Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/4811/14-а
Провадження №: 6-а/332/5/15
УХВАЛА
Іменем України
12 червня 2015 р. м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді Мєркулової Л.О.
при секретарі- Попазовій Н.С.
розглянувши в залі суду м. Запоріжжя подання головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 332/4811/2014-а, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Головний державний Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області звернувся до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 332/4811/2014-а з зобов'язання УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя на стягнення з Управління Пенсійного Фонду Українив Заводському районі м. Запоріжжяна користь ОСОБА_1 державної пенсії (по інвалідності) відповідно до ст.49,54,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.03.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 49, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.03.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період, у зв'язку з тим,що є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
В судове засідання представник Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області та стягувач ОСОБА_1 не з'явилися за невідомою суду причиною, про місце, день та час розгляду подання повідомлені своєчасно та належним чином.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Запоріжжяв судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд подання без його участі . Надав письмові заперечення, і якихпосилається на те, що рішення суду виконано частково й ОСОБА_1 нарахована доплата недоотриманої надбавки до пенсії, але виплати цієї добавки не можливо у зв'язку з відсутністю коштів у бюджеті, тому змінюючи спосіб та порядок виконання судового рішення , суд не може змінювати рішення по суті.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання про зміну способу та порядку виконання судового рішення підлягає задоволенню з наступних підстав.
На підставі ч.2 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду .
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 13.10.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено й визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі в м. Запоріжжя протиправними та зобов'язано УправлінняПенсійного фонду України в Заводськомурайоні в м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії починаючи з 25.03.2014 р. по 02.08.2014 р. з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період та сплачувати в подальшому, згідно чинного законодавства. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду постанову Заводського суду залишено без змін.
На підставі постанови суду, яка набрала законної сили, було відкрито виконавче провадження і боржнику була надана можливість самостійно виконати рішення суду у строк до 24.04.2015 р.
Відповідно до копії листа УПФУ від 17.04.2015 року, який долучений до подання, боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду в повному обсязі у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань.
Відповідно до копії довідки УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя№ 2345-5/11 від 17.04.2015 року, долученої до подання, ОСОБА_1 здійснено перерахунок та нарахована доплата до пенсії у розмірі 17303,94 грн. з 25.03.2014 року по 02.08.2014 р., але не виплачено.
Відповідно до ст.2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема державний орган.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» боржнику була надана можливість самостійно виконати рішення суду.
Листом від 20.05.2015 за вих. № 5715/08 боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду у повному обсязі у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань.
Згідно п. З Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Відповідні розміри підвищення до пенсії встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Фінансове забезпечення даних виплат, відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, Конституційний Суд України своїм рішенням від 25.01.2012 № З-рп/2012 по справі № 1-11/2012 підтвердив правомірність обчислення підвищень до пенсії в розмірах, визначених постановами Кабінету Міністрів України.
Станом на 2012-2013-2014 рік коштів на виплату заборгованості управлінню не виділено.
01.01.2013 набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання. Зокрема ст. З Закону передбачає, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У відповідності до норм вищезазначеного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів здійснюється Державною казначейською службою України, з урахуванням особливостей передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 30.01.2013 ,яка визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі -рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Таким чином на теперішній час, ураховуючи вищевикладене, наявні передбачені законом обставини, що виключають здійснення виконавчого провадження органом державної виконавчої служби.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Інформаційним листомВищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року, роз'яснено що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини , що роблять виконання судового рішення неможливим. Під зміною способу та порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Враховуючи те, що грошові кошти нараховані , що вказує на те, що зобов'язальна частина рішення суду виконана, а в решті не виконується з 2011 року й наявна заборгованість боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення, тому суд дійшов висновку про доцільність зміни та способу порядку виконання рішення, задля забезпечення виконання рішення суду шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 161, 165, 167, 263 КАС України, ст.ст. 11, 36 Закону України «Про виконавче провадження»,Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд,
У Х В А Л И В :
Подання головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області про заміну способу і порядку виконання рішення- задовольнити.
Змінити спосіб і порядок подальшого виконання виконавчого документу № 332/4811/14-а від 17.03.2015, виданого Заводським районним судом м. Запоріжжя, з зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на стягнення з Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1 державної пенсії (по інвалідності) відповідно до ст.ст. 49, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.03.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 49, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.03.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період сумі 17 303,94 гри.
Ухвалу може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня її оголошення.
Суддя:Л.О. Мєркулова