Рішення № 56805821, 18.03.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
18.03.2016
Номер справи
643/16654/15-ц
Номер документу
56805821
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 643/16654/15-ц

Провадження № 2/643/944/16

18.03.2016 року Московський районний суд м.Харковапід головуванням судді Букреєвої І.А.,при секретарі Темченкової Д.В., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 , розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Харкова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства культури України , Державного підприємства " Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів " , третя особа : Державне підприємство " Державна циркова компанія України " про стягнення заборгованості по заробітній платні , середнього заробітку за час затримки остаточного розрахунку при звільненні та моральної шкоди , -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом , в якому просить суд стягнути з відповідача Міністерства культури України на його користь нараховану , але не виплачену заробітну плату при звільненні у розмірі 24 978 грн.86 коп. , а також грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки у розмірі 5 737 грн. 09 коп., середній заробіток за час затримки остаточного розрахунку при звільненні у розмірі 49 333 грн. 47 коп. та у відшкодування моральної шкоди 50 000 грн.

Відповідач - Міністерство культури України у своїх письмових поясненнях позов не визнало , посилається на те, що пунктами 7.4. та 7.5. розділу 7 «Управління Дирекцією» Статуту Державного підприємства Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів закріплено, що директор - художній керівник Державного підприємства Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів несе відповідальність за організацію та стан бухгалтерського обліку, а тому обовязок виплати всіх сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації покладено на позивача, який повинен був провести ці виплати у свій останній робочий день, і, таким чином, орган управління майном не є належним відповідачем по цій справі.

Просило залучити до участі по справі Державне підприємство «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів», як належного відповідача по справі.

Представник «Державного підприємства «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів» - ОСОБА_3 , що був залучений судом у якості співвідповідача по справі та допитаний судом, позов не визнав . Суду пояснив , що «Державне підприємство «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів» з 18.09.2013 року знаходиться у стані припинення. Ніякої заборгованості перед позивачем у цього підприємства немає. Вважає , що позов ОСОБА_1 повинен бути задоволений шляхом стягнення заборгованості з Міністерства культури України.

Представник третьої особи - Державнго підприємства « Державна циркова компанія України » до суду не з»явився , про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Суд , вислухав сторони , дослідив письмові докази по справі , встановив наступне.

03 липня 2012 року між Міністерством культури України - Органом управління майном, в особі Міністра ОСОБА_4 та ОСОБА_1, було укладено контракт № 544, про те що ОСОБА_1 призначається на посаду директора - художнього керівника Державного підприємства Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів терміном на три роки, з 11 липня 2012 року по 10 липня 2015 року.

На підставі вищевказаного контракту наказом міністра Міністерства культури України від 03.07.2012 року № 533/0/17-12 ОСОБА_1 призначено на посаду директора - художнього керівника Державного підприємства Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів за контрактом.

Джерелами коштів на оплату праці, відповідно до ст. 4 Закону України «Про оплату праці» для установ і організацій, що фінансуються із бюджету, є кошти, які виділяються з відповідних бюджетів, а також частина доходу, одержаного внаслідок господарської діяльності, та з інших джерел.

Згідно Переліку національних та державних циркових підприємств, національних театрів, національних та державних художніх колективів і концертних організацій, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету (є додатком до постанови КМУ № 247 від 09.03.2011 року «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству культури за деякими програмами») Державне підприємство «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів» включено, як підприємство, обсяг фінансової підтримки якого не повинен перевищувати 80 відсотків фактичного обсягу валового доходу, одержаного за підсумками року, тобто Дирекція на 80% відсотків фінансувалася з державного бюджету, а у своїй діяльності підпорядкована Міністерству культури України, а отже кошти на оплату праці працівників, у тому числі, керівного складу підприємства, отримувались від органу управлінням майна, тобто Міністерства культури України.

Відповідно до п. 6.1.6. розділу 6 «Управління державним майном» Статуту, орган управління майном відповідно до покладених на нього завдань погоджує штатний розпис Дирекції та граничну чисельність працівників.

Протягом всього часу роботи позивача на посаді директора Державного підприємства «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів», до квітня 2015 року вищевказані штатні розписи затверджувались відповідачем та фінансувались Міністерством культури України.

Згідно із наказом Міністерства культури України від 10.07.2013 року № 633 «Про припинення державних підприємств «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» та «Харківське державне художньо-творче виробниче підприємство», було розпочато реорганізацію вказаних підприємств шляхом їх приєднання до Державного підприємства «Державна циркова компанія України».

28.02.2014року на підставі вищевказаного наказу Міністром Міністерства культури і туризму України ОСОБА_5 № 745 було затверджено штатний розпис ДП «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» з 01.01.2014 року, в якому було вказано конкретні розміри посадових окладів, надбавок та доплат працівникам державного підприємства, у тому числі, і директору - художньому керівнику.

Наказом Міністерства від 11.12.2014 року № 1146 було затверджено штатний розпис ДП «Державна циркова компанія України» з 25.12.2014 року, з урахуванням 64 одиниць, переданих зі складу Державного підприємства «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» під час приєднання.

З другого кварталу 2015 року фінансування Державного підприємства «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» Міністерством було припинено.

ОСОБА_1 , на той час, директор-художній керівник Державного підприємства «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів», та голова комісії з припинення вищевказаного державного підприємства, з 01.04.2015 року залишився єдиним працівником цього підприємства, який з 01 квітня 2015 року по 10 липня 2015 року не отримував заробітну плату.

Наказом Міністерства культури України № 479/0/17-15 від 01.07.2015 року ОСОБА_1 було звільнено посади директора-художнього керівника Державного підприємства «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» у вязку із закінченням строку дії контракту.

Згідно із приписами ст. 47 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Але, в порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, трудову книжку ОСОБА_1 не видали, розрахунок по заробітній платі відповідачем не проведено.

Статтею 49 КЗпП України встановлено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю України, при звільненні пра їлата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться у день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми повинні бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільнені, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Приписами статті 117 Кодексу законів про працю України, передбачена відповідальність за затримку розрахунку при звільненні:

В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Згідно довідки, виданої головою комісії з припинення ДП «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» про розмір нарахованої, але невиплаченої заборгованості по посадовому окладу ОСОБА_1 з 01.04.2015 року по 10.07.2015 року, посадовий оклад позивача становить 5470,00 грн. на місяць та заробітна плата з 01.04.2015 року по 10.07.2015 року склала 33206,00 грн., до сплати 24978,86 грн.

Оскільки вищезазначена грошова сума не була виплачена ОСОБА_1 при звільненні, то відповідач повинен, згідно приписів статті 117 КЗпП України, виплатити позивачу середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Розрахунок відшкодування за час затримки: період затримки: з 11.07.2015 року до 01.02.2016 року ( в межах позову ) ; посадовий оклад позивача становив 5470,00 грн., а середньомісячна заробітна плата скала 7400 грн.02 коп. згідно довідки, виданої головою комісії з припинення ДП «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» про розмір посадового окладу ОСОБА_1; сума відшкодування: 4933,35 грн. (за частину липня 2015 року) + 7400,02 грн. х 6 (за серпень 2015 року - січень 2016 року) = 49333,47 грн.

Таким чином, середній заробіток позивача за весь час затримки виплати заробітної плати склав 49 333,47 грн.

Крім того, відповідач, в порушення вимог ч. З ст. 115 КЗпП України, ст. 24 ЗУ «Про відпустки», не виплатив позивачу грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки за період з 15.10.2014 року по 10.07.2015 року у кількості 23 календарних дні у розмірі - 5737,09 грн.

Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про відпустки», у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А І групи.

У разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості.

Згідно ст. 237-1 КЗпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.

ОСОБА_1 працював на посаді директора ДП «Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів і номерів» протягом майже 30-ти років. Те, що відповідач в день його звільнення і до теперішнього часу не провів повний розрахунок, заподіяло йому моральні страждання, внаслідок протиправних дій відповідача він та його сім'я були позбавлені нормального ритму життя: можливості купувати продукти харчування, одяг, предмети побуту. ОСОБА_1 хворіє на хронічну гіпертонічну хворобу IV стадії 3 ступеню, а також на цукровий діабет 2 типу, тяжка форма, є інсулінозалежним. Вищенаведене підтверджується випискою з історії хвороби ОСОБА_1 Відповідач, не виплативши при звільненні заробітну плату, полишив його можливості купувати відповідні ліки та проходити належне лікування. Тому суд вважає, що відповідач зобов'язаний відшкодувати ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 3 000 грн., що буде належною і достатньою компенсацією , заподіяної порушенням трудових та конституційних прав.

Керуючись ст.ст. ст.ст.10,11,60,74,76,79,169,197ч.2,209,212-215ЦПК України , суд -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 до Міністерства культури України , Державного підприємства " Українська творча дирекція з підготовки циркових атракціонів та номерів " , третя особа : Державне підприємство " Державна циркова компанія України " про стягнення заборгованості по заробітній платні , середньго заробітку за час затримки остаточного розрахунку при звільненні та моральної шкоди задовольнити частково.

Стягнути з Міністерства культури України на користь ОСОБА_1 нараховану , але невиплачену заробітну плату при звільненні у розмірі 24 978 грн.86 коп. , а також грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки у розмірі 5 737 грн. 09 коп.

Стягнути з Міністерства культури України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки остаточного розрахунку при звільненні у розмірі 49 333 грн. 47 коп. та у відшкодування моральної шкоди 3 000 грн.

Стягнути з Міністерства культури України на користь держави судовий збір у розмірі 880 грн.49 коп .

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Московський районний суд м.Харкова до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя -