Постанова № 56805613, 25.03.2016, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
25.03.2016
Номер справи
626/291/16-а
Номер документу
56805613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 626/291/16-а

Провадження № 2-а/626/4/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.03.2016 року Красноградський районний суд Харківської області в складі:

головуючої судді Тарасенко Л.І.

при секретарі Деревінській Л.М.

за участю адвоката ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краснограді у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області про визнання протиправним і скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії, та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати Рішення №23 від 25.01.2016 року про відмову у перерахунку пенсії;

- зобовязати відповідача вчинити дії по повторному розгляді його заяви від 21.01.2016 року про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, передбаченого статтею 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи».

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав та просив його задовольнити, а також пояснив суду, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС 2-ї категорії та отримує пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи». 21.01.2016 року ОСОБА_2 надав до відповідача заяву про перерахунок призначеної йому пенсії із зниженням віку, в якій просив здійснити перерахунок отримуваної ним пенсії, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС, категорія 2, із врахуванням пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, передбаченого статтею 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із його загального заробітку 766,29 крб. за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та його роботою на території радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у серпні-вересні 1986 року. До заяви від 21.01.2016 року ОСОБА_2 долучив копію довідки №491 від 11.12.1993 року Автобази №7, копію довідки від 06.05.2015 року №37/01-09/181, копію Наказу № 19-к від 12.05.1989 року, які до подання ним заяви знаходились у його пенсійній справі. Рішенням № 23 від 25.01.2016 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії від заробітної плати. Зазначене рішення представник позивача вважає, що воно є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки воно винесено формально та фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році в період часу з 21.08.1987 року по 27.08.1987 року, з 28.08.1987 року по 26.09.1987 року, всього 35 календарних днів, із загальним заробітком 766,29 крб.

Представник відповідача, який діє на підставі доручення від 11.01.2016 року №391-07\16 ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити ОСОБА_2 у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі, оскільки викладені у позовній заяві обставини, є недоведеними та такими, що ґрунтуються на припущеннях. Також представник відповідача пояснив в судовому засіданні, що в рамках добровільного виконання судового рішення ОСОБА_2 призначена, нарахована та виплачена пенсія, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 2, з 09.07.2015 року, відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 21.01.2016 року позивач звернувся до управління ПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії, із врахуванням пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, передбаченої ст. 57 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильної катастрофи», із заробітку 766,29 крб. за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та роботу на території радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у серпні-вересні 1986 року. За результатами розгляду заяви позивача, йому було відмовлено у проведенні вказаного перерахунку пенсії та було винесене відповідне рішення №23 від 25.01.2016 року. Підставами щодо відмови у проведення даного перерахунку пенсії була відсутність документів, для здійснення перерахунку, а саме розмір заробітної плати позивача, який був ним самостійно визначений в сумі 766,29 крб. не підтверджується матеріалами пенсійної справи та документами доданими позивачем до заяви від 21.01.2016 року. Також посилався на те, що зміст ст. 57 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає, що пільги по обчисленню середньомісячного заробітку поширюються на пенсії, призначені у відповідності до ст. 54 Закону, а саме громадянам віднесеним до 1 категорії та по відношенню до пенсій по втраті годувальника. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 Закону, визначається Кабінетом Міністрів України, поро що зазначено в ст. 57 вказаного Закону, а саме Постановою №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Від позивача 22.03.2016 року до суду надійшла письмова заява в якій просить всі судові засідання за його позовом проводити без його присутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд вважає позов ОСОБА_2 таким, що підлягає задоволенню враховуючи наступне.

З положень ст.2 КАС України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Звернення до суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. (ст. 8 Конституції України).

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився 15.05.1963 року у селі Кобзівка, Красноградського району, Харківської області.

Постановою Красноградського районного суду Харківської області від 01.10.2015 року по справі № 626/2019/15-а, провадження №2-а/626/66/2015, яка набрала законної сили 12.10.2015 року, зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, з 09.07.2015 року, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

27 жовтня 2015 року ОСОБА_2 надав до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області заяву про добровільне виконання судового рішення від 01.10.2015 року по справі №626/2019/15-а.

От же в рамках добровільного виконання вище значеної постанови ОСОБА_2 отримує пенсію, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС 2-ї категорії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи».

Другою категорією осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій на підставі абз. 3 п. 2 статті 14 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначаються учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, і відповідний статус має позивач по справі.

У відповідності до статті 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Тобто, ОСОБА_2, як особа, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), має право на державну та додаткову пенсію.

Статтею 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, у відповідності до яких обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивних забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розвязання повязаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території, і є у розумінні судової практики є спеціальним законом.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, і є у розумінні судової практики загальним законом.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. ( ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»).

Тобто, позивачу надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» або спеціальним законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Обчислення середньомісячного заробітку учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорія 2, у відповідності до статті 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться згідно з вимогами ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що підтверджує право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного заробітку на території радіоактивного забруднення.

Аналогічна правова позиція Верховного Суду України викладена у постанові від 07.07.2015 року.

21 січня 2016 року ОСОБА_2 надав до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області заяву про перерахунок призначеної йому пенсії із зниженням віку, якою просив здійснити перерахунок отримуваної ним пенсії як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2, із врахуванням пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, передбаченої статтею 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян», із його загального заробітку 766,29 крб. за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та його роботою на території радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у серпні-вересня 1986 року.

До заяви від 21.01.2016 року ОСОБА_2 долучив копії довідки №491 від 11.12.1993 року Автобази №7, копію довідки від 06.05.2015 року №37/01-09/181, копію Наказу №19-к від 12.05.1989 року, які знаходились у його пенсійній справі.

Рішенням №23 від 25.01.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії від заробітної плати згідно до поданої заяви від 21.01.2016 року, зазначивши у рішенні Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року визначається механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання відповідно до ст.54,57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧК». За матеріалами п/с ОСОБА_2 відсутні будь-які документи для проведення вищезазначеного перерахунку.

Отже, як вбачається з оскаржуваного рішення з нього не можливо встановити саме з яких підстав позивачу відмовлено в перерахунку пенсії від заробітної плати згідно поданої ним заяви 21.01.2016 року, оскільки в ньому одночасно зазначено підстави відмови, які одна одній суперечать, а саме що ОСОБА_2 не має права на перерахунок пенсії відповідно до ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та за матеріалами пенсійної справи відсутні будь-які документи для проведення перерахунку пенсії від заробітної плати.

Крім того в своїх запереченнях на позов позивач також посилається на те, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 21.01.2016 року було винесено рішення від 25.01.2016 року №23 підставами відмови у проведення даного перерахунку пенсії була відсутність документів, для здійснення перерахунку, а саме розмір заробітної плати позивача, який був ним самостійно визначений в сумі 766,29 крб. не підтверджується матеріалами пенсійної справи і документами доданими до заяви. Крім цього відповідач також посилається на те, що пільги встановлені ст. 57 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по обчисленню середньомісячного заробітку не поширюються на позивача, вказані пільги поширюються на пенсії призначені відповідно до ст. 54 Закону, а саме на громадян віднесеним до 1 категорії та по відношенню до пенсії по втраті годувальника.

Частино 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. ( ч.2 ст.19 Конституції України).

За приписами ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі викладено суд вважає, що Рішення управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області від 25.01.2016 року № 23 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2, згідно поданої ним 21.01.2016 року заяви, є протиправним та підлягає скасування, так як винесено воно формально, оскільки не містить переліку документів, які необхідно надати позивачу до управління ПФУ для проведення перерахунку пенсії від заробітної плати при цьому фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішення питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році із зобовязанням відповідача вчинити дії по повторному розгляді заяви ОСОБА_2 від 21.01.2016 року про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, передбаченої статтею 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 6-14, 69-71, 159 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати Рішення №23 від 25.01.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області, ідентифікаційний код 22682796, вчинити дії по повторному розгляді заяви від 21.01.2016 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційним номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, передбаченої статтею 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга на постанову суду подається до апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови через Красноградський районний суд.

Суддя