчень та контроль за виконанням покладається на органи Міністерства праці та соціальної політики України.

Тобто, за отриманням посвідчення позивач повинен був звернутися до відповідних органів Міністерства праці та соціальної політики України.

Відповідно дост. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

ОСОБА_3 встановлено, що на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії у УПФУ в м. Сумах були відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку на 4 роки згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин, в задоволенні позову про зобовязання УПФУ у м. Сумах призначити ОСОБА_1пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід відмовити.

Керуючись статтями 9,10,72,159-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобовязання призначити пенсію із зниженням віку відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Постанова суду у повному обсязі складена в пятиденний строк з дня закінчення розгляду справи.

Суддя Зарічного районного суду м . ОСОБА_3 Кривцова