Справа № 758/1498/16-а
Категорія 83
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2016 року cуддя Подільський районний суд міста Києва Супрун Г. Б. , розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві про
визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
04.02.2016 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в м.Києві щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року, та зобов'язання вчинити певні дії, а саме : зобов»язати провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з 04.08.2015р. з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що проходив службу в органах Служби безпеки України. На теперішній час звільнений зі служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" . Відповідно до вимог чинного законодавства всі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Позивач був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, але в судове засідання не з'явився, подав суду клопотання про розгляд справи за його відсутність у письмовому провадженні.
Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, в яких зазначено, що пенсія нарахована позивачу відповідно до вимог діючого законодавства та відсутні підстави для задоволення позову (а.с.38-40).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,
звільнених військової служби, та деяких інших осіб» до пенсії нараховувалось підвищення але не здійснювався перерахунок грошового забезпечення.
На думку представника відповідача пенсія позивача обчислена та виплачується
відповідно до чинного законодавства. Не заперечував проти розгляду справи в письмовому провадженні.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, місце і час судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, враховуючи, що прибули не всі особи , зокрема позивач, потреби у наслухуванні свідка чи експерта по даній справі немає, позивач заявив клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні, а представник відповідача не заперечив проти цього клопотання, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог і на підставі поданих доказів суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду із захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що ОСОБА_2 не було і не мало бути відомо про порушення його прав неправомірною виплатою пенсії в меншому розмірі, ніж передбачено законом, в момент її отримання. Копія довідки фінансово-економічним управлінням СБУ або ГУ ПФУ у м. Києві позивачу не надсилалась, що підтверджується і невизнанням відповідачем права позивача на підвищення пенсії. Вказана довідка направлена позивачу лише разом з листом Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві № 25830/12/П-2345 від 04.12.2015 року.
А тому суд приходить до висновку, що позивач дізнався про порушене право лише з листа відповідача від 04 грудня 2015 року, тому строк звернення до суду за захистом права не пропущено.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в Службі безпеки України. Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та з 12 грудня 1998 року та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Останній перерахунок пенсії здійснювався позивачу у 2008 році.
23 травня 2012 року фінансово-економічне управління СБ України надав
Головному управлінню ПФ України в м. Києві для відповідача довідку № 21/3/2-1515/ про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням. Але ж перерахунок пенсії йому було здійснено лише частково, виходячи з суми грошового забезпечення позивача до 01 квітня 2012 року.
27.11.2015 року позивач звернувся до Головного управління ПФ України в м. Києві з письмовою вимогою перерахувати пенсію. Але відповідач у своєму листі від 04.12.2015 року № 25830/12/П-2345 відмовив позивачу в перерахунку пенсії.
В обгрунтування відмови відповідач послався на те , що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 липня 2012 року до пенсій, призначених до зазначеної дати (крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей), нараховується підвищення у розмірі 11 відсотків, яке з 01 вересня 2012 року збільшено до 23% та з 01 січня 2013 року до 35%.
При цьому розміри пенсій, обчислених з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій та підвищень, передбачених Постановою, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 звітна 2012 року.
В такому порядку на підставі наданої фінансово-економічним управліням СБ України довідки про розмір грошового забезпечення на цю дату, було нараховано
підвищення до пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 421,45 грн. (11% від 3832,35 грн.)
з 01.09.2012 року в розмірі 881,44 грн. (23% від 3832,35 грн.), та з 01.01.2013 р. в розмірi 1341,32 грн. (35% від 3832,35 грн.). В результаті чого загальна сума пенсійної виплати з 1 грудня 2013 року становить 7005,35,00 грн., в яких: основний розмір пенсії - 4258,17 грн., шдвищення за постановою КМУ 2012 р. №355 - 1341,32 грн., за бойові дії в інших країнах - 237,25 грн., учаснику бойових дій - 40,00 грн. та доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 63,17 грн.
Згідно пункту 24 постанови Правління пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншихосіб" (зареєстрованої в Міністерстві юстиції 15.02. 2007 р. за № 135/13402 узгодженої з керівниками силових відомств), 23 травня 2012 року уповноважений структурний підрозділ, а саме фінансово-економічне управління СБ України надало Головному управлінню ПФ України в м.Києві довідку № 21/З/2-1515/3213 від 23.05.2012 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади військовослужбовця (а.с. 13).
Отримавши довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 23 травня 2012 року № 21/3/2-1515/3213, про те, що сума грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою начальника факультету №1 Академії СБ України становить 10073,70 грн., ГУ ПФУ України в м. Києві не заявило жодних заперечень з приводу підвищення грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав перед звільненням.
Правова природа зазначеної довідки безпосередньо випливає із положень Постанови Кабінету Міністрів України № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Довідка видана на виконання вказаної постанови саме для проведення перерахунку пенсії, про що вказано в назві довідки «Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».
В той же час довідка є документом персоніфікованим, в ній конкретно зазначенопрізвище ім'я та по батъкові позивача з зазначенням посади, яку він обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.
Таким чином, позивач звернувся до Головного управління ПФ України в м. Києвііз заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідно до довідки Фінансово-економічного управління СБ України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію» за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивiд13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсiй, та пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови № 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби й особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Голові Служби безпеки України визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахування пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» позивачу відповідно до «Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України» затвердженої наказом СБУ від 23.01.2008 р. № 35/ДСК нараховані надбавки: за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; п. 2.3.24 - преміювання у розмірі 112 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також установлено: п. 2.3.5 - надбавку у розмірі 50% посадового окладу за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність; п. 2.3.3.1 - надбавку у розмірі 15% посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень.
За таких підстав відмова ОСОБА_2 Головного управління ПФ України в м. Києві щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачається Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на моментвиникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Аналогічна правова позиція викладена й у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012 року по справі № 21-84а12, № К/800/53985/13.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії проводитъся у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'зку ізвведенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 керівникам МФ України, СБ України, СЗР України та ін. надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової, та деяких інших осіб".
При перерахунку пенсії позивача, відповідач врахував новий розмір посадового окладу, проте виключив із розрахунку іншіскладові грошового забезпечення.
Дії відповідача з відмови у виплаті позивачу складових грошового забезпечення на проведенні перерахунку пенсії суперечать ст.ст. 19, 22 Конституції України та протиправними, і зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судне приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вони суперечать вимогам діючого законодавства.
Таким чином, підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача зробити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 38, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління ПФ України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_2 перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 04 серпня 2015 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 21/3/2-1515/3213 від 23.05.2012 р. виданої Управлінням Служби безпеки України, та здійснити відповідні виплати з 4 серпня 2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови, або відповідно повідомлення суб'єктом владних повноважень.
Суддя Г. Б. Супрун